Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Sušený lipový květ, domácí sběr léčivky. Kdy se dát do trhání lipového květu. Proč je vhodné mít sušený lipový květ v domácí „zelené lékárničce“. Lze si sběrem lipového květu přivydělat?

Od nemoci z nachlazení přes nemoci vnitřní, nemoci civilizační, až po přírodní kosmetiku. Takové využití mají látky obsažené v květu lípy malolisté a lípy velkolisté. Lip je všude dost. Tak proč se k některé nevypravit a květ si nenatrhat? Bez obav – včely si toho ani nevšimnou. Zbyde na ně dost z vrchních větví toho ikonického stromu.

Až rozkvetou lípy…

Snad jen osoby citlivé na pylová zrnka a vůni, a dále na apitoxin, včelí jed, nemají v oblibě rozkvetlou lípu. Jinak vůní kvetoucích líp jihnou i zatvrzelá srdce cyniků. ;=).

Voní lípa po medu, nebo med po lípě?

Asi není třeba připomínat lípu jako symbol češství (nebo evropanství). Vyjmenovávat, kde všude se v minulosti lípy vysazovaly a v současnosti vysazují. Takže na úvod jen „barbarská“ otázka k veselému zamyšlení.
„Voní kvetoucí lípa po medu, anebo voní med po lipovém květu?“

Právě o lipovém květu bude řeč. Kvetoucí lípa je ne pouze důvod k uvědomění si národní identity, ale kapitola z fytoterapie. Lipový květ se využívá k léčivým nebo léčbu podporujícím účelům. A teď už konečně lze použít ona slůvka „tradičně, odjakživa“.  

Už starý Matthioli…

„Jako léčivka byla lípa oblíbená již od starověku, i když použití bylo zcela odlišné od současného. Kůra sloužila proti malomocenství, listy na puchýře v ústech, šťáva proti vypadávání vlasů. Matthioli uvádí ve svém herbáři, že vodu z květu používají ženy k potírání skvrn na tváři, proti otokům a k podpoře růstu vlasů. V 16. století se používal lipový květ také jako osvědčený prostředek proti dětské tetánii (psotník, staročesky dětinský božec),“ uvádí se v publikaci Dřeviny České republiky, Úradníček, Maděra & kol. (2001).

  • Jenže Matthioli, to bylo 16. století. V současné době toho o lípě a lipovém květu víme víc.

Neni lípa jako lípa

Do stejnojmenného rodu lípa (Tilia) z čeledi lipovitých (Tiliaceae) patří asi 30 až 40 druhů opadavých dřevin rostoucích v mírném pásu severní polokoule. K léčebným účelům se používá květní droga z lípy malolisté (Tilia cordata) a lípy velkolisté (Tilia platyphyllos).

Jak lípa účinkuje

„Droga má potopudný účinek, kterého se využívá zvláště při chorobách z nachlazení. Jako sedativum má využití při nervovém podráždění, i při nespavosti. Tvoří složku čajovin používaných při revmatismu. Má pozitivní vliv na tvorbu hlenu a usnadňuje odkašlávání. Květ lípy má podpůrný vliv na vylučování žaludeční šťávy, takže urychluje trávení. Podporuje tvorbu žluče a uvolňuje křeče trávicího traktu. Odvar z lipového květu dodává kůži jemný zlatavý nádech, proto se používá také v kosmetice. Je součástí mnohých čajovin jako korigens,“ píše na portále  medicína.cz. Mgr. Jarmila Skružná.

  • Alergici, pozor: Pyl lípy vyvolává u citlivých jedinců potíže, a to především v těsné blízkosti kvetoucích stromů. Na potížích se může podílet i vůně květů.
Čtěte také:  Zlatobýl kanadský: Pomáhá nejenom při zánětech močových cest

Sběr a sušení

Sbírají se celá květenství včetně listenu na počátku kvetení. Natrhané květy doma nejdřív vysypu třeba na plechy nebo tácy a dám k pootevřenému oknu, aby z rostlinného materiálu svobodně odešel všechen „materiál“ živočišný.

Květ lípy suším ráda na nějaké plachtě (staré prostěradlo), které rozprostřu v dobře větrané místnosti (půda, neobývaný pokoj…). Vytahovat kvůli lípě sušičku, tak to není praktické, ani ekonomické. Na lipový květ je sušička malá, a také zbytečná. Květu se obvykle nasbírá víc, než je součet ploch sušičky. A lípa kvete v době, kdy bez problémů uschne přirozeně teplem.

  • Květ lípy schne poměrně rychle a sesychá se v poměru 5 : 1. Už za pár dní jej sesypu a dosouším na menší ploše. Dobře usušený květ lípy šustí a praská při zlomu listenu, květy a listy si zachovávají původní barvu a charakteristickou vůni.

Od nachlazení po lidovou kosmetiku

  • Působí potopudně, a tím snižuje horečku. Proto je vhodná v počátcích nemocí z nachlazení, průduškových katarech, zánětech horních dýchacích cest, angíně.
  • Má močopudné účinky. Užívá se při nemocech močových ústrojí a cest, kdy je žádoucí jejich „proplachování“.
  • Lípa je známá pro své uklidňující vlastnosti a schopnost snížit mentální stres a úzkost.
  • Lípový čaj může pomoci všem, kteří trpí různými bolestmi hlavy a dalšími zánětlivými stavy, včetně artritidy a dny.
  • Uvolňuje křeče. Dívkám nebo mladým ženám, které ještě nerodily, někdy uleví od silných menstruačních bolestí.
  • Obklady z listů spařených vodou léčí spáleniny, pohmožděniny a odřeniny.
  • Ovlivňuje cévy.  Zlepšuje jejich roztažnost, a tak napomáhá snižovat krevní tlak (v tomto směru působí preventivně).
  • Příznivě působí na trávicí soustavu, zlepšuje činnost žlučníku.
  • Rozpouští hleny a tiší dráždivý kašel.
  • Příznivé působí při léčbě zánětu průdušek.
  • Odvar lze použít i zevně na problematickou pokožku – má stahující a zvláčňující účinky.

Lípa v profesionálních směsích

V lékárenství se lipový květ používá samostatně nebo se kombinuje s jinými bylinami. Například v kombinaci s diviznou působí velmi příznivě na horní cesty dýchací. Poskytuje ochranu sliznice dýchacích cest a může přispět ke zvýšení odolnosti proti virům a bakteriím v období chřipek a nachlazení.

Čtěte také:  List břízy bělokoré: Není na škodu doplnit jím domácí "zelenou" lékárničku

Lípa je rovněž součástí bylinných směsí, které obsahují heřmánek, černý bez, maliník či tužebník.

Připravujeme lipové thé, „lípák“

Běžná jednotlivá dávka je 1,5 g (1 kávová lžička) na šálek vody a užívá se třikrátpětkrát denně. Může se podávat s medem i citronem. Lipový čaj je obecně považován za bezpečný, i když se objevují lidé, kteří mohou být na květ lípy alergičtí.

Naše babička mívala sušený lipový květ v plátěném pytlíku, volně zavěšený na trámu (na půdě). Pro lepší izolaci před vlhkostí a z obavy před moly sušenou lípu skladuji v dobře uzavíratelné skleněné dóze (velká zavařovačka). Uchovávám ve tmě – tedy v uzavíratelné skříňce.

Co z lipového květu

Jako by nestačilo používat lípu coby pomocníka při nemocech. Chceme z lípy získat víc. Když květy tak báječně voní, měly také báječně chutnat. Když je lípa léčivá, budou také léčivé domácí výrobky z lípy, no ne? A tak vyrábíme:

  1. lipový sirup (silný odvar + citron + cukr);
  2. lipový „med“ (silný odvar + citron + víc cukru + déle svářet);
  3. dokonce lipové bonbony (silný odvar + citron + med + cukr + svařit ještě víc);
  4. a lipové želé (silný odvar + citron + med + cukr + agar agar).

Prý to je podle „starých“ receptů a má se to popíjet, pojídat, cumlat, žvýkat při nachlazení. Ono je asi málo, napít se normálního lipového thé, oslazeného medem a doplněného čerstvou citronovou šťávou. Nedělala jsem to, a dělat nebudu. Nám doma ten čaj postačí. Babička nic podobného také nevyráběla, a to byla nějaká „vědma“ přes bylinky.

  • Tak jak „starý“ je ten způsob: dvacet, třicet, čtyřicet let?  
  • Z jakého zdroje ten údajný „starý recept“ pochází?
  • Nepustil ho takhle náhodou v osmdesátých letech do světa „Sousedovic Toníček„, když nebyl dostání med, sirup a želé bonbony?

Děkuji, nemám zájem. Nám postačí uvařit si lípák s medem a s citronem.

Šumivá limonáda z lípy

Jednou dvakrát za rok, v sezoně lípy, naložím lipový květ na perlivou limonádu. Takhle prostřídám všechny vhodné byliny, jak je léto nabízí. Ale sladím je málo. Méně než se obvykle doporučuje. Však jsme o tom mluvili v povídání o šumivých letních limonádách.

Co s lipovým květem? Prodat do výkupu

Začnu jako z nějaké laciné reklamy: Nemáte moc peněz, zato máte hodně času? Sbírejte lipový květ, usušte a odneste do výkupny léčivých rostlin.

Specializované výkupny léčivek mají lípu na seznamech vykupovaných bylin. Ceníky se každoročně mění, ale bývá to takových 230 až 250 korun za kilogram hmoty (údaj 2021).

  • Trhat lipový květ je piplačka. Jak už bylo řečeno, lipový květ se sesychá v poměru 5 : 1. Tedy z pěti kilogramů čerstvého květu zbyde kilo suché drogy. Ale bude za to 250 korun! Když to porovnám třeba s prací krajkářky nebo malérečky kraslic, tak to je trhat lípu výnosnější.
Čtěte také:  Jahodník, maliník, ostružiník. Bylinky nejen do zálesáckého kotlíku

Způsob sběru lipového květu:Ručně otrháváme celá květenství i s podpůrnými listeny. Květy musí být čerstvě rozkvetlé, poupata nebo naopak odkvetlé květy či plody jsou ve sběru nežádoucí. Většinou květ sbíráme ze žebříku nebo štaflí, a tak je výhodné předem u stromu rozprostřít čistou plachtu, do které nasbíraný květ shazujeme. Květ můžeme sbírat rovnou i do košů nebo příručních kapsářů, ale nikdy jej nestlačujeme, stojí na webu jedné české výkupní společnosti.

Výkupny léčivých bylin mají své webové stránky. Dají se snadno vyhledat a vybrat si tu, jejíž podmínky nám nejvíc vyhovují. Výkupní ceny bylin nejsou ve všech firmách stejné, ani seznamy vykupovaných léčivek.

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2021/06/lipa_mp19.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2021/06/lipa_mp19-150x150.jpgreceptarBylinkyPĚSTITELSTVÍ - MŮJ KONÍČEKbylinky,bylinky na horečku,bylinky na kašel,bylinky na křeče,bylinky na menstruaci,bylinky na snížení horečky,bylinky na snížení krevního tlaku,bylinky na snížení tlaku,bylinky na snížení vysokého tlaku,bylinky na stres,bylinky na stres a úzkost,bylinky na suchý dráždivý kašel,bylinky na vysoký krevní tlak,bylinky na vysoký tlak,bylinky na žaludek,bylinky na žlučník,bylinky pro všechny,čaj z lipového květu,jak sušit lipový květ,jak sušit lípu,jak trhat lípu,jak uvařit lipový čaj,lípa léčivka,lipové bonbony,lipové thé,lipový čaj,lipový čaj recept,lipový čaj účinky,lipový květ,lipový květ léčivé účinky,lipový květ sběr,lipový květ účinky,lipový květ účinné látly,močopudné bylinky,na co využít lipový květ,příprava lipového čaje,sběr lipového květu,uvařit lipový odvarSušený lipový květ, domácí sběr léčivky. • Kdy se dát do trhání lipového květu. • Proč je vhodné mít sušený lipový květ v domácí 'zelené lékárničce'. • Lze si sběrem lipového květu přivydělat? • Od nemoci z nachlazení přes nemoci vnitřní, nemoci civilizační, až po přírodní kosmetiku. Takové využití mají...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.