Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Devětsil lékařský: jak devětsil poznat a využívat. Devět sil má víc než devět léčivých sil.  Účinné látky jsou obsaženy v květu, listu, ale hlavně v oddenku.  Devětsil by mohl zajímat astmatiky a lidi trápené artrózou.  Žlučníkáře a podagristy.   Nemocné s chorým žaludkem nebo infekcemi močových cest.  Devětsil roste hojně a není nijak chráněný. 

devetsil_titul_pl_mp

Devětsil je botanicky příbuzný s podbělem, takže má v mnohém směru podobné vlastnosti. Devětsil – jeho kořeny/oddenky a listy, můžeme sbírat celý rok. Devětsil prý mohou užívat i děti. Ale nutno předem se poradit s ošetřujícím pediatrem a jeho doporučení dbát. To platí i u chronicky nemocných dospělých lidí.

Když se řekne devětsil

„Devětsil je, když… Umělecký svaz, 1920 až 1930, Havlíček,  Hoffmeister,  Seifert,  Teige,  Vančura…“

Stop, stop. Probuďte se z hrůzného snu, že jste u maturity a vytáhli jste si Devětsil. Nebude řeč o  Devětsilu, Svazu moderní kultury. Ale o kytce, dokonce léčivce, která dala spolku název – o devětsilu lékařském (Petasites hybridus).

devetsil_podoby_pxb_mp

Má devětsil devět sil?

Říká se, že má devět sil. Tak schválně:

  1. Devětsil tlumí křeče při chorobách dýchacích cest (astma), tiší kašel a mírní chrapot;
  2. tlumí křeče žaludeční;
  3. ulevuje od bolestí žlučníku;
  4. tiší bolesti při dně (podagra);
  5. reguluje látkovou výměnu – působí močopudně;
  6. účinkuje proti zácpě.
  7. působí protirevmaticky a při artróze.
  8. Čerstvé, jemně naklepané listy se užívají jako obklady na odřeniny či při výronu do kloubu;
  9. kořene se v minulosti užívalo proti střevním parazitům (hlístům).

No tak vida, devět sil se našlo. A to jsem musela choroby slučovat do jednoho řádku a některé podobné vynechat, když jsem je všechny chtěla do té devítky stlačit.

Devětsil lékařský, účinné látky

Léčivá je celá rostlina, nejvíc účinných látek je prý v oddenku. Encyklopedie uvádějí, že oddenek devětsilu obsahuje silici (asi 0,1%), hořčiny, sliz, třísloviny, petasin (asi 1%), isopetasol, inulin, fenol, cholin, sloučeniny síry, kyselinu angelikovou a minerální soli, v květech je navíc přítomna kyselina tanová a dextrin.

„Hm, no to tedy…“, řekneme, protože nevíme, zda je to hodně nebo málo a jestli to je dobře nebo naopak. Asi je to dobře, jinak by se o tom nemluvilo. Obsažené látky budou v dobrém poměru, protože se o devětsilu v bylinkářských spiscích také uvádí, že nemá vedlejší účinky a že devětsil mohou i děti.

Čtěte také:  Prvosenka: Jak sbírat, sušit a používat květy jarního petrklíče

devetsil_treben_mp

Maria Treben měla devětsil ráda

Maria Treben, rakouská bylinkářka a spisovatelka rodem z Žatce, měla bylinky ráda obecně, některé ale víc. Ty „mazánky“ zařadila do svého veleslavného spisku Gesundheit aus der Apotheke Gottes (1980), u nás Zdraví z boží lékárny (poprvé 1991). Devětsil mezi nimi figuruje.

Maria Treben se zaměřila na léčebné vlastnosti kořene/oddenku (vnitřně) a listu (zevně). „Ještě před rozkvětem vykopáváme kořen, kterého si v dobách moru lidé velmi vážili. Působí proti horečce. Oddenek napomáhá pocení a používá se při horečce, záduše (astmatu), dně a epilepsii,“ píše Maria Treben. „Během dne pijeme po doušcích jeden nebo dva šálky čaje vyluhovaného z kořene.“ 

Čaj z devětsilu: 1 zarovnanou kávovou lžičku kořene vyluhujeme přes noc v 1/4 litru vody, ráno nahřejeme a scedíme.

„Velké, čerstvé listy se používají na obklady při vykloubeninách, výronech v kloubech, i při všech druzích snětí  (rozsáhlém zánětu v podkoží), zhoubných nádorech, pálivých ranách a při odřeninách na nohou,“ pro zevní užití doporučuje bylinkářka ve Zdraví z boží lékárny.

Obklady z devětsilu: Čerstvě umyté listy rozmělníme a přiložíme na nemocné místo. Přes den vícekrát opakujeme.

Selský rozum: Myslím, že sněť by asi člověk neměl léčit podomácku devětsilem, zhoubné nádory zcela určitě ne. Jenomže oni odborníci ještě za života madam Treben upozorňovali, že sice má „přebohaté znalosti botanické, ale s jejími názory na léčbu nelze vždy souhlasit.“ Ostatně připomíná to i její první český vydavatel, nakladatelství Dona.

Ještě jeden brouk v hlavě, jakkoliv mám k dílu paní Treben obdiv:

  1. Jak vykopat kořen devětsilu před rozkvětem? Devětsil rozkvétá v době, kdy je země ještě promrzlá.
  2. A co je horší: Jak poznat, na kterém místě květ devětsilu vyrazí, když květ jde nahoru dřív než list?

devetsil_lupeny_pxb_mp

Devětsil zapomenutý? Ale to snad…

Že prý je devetsil „zapomenutá bylina“, říkali v televizi. Ale kde že. Každý, kdo byl někdy v létě na horách, devětsil zná.

Čtěte také:  Ptačinec žabinec: Zajímavě chutná a pomáhá od vleklého kašle. Recepty a tipy

Jen si to vybavte: Horská silnice vede chladným údolím podél zurčící říčky. Mezi vodou a cestou hustý pás obrovských lupenů. „Děti, nechcete klobouk na hlavu?“ voláte na rodinu, protože sami máte touhu zelený klobouk si nasadit. „Jé, kloubouky! Chceme, chceme,“ volají děti do devíti let. „Ne nechceme, ale ty si ho klidně na hlavu posaď, my to přežijeme,“ odpovídají potomci devět plus. Jenže ony klobouky nenarostou hned.

devetsil_bez_listu_pxb_mp

Květ devětsilu je jak z klasické sci-fi

Sotva sleze sníh – v březnu, dubnu, záleží na teplotě – začnou se kolem horských potoků a cest ze země klubat podivné „příšerky“. Čím to je, že ty růžové, bílé až fialové organismy působí dojmem mimozemské setby? Nemají chlorofyl, nejsou zelené. To proto se někomu zdají být až odpudivé (jsou to ti samí lidé, kteří se bojí bílých klíčků na bramboře).

devetsil_pl_1_mp

Tak za měsíc už je všechno v pořádku, květ stále kvete, ale rostlinka už má své vlastní lístky a okolní zeleň také přidá na vzhledu.

  • (Na fotce: Největší list patřá devětsilu, malé lesklé okrouhlé lístky orseji jarnímu, nahoře je drzá kopřiva a všechno ostatní kolem nezmarná bršlice.)

devetsil_vykvetly_pl_mp

Devětsil je dvoudomý. Květy jsou uspořádány v latách, samčí jsou krátké, samičí bývají dvojnásobně delší. Co do léčivých účinků platí absolutní genderová rovnost. Obrázek také vyvrací často uváděnou tezi, že listy se vytvářejí až po odkvětu.

devetsil_pl2_mp

Proč známe jen klobouky?

Koncem jara, ještě před začátkem prázdnin, devětsil odkvétá, květy se mění v pápěří. Semínka jsou vybavena „padáčkem“, takže stačí vítr, aby se šířila dál. Když přijíždějí do hor děti na tábory a rodiny za turistikou, květy devětsilu už nevidí. Jen ty klobouky.

Čtěte také:  List břízy bělokoré: Není na škodu doplnit jím domácí "zelenou" lékárničku

Devětsil, ačkoliv jeho název voní tajemnem, je hojný, přehojný. Takže vůbec nevadí, když si nějaké ty jeho kořeny/oddenky vyryjeme, květy nasbíráme a usušíme a listem ovážeme rozbitá kolena či podvrtnutý kotník. Jen si předem ověřte, zda nejste v nějakým způsobem chráněné lokalitě.

Foto: Koláž, velké lupeny a červený květ jsem našla na serveru pixabay.com. Děkuji za ně. Ostatní fotky devětsilu (receptar)

Zdroj: S použitím Maria Trenen, Gesundheit aus der Apotheke Gottes, 1980

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2018/04/devetsil_titul_pl_mp.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2018/04/devetsil_titul_pl_mp-150x150.jpgreceptarBylinkyPĚSTITELSTVÍ - MŮJ KONÍČEKbylinková zahrádka,bylinky,co na bolest žlučníku,co na zácpu,co pomáhá na zácpu proti zácpě,co pomůže na zácpu,devětsil,Devětsil artroza,Devětsil astma,Devětsil chráněný,Devětsil co sbírat,Devětsil dna,Devětsil jak poznat,Devětsil jak prospívá,Devětsil jak vypadá,Devětsil kalendář bylinek,Devětsil kde roste,Devětsil kdy kvete,devětsil léčivá bylina,Devětsil léčivá rostlina,devětsil lékařský,Devětsil obsažené látky,Devětsil sběr,Devětsil účinky,Devětsil výskyt,Devětsil zácpa,Devětsil žaudek,jak na zácpu,kouzelné bylinky,léčivé bylinky,léčivé byliny,léčivky,močopudné bylinky,močopudné léčivé byliny,zácpa babské radyDevětsil lékařský: jak devětsil poznat a využívat. • Devět sil má víc než devět léčivých sil. • Účinné látky jsou obsaženy v květu, listu, ale hlavně v oddenku. • Devětsil by mohl zajímat astmatiky a lidi trápené artrózou. • Žlučníkáře a podagristy. •  Nemocné s chorým žaludkem nebo infekcemi močových cest. • Devětsil roste...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.