Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Domácí mátový sirup podle receptáře, osvěžující čaj z máty i mátový olej při rýmě, zahlenění a kašli: recepty. • Máta: pěstování a využití máty. Pěstujeme mátu v bytě, květináči a truhlíku i na zahradě. Máta, základní koření domácí zelené lékárničky. Účinky máty. I s mátou ale opatrně. 

1_matovy-sirup

Máta je ideální bylinka pro začínající pěstitele. Také pro pěstitele netrpělivé a zapomnětlivé. V zahradnických speciálkách si totiž mohou koupit životaschopné trsy máty nejen na jaře, ale i ve vrcholícím létě. Ještě se to vyplatí, protože máta rychle obrůstá až do pozdního podzimu. Máta přináší radost, užitek i úlevu při potížích. Už mátu máte?

K čemu mátu užívali faraonové?

Máta je velmi stará léčivka. Byla objevena v hrobkách egyptských faraonů a při archeologickém průzkumu v Karnaku. Slovutný Pietro Andrea Matthioli mátu doporučoval proti nechutenství a škrkavkám, ale i pro znovuzískání ochablých vášní. Co tedy asi faraony trápilo?

Nejznámější máta peprná je ustáleným vícenásobným křížencem divoce rostoucích druhů mát, pravděpodobně máty vodní a máty klasnaté. První spolehlivý popis křížence byl zveřejněn koncem 17. století v Anglii. V současné době si pěstitelé mohou kromě máty peprné a máty kadeřavé (balšámu) pořídit sazenice mnoha různě vonících kultivarů máty. Jsou jich desítky.

2_mata-pestovani-v-kvetinaci

Máta na zahrádce, pěstování máty v bytě, v truhlíku i květináči

Máta je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, dorůstající výšky až 90 centimetrů. Vyskytuje se po celém světě.

  • dřevnatý oddenek s podzemními i nadzemními výběžky s pupeny.
  • Lodyhy jsou čtyřhranné, v horní části větvené.
  • Listy mají podlouhle kopinatou, ostře pilovitou čepel s krátkým řapíkem. Mohou být zbarveny červenozeleně.
  • Květy jsou drobné, bledě nachové, uspořádané v lichopřeslenech a nahloučené v lichoklasech.

máta pěstování v květináči i truhlíku

Máta vyžaduje lehčístředně humózní půdy s vyšší hladinou spodní vody. Na polohu pozemku není máta náročná, snáší i zastínění. Potřebuje ochranu před studenými větry.

Mátu můžeme pěstovat i v truhlíku nebo v květináči. Přezimování však bývá obtížné: v chladnější místnosti máta někdy zimu přečká a na jaře obrazí, a někdy zimu nepřečká.

Máta se množí výhradně vegetativně. Trsy se vyrývají v dubnu až květnu a sází se do šikmo do připravených řádků.

Čtěte také:  Zlatobýl kanadský: Pomáhá nejenom při zánětech močových cest

Nať se sklízí třikrát do roka vždy před květem, jakmile porost dosáhne 20 až 30 cm výšky. První sklizeň bývá v červnu. Suší se do teploty 35 stupňů Celsia.

Máta v domácí lékárničce

peppermint-1320361Máta peprná je silně aromatickou rostlinou. Hlavními složkami kromě mentolu (skoro 50 %) jsou terpeny, jako pinen, limonen, cineol a jiné. Účinek máty peprné je podmíněn celkovým obsahem silice a mentolu. Nejvíce těchto účinných látek máta obsahuje právě před rozkvětem.

Působení drogy je protizánětlivé a svíravé. Máta uklidňuje, uvolňuje a tlumí křeče, zabraňuje nadýmání a podporuje trávicí procesy. Účinkuje dezinfekčně, protiprůjmově a protirevmaticky.

Zevně se máta užívá při rýmě, nachlazení, zánětech hrtanu a průdušek jako inhalace, nosní mast, kloktadlo. Doporučuje se proti kožním vyrážkám. V kosmetice se mátové silice užívají do zubních past, ústních vod, masážních krémů,pleťových masek, koupelí a želé.

Thé z máty

mátový čajThé si připravíme z jedné polévkové lžíce sušené nati, kterou přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme vyluhovat pět až 10 minut. Scedíme a pijeme během dne. V létě vaříme čaj z čerstvé byliny, ale místo spaření ji krátce povařte – účinné látky se při pouhém spaření dobře neuvolní.

Mátový čaj by se neměl pít každý den. A nedávejte ho malým dětem a kojencům. Větším dětem jen po konzultaci s pediatrem. Těhotné ženy by mátu neměly užívat dlouhodobě, kojící maminky vůbec.

Máta je rovněž součástí mnoha oficiálních čajů, například Alvisan, Stomaran, Betulan, Tormentan, Valofyt. Pro jejich přípravu slouží informace na obale a doporučení lékaře a lékárníka.

Olej z máty peprné

mátový olejŠiroké užití má mátový olej, který se připravuje z mladých, ještě nekvetoucích částí rostliny.

Asi 50 g máty na jemno nasekáme, vložíme do zavařovací sklenice, zalijeme 1/4 l kvalitního oleje, dobře uzavřeme a necháme 14 dnů odležet. Pak směs procedíme, olejem naplníme malé lahvičky a dobře uzavřené je uchováváme na chladném místě.

Olej používáme i k inhalaci při rýmě, zahlenění a kašli, při zánětu průdušek a nosních dutin. Při migréně a bolestech hlavy jím potřeme čelo, olejem ošetřujeme i pohmožděniny, ekzémy a místa stižená revmatismem.

Čtěte také:  Pěstování šalvěje: Čím méně se o ni staráme, tím líp se šalvěji daří

Mátový sirup: Nic pro cukrářky

mátový sirup za studenaKdyž jsem se do výroby mátového sirupu pustila poprvé, měla jsem naprosto konkrétní cíl – vyrobit hustý, zelený a silně „větrový“ sirup, který nebudu užívat při zdravotních potížích (mám dostatek máty čerstvé i sušené a uvařit si thé mi nedělá potíže), ale v kuchyni.

Představovala jsem si, jak budu větrovým mátovým sirupem občas ochucovat krémy a náplně, zastříkávat jím dezerty…

Nic z toho se nesplnilo. Ostatně – ono by bylo ku podivu, kdyby kdekdo dokázal jen tak „od pasu“ vyrobit to, co v oboru vzdělaní farmaceuti či potravinářští chemici.

Suroviny na mátový sirup

  • Voda 500 ml
  • Cukr 350 g
  • Čerstvá máta – asi tři hrsti
  • Kyselina citronová 1 čajová lžička nebo šťáva z jednoho citronu

Mátu povařím asi pět minut a pak nechám dvě hodiny luhovat. Vymačkám, přecedím přes plátnem vyložený cedník,  přisypu cukr a kyselinu, zahřívám, míchám do rozpuštění, nechám jednou přejít varem a hned přeliji do vypařené láhve. Sirupu je právě tak půl litru, protože cukr nahradil odpařenou vodu.

Bez citronu je chuť mátového sirupu nijaká

Ať se mátový sirup připravuje vyluhováním mátových listů ve vodě za studena, a nebo povařením mátových listů, vždy se dostane jako výchozí surovina jen více či méně silný mátový macerát nebo odvar, chutnající – inu – jako macerát nebo silné thé.

Po  přidání cukru je chuť sirupu mdlá, nijaká. Proto je nutno přidat citronovou šťávu nebo kyselinu citronovou. Kyselina citronová (i ta obsažená v citronu) pozmění barvu a sirup se stane zlatavým. Tím sice získá na „senzorických“ vlastnostech, ale chuťově už to je opravdu totéž jako oslazený mátový čaj s citronem. Je to sice dobré, ale k cukrářským účelům pro získání mátového/mentolového aroma se to nehodí.

3_domaci-matovy-sirup-s-citronem

Mátový sirup: Všechno má svůj háček

  1. Bylinné sirupy se doporučuje uchovávat v chladu a temnu nanejvýš tři měsíce. Vyčetla jsem to v nějaké moudré knize. Protože přes léto až do podzimu máme k dispozici mátu čerstvou (sirup chystáme do zásoby, až čerstvá nebude), bylo by logické uvařit sirup teprve na závěr sezony, aby vydržel co nejdéle. Ale to už máta nemá tolik účinných látek. Tak já nevím…
  2. Další otázka je využitelnost sirupu. Máta má účinky především v oblasti trávicího traktu. Ale když je člověku nevolno od žaludku, raději než sladký sirup si dá hrnek neslazeného mátového čaje.
  3. Domácí bylinkové sirupy mohou vést k nadužívání účinných bylin a ke zvýšenému přijmu cukrů. Jsou totiž chuťově atraktivní a to svádí k tomu, že si z nich připravujeme šťávu na běžné denní pití, a to i pro děti.  Už víme, že se to nemá.
Čtěte také:  Topinambury, jedlé hlízy drobnokvětých slunečnic. Co s nimi kuchyni?

4_matovy-sirup-podle-receptare

Foto k článku Máta: Pěstování a účinky máty. Vyrábíme domácí mátový sirup, mátový olej i čaj z čerstvé máty: Za obrázky 2, 3, 4 děkuji serveru freeimages.com. Ostatní fotky k článku o mátě (receptar).

  1. Vyzkoušejte též mé recepty na domácí limonády z bylinkové zahrádky: domácí bezinková limonáda, z tužebníku nebo mátová limonáda.
  2. A pokud vás trápí rýma, kašel nebo nachlazení, čtěte Bylinky, bylinkové směsi a „babské rady“ na rýmu, kašel a nemoci z nachlazení

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2016/07/1_matovy-sirup.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2016/07/1_matovy-sirup-150x150.jpgreceptarBylinkyPĚSTITELSTVÍ - MŮJ KONÍČEKbylinkové čaje,bylinkové sirupy,bylinkové směsi nachlazení,bylinky a jejich účinky,čaj z čerstvé máty,domácí mátový sirup,jak často pít mátový čaj,jak vyrobit mátový sirup,máta na balkoně,máta olej,máta peprná,máta peprná pěstování v květináči,máta pěstování,máta pěstování v květináči,mátové thé,mátový čaj,mátový čaj a jeho účinky,mátový čaj z čerstvé máty,mátový odvar,mátový olej,mátový sirup,mátový sirup podle receptáře,mátový sirup recept,mátový sirup s citronem,pěstování máty,pěstování máty v bytě,recept mátový sirup,recept na mátový sirup,recepty z máty,sirup z máty,sirup z máty receptDomácí mátový sirup podle receptáře, osvěžující čaj z máty i mátový olej při rýmě, zahlenění a kašli: recepty. • Máta: pěstování a využití máty. • Pěstujeme mátu v bytě, květináči a truhlíku i na zahradě. • Máta, základní koření domácí zelené lékárničky. • Účinky máty. I s mátou ale opatrně. • Máta je...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.