DSC03189

Šalvěj zajistí nesmrtelnost.  Účinky šalvěje.    Proč měla Nelly Gray šalvějové oči? Šalvěj na balkoně a na zahradě. Výsev a výsadba šalvěje. Šalvěj nestojí o naši péči. Recept na šalvějové kuřecí nudličky. 

Šalvěj lékařská prý byla již v antickém Římě považována za vynikající léčivou rostlinu s mnohostranným využitím. Podle legendy jí byla přisuzována schopnost učinit člověka nesmrtelným. Ještě dřív než se staneme nesmrtelnými, můžeme se ze šalvěje radovat jako obyčejní smrtelníci. Šalvěj přinese potěšení svou vůní a chutí, užitek pak léčivými účinky.

Šalvěj: Pro zdraví, chuť i pro radost

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis L.) je víceletý až jeden metr vysoký polokeř z čeledi hluchavkovitých. Pořizujeme si ji hlavně jako tradiční koření a léčivou rostlinu. Šalvěj je možno pěstovat na balkoně či na okně, ale mnohem líp prospívá na zahrádce. Uvádí se, že „životnost“ šalvěje je asi pět let. Zahrádkáři mají ale praktickou zkušenost, že šalvěj na místě vydrží mnoho let.

 

sage_kvet

Jak mohla mít Nelly Gray oči modré nad šalvěj?

Naše máti chodila zamlada do sboru, a tak se u nás doma pořád zpívalo. A jak se říká: od Bacha po Vlacha. Kdyby někdo kopl do plechovky, máti hned k tomu chytila druhý hlas. Měla krásný alt a píseň Nelly Gray z repertoáru Rudolfa Cortése jí vyloženě seděla.

„Vzpomínám na ty šťastné chvíle u nás v údolí,
vzpomínám očí modrých nad šalvěj.
Každá vzpomínka jak čerstvá rána v srdci zabolí,
měl jsem rád dívku jménem Nelly Gray.“

Ty oči modré nad šalvěj mi nedaly spát. Dokázala jsem si představit, že oči opravdu mohou být modřejší, než nafialovělé květy šalvěje. Ale Nelly Gray přece nemohla mít modré oči! Vždyť v další sloce se zpívá:

„Přišel den jako jiné dny a přece tolik zlý,
bílý pán stanul náhle ve dveřích.
Potom v okovech mi moji milou někam odvedli,
to že snad černou kůži mít je hřích.“

Slovutný a národem vážený Vladimíre Dvořáku, který jste píseň Russella Hanbyho česky otextoval, jak jste jen mohl napsat, že Nelly Gray měla oči modré nad šalvěj, když šlo o Afroameričanku černé pleti?

DSC03190

Šalvěj: Přílišná péče je na škodu

Dokud jsem ještě žila v městském bytě, každé jaro jsem podstupovala stejný obřad: Za peníze v řádech stokorun jsem nakoupila bylinkovou sadbu, abych panelákový balkon změnila v „úžasnou bylinkovou zahrádku“.  Bylinky jsem sesazovala do malebných skupenství: bazalka, šalvěj, máta… Rostlinkám jsem dopřála výživný rašelinový substrát koupený hobby marketu, denně je pilně zalévala… A postupně vyhazovala odumřelé sazeničky, šalvějí počínaje.

  Maminčiny recepty. 9x kuřecí stehna jinak: kuře pečené á la bažant, na rozmarýnu, česneku s paprikou i tymiánu

Šalvěj na balkoně

sage-1622688Třebaže už vím, kde jsem dělala chyby, do pěstování šalvěje na balkoně bych se už asi nepouštěla.

 • Šalvěj můžeme vypěstovat ze semínek. Musíme začít už koncem zimy, aby měly rostlinky dost času zesílit. V bytových podmínkách ale mají tendenci „hnát za světlem“, jsou vytáhlé, slabé. I když je přepichujeme, často nevydrží přesazení.
 • Proto je lepší sazeničky koupit. Musí to ovšem být od tuzemského zahradníka. Ne, není v tom žádný patriotismus. Zahradník přesadí sazeničky do takové země, kterou šalvěj potřebuje – hlinito písečné. A také vysvětlí, jak o rostlinku pečovat.
 • Sazenice šalvěje prodávané zjara v hobby a jiných marketech jsou dovezené. Rostou v substrátu. Do doby převozu pobývaly ve skleníkové atmosféře, kde byly rychleny a vyživovány tak, aby mohly co nejrychleji na trh. V bytech a na balkonech pak obvykle strádají, až zajdou.
 • Když se přesto podaří udržet šalvěj až do zimy, nastane další problém: šalvěj je rostlina víceletá. Na balkoně ji ovšem máme jen v omezeném kořenáči, který přes zimu promrzne. Proto je třeba balkonovou šalvěj na zimu uklidit do chladné místnosti, která však nesmí být úplně temná. Musíme ji občas zalít, ale jen „přiměřeně“, ne moc, ne málo. Kdo má v paneláku takovou místnost k dispozici?

Zkušenosti, o kterých se moc nepíše, praví, že si zazimováním šalvěje spíš jen přiděláme práci, která nikam nevede – velmi často na jaře letí obsah květináče s bývalou šalvějí do kontejneru.

Přesto není možno vyloučit, že se někomu pěstovat šalvěj v bytě i několik let daří. Takovým budiž vzdána čest a chvála.

TIP: Čtěte také, jak pěstovat rozmarýn doma, pěstování rozmarýnu v květináči

DSC03191

Šalvěj na zahrádce: Soběstačný jedinec

Když jsme přišli na venkov a pan zahradník s námi obcházel chalupu, čemu a kde by se mohlo dařit, zastavil se u slepé zdi hospodářského stavení situované na jihozápad. „Tady se povede šalvěji,“ určil. A také se jí tam vede.

První rostlinky jsem si vypěstovala ze semen. Zasela jsem je v únoru a držela se všech doporučených zásad:

 • Semínka šla tři až čtyři centimetry hluboko, čtyři týdny klíčila v pokojové teplotě.
 • Dvakrát jsem je přepichovala.
 • Když bylo v květnu po „zmrzlých“, šly sazeničky na místo.
 • Stanoviště vybrané panem zahradníkem je výslunné, chráněné, půdu má vápenitou až písčitou.
 • Vysázela jsem je na úzký záhonek podél zdi, asi 30 centimetrů od sebe. Rozrostly se hned prvním rokem.
 • Z některých sazenic jsem už druhým rokem oddělovala trsy k vegetativnímu množení.
 • První dva roky jsem ji na zimu přikrývala chvojím, pak už ne.
  Maminčiny recepty. 9x kuřecí stehna jinak: kuře pečené á la bažant, na rozmarýnu, česneku s paprikou i tymiánu

O šalvěj se už skoro nestarám. Jen zjara ji okopu a přidám k ní něco kompostu a v létě ji někdy – nedbale, aby si „moc nemyslela“ – zaliji. Stříhám ji dvakrát do roka, kousek nad zdřevnatělé stonky. Rychle obrazí znovu.

 • Co šalvěj léčí, o tom si budeme povídat jindy. Teď jenom bleskový recept na docela obyčejné rychlé jídlo, které překvapí svou prostotou a vynikající chutí.

DSC03231

Kuřecí nudličky na šalvěji s hrachovým pyré

Potřebujeme:

 • 450 g žlutého loupaného půleného hrachu
 • 2 kuřecí stehna
 • 4 stroužky česneku
 • 2 velké cibule
 • Větvička nebo asi 10 čerstvých šalvějových lístků
 • 100 g oleje
 • Sůl, pepř

Hrách uvaříme do měkka. Kuřecí stehna vykostíme (z kostí a kůže připravíme bujon, kterého není nikdy dost). Maso nakrájíme na nudličky.

Cibuli nakrájíme na měsíčky a na oleji trochu opečeme. Pak přisypeme maso, osolíme, trochu popepříme a přidáme šalvěj. Společně opékáme, až je maso zlaté.

Nakonec přidáme česnek, ještě chvíli restujeme, aby nebyl syrový. Maso je opečeno za asi deset až 15 minut.

Všechen tuk z masa slijeme do uvařeného hrachu, který rozmixujeme nebo prolisujeme a našleháme (když nemáme ruční mixer). Dochutíme solí a mletým pepřem.

Hrachové pyré posypeme šalvějovými nudličkami a cibulkou. Podáváme s okurkou. Kdo nemá rád hrách, může si k šalvějovým nudličkám připravit bramborovou kaši.

DSC03261

Foto: Za šalvěj modrou méně než oči Nelly Grey a balíček šalvějových sazenic děkuji freeimages.com, ostatní foto: receptar.

http://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2015/09/DSC03261.jpghttp://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2015/09/DSC03261-150x150.jpgreceptarBylinkyPĚSTITELSTVÍ - MŮJ KONÍČEKecepty na kuřecí nudličky,hrachová kaše,hrachové pyré,kdy sázet šalvěj,kdy set šalvěj,kdy vysévat šalvěj,kdy vysévat semínka šalvěje,kuře na šalvěji,kuřecí na šalvěji,na co se používá šalvěj lékařská,recept šalvějové kuře,šalvěj a jeho účinky,šalvěj koření,šalvěj na balkoně,šalvěj na terase,šalvěj na zahrádce,šalvěj na zahradě,šalvěj pěstování,šalvěj sazenice,šalvěj v bytě,šalvěj výsadba,šalvěj ze semen,šalvěj ze semínekŠalvěj zajistí nesmrtelnost. • Účinky šalvěje.  •  Proč měla Nelly Gray šalvějové oči? • Šalvěj na balkoně a na zahradě. • Výsev a výsadba šalvěje. • Šalvěj nestojí o naši péči. • Recept na šalvějové kuřecí nudličky. • Šalvěj lékařská prý byla již v antickém Římě považována za vynikající léčivou rostlinu s mnohostranným využitím. Podle...Blog o zahradničení, pěstování a receptech