Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Prvosenka jarní: sběr a použití v domácí lékárničce. Prvosenka nebo petrklíč? • Můžeme prvosenku trhat? • Jak je to s jejím chráněním? • Kam a kdy na petrklíče. • Trápí vás průdušky? Opakovaně se vrací úporný kašel? Zkuste prvosenku. • Trpíte chronickou nemocí? Čekáte děťátko? Poraďte se o užívání prvosenky nejdřív se svým lékařem. •

petrklic_stran

Prvosenka je osvědčená bylinka, která se v současné době používá především při nemocech dýchacích cest. Dříve se také se doporučovala při nespavosti, chorobách močového měchýře, nemocech srdce, migréně, revmatismu či k očistným kůrám. Petrklíč kvete od dubna do května.

Prvosenky jsou doma v Evropě

Prvosenky, lidově petrklíče, rozkvétají na jaře na slunných a vlhkých místech, na lukách, stráních i kolem vodních toků, někdy na svazích, kolem silnic, na lesních pasekách. Kvetou od dubna do května, na některých teplejších místech o pár týdnů dřív.

Prvosenka je vytrvalá, dlouhověká trvalka, v Evropě původní. Na asi patnáct centimetrů dlouhém vzpřímeném a mírně ochlupeném stonku se vytvářejí okoličnatá květenství  – to znamená, že květy vyrůstají na stopkách z jednoho místa.

petrklice3

Prvosenka vyšší má obsah látek nižší

K výrobě léčiv a pro domácí léčebné použití se užívají dva druhy –  prvosenka jarní (Primula veris) a prvosenka vyšší (Primula elatior). Právě ty známe z volné přírody.

petrklic1_pixabay
Prvosenka vyšší (Primula elatior)

Prvosenka jarní má květy žloutkově žluté, které na rozdíl od prvosenky vyšší sladce voní jako meruňky (někdo říká po medu).  Z oddenku vyrůstá přízemní listová růžice s vejčitými svraskalými listy, v mládí s podvinutým okrajem. Prvosenka jarní po odkvětu vytváří tobolky, které jsou kratší než kalich.

Prvosenka vyššísírově žluté nevonící květy, kalich přiléhá ke korunní trubce, není nafouklý jako u prvosenky jarní a na kalichu jsou výrazné zelené žilky. Tobolky jsou po odkvětu delší než kalich. Prvosenka vyšší se od jarní rovněž liší širšími, na bázi náhle zúženými listy.

Oba druhy prvosenky jsou již od 16. století známé coby léčivé rostliny. Prvosenka vyšší má však obsah účinných látek nižší (mnemotechnická pomůcka jak od Járy Cimrmana). 

  • V období první světové války, kdy se z Ameriky nedovážel senegový kořen, došlo k znovuobjevení příznivých léčivých účinků prvosenky.
Čtěte také:  Hloh léčí srdce trpící lidskými chorobami. Srdci zlomenému láskou ale nepomůže

Prvosenka jarní i prvosenka vyšší jsou částečně chráněné rostliny. Je zakázáno sbírat kořeny či oddenky a jakkoliv rostliny ve volné přírodě poškozovat – třeba vyrýváním sazenic. Květy ovšem sbírat můžeme. Pochopitelně s co největší šetrností. Naštěstí se květenství, která jsou předmětem bylinkářského zájmu, velmi snadno odštípnou prsty.

„Petrklíčema“ se neříká. Ale ani „petrklíčemi“

saint-peter-1442317
svatý Petr

“Pak jsme šli podél řeky – a to jsem ještě nikdy neviděl – břeh byl celej žlutej petrklíčema,” přetékal dojmy náš tehdy čtvrťák po své úplně první velikonoční oddílové výpravě. “Petrklíčema? Neříká se petrklíčema,” naprosto nevhodně jsem mu skočila do řeči, jak to maminky častokrát dělají. Nešlo to zastavit. Mentorskou poučku jsem už musela dokončit.

“Když se podíváš na květenství prvosenky,vypadá tak trochu jako svazek klíčů. A kdo je nejznámější klíčník všech dob? Svatý Petr. Proto naši předkové dali jedné z prvních jarních květinek jméno petrklíč, Petrův klíč. Říkali, že svatý Petr jimi po zimě otevírá zem. Těmi klíči. Takže petrklíč se skloňuje stejně jako klíč.”

Hoch mě trpělivě nechal vypovídat do úplného zmlknutí. “Dobře. Kde jsem to skončil? Jo, že břeh tý řeky byl úplně posetej žlutejmi petrklíčemi.”

petrklic_sber

Sběr a sušení petrklíčů

Květy obou druhů prvosenek se sbírají a poskytují drogu Flos primulae. Jsou součástí i oficiálních čajových směsí a různých lékových forem.

  • Z nadzemní části se sbírá celé květenství (květy s kalichem).
  • Sušení se musí dít rychle, protože květy jsou velmi choulostivé; při nesprávném postupu zezelenají.
  • Suší se ve stínu přirozeným teplem, nebo i umělým, ale teplota nesmí překročit 40 stupňů.
  • Poměr ztráty na hmotnosti při sušení je 7:1.
    (Osobní poznámka: Onehdy jsem se dívala, zda vůbec ještě existují výkupny sušených léčivých bylin. Ano, existují. Za kilogram sušených květů prvosenky nabízejí od 240 do 350 korun. Průměrem tři stovky – to jsou dva obědy v restauraci –  za sedm kilo petrklíčových květů v čerstvém stavu! Nebudu víc komentovat.)

160425-115

Prvosenka: Obsažené látky a účinky

Uvádí se, že květy prvosenky jarní a vyšší obsahují:

  • aponiny primeverin a primulaverin,
  • estery kyseliny salicylové,
  • flavonoidy,
  • glykosidy,
  • karoten,
  • kyselinu křemičitou,
  • minerální soli,
  • stopy silice
  • vitamin C.

Jak z prvosenky připravit léčivé thé

prvosenka_susenaPro přípravu účinného čaje se užívá jedna polévková lžíce sušeného květu na dva šálky vody nebo jedna čajová lžička na 150 ml vody.

Čtěte také:  Jak využít ředkvičkové listí aneb Ani kousek ředkvičky nepřijde nazmar

Thé z květu petrklíče je dobrým podpůrným prostředkem při onemocnění dýchacích cest, při kašli, ale i při akutní či chronické bronchitidě. Ulevuje při nemoci z nachlazení a od příznaků chřipky.

Dříve se ještě uvádělo, že prvosenka kromě toho: čistí pleť, doporučovala se při močových kamenech, má močopudné a mírně projímavé účinky, napomáhá při dně a revmatismu, působí protizánětlivě, tiší bolesti hlavy a migrény, tlumí stavy melancholie, hojí záněty.

Na zvýšení expektoračního účinku (proti kašli) se květy prvosenky mohou kombinovat i s jinými rostlinami, například s plody fenyklu, natí mateřídoušky nebo majoránky a listy ibišku či slézu. Tento čaj si můžeme připravit sami smícháním stejných dílů uvedených rostlin. Působí nejen proti kašli, ale i protizánětlivě.

DSC09986

Bylinné směsi s prvosenkou, babské rady

  • Čaj tišící kašel
    Při úporném kašli se z prvosenky připravuje výluh. Jednotlivá dávka květů je jeden gram, účinná je i nižší. Pro výluh se obvykle používá 1 lžička drcených květů na šálek vody. Květy zalité vařicí vodou se nechají v přikryté nádobě 10 minut odstát. Výluh se užívá dvakrát denně po jídle, je možné jej osladit, nejlépe medem.
  • Ulevující thé podle Marie Treben
    Marie Treben ráda doporučovala směs: 50 g prvosenky jarní, 50 g mladých výhonků černého bezu, 15 g listu kopřivy a 15 g kořene pampelišky.
    Vrchovatou lžíci směsi přelijeme 1/4 litrem vody, necháme 3 minuty vyluhovat. Denně popíjíme dva šálky teplého čaje po doušcích. Pro zlepšení chuti můžeme přidat trochu medu.
    Tento čaj pomáhá nejen při potížích dýchacích cest, ale také při pročišťování organismu.
  • Babská rada na thé tišící migrénu
    Ještě před očekávaným projevem potíží lze vyzkoušet zklidňující účinky čaje z bylinné směsi: 3 díly nati meduňky a po jednom dílu nati třezalky a dobromysli, kůry vrby a květu prvosenky.
    Šálek čaje připravíme spařením polévkové lžíce směsi čtvrtlitrem vroucí vody a vyluhováním po dobu 15 minut. Pijeme ho vlažný i třikrát denně.
  • Čaj proti nespavosti
    50 g květů s okolíky prvosenky, 20 g květů květu levandule, 10 g třezalky tečkované, 15 g šištiček chmele a 5 g kořene kozlíku lékařského.
    Vrchovatou čajovou lžičku spaříme hrnkem litru vody a necháme tři minuty luhovat.
    Pijeme velmi teplé před spaním a po malých doušcích. Můžeme přisladit medem.
Čtěte také:  Má devětsil skutečně devět inzerovaných sil? Kde najít a na co užívat devětsil

petrklice4_pixabay

Přečtěte si i další praktické „bylinkové“ rady:

 

Foto: Detail prvosenky vyšší, obrázek svatého Petra s klíčem a prvosenky v protisvětle pocházejí ze serveru pixabay.com. Děkuji za ně. Ostatní obrázky v článku a o sběru a užití prvosenky (receptar). 

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2017/04/petrklic_stran.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2017/04/petrklic_stran-150x150.jpgreceptarBylinkyPĚSTITELSTVÍ - MŮJ KONÍČEKbabské rady chřipka,babské rady kašel,babské rady na suchý kašel,babské rady nachlazení,babské rady zánět průdušek,bronchitida petrklíč,bronchitida prvosenka,bylinka na průduškový kašel,bylinka na průdušky,bylinkové čaje,bylinky,bylinky a jejich využití,bylinky na kašel,bylinky v kuchyni,čaj na migrénu,čaj na průdušky,co na kašel,co na průdušky a kašel,co na zahlenění,detoxikace prvosenka,kašel petrklíč,kašel prvosenka,kouzelné bylinky,kouzelné bylinky recepty,léčivé bylinky,petrklíč,petrklíč účinky,průduškový čaj,první jarní bylinky,prvosenka jarní,prvosenka jarní petrklíč pěstování,prvosenka účinky,prvosenka vyšší,zahlenění petrklíč,zahlenění prvosenka,zánět průdušek,zánět průdušek bylinkyPrvosenka jarní: sběr a použití v domácí lékárničce. Prvosenka nebo petrklíč? • Můžeme prvosenku trhat? • Jak je to s jejím chráněním? • Kam a kdy na petrklíče. • Trápí vás průdušky? Opakovaně se vrací úporný kašel? Zkuste prvosenku. • Trpíte chronickou nemocí? Čekáte děťátko? Poraďte se o užívání...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.