Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Řebříček obecný, využití léčivé rostliny. Která bylina byla zvána “králem v léčbě ženských nemocí“? Řebříček obecný.   Svírá vás stres, ničí úzkosti? Neusnete bez léků na spaní? Vyzkoušejte řebříček.   Špatné zažívání, potíže se žlučníkem, průjmy, křeče v břiše? Mohl by pomoci řebříček obecný.   Bavíte se suchými vazbami? Řebříček se do nich báječně hodí. 

1_rebricek-obecny

Bylina známá od antiky – řebříček obecný – má široké uplatnění v domácí zelené lékárničce. Její užívání by mělo být ukázněné. Chronicky nemocní by své rozhodnutí užívat řebříček měli probrat se svým lékařem. Řebříček se velmi snadno sbírá, rychle přibývá. Kvete až do pozdního podzimu.

Achilles řebříčkem léčil, sám sobě nepomohl

Řebříček obecný (Achillea millefolium) je jako léčivka známý již od antiky. Traduje se, že Achilles, hrdina od Tróje,  pomocí řebříčku úspěšně léčil krvácející rány svých bojovníků. Sám sobě při osudové ráně do paty sice nepomohl, ale rostlina po něm nese jméno Achillea millefolium.

Český název řebříček obecný nemá s antickým vojevůdcem nic společného. Spíš upomíná na stavbu listu řebříčku – malý žebříček. I u nás však patřila rostlina mezi kouzelné býlí, které odvracelo nemoci a mělo moc vyhánět zlé duchy. Naši předkové jej znali po celý středověk, což prozrazuje i množství lidových názvů – víc než žebřík jim však rostlina připomínala myší chvost, husí jazýček či kočičí ocas.

Řebříček obecný

Řebříček obecný (Achillea millefolium L.) je vytrvalou složnokvětou bylinou s plazivým větvitým oddenkem. Lodyhy má přímé, jednoduché a hustě listnaté. Bohaté chocholičnaté laty v horní části lodyhy jsou složeny z drobných úborů, květy jsou drobné, špinavě bílé, někdy narůžovělé. Kvete od června do konce vegetačního období, plodem jsou podlouhlé, stříbrošedé nažky.

Složení obsahových látek se dělí do několika chemických skupin. Především se jedná o silici, která má podobné složení jako silice heřmánku. Dále obsahuje i flavonoidy, hořčiny, kumariny, organické kyseliny a anorganické látky, především manganové soli.

Z řebříčku se připravují různé lékové formy, nejčastěji čajové směsi.

2_rebricek-ucinky

Řebříček v dějinách léčitelství

  • Asi tak ve stejnou dobu, kdy skoro nesmrtelný řecký rek léčil svá vojska, předepisovali v jiném díle světa čínští lékaři řebříček na záněty, krvácení, silnou menstruaci, pokousání psem a hadí uštknutí.
  • Ajurvédští lékaři v Indii doporučovali řebříček proti horečkám.
  • Britský bylinkář 16. století John Gerard prý doporučoval používat řebříček na „otoky soukromých částí těla“.
  • Ze 17. století pochází Johnem Parkinsonem (dodnes) doporučovaná rada, vložit si kousek řebříčku do nosu, když z něj teče krev.
  • A jeho současník Nicholas Culpeper radil mazaní připravené z řebříčku aplikovat na silné krvácení, záněty, vředy a hemoroidy.
  • Na americký světadíl přivezli řebříček kolonisté. Stal se lidovým prostředkem na zevní poranění, spáleniny, vnitřně při nachlazení, bolestech v krku, artritidě, bolestech zubů a na špatné trávení.
  • Eklektičtí lékaři 19. století, předchůdci současných přírodních léčitelů, považovali řebříček za „tonikum pro cévní systém“. Radili podávat bylinu při krvi v moči, neschopnosti moč udržet, menstruačních bolestech, hemoroidech, průjmu a úplavici.
Čtěte také:  Topinambury, jedlé hlízy drobnokvětých slunečnic. Co s nimi kuchyni?

3_rebrickovy-caj

Postavení řebříčku v současném bylinkářství

O nati řebříčku obecného současné herbáře uvádějí,  že může pomoci odstranit mnohé – i chronické- zdravotní potíže. Vnitřně se obvykle používá jako spasmolytikum a cholagolum. Řebříček však působí příznivě i v případě dalších potíží, například při žaludečních kolikách, nechutenství, průjmech, nadýmání i proti kašli.

Řebříčkový odvar: Obecný návod

Jednu až dvě čajové lžičky sušené bylinky zalijte ¼ litru vroucí vody a nechte přikryté 10 – 15 minut odstát. Po přecezení pijte po doušcích. Doporučeny jsou tři šálky denně.

rebr_pixabay_mpŘebříček zlepšuje prokrvení organismu, uvolňuje svaly. To ocení zejména lidé, kteří v noci nebo i v klidu za dne trpí pocity „neklidných nohou“.

V některých pramenech se uvádí, že řebříček může také odstranit problémy spojené s nespavostí a že právě tato droga dokáže odnaučit užívání hypnotik a jiných návykových uspávadel.

Stres, úzkostné stavy a nespavost zmírňuje v řebříčku obsažené malé množství látky zvané thujon, který působí sedativně. Upozorňuje se, že velké dávky thujonu jsou jedovaté, ovšem při užití řebříčku v doporučeném množství žádná zdravotní újma nehrozí. Přesto řebříček vždy doprovází varování, že jej nelze užívat:

  • dlouhodobě,
  • ve vysokých dávkách
  • a u chronicky nemocných lidí bez vědomí ošetřujícího lékaře.

Nepřiměřené užívání drogy může způsobit otravy, které se projevují kožními vyrážkami, závratěmi a opojením. 

4_menstruacni-bolesti-rebricek

Mužům vstup zakázán

Světoznámá rakouská bylinkářka Maria Treben psala:
„Řebříček je léčivá rostlina, kterou si nemůžeme odmyslit od našeho života. Pomáhá výborně při mnoha našich chorobách, je však v prvé řadě léčivou rostlinou pro ženy. Řebříček ženám vřele doporučuji. Farář Kneipp vyslovil ve svých spisech tento názor: Ženy by se uchránily před mnohými těžkostmi, kdyby občas sáhly po řebříčku.

Ať již se jedná o mladé děvče, které má nepravidelné měsíčky, nebo o starší ženu, která je v přechodu (klimakteriu) nebo jej má již za sebou. Pro každou, ať mladou či starší, je důležité občas si vypít šálek čaje z řebříčku. V každém směru výborně působí na lůno ženy a tak ona učiní pro své zdraví mnoho dobrého, když si na procházce v lese nasbírá kytičku čerstvého řebříčku.“

Bez bolestí, s krásnou tváří

DSC05777

Již v 19. století byl řebříček nazván „králem v léčbě ženských nemocí“. Schopnost uvolňovat křeče hladkého svalstva platí nejen pro ústrojí trávicí, ale také pro hladké svalstvo dělohy. Proto je i v současné době řebříček doporučován jako přírodní prostředek tišící menstruační bolesti.

Čtěte také:  Podběl lékařský: Léčí hlavně dýchací cesty, ale užívat se musí střídmě

Řebříček má velmi dobré regenerační schopnosti. Odvarem z něj čistíme pleť a můžeme jej použít i na obklady. Jeho účinky ocení zejména ženy, které trápí rozšířené póry a mastná pleť.

Je vynikající rovněž jako přísada do celkové koupele. 

A ještě jeden recept pro unavenou a zvadlou pokožku. Tu zpevní nálev z jedné lžíce pokrájené natě, kterou zalijeme vařící vodou, přikryjeme a necháme 10 minut vyluhovat. Pak přecedíme a obklady namočené v nálevu přikládáme na 15 minut na obličej.

Maria Treben doporučovala užití řebříčku:

  • Čaj z řebříčku: Jedna vrchovatá čajová lžička na 1/4 litru vody, spaříme, krátce vyluhujeme.
  • Tinktura z řebříčku: Láhev naplníme po hrdlo květy řebříčku nasbíraného za slunečného dne a zalijeme 38 až 40% samožitnou nebo jinou ovocnou pálenkou. Necháme stát čtrnáct dní na slunci nebo u kamen.
  • Mast z řebříčku: Dobře zahřejeme 90 g nesoleného másla nebo sádla, přidáme 15 g čerstvých rozsekaných květů řebříčku a 15 g drobně nasekaných listů maliníku, to celé necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Druhý den to celé lehce zahřejeme, vylisujeme přes lněnou látku do připravených nádob. Uskladníme v chladničce.
  • Sedací koupel z řebříčku: 100 g natě dáme na noc do studené vody, následující den zahřejeme k varu a přilijeme do koupele.

5_suche-kvetinove-vazby-napady

Řebříček pro radost

Řebříček není jen bylina mnohostranně užitečná, ale také velmi dekorativní. Vložena do vázy ani nepotřebuje vodu, tiše uschne, šíří kolem sebe jemnou kořenitou vůni.

6_podzimni-kvetinova-dekoraceKdo má rád suché vazby, kdo si rád „vyhraje“ s aranžováním přírodnin, měl by si na řebříček vzpomenout: Naštěstí kvete skoro až do zámrazu, takže ještě i v září se na něj můžeme vypravit – vybaveni štípačkami, protože stonky řebříčku jsou doslova houževnaté.

Řebříček svážu do otýpky a nechám volně uschnout zavěšený květy dolů. Tak se docílí toho, že i suché stonky s květy budou vzpřímené.

Čtěte také:  Bylinky, bylinkové směsi a "babské rady" na rýmu, kašel a nemoci z nachlazení

Stonky jsou i po usušení trochu pružné, takže se řebříček velmi dobře váže a lze z něj vytvářet prostorové aranže.
(Poznámka: Žluté „konflíky“ v kytici jsou vratič obecný, o kterém je povídání v samostatném článku)

Když koncem listopadu měníme podzimní dekoraci za adventní, řebříček nemusíme vyhazovat, ale můžeme použít i do nich. V adventních věncích, například, vyhlíží bílé laty řebříčku decentně.

A konečně – když máme řebříčku dostatečnou zásobu, poslouží i na aranže vánoční. A protože adventní nostalgie už je pryč, stačí malý zásah zlatěnkou, jen nepatrně „olíznout“, prokreslit stonky nebo kvítka sváteční zlatou – vždyť zlatá barva na přírodninách k rustikální vánoční výzdobě patří. Lehce třpytné bělavé kytičky řebříčku se mohou na vánočním stromku vznášet jako sněhové vločky.

TIP: Vyrobte si z řebříčku domácí limonádu. Recepty na šumivé limonády z bylinkové zahrádky

Zdroj: S využitím – Michael Castleman, The New Healing Herbs; Maria Treben, Zdraví z boží lékárny. Foto: Makro květů řebříčku je ze serveru pixabay.com, děkuji. Ostatní fotografie k článku o řebříčku obecném (receptar)

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2017/08/1_rebricek-obecny.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2017/08/1_rebricek-obecny-150x150.jpgreceptarBylinkyPĚSTITELSTVÍ - MŮJ KONÍČEKbylinky,bylinky a jejich využití,bylinky na spaní,kouzelné bylinky,menstruační bolesti,podzimní dekorace,podzimní květinové dekorace,podzimní výzdoba,podzimní výzdoba inspirace,řebříček obecný,řebříček obecný achilles,řebříček obecný ajurvéda,řebříček obecný čaj,řebříček obecný děloha,řebříček obecný eklektici,řebříček obecný historie využití,řebříček obecný jak sbírat,řebříček obecný jak sušit,řebříček obecný jak užívat,řebříček obecný jedovatý,řebříček obecný křeče,řebříček obecný krvácení,řebříček obecný kytice,řebříček obecný maria treben,řebříček obecný menstruace,řebříček obecný nálev,řebříček obecný obsažené látky,řebříček obecný suchá vazba,řebříček obecný účinky,řebříček obecný ženské potíže,řebříček obecný žlučník,řebříček účinky,řebříčkový čaj,suché květinové vazby nápadyŘebříček obecný, využití léčivé rostliny. • Která bylina byla zvána “králem v léčbě ženských nemocí'? Řebříček obecný. •  Svírá vás stres, ničí úzkosti? Neusnete bez léků na spaní? Vyzkoušejte řebříček. •  Špatné zažívání, potíže se žlučníkem, průjmy, křeče v břiše? Mohl by pomoci řebříček obecný. •  Bavíte se suchými vazbami? Řebříček se...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.