Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Vratič nevoní molům. Hmyz nemá vratič rád. Vratič – pomocník zahrádkáře. Sbíráme vratič do suchých vazeb. Vratič jen pro užitek a krásu. K čemu vratič používat.

vratič obecný
vratič obecný

Vratič obecný je jednou z posledních divoce kvetoucích bylin, které si můžeme si nasbírat pro radost a užitek. Vratič je při vnitřním užití jedovatý. To dobře rozpoznají moli, mšice, komáři a jiný létavý hmyz. Proto vratič sbíráme jako přírodní repelent. Sušený vratič se dobře vyjímá v suchých vazbách nebo jej můžeme uchovat na adventní a vánoční výzdobu.

Vratič, kopretina bez lístků

Vratič obecný (Tanacetum vulgare) najdeme ve starších herbářích i pod názvem kopretina vratič (Chrysanthemum vulgare). Vratič se skutečně kopretině podobá. Chybí mu jen to pro kopretinu nejdůležitější – bílé okvětní lístky, které nám řeknou, jestli nás „má rád či se láskou souží“. Úbory žlutých květů vypadají jako malé knoflíčky.

  • Vratič je vytrvalá, přes metr vysoká bylina se stříhanými listy.
  • Spokojí se s jakýmkoliv prostředím. Ve volné přírodě roste vratič nejčastěji kolem cest, na rumištích a v různých plevelných společenstvích, nemiluje však stín.
  • Rozmnožuje se buď semenem, nebo podzemními oddenky.
  • Kvete od srpna až do listopadu, a nebo dokud nenapadne sníh.

DSC04382

Co se o vratiči šušká

  1. Nejhezčí je legenda o tom, jak se Zeus zamiloval do trojského prince Ganyméda. Chtěl ho mít stále u sebe, ale Trojan byl smrtelný, což by Zeus na Olympu nevysvětlil. Proto mu dal nejdřív napít odvaru z vratiče. Tím ho učinil nesmrtelným a už nic nebránilo, aby si Ganyméda vzal k sobě coby íšníka, který udržoval jeho pohár nektaru na stejné hladince. Proto byl latinský název vratiče Tanacetum odvozen od řeckého atanasia, nesmrtelný.
  2. Víte proč roste vratič kolem cest? Kdo si ho utrhne při odchodu, na místo se zcela jistě vrátí.
  3. Jiný výklad názvu vratič je pragmatičtější: Kdo se ho napije, bude po něm zvracet.
Čtěte také:  Prvosenka: Jak sbírat, sušit a používat květy jarního petrklíče

DSC04302

Vratič v „předvědeckých“ dobách

  • Kytice vratiče byly zesnulým dávány „na cestu“ už ve středověku. Sušený vratič byl také v prostoru kolem nebožtíka spalován, aby tělesná schránka čekající na obřad nepodléhala rozkladu.
  • V dobách, kdy se věřilo, že se paraziti a obtížný hmyz rodí „ze špíny“, byli hubeni odvarem z vratiče nebo destilovanou silicí obsahující jedovatý tanaceton.
  • Dodnes patří vratič v lidových praktikách k nejoblíbenějším a také nejúčinnějším přípravkům především proti blechám a štěnicím.
  • Vratič údajně léčí nevěru. Ale jak, to jsem se nikde nedočetla.

DSC04478

Vratič v současné době

  • Vratič obsahuje pyrethrum, které se používá jako přírodní jed na hmyz. Kytice aranžované v nádobách odpuzují mouchy a zavěšeny v šatních skříních moly.
  • Výluh z rozkvetlého vratiče se používá k ošetření rostlin napadených škůdci. Dvě hrsti nařezané natě s květem zalijeme litrem vařící vody. Vychladlým nálevem několikrát zalejeme rostliny. Hmyzu pach vratiče vadí a místu po zalití se vyhýbá.
  • Pěstován u bramborového pole prý vratič zahání mandelinku bramborovou. To nemám vyzkoušeno.
  • Ale říkal mi včelař, že si sušeným vratičem někteří včelaři plní dýmky, aby se chránili před žihadly včel.
  • Mšice, nezvané vetřelce zahrádek, odpuzuje vratič vysázený pod stromy nebo ve sklenících.

Vratič sušíme také do podzimních, dušičkových, adventních a vánočních přírodních aranží. Drobné kytičky svázané z úborů vratiče působí velmi pěkně i na rustikálním vánočním stromečku.

DSC04380

Sběr a sušení vratiče

Vratič má poměrně tuhý stonek. Abych ho při sběru nevytrhla z kořínků, řežu nať kapesním nožíkem (mám jej ve stálé výbavě „sběračského“ batůžku). Lze použít i staré nůžky.

  1. Suším buď v otýpkách zavěšených na vzdušném suchém místě (pro účely suché vazby),
  2. a nebo ho usuším přímo ve váze a pak dodatečně upravím,
  3. případně jej věším rovnou do skříní, uschne tak také dobře, žádné plesnivění nebo jiná zkáza nehrozí.
Čtěte také:  Vodnice u nás není nikdy dost. O to víc mě mrzí mé zahradnické neúspěchy

Vratič obecný se suší se snadno, zachovává si pěknou barvu květů a pevný stonek.

DSC04303

Vratič: Žádné „léčitelské“ experimenty

Celá rostlina je jedovatá, ale není třeba se obávat, že bychom se otrávili dotykem, tak silný jed neobsahuje. Stačí si po manipulaci s vratičem vždy umýt ruce mýdlem.

Horší to už je při vnitřním užití. I když se občas najde amatérský recept na přípravu nějaké bylinné směsi za použití vratiče, jednou pro vždy si musíme pamatovat, že ne. Nikdy a nijak.

Odborníci vysvětlují docela srozumitelně, že vratič sice obsahuje jisté účinné látky, ale aby opravdu účinkovaly, musel by jich člověk pozřít takové množství, které se už blíží toxicitě.

Čili vratič

  1. buď neúčinkuje a ve směsi je k ničemu,
  2. a nebo účinkuje, ale je jedovatý.

DSC04472

Foto: receptar

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2015/10/DSC04475.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2015/10/DSC04475-150x150.jpgreceptarBylinkyPĚSTITELSTVÍ - MŮJ KONÍČEKadventní vazba,adventní výzdoba,co na moly,co proti molům,dušičky vazba,dušičky věnec,jak na moly,moli ve skříni,podzimní dekorace rady a návody,podzimní dekorace z přírodnin,suché vazby,vánoční stromeček,vratič na moly,vratič obecný,vratič odpuzuje hmyz,vratič odpuzuje moly,vratič přírodní repelent,vratič proti molůmVratič nevoní molům. • Hmyz nemá vratič rád. • Vratič – pomocník zahrádkáře. • Sbíráme vratič do suchých vazeb. • Vratič jen pro užitek a krásu. • K čemu vratič používat. Vratič obecný je jednou z posledních divoce kvetoucích bylin, které si můžeme si nasbírat pro radost a užitek. Vratič...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.