zbehovec_detailZběhovec – léčivé účinky zběhovce. • Kde jiné bylinky selhávají, pomůže zběhovec. • Zběhovec vyléčí nemocné hlasivky. • Zběhovec na zahrádce. • Zběhovec se nepěstuje, zběhovec roste sám. •

Zběhovec je jedna z nejnápadnějších hluchavkovitých rostlin. Protože vykvétá na jaře, jsou v loňské nebo v nízké mladé trávě jeho modré květy nápadné. Zběhovec roste planě, zahrádkáři a skalničkáři ovšem dokážou jeho růst nenápadně „organizovat“. Zběhovec obsahuje léčivé látky, které pomáhají při nemocech dýchacích cest, zažívacího traktu a při vysokém krevním tlaku.

Zběhovec není nijak vzácný

Zběhovce, rod z čeledi hluchavkovitých, nelze v jarní přírodě přehlédnout. Na suchých stráních, pod lesem či podíl lesních les vykvétají zběhovce jako jedny z prvních květů. I když je popsáno asi na padesát druhů zběhovců rostoucích v Evropě, Malé Asii i v Severní Americe, v Čechách se volně vyskytují čtyři druhy zběhovců. Nejnápadnější z nich je zběhovec plazivý (Ajuga reptans L.).

 1. Zběhovec je odpradávna používán k léčebným účelům, a to všechny jeho druhy.
 2. Zběhovec ovšem mají rádi i zahrádkáři a skalničkáři.

Vhodně vysazený zběhovec se o sebe postará sám. Sazeničky zběhovce můžeme přinést z louky, koupit u zahradníka a nebo si je vypěstovat ze semínek.

zbehovec_trs

Armáda modrých vojáčků chrání zdraví

Zběhovec mám ráda. Je potěšením pro oči a přínosem do domácí bylinkové lékárničky. Jak vojáčci v modré zbroji hlídají květenství zběhovce lesní cesty od května do půlky června – záleží na nadmořské výšce. Znáte dědinu Lipinu? Tak tam mají celou náves v tom čase modravou armádou zběhovců.

Zběhovec jsem si vysázela podél části plotu. Skoro až přímo mezi plaňky. Kvete poměrně dlouho, tak aby byl při prvním sekání trávníku ušetřen. Pár sazenic jsem přinesla z lesa (ani nevím, jestli se to smí), barevnější kultivary jsem koupila v zahradnictví a pár trsů jsem dostala od souseda, kterému začal zběhovec nebezpečně okupovat celou skalku.

Zběhovec je trvalka, ale dávat ho na záhon je zbytečné – kvete jen dva měsíce, pak by rostlina jen zabírala místo. A hlavně – daří se mu i v neobdělávané půdě. Rozroste se přesně tak, jak se o něm uvádí v zahradnické literatuře – kobercově. U plotu a podél cestiček se vyjímá náramně.

Zběhovec také sbírám jako potřebnou léčivku. Pro bylinky k léčebným účelům si ovšem chodím do lesa. Ne z nějaké lakoty, abych vlastní zběhovec pošetřila. Jen mám větší důvěru v jeho sílu, když vyrostl ve volné případě. A také se při sběru příjemně projdu květnovou přírodou.

DSC06856

Čaj není vzhledný ani dobrý. Ale pomáhá

Zběhovec je tradiční léčivá bylina. Někde jsem četla, že se od jeho užívání v domácím léčitelství upustilo, protože byl nahrazen známějšími bylinami. No, trochu bych do této teorie zasáhla. Lidé ho spíš nahrazují bylinami chutnějšími. Zběhovcový odvar má nejen poněkud odpudivou modrou barvu, ale hlavně chutná hořce. A to bude uvěřitelnějším důvodem, proč se mnozí do jeho pití moc nehrnou.

Nedělají dobře. Zběhovec totiž příznivě účinkuje při poměrně širokém spektru chorob, aniž by vyvolával jakékoliv vedlejší účinky. Navíc je možno užívat jej dlouhodobě, což při chronických nemocech bývá s bylinkami často problém.

Léčebné použití zběhovce

 • Trávicí potíže (harmonizuje činnost celé trávicí soustavy)
 • Nemoci žlučníku a jater (hořkost jej k tomu přímo předurčuje)
 • Optimalizuje látkovou výměnu (metabolismus)
 • Bronchitida (zánět průdušek, a to i chronický)
 • Astma bronchiále
 • Nemoci dýchacích cest způsobené virovou infekcí nebo z nachlazení
 • Akutní nemoci hlasivek (ideální kúra pro lidi, kteří se živí zpěvem a po nastuzení ztratili hlas)
 • Zběhovec je doporučován při vysokém krevním tlaku
 • Zevně na zhmožděniny, otoky, podlitiny a modřiny
 • Obklady se přikládají na bolestivá místa stižená revmatismem

Zkušenosti lidových bylinkářek připomínají, že zběhovec je východiskem, když jiné bylinky na některou z uvedených chorob nezabírají, případně že se má zběhovce použít do směsi, aby byly účinky jiných bylinek podpořeny.

zbehovec_trava

Sběr a sušení zběhovce

Zběhovec sbíráme za suchého dne, a to plně rozkvetlou celou lodyhu. Sběr je příjemný a snadný, rostlinného materiálu rychle přibývá. Kdo je alergický na včelí jed, musí dávat pozor nebo sbírat v rukavicích – květy bývají dost navštěvovány včelami a čmeláky.

 1. Doma nabírané byliny vysypeme na tác, chvíli dáme šanci k útěku drobnému hmyzu, který se ukrývá v květenstvích.
 2. Pak v jedné vrstvě řídce rozprostřeme na papír nebo plachtu v dobře větrané místnosti a sušíme, dokud se suché lodyhy nelámou se slyšitelným prasknutím.
 3. Suchou drogu nasypeme do těsnící sklenice a uložíme na suché a temné místo (do skříňky).

Příprava thé ze zběhovce

Na ¼ litru počítáme lžíci rozmělněné nati. Byliny vsypeme do konvice, přelijeme vroucí vodou a necháme asi 15 minut ustát.

 • V případě akutních onemocněních dýchacího ústrojí a hlasivek osladíme medem a pijeme teplý v malých doušcích.
 • Při hypertenzi a trávicích potížích nesladíme.

Čaj ze zběhovce je hořký. Má to však výhodu – nebude nám na něj chodit nikdo jen tak z rozmaru.

DSC06855

140427-046

Foto: (receptar)

http://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2016/04/zbehovec_detail.jpghttp://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2016/04/zbehovec_detail-150x150.jpgreceptarBylinkyPĚSTITELSTVÍ - MŮJ KONÍČEKbylinkové čaje,bylinky na játra,bylinky na nachlazení,bylinky na vysoký krevní tlak,bylinky na žlučník,jak snížit vysoký tlak,léčivé bylinky,léčivé bylinky s obrázkem,léčivé byliny,vysoký tlak co s tím,zběhovecZběhovec – léčivé účinky zběhovce. • Kde jiné bylinky selhávají, pomůže zběhovec. • Zběhovec vyléčí nemocné hlasivky. • Zběhovec na zahrádce. • Zběhovec se nepěstuje, zběhovec roste sám. • Zběhovec je jedna z nejnápadnějších hluchavkovitých rostlin. Protože vykvétá na jaře, jsou v loňské nebo v nízké mladé trávě jeho modré květy nápadné. Zběhovec roste...Blog o zahradničení, pěstování a receptech