Tento článek Makové panenky je užitečný. Doporučíte ho také?
 • 281
  Shares

Zlatobýl kanadský, účinky, sběr a zajímavosti. Záněty močových cest. Nepomáhají léky? Třeba jejich účinky podpoří zlatobýl. Potíže s ledvinami? Problémy se zbytnělou prostatou? Bylinky na odvodnění organismu? Na zadržování vody v těle by mohl pomoci zlatobýl.  Zlatobýl kanadský roste všude. • Sběr zlatobýlu je rychlý a efektivní. Pročišťovací směsi se zlatobýlem.  Chronicky nemocní: Konzultujte nejdřív užívání zlatobýlu se svým lékařem. • 

zlatobýl léčivé účinky

Zlatobýl kanadský je vysoká metlovitá bylina s žlutým hroznovitým květenstvím. Roste planě a hojně na slunných pasekách, na okrajích světlých lesů a na hospodářsky zanedbaných místech. Je účinným podpůrným prostředkem při chronických chorobách močových cest a ledvin, při zbytnělé prostatě a při sníženém vylučování vody z organismu. I když nejsou známy žádné vedlejší účinky, dlouhodobé užívání není vhodné.

Kanadský „vetřelec“ nahradil domácí zlatobýl

K rostlinám, které se od dávných dob užívají při chorobách ledvin, močového strojí a prostaty, patří zlatobýl obecný (Solidago virgaurea). Ten je také míněn, je-li ve starých spisech i tradovaných zkušenostech zmiňován zlatobýl.

Jenže zlatobýl obecný, lidově zvaný také jako celík, z naší volné přírody mizí. Občas je vídán spíš na zahrádkách, kde si vyměnil místo se zlatobýlem kanadským, původně dovezeným k okrasným účelům. (Z asi 130 přírodních druhů zlatobýlu se většina vyskytuje v Severní Americe, další druhy rostou také v Jižní Americe a jeden na Azorách.)

celí zlatobýl a zlatobýl obecný

Zlatobýl kanadský, „ostravske kfitko“

Zlatobýl kanadský (Solidago canadensis) u nás nejenom zplaněl, ale chová se jako invazivní rostlina. Kvete od srpna do října – záleží na nadmořské výšce. Jeho jazykovité květy jsou menší, zato jich je víc. Daří se mu doslova všude.

 • Dokladem toho může být například okolí Ostravy i Ostrava sama. Roste na navážkách, haldách, rumištích, pustých místech, podél vodních toků, cest a železničních tratí.

Kvetoucí laty zlatobýlu kanadského svítí barvou zlata a zanedbaným lokalitám dodávají na zvláštní kráse.

zánět močových cest bylinky

Ptejme se raději u kovářů než u kováříčků

Pro nás, amatérské bylinkáře, je dobrou zprávou, že skutečně velmi hojný zlatobýl kanadský má stejné léčivé účinky jako zlatobýl obecný. Někdo sice uvádí, že trochu slabší. Ale to pro domácí užití nijak nevadí.

V české verzi Wikipedie je matoucí a zbytečně rezolutní věta: “…sbírá se výhradně původní druh zlatobýl obecný.”

Naši i zahraniční uznávaní odborníci-bylináři jsou ovšem jiného názoru. Namátkou Břetislav Nový z Česka stejně jako Rudi Beiser z Německa doslova uvádějí, že zlatobýl kanadský lze užívat stejně jako zlatobýl obecný.

Proto budeme-li něco číst o zlatobýlu obecném, platí to i pro zlatobýl kanadský. Navíc – zlatobýl kanadský si nemůžeme splést s žádnou jinou rostlinou. Jeho zlaté metly jsou nezaměnitelné.

co na zánět močových cest

Kozáci i Martin Luther věřili stejně –  zlatobýlu

Nálev ze zlatobýlu se osvědčil jako velmi účinné diuretikum i jako vynikající lék při horečkách, majících původ v trávicím traktu. Zlatobýl tiší bolest, staví průjmy, drobí kámen.

 • Staří Germáni si zlatobýlu velmi cenili. Pokládali jej za jednu z nejhodnotnějších léčivých bylin. Používali zlatobýl, aby „zlomili kámen“, čímž mysleli kameny ledvinové i žlučové.
 • Traduje se, že zlatobýlový odvar byl oblíbeným lékem ruských kozáků. Užívali jej proti samovolnému úniku moči a při bolestech ledvin.
 • Středověký lékař Pietro Andrea Gregorio Mattioli šířil zkušenost jiného lékaře – Arnolda z Villanovy – který:
  odvar zlatobýlu“ v bílém víně doporučoval  při močových či ledvinových kamenech (odvar rozdrobí kámen a vypudí jej za silného močení).
  Po odvaru z červeného vína podle něj zase zlatobýl zhojil veškeré vnitřní úrazy, rány, zastavil průjmy.
 • Také Martin Luther (německý teolog, kazatel a reformátor, zakladatel protestantismu) prý zlatobýl používal ke zmírnění svých potíží s močovými cestami.
 • Bylinkář a léčitel Johann Künzle doporučoval „žlutý čaj“ na obnovená činnosti ledvin. Jednalo se o zlatobýl obsahující směs bylin.
  Kalendář sběru planých léčivek je nepostradatelný pomocník bylinkářů

zánět močového měchýře léčba

Zlatobýl hojící, zlatobýl magický

 • Zevně byl v minulosti zlatobýl doporučován v obkladech na rány, vředy, píštěle i ke kloktání s octem při angíně.
 • Údajně se kdysi používal na jakýkoliv zánět a otoky v oblasti úst i na nemocný čípek v hrdle.
 • Bylo osvědčenou praxí  sypat usušený a na prášek rozetřený zlatobýl do čerstvých i starých ran, které se rychle vyčistily a zhojily. Aby se účinek zlatobýlu znásobil, zaléval se prášek octem a nechal se znovu vysušit.
 • Zlatobýl kanadský je mezi indiány vyhlášeným lékem proti hadímu uštknutí.
 • Z astrologického pojetí patří zlatobýl pod vládu planety Mars.
 • “Vysoká magie” doporučuje, že kdo chce spatřit svou budoucí lásku, měl by u sebe nosit kousek zlatobýlu. Ideální vysněný partner se objeví následujícího dne.
 • Když najednou zlatobýl vyroste poblíž našich domovních dveří, potká naši rodinu štěstí. Tedy alespoň se to tak říká.

bylinky na zánět močových cest

Zlatobýl: Obsah účinných látek

Obsahové látky zlatobýlu patří do různých chemických skupin. Obsahuje především flavonoidy, hlavně rutin a kvercetin, třísloviny, silici, saponiny a polyfenolické látky. Dále obsahuje karoteny a minerální látky.

Uvádí se, že ve vegetačním období zůstává obsah silice jednotlivých rostlinných orgánů, vyjma podzemních částí, skoro konstantní, ale po odkvětu klesá. Obsah saponinů kolísá podle místa a denní doby.

bylinky na odvodnění organismu

Zlatobýl se snadno sbírá i suší

Ze zlatobýlu sbíráme vrcholky nati (Herba virgaureae) dlouhé asi asi 25 až 30 centimetrů, nejlépe těsně před rozkvětem, bez zdřevnatělých částí. Příliš nakvetlá nať při sušení „dojde“ a promění se v chmýří, kterého je pak všude plno. Nať odřezáváme nožem nebo odstříháváme nůžkami (nať je houževnatá), a to v době od srpna do října.

 • Nať se suší zavěšena ve svazečcích ve stínu a v průvanu nebo rozprostřena v tenkých vrstvách na sítech nebo platech.
 • Jiným způsobem je z ještě čerstvé nati sdrhnout květy a lístečky. Tak uschne rychleji.
 • Lze sušit i při umělém teple – asi při 30 až 35 stupních Celsia. Teplota podle odborníků nemá přesáhnout 40°Celsia.
 • Sesychací poměr je přibližně 5:1.
 • Aby si droga zachovala původní barvu a účinky, neměla by být skladována déle než rok.

zlatobýl

Zlatobýl v současném světle

I dnes v lidovém léčitelství je zlatobýl velmi oblíben pro svoje močopudné a dezinfekční účinky, jen pověsti o vlivu na rozpustnost některých močových a ledvinových kamenů dosud žádné zkoušky nepotvrdily (ale ani nevyvrátily). Zlatobýl se většinou podává ve formě nálevu. Čaj ze zlatobýlu je pro své účinky oblíbeným přípravkem. Protože:

 • Čistí moč od bílkovin a krve;
 • Má protizánětlivé účinky;
 • Podporuje látkovou výměnu;
 • Pomáhá léčit špatně se hojící rány, ekzémy;
 • Pomáhá léčit všechny druhy ledvinových chorob;
 • Pomáhá při léčbě zbytnělé prostaty;
 • Působí močopudně;
 • Rozpouští kaménky;
 • Účinkuje proti průjmům;
 • Zeslabuje, případně až zastavuje silné menstruační krvácení.

odvar ze zlatobýlu

Příprava nálevu a jeho užívání

Odborníci připomínají, že by se zlatobýl neměl užívat déle než dva měsíce. Pak je nutná přestávka. Chronicky nemocní by měli užívání zlatobýlu nejdřív konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Matky by neměly bylinu dětem podávat bez výslovného schválení pediatrem, který má dítě ve své péči.

 1. Zlatobýlový nálev:
  Jedna až dvě čajové lžičky se přelijí 1/4 litrem vroucí vody, nechají se v zakryté nádobě 15 minut odstát a scedí se. Nálev se připravuje vždy čerstvý. Pije se 1-2 x denně.
 2. Směsi se zlatobýlem (bez záruky, protože sebráno z různých novin a časopisů): Pročisťovací: celík zlatobýl 9 dílů, meduňka lékařská 9 dílů, nať kořenové petržele 8 dílů, borůvkový list 8 dílů, mochna husí 10 dílů, jestřabina 14 dílů. Pijte tři šálky čaje denně po dobu 13 týdnů. Pročištění močových cest: celík zlatobýl 8 dílů, medvědice lékařská 10 dílů, lnice květel 11 dílů, svízel přítula 9 dílů. Pijte čtyři šálky denně po dobu deseti týdnů. Pročištění močových cest: Celík zlatobýl 5 dílů, meduňka lékařská 5 dílů, řepík 8 dílů, kontryhel 5 dílů. Pijte 2 šálky čaje denně po dobu 5 týdnů.Na léčbu dny-podagry: truskavec 5 dílů, medvědice lékařská 7 dílů, meduňka 9 dílů, celík zlatobýl 7 dílů. Byliny odměřte polévkovou lžící, co díl, to jedna lžíce, promíchejte, uskladněte v sáčku či v zavařovací sklenici s těsným víčkem. Na jeden šálek vezměte jednu čajovou lžičku směsi, spařte vroucí vodou a nechte deset minut louhovat. Pijte 4 šálky čaje denně po dobu 8 týdnů.
  Prvosenka: Jak sbírat, sušit a používat květy jarního petrklíče

zánět močového měchýře babské rady

Víte, že…

 • zlatobýl kanadský patří k druhům, jejichž pyl znepříjemňuje život stále početnější skupině alergiků?
 • … z kvetoucích vrcholků se vařením získávalo přírodní žluté barvivo, kterým se dříve barvila vlna?
 • zlatobýl kanadský se náramně vyjímá ve váze, a to jak samotný, tak ve skupině s jinými květinami? Jen se dobré utrhnout jej ještě ne zcela rozkvetlý.

zlatobyl_suseni

TIP: Proti zánětu močových cest působí také další bylinky tužebník jilmový – přírodní „prapředek“ aspirinu, který pomáhá i při bolestech, pálení žáhy a horečce

Foto: Obrázek zlatobýlu suchého, namrzlého, vysokého a s včelou jsem si vybrala z databáze serveru pixabay.com. Děkuji za ně. Ostatní fotky k článku o zlatobýlu kanadském (receptar).

http://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2017/09/1_zlatobyl-lecive-ucinky.jpghttp://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2017/09/1_zlatobyl-lecive-ucinky-150x150.jpgreceptarBylinkyPĚSTITELSTVÍ - MŮJ KONÍČEKbylinky,bylinky a jejich účinky,bylinky na odvodnění,bylinky na odvodnění organismu,bylinky na zánět močových cest,bylinky proti zánětu v těle,celík,celík zlatobýl a zlatobýl obecný,co na zánět močových cest,kouzelné bylinky,léčivé bylinky,odvodnění organismu,prostata bylinky,zánět močového měchýře babské rady,zánět močového měchýře léčba,zánět močových cest,zánět močových cest babské rady,zánět močových cest léčba,zánět močových cest u mužů,zlatobýl,zlatobýl kanadský indikace,zlatobýl kanadský jak čaj,zlatobýl kanadský jak nálev,zlatobýl kanadský jak odvar,zlatobýl kanadský jak se pozná,zlatobýl kanadský jak sesychání,zlatobýl kanadský jak sušit,zlatobýl kanadský jak vypadá,zlatobýl kanadský kde roste,zlatobýl kanadský kontraindikace,zlatobýl kanadský ledviny,zlatobýl kanadský močové cesty,zlatobýl kanadský prostata,zlatobýl kanadský účinky,zlatobýl kanadský záměna,zlatobýl kanadský zánět ledviny,zlatobýl kanadský zánět močových cest,zlatobýl obecný,zlatobýl obecný léčivé účinkyZlatobýl kanadský, účinky, sběr a zajímavosti. • Záněty močových cest. Nepomáhají léky? Třeba jejich účinky podpoří zlatobýl. • Potíže s ledvinami? Problémy se zbytnělou prostatou? Bylinky na odvodnění organismu? Na zadržování vody v těle by mohl pomoci zlatobýl. • Zlatobýl kanadský roste všude. • Sběr zlatobýlu je rychlý a efektivní. •...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Doporučíte ho také?
 • 281
  Shares