DSC04267Dýňová semínka z dýně Hokaido. Nic z dýně nepřijde nazmar.  Co s dýňovými semínky – jak naložit se semínky dýně. Dají se semínka dýně Hokaido jíst? K čemu se hodí dýňová semínka. Jak semínka získat a uchovat. Semínka Hokaido, základ příští sklizně.

Správně zralá dýně Hokaido je uvnitř plna semen. Je jich tolik a jsou tak „pěkná“, že je škoda je vyhodit. Semínka dýně Hokaido jsou v první řadě kvalitním osivem. Houževnaté semínko v sobě skrývá velmi chutné jádro, které je plné tělu prospívajících látek. Nasušená dýňová semena lze tvořivě využít jako vzhlednou přírodninu při zhotovování adventních a vánočních aranží.

Dýně Hokaido: Chutná i užitečná

Dýni Hokaido musíme před kuchyňským zpracováním  zbavit jader. Dýni ostrým špičatým nožem nejprve překrojíme napůl. Jde to ztuha, proto musíme s nožem zacházet opatrně, aby se po poměrně tvrdé horní vrstvě dýně nesklouzl a my se nepořezali. Pak už jde všechno snadno: ostrou lžicí vyškrabeme vláknitý obsah dýně. Odložíme do pracovní mísy a zalijeme vodou. Pak můžeme pokračovat ve vaření.

Moje tipy na recepty z dýně Hokaido: nejlepší dýňové polévky, řízečky, špízy, dýňová pomazánka, kaše, dezert a jiné dobroty

1_dynova-seminka-dyne-hokaido

Očista dýňových semínek Hokaido

Semínkům dýně se pár hodin nic nestane, takže se k nim vrátíme, až když je v kuchyni klid.

 • Jemným mnutím oddělíme semena od vlákniny, kterou vyhodíme.
 • Semínka ve vodě tak dlouho propíráme, až zůstanou čistá, bez stop dřeně.
 • Potom dýňová semena scedíme, rozprostřeme na utěrku, zabalíme a tím osušíme.
 • Pak nasypeme na tác a uložíme na suché větrané místo.

Druhý den dýňová semínka promícháme, aby se odlepila od podložky, obrátila a načechrala. Už v této fázi vybíráme semínka prázdná, poznají se na pohled i na omak.

 1. Jestliže chceme semínka konzumovat, nemusí být suchá dokonale.
 2. Když je chceme použít jako osivo nebo k jiným účelům, volně je sušíme raději tak dva týdny. Poté dáme do papírového sáčku a uložíme na suché a větrané místo.
  Vratič: Odpuzuje moly, hmyz a mšice, krásně se vyjímá v suchých vazbách

2_dynova-seminka-vliv-na-cloveka

Dýňová semínka k jídlu

Dýňová semínka jsou velmi zdravá a chutná. Ovšem semínka z dýně Hokaido nejsou jen chutná, jsou velmi, velmi dobrá. Ale dopracovat se k nim, vyžaduje trpělivost.

 • Semínka je třeba nejdřív nasucho opražit.
 • Pak pomocí malého, ostrého, špičatého nožíku louskáme a louskáme…

Když si tuto práci vezmeme k nějakému poslechovému televiznímu nebo rozhlasovému pořadu, není zase tak hrozné.

Opražená dýňová semínka můžeme použít na posypání dýňové polévky, různých dezertů, moučníků a podobně, jako oříšky nebo pražené mandle.

A nebo je můžeme jen tak mlsat. S dětmi nebo s kamarádkami, mužští na takovou piplačku moc nejsou. Není to pochoutka, která se do pusy sype „plnou hrstí“. K tomu raději koupíme dýňová semínka v obchodě.

3_dynova-seminka-a-zdravi

Jezme dýňová semínka, jsou prospěšná zdraví

Dýňová semínka jsou ceněná hlavně jako zdroj minerálního zinku, který chrání náš imunitní sytém. Semena z dýně jsou velmi dobrým zdrojem i dalších minerálů jako je fosfor, hořčík, mangan nebo měď a železo. Také Světová zdravotnická organizace konzumaci dýňových semínek doporučuje jako dobrý způsob, jak získat pro své tělo tyto cenné minerály.

 • Chceme-li maximalizovat množství získaného zinku, je lepší dýňová semínka uchovávat v nevyloupané formě. Různé studie sice prokázaly, že v samotné slupce semen je zinku málo, ale pod ní se ukrývá tenká vrstva, v níž je zinek hodně soustředěn.
 • Dýňová semínka a různé extrakty obsahují antioxidanty a mají antimykotické a antibakteriální účinky, konzumací dýňových semínek dle některých studií přispíváme k prevenci před některými druhy rakoviny jako je rakovina prsu nebo prostaty.
 • Nedávné laboratorní testy prokázaly, že dýňová semena, různé dýňové extrakty a dýňové oleje zlepšují regulaci inzulínu u diabetických zvířat v těle a zabraňují některé nežádoucí důsledky diabetu na funkci ledvin, je proto pravděpodobné, že podobné zdravotní účinky by měly mít i na člověka.

Dýňová semínka jako osivo pro pěstování dýní

Na dýňovou sadbu myslím už v době dozrávání plodnic. Vyberu tu dýni, která se jeví jako nejkrásnější, největší, nestrupatá. Kolem její stopky uvážu kus tkaničky jako značku, že se jedná o „pokračovatelku rodu“. Sklidím ji až nakonec, ale spotřebuji hned po sklizni.

  Řebříček obecný roste především pro ženy. Pro jejich zdraví, krásu a potěšení

Z uchovaných semínek pak ve správném čase předpěstuji sazeničky. Uvádí se, že lze dýni Hokaido pěstovat i na balkoně. Ale to jsem nikdy nezkoušela. Třeba se někdo se svými zkušenostmi podělí?

4_dynova-seminka-vanocni-dekorace

Dýňová semínka coby dekorační přírodnina

Tady asi nejde moc radit, protože dýňová semínka jako přírodninu pro různé tvoření využijí jen duše kreativní, a ty si vědí rady.

 • Třeba lze semínka navlékat na režnou nit (za použití náprstku, jsou tuhá), dělat z nich věnečky či řetězy a pak použít na adventní věnec, rustikální vánoční stromeček nebo přírodní dekoraci do vázy.
 • Nebo mohou posloužit jako ozdoba na vizovické pečivo.

Ale vy už jistě víte, co ještě se z nich dá urobit.

Foto: receptar

http://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2015/10/1_dynova-seminka-dyne-hokaido.jpghttp://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2015/10/1_dynova-seminka-dyne-hokaido-150x150.jpgreceptarMOUDRÉ RADY MAKOVICEadventní věnec,co obsahují dýňová semínka,co s dýňovými semínky,co se semeny dýně hokaido,dají se jíst semena hokaido,dýně hokaido,dýně hokaido pěstování ze semínka,dýňová semena,dýňová semena a zdraví,dýňová semínka,dýňová semínka sušení,dýňová semínka vliv na člověka,jak loupat dýňová semínka,jak sušit dýňová semínka,jak usušit dýňová semínka,jak zpracovat dýňová semínka,jedlá semena dýně,Opražená dýňová semínka,pěstování dýně Hokaido,pěstování dýní od semínek,podzimní dekorace,podzimní dekorace inspirace,podzimní dekorace z přírodnin,pražená dýňová semínka,semena dýně hokaido,semínka z dýně,vánoční ozdoby přárodnín,vlastní sadba hokaido,výroba podzimní dekoraceDýňová semínka z dýně Hokaido. • Nic z dýně nepřijde nazmar. • Co s dýňovými semínky - jak naložit se semínky dýně. • Dají se semínka dýně Hokaido jíst? • K čemu se hodí dýňová semínka. • Jak semínka získat a uchovat. • Semínka Hokaido, základ příští sklizně. • Správně zralá dýně Hokaido je uvnitř plna semen. Je jich tolik a jsou...Blog o zahradničení, pěstování a receptech