sedmikrasa_mpKalendář sběru bylin – základní pomůcka sběrače. Co nenosíme v hlavě, máme v bylinkovém kalendáři. • Bylinky nepočkají. Moderní technika poslouží i při sběru bylinek. •

Jen zkušená babka kořenářka se obejde bez bylinkového kalendáře a bezpečně nosí v hlavě, kdy se na tu kterou bylinu vypravit. Pro lidi, kteří se dostanou do přírody jen občas, je proto bylinkový kalendář užitečnou pomůckou. Je vhodné do něj nahlédnout před větší procházkou, výletem nebo dovolenou v přírodě. Pak víme, po které bylince se porozhlédnout.

Bylinkové kalendáře: Chce to systém

Bylinkové kalendáře se kompletují několika způsoby.

Jedny jsou vyhotoveny jako skutečný kalendář – ke každému měsíci jsou přiřazeny léčivé byliny, které lze právě sbírat. Tento typ je praktický pro situace, kdy se do volné přírody dostaneme jen občas, protože žijeme ve městě a jsme zavaleni starostmi, které nějaké myšlení na bylinky zastiňují. Při tomto stylu života – naprosto obvyklém – se snadno může stát, že než se nadějeme, je kus roku pryč – a bylinky nepočkaly.

Jiným druhem bylinkového kalendáře jsou seznamy (obvykle abecední), u kterých je vyznačena doba sběru. To se hodí hlavně pro případ, že máme o nějakou konkrétní léčivku přednostní zájem. Dobu sběru si pak musíme ohlídat jiným způsobem.

Setkáváme se i s poměrně obsáhlými kalendáři bylin, které mají formu tabulky, kdy je uveden název byliny, doba sběru, sbíraná část a léčivé účinky rostliny. Jejich nevýhodou bývá velikost a horší přehlednost. Dobu sběru, sbíranou část a způsob použití nalezneme rovněž v každém kvalitním bylinkovém herbáři.

bez_mp

„No to sis vzpomněla brzy…“

Když jsme ještě žili ve městě, sváděla jsem marné závody s časem. Člověk znal jen cestu z bytu na parkoviště nebo na zastávku městské dopravy a trasu mezi školou děcka, zaměstnáním a supermarketem.

Třeba když jsem někdy tankovala u venkovské benzínky a viděla kolem kvést bezy, hned jsem si řekla, že musím zajet k našim a černý bez si natrhat. Jenže pak bylo třeba o víkendu odvézt dítě na závody, vzít mimo plán službu za kolegu, jet s partou na cyklistický výlet…

Potom jsem velkým humbukem konečně přijela na ten bez a máti se mi smála: „No to sis, holčičko, brzo vzpomněla. Bez už oklovávají kosáci.“ Když jsme doma kuckali a kýchali jeden přes druhého a já v lékárně tahala z peněženky velké peníze za bylinné přípravky, vždycky jsem si slibovala, že příští jaro určitě nezapomenu. 

„Jestliže zapomínáš, napiš si to do kalendáře,“ poradila máti. A já si připadala jako prosťáček, že mě tak jednoduchá věc samotnou nenapadla.

„PODBĚL + PETRKLÍČ,“ zapsala jsem si do stolního kalendáře do dvou tří dubnových víkendů. „OHLÍDAT BEZ!,“ bylo heslo z přelomu května a června. A víte, že to zabralo?

DSC06869

Technika uloží do paměti. A nezapomene připomenout

Nové technologie přinesly nové možnosti. Může to být například:

  1. Podrobné sběrové tabulky, kalendář a vše o bylinkách včetně fotek ve složce v osobním počítači nazvané třeba BYLINY.
  2. Nastavení upomínek BYLINKY v mobilním telefonu na data před květnovými a červencovými svátky.
  3. A mnoho jiných nápadů podle vlastní volby.
  Co dobrého, zdravého a zadarmo uvařit? Bršlici, plevelnou potravinu budoucnosti

Pak už je snadné naplánovat bylinkový víkend a předem nastudovat, co je právě v přírodě k mání.

Na venkově bych tuto berličku už možná nepotřebovala, bylinky se tu samy hlásí: devětsil u potoka, na příkopech podběl a fialky, petrklíče na trávnících. Přesto jsem na bylinkový kalendář tak zvyklá, že složku BYLINKY v počítači otevřu mnohokrát za rok. Zejména když se chystáme na výlet do jiného regionu, kde by mohly růst jiné rostliny než u nás. V bylinkovém kalendáře mám vypsané všechny plané léčivky, které by mne mohly zajímat. Bylinkový kalendář také někdy doplním. Ovšem rostliny, jejichž sezona je velice krátká a nemám je na očích – třeba česnek medvědí – si stále zapisuji do kalendáře stolního. Rukou – jako za starých dob.

Popenec břečťanolistý

Kalendář sběru planých léčivých rostlin

zbehovec_detail

Duben: Bršlice kozí noha, nať, bříza, list, devětsil lékařský, květ a oddenek, kokoška pastuší tobolka, nať, kopřiva dvoudomá, nať, plicník lékařský, kvetoucí nať, podběl lékařský, květ, popenec, celá rostlina, prvosenka jarní, květ, rozrazil rezekvítek, kvetoucí nať, sedmikrása, květ, smetanka, list, violka vonná, květ, zběhovec plazivý, lodyha.

140427-013

Květen: Bez černý, květ, bršlice, nať, bříza, list, hloh, květ, hluchavka, kvetoucí nať, jahodník, list, jetel luční, květ, jitrocel kopinatý, list, kokoška pastuší tobolka, nať, kontryhel, kvetoucí nať, kopřiva dvoudomá, nať před rozkvětem, maliník obecný, list, plicník lékařský, kvetoucí nať, rozrazil rezekvítek , růže šípková, květ, rybíz červený, list, sedmikrása, květ, smetanka, list, smrk, výhonky, šalvěj luční, listy, květ, vilka trojbarevná, kvetoucí nať, zběhovec plazivý, lodyha.

150703-03

Červen: Bez černý, květ, brusnice borůvka, plod, černohlávek obecný, nať, divizna velkokvětá, květ, heřmánek pravý, květ, hloh, květenství, hluchavka, kvetoucí nať, chrpa modrá, květ, jahoda lesní, plod , jahodník, list, jetel luční, květ, jitrocel kopinatý, list, kokoška pastuší tobolka, nať, komonice lékařská, lodyha, lípa srdčitá, květ, líska obecná, list, lnice květel, nať, mák vlčí, květ, maliník obecný, list, mochna husí, list, ostružiník, list, pelyněk černobýl, přeslička rolní, nať, pupalka dvouletá , rozrazil rezekvítek , růže šípková, květ , rybíz červený, list, sedmikrása, květ , sléz lesní, smrk, výhonky, svízel syřišťový , šalvěj luční, listy, květ, třezalka, nať, tužebník jilmový, květenství, úročník blahoboj , vilka trojbarevná, kvetoucí nať, vrbovka úzkolistá, nať.

150626-14

Červenec: Brusnice borůvka, plod, čekanka obecná , černohlávek obecný, nať, divizna velkokvětá, květ, heřmánek pravý, květ, hluchavka, kvetoucí nať, chrpa modrá , jahoda lesní, plod , jetel luční, květ, jitrocel kopinatý, list, kokoška pastuší tobolka, nať, komonice lékařská, lodyha, len setý, květ, lípa srdčitá, květ, líska obecná, list, lnice květel, nať, mák vlčí, květ, maliník, plod , pelyněk černobýl, proskurník, květ, list , přeslička rolní, nať, pupalka dvouletá, květ, řebříček obecný, nať, sedmikrása, květ , sléz lesní, květ, slunečnice, okvětní lístky, svízel syřišťový , třezalka, nať, tužebník jilmový, květ, úročník blahoboj , vilka trojbarevná, kvetoucí nať, vrbovka úzkolistá, nať, vřes obecný , zlatobýl, nať.

  Domácí polévkové koření: Bez chemie, jenom ze zahrádky, lesů, luk a strání

DSC02526

Srpen: Bez černý, plod, čekanka obecná , divizna velkokvětá, květ, divizna velkokvětá, květ, heřmánek pravý, květ, chrpa modrá , jetel luční, květ, jitrocel kopinatý, list, kokoška pastuší tobolka, nať, komonice lékařská, kvetoucí nať, lnice květel, nať, mák vlčí, květ, mateřídouška obecná, nať, proskurník, květ, list , přeslička rolní, nať, pupalka dvouletá, řebříček obecný, nať, sedmikrása, květ, sléz lesní, slunečnice, okvětní lístky , svízel syřišťový , třezalka, nať, úročník blahoboj , vrbovka úzkolistá, nať, vřes obecný , zlatobýl, nať.

DSC04307

Září: Bez černý, plod, hloh, plod, chmel otáčivý, šištice, jitrocel kopinatý, list, kozlík lékařský, oddenek, lnice květel, nať, lopuch větší, kořen, maceška rolní, nať, mateřídouška obecná, nať, růže šípková, plod, řebříček obecný, nať, sedmikrása, květ, úročník blahoboj, zlatobýl, nať.

Říjen: Hloh, plod, chmel otáčivý, šištice, kozlík lékařský, oddenek, mateřídouška obecná, nať, proskurník, kořen, růže šípková, plod, sedmikrása, květ.

kalendar_sber_lecivky_mp2

Poznámka: Seznamy neobsahují bylinky, které pěstujeme na zahrádce nebo v truhlíku (květináči). U těch si správnou dobu sklizně ohlídáme i bez kalendáře.

TIP: Vyrobte si šumivé limonády z bylinkové zahrádky: domácí bezinková limonáda, limonáda z tužebníku nebo mátová limonáda

Foto: (receptar)

http://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2016/04/sedmikrasa_mp.jpghttp://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2016/04/sedmikrasa_mp-150x150.jpgreceptarBylinkyMOUDRÉ RADY MAKOVICEPĚSTITELSTVÍ - MŮJ KONÍČEKbršlice kozí noha,bylinky sběr,černý bez,co kdy kvete,co kdy sbírat,co se sbírá,devětsil,hloch rostlina,jak na léčivky,jak sbírat léčivé byliny,jak sbírat léčivky,jitrocel,kalendář bylinek,kalendář léčivek,Kalendář sběru bylin,kde sbírat léčivé byliny,kdy kvete černý bez,kdy kvetou léčivé byliny,kdy na bylinky,kdy na léčivé byliny,kdy na léčivky,kdy roste medvědí česnek,kdy rostou léčivé byliny,kdy sbírat jitrocel,kdy sbírat léčivé byliny,kdy sbírat léčivky,kdy sbírat medvědí česnek,kdy se co sbírá,kokoška pastuší tobolka,kopřiva,kozlík lékařský,léčivky,léčivky kalendář,léčivky sběr,medvědí česnek,medvědí česnek co se používá,medvědí česnek v kuchyni,pelyněk,podběl,podběl lékařský,řebříček obecný,rozrazil,sedmikráska,zlatobýlKalendář sběru bylin – základní pomůcka sběrače. • Co nenosíme v hlavě, máme v bylinkovém kalendáři. • Bylinky nepočkají. • Moderní technika poslouží i při sběru bylinek. • Jen zkušená babka kořenářka se obejde bez bylinkového kalendáře a bezpečně nosí v hlavě, kdy se na tu kterou bylinu vypravit. Pro lidi, kteří se dostanou do přírody jen občas,...Blog o zahradničení, pěstování a receptech