Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Jak naklíčit a konzumovat naklíčenou čočku, tipy. Nemáte sílu po nemoci? Děláte vše proto, jak tělu navrátit, čeho se mu nedostává? Když imunita po prodělaném covidu potřebuje vitaminovou vzpruhu. Jednou z možností je zařadit do jídelníčku naklíčenou čočku. Když nepomůže, tak neuškodí. Navíc – naklíčená čočka je velmi chutná.

Povídání o naklíčené čočce nemá zdravotnické ambice. Jedná se zkušenost z běžného života, jak aplikovat obecná doporučení odborníků ve zdravotnických oborech. Zkrátka jak se v domácnosti postavit k větě: „Jezte stravu bohatou na vitaminy a rostlinné a minerální prvky.“ Třeba po nemoci.

Prolog

Víte, čemu slouží nejvrchnější díly kuchyňské nábytkové sestavy? Aby se do nich zastrčilo to, co se vám nechce vyhodit. Když se pak za x (iks) let do horní skříňky podíváte, panečku! To je krásných a zajímavých věciček!

Takhle jsem objevila už dávno zapomenutou „nakličovací“ soupravu. Móda nechat naklíčit různá semena, a pak je pojídat, společností proběhla za posledních 25 let už minimálně třikrát. Při jedné z vln jsem si tu sadu pořídila. A nikdy nepoužila.

No, to je mi ale pěkná hračka! A našla jsem ji jako na zavolanou.

Kdy jindy, když ne teď?

Když národ pro samý blahobyt „neví už roupama co by“, ze všech stran se na něj valí „přechytralé rady“, jak se ozdravit, posílit, vitaminizovat, mineralizovat a především „detoxikovat.

Když je však v zemi minimálně 1,6 milionů lidí tak zvaně „po nemoci“, a rekonvalescentů stále přibývá, je s ozdravnými radami ticho po pěšině.

  1. V nedávné minulosti, když jsme byli nemocní jen z přemíry dobrého jídla, se periodicky vracely „moudré rady“ jíst všelijaké klíčky. Proto jsem si zřejmě kdysi pořídila tu nakličovací soupravu.
  2. Ovšem, když se národ sbíral z covidu, zahrnovaly nás „nosiče reklam“ i oficiální média stále jen kuchařskými recepty na domácí chleba.

Předpokládám: Jestli mělo něco fungovat, když jsme to nepotřebovali, mohlo by být užitečné i tehdy, když to potřebujeme.

Naklíčená čočka

Sada na klíčení: Technický popis

Sadu misek na klíčení alias klíčicí soupravu, tvoří různý počet takových „Petriho misek“, jímka a víčko.

Ve dně misek je veden důmyslný zavodňovací a odvodňovací systém drážek. Drážky zajistí, aby semena, jež mají klíčit, byla stále ve vlhku, a přitom neplavala vodě. Prostinké, důmyslné řešení. Červený kolík je krytí odvodňovacího kanálku, kterým přebytečná voda (kterou nepojaly drážky) odtéká do spodní misky. Zcela dole je prázdná miska s hladkým dnem, která přebytečnou vodu jímá (pro ji říkám jímka). Misky se sestaví do komínku, a stejně jako Petriho misky se přikryjí víčkem.

Čtěte také:  Čatní (chutney): Jak si poradit s domácí výrobou tradiční indické pochutiny?

Jak misky použít

Komerční sestavy misek mají určitě nějaký návod na použití. Ta naše jej má přímo na krabici. Tak jen ve stručnosti:

  1. Semínka je třeba nejprve namočit v čisté studené vodě. Čas namáčení se doporučuje od tří do 12 hodin. Semena budou bobtnat, tak je třeba, aby vody byl asi dvojnásobný objem.
  2. Nabotnalá semena se rozprostřou na plochy misek.
  3. Souprava se sestaví (jímka dole) do komínku. Je dobré misky posadit tak, aby odtokové komínky nabyly přímo nad sebou, aby voda měla prostor roztéct se všemi drážkami.
  4. Do horní misky se nalije čistá voda (asi tři centimetry nad vrstvu semínek).
  5. A může se nasadit poklop.
  6. Meliorační systém začne hned fungovat. Voda prokape všemi patry, zateče do drážek, přebytek odejde komínkem do nižšího poschodí, zbytek do jímky.
  7. Dvakrát denně se provede propláchnutí, a to stejným způsobem – přes horní misku.

V případě čočky se již druhý den objeví drobné klíčky. Třetí den je čočka naklíčena v konzumní kvalitě.

Když ji ochutnáte, budete možná překvapeni:

  • Je měkká (ale křehká)
  • a nemá chuť čočky, nýbrž mladého hrášku.

Člověk by se do ní hned pustil (lžičkou). Však to je klidně možné. A také se z ní dají připravit všelijaké pokrmy.

  • Připomínám, že nejsem žádný biochemik. Ale tak nějak mi připadá, že je lepší tento tento bioprodukt konzumovat zasyrova. Proto jsem zavrhla všechny recepty, v nichž se naklíčená čočka (a jiná semena) zpracovává tepelně (krom skutečně „staročeské“ pučálky z naklíčeného hrachu). Intuitivně jsem se pustila do vlastní tvorby. Protože nám všechny syrové kreace s naklíčenou čočkou chutnaly, pouštím do prostoru. Pro vlastní inspiraci či k nápodobě.

Naklíčená čočka: Tipy k inspiraci

Salát či pomazánka z tvarohu

Tučný tvaroh, menší mrkev (asi 100 g), stejné množství celeru, asi 50 g naťových cibulek (pažitky, česneku medvědího), dvě vrchovaté lžíce naklíčené čočky, sůl, pepř (nebo místo pepře paprika, karí, bílý pepř, provensálské koření…).

Tvaroh jsem smíchala s nastrouhanou kořenovou zeleninou, dochutila natěmi, solí a pepřem. Až jako poslední jsem přidala čočku, abych ji při míchání příliš nerozbila. Poslouží jako pomazánka (snídaně, večeře), anebo coby salát bez pečiva (přesnídávka, svačina, druhá večeře).

Čtěte také:  Dva pokusy s kondenzováním mléka: slazené a na jogurt. Co dopadlo líp?

Salát z naklíčené čočky a žabince

Postrach všech zahradníků a zahrádkářů, ptačinec žabinec, je chutnou zeleninou a zdrojem tělu prospěšných látek v době, kdy oficiální kulturní zelenina má „stále ještě čas“. O žabinci se uvádí, má vysoký obsah vitaminu A a vitaminu C. Dále, že obsahuje draslík, zinek, fosfor, hořčík a měď, kyselinu křemičitou, éterické oleje a slizové látky, tanin, saponiny, třísloviny… A že rozpouští tuhé hleny z dýchacích cest (usnadňuje vykašlávání). Víc o ptačinci v samostatném článku Ptačinec žabinec. Když je doma naklíčená čočka, snadno připravíme chutný, a snad i posilující salát.

Příprava: Dvě plné hrsti čerstvého žabince důkladně propereme pod proudem vody, zbavíme zaschlých a jiných příměsí a zhruba pokrájíme. Přidáme dvě vrchovaté lžíce čočky a ochutíme zálivkou ze lžíce olivového (nebo jiného oleje), lžíce octa (také podle volby), čtvrt lžičky soli a střiku cukru (podle svých preferencí). Promícháme a můžeme se dát do toho. Vlastně – v misce lze dozdobit květy sedmikrásy. I tato květinka zdraví neškodí, naopak prý prospívá.

Má-li salát posloužit jako malé jídlo, přidáme do něj trochu chutného sýra (třeba ovčího, kozího). Tak ať slouží ke zdraví.

Naklíčená čočka s rajčaty a cibulkou

V předjaří a v časném jaru to je s rajčaty těžké. „Žádná sláva,“ řekla bych. Do domácí sklizně daleko, a to co je je na trhu, sice jako rajče vypadá, ale chutná to jako mokrá univerzální hmota rostlinného původu. Na druhou stranu – lepší než kus párku. Co nadělám, podlehnu a čtyři červené koule koupím. A k tomu naťovou cibulku. Mám sice doma vlastní rychlené cibulové a česnekové natě, ale ne zase tolik, aby vystačily na salát. Kdo má víc, použije vlastní. Dobře poslouží rovněž medvědí česnek.

Zeleninu omyji, nakrájím ty koule, dvě tři naťové cibulky, dvě vrchovaté lžíce naklíčené čočky a zaliji vinaigrette dresingem. Salát k přesnídávce či svačině je hotov.

K večeři ovšem základní sestavu doplním vařeným vejcem a sýrem. Dresing může být i výživnější: třeba smetanový, anebo remuláda z malého množství dobré domácí majonézy.

Naklíčená čočka k čemukoliv

Naklíčenou čočku lze přidat i k snídani „na vidličku„, třeba místo fazolí, a tak vytvořit vlastní skladbu anglické verze. Nevím, jak se to odrazí v nutriční skladbě, já mám vnitřní pocit, že určitě ne špatně.

Čtěte také:  Müsli koláč s dýní a müsli chlebíček na cesty. K tomu poctivé kakao

Poznámka na závěr: Nač chodit ke kovaříčkovi…

Na internetu je dohledání na různých portálech velké množství článků o naklíčené čočce, a o konzumaci klíčků obecně. Zaujala mne zveřejněná bakalářská práce v oboru nutriční terapeut autorky Lucie Práškové z Masarykovy univerzity v Brně (2013).

Správnost je garantována jménem vedoucího bakalářské práce doc. MUDr. Jana Šimůnka, CSc. a autoritou Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Práce je zveřejněna na internetu.

  • V práci je popsáno vše: Jiné způsoby klíčení, případná rizika – zkrátka vše, co by mohlo zajímat ty, kdo to myslí s naklíčenými semeny vážně.

A když už byla řeč…

… o domácím chlebu, zkuste to. Receptů na něj koluje bezpočet, tak žádný nenapíšu. Také jsem jej upekla podle nějakého opsaného receptu na takový ten „rychlo chleba“ bez kvasu, jen z pekařských kvasnic. Když ovšem před Velikonocemi nebyl u nás na venkově v obchodech chleba žádný, chutnal nám. ;=)

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2021/04/klic-ky_cocka_titul_mp.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2021/04/klic-ky_cocka_titul_mp-150x150.jpgreceptarMOUDRÉ RADY MAKOVICEbio miska,bio miska na klíčení,covid 19,detoxikace organismu,imunita po covidu,imunita po koronaviru,imunita po prodělaném covidu,jak jíst naklíčenou čočku,jak konzumovat naklíčenou čočku,jak na naklíčenou čočku,jak posílit imunitu,jak připravit naklíčenou čočku,jíme zdravě,jíme zdravě recepty,klíčení čočky,klíčení semen,klíčící souprava,klíčky mungo,miska na klíčení,naklíčená čočka po covidu,naklíčená čočka po nemoci,naklíčená čočka pomazánka,naklíčená čočka recepty,naklíčená čočka saláty,naklíčená čočka semínka k naklíčení,naklíčená čočka tipy,naklíčená čočka v kuchyni,naklíčená čočka v rekonvalescenci,naklíčená čočka z misek,nakličovací misky,nakličovací sada,nakličovací souprava,podpora imunity,posílení imunity,prodělaný covid a imunita,pšeničné klíčky,racionální výživa,sklenice na klíčení,únava po covidu,vitaminy,vitamíny na imunitu,vitamíny na posílení imunity,zdravá výživa,zdravé pomazánky,zdravé potraviny,zdravé recepty,zdravé stravování,zdravý jídelníčekJak naklíčit a konzumovat naklíčenou čočku, tipy. • Nemáte sílu po nemoci? • Děláte vše proto, jak tělu navrátit, čeho se mu nedostává? • Když imunita po prodělaném covidu potřebuje vitaminovou vzpruhu. • Jednou z možností je zařadit do jídelníčku naklíčenou čočku. • Když nepomůže, tak neuškodí. • Navíc...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.