Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Tapioka, tipy, triky. Co je tapioka, a co tapioka není? Kde a za kolik koupit tapiokové perly? Co tapiokové perly obsahují. Jak tapiokové perly využít v české kuchyni. Zahušťování tapiokou, tapiokový pudink, bubble tea čili bublinkový čaj s tapiokovými perlami. Není nad to vyzkoušet „na vlastní kůži„.

Tapioka respektive tapiokové perly jsou granule škrobu získaného z manioku jedlého. Tapiokový škrob je obvyklou surovinou zejména v jihovýchodní Asii. Používá se stejně jako jiné škroby, anebo se z perel vyrábějí dezerty, pudinky či „módní“ bublinkový čaj, bubble tea.

Tapioké perly. No, nekupte to

Tapiokové perly jsou tak úhledný produkt, že už pro svůj čistý vzhled lákají k zakoupení. O to víc, že je provází pověst potraviny velice zdravé (ostatně jako vše, co k nám přichází z druhého konce světa). Z čeho se tapiokové perly vyrábějí? A jsou jejich zdravotní účinky tak mocné, anebo jim PR vytvářejí dovozci a prodejci? Není nad to vytvořit si vlastní názor. Nejlépe na základě vlastních zkušeností.

Kde se berou tapiokové perly?

Sněhově bílé kuličky zvané tapiokové perly nikde nerostou, ale průmyslově se vyrábějí. Nesbírají se někde na poli, nevytváří je přímo příroda, nemají srovnání s například se semínky chia.

Jedno srovnání ale lze přece jenom najít: Tak jako se v našem pásmu vyrábí a používá škrob bramborový nebo kukuřičný, v tropických oblastech se čistý škrob průmyslově získává z manioku. Že má tapioka podobu atraktivních perliček? To je taková „vychytávka“ asijských výrobců. V granulích se škrob lépe skladuje a distribuuje. Kdo nechce perly, může si koupit maniokovou škrobovou moučku.

Tapioka se vyrábí z manioku jedlého

Tapiokové perly se vyrábějí z kulturně pěstované okopaniny, kterou známe pod několika názvy. Botanicky se nazývá maniok jedlý (Manihot esculenta), ale můžeme se setkat i s názvy yuka (ve střední a jižní Americe), cassava (v Oceánii) nebo tapioka (v Asii). Lokalitou původu bývají uváděny tropické oblasti Ameriky. Maniok je v současné době pěstován i v jiných tropických oblastech světa, kde má postavení klíčové hospodářské plodiny. Užitek z manioku mají lidé i zvířata.

  • Tapioka nejsou batáty, kūmara nebo ságo. Batáty, na Novém Zélandu zvané kūmara, jsou povijnice batátová (Ipomoea batatas), ságo se získává ze ságových palem (Metroxylon sagu).

Je to hlavně škrob, který se z hlíz získává a který se používá nejen v potravinářském a kosmetickém průmyslu, ale i při výrobě lepidel,“ uvádí se v české verzi Wikipedie. „Rovněž se využívá jako krmivo – zkrmuje se v podobě maniokové moučky hlavně prasatům, skotu, ovcím a kozám. Dále se z něj vyrábí škrobová šlichta používaná při šlichtování. Z kasavy se též připravuje pivo a jiné alkoholické nápoje.“ (Víc informací v otevřené encyklopedii).

Hlízy manioku se v tropických oblastech prodávají na tržnicích, ale také v odděleních zeleniny v supermarketech. Na obrázku vpravo (Nikaragua) je zachycena cenová relace manioku (yuca) a brambor – ty jsou víc než dvojnásobně drahé. Triviálně řečeno – celý maniok se podobně jako brambory také využívá.

Maniokový škrob – buď ve formě moučky nebo granulátu (perel) různé frakce je víc doma v Asii. Protože škrob (perly) jsou vhodné na delší přepravu, můžeme je koupit i u nás. Prodávají se:

  • buď v obchodech s asijskými potravinami,
  • v prodejnách tak zvané „zdravé výživy“
  • nebo jsou v nabídce různých e-shopů.
Čtěte také:  Sušené ovocné pasty: Ovocné pastilky, bonbony, pokroutky z přebytků úrody

A jak už to v posledních letech bývá se všemi u nás dříve neznámými potravinami, i kolem tapiokových perel se rozestřel nimbus potraviny velice zdravé.

zdroj: kaloricketabulky.cz

Co tapiokové perly dávají tělu?

Tapiokové perly nejsou nic jiného, než škrob z manioku. Tak jako je například Solamyl škrob bramborový nebo Maizena škrob kukuřičný. Hlavní složkou tapioky jsou sacharidy. Největším přínosem pro lidské tělo je tedy energetická hodnota.

  • Pro srovnání: Tapioka 1 498 kJ, bramborový škrob 1 360 kJ, pšeničná mouka 1 466 kJ ve 100 g.

Do mnoha českých internetových médií vstoupily tapiokové produkty s nezbytným „jásavým ocáskem“, že se jedná o potravinu „přirozeně bezlepkovou“, která neobsahuje „vůbec žádný cholesterol“ a také nemá „žádný cukr, ale je přímo nabita sacharidy.“

Nejvíc se usmívám nad tím cholesterolem. Nedá mi to, abych sarkasticky nepoznamenala, že právě tak tapioka neobsahuje „vůbec žádné“ zlato, rhodium nebo platinu. To pro případ, že by je někdo v rostlinném škrobu hledal, když už v něm hledá cholesterol. Jestli rozumíte, jak to myslím. ;=)

Na důkaz zdravotní prospěšnosti se v českých internetových médiích dále uvádí, že tapioka obsahuje hořčík, draslík, železo, vlákninu či vitamin B. Jenže třeba o takovém obyčejném bramborovém škrobu se nikde neuvádí, že obsahuje vitamin A, vitamin C, železo, vápník, fosfor, sodík, draslík.

Připomínám to jenom proto, abychom si byli vědomi, že tapiokové perly jsou pouze škrob v kuličkách. Jako škrob se používají a v pokrmu se jako škrob projevují. Protože si však po uvaření zachovávají skupenství granulí, je pro nás pokrm senzoricky atraktivnější.

Cena tapiokových perel u nás a v zahraničí

Kupujeme-li tapiokové perly v Česku, dáme za ně několikanásobně víc než za škroby z plodin našeho pásma. Proto je vhodné poohlédnout se po tomto produktu v zahraničí. Je to docela užitečný suvenýr.

  • České internetové obchody nabízejí půl kila tapiokových perel za 60 až 70 korun. Plus poštovné.
  • V prodejnách s asijskými potravinami (v Evropě, natož v Asii – Thajsku, Tchaj-wanu a podobně, kam se již docela běžně létá na dovolenou) – stojí ta samá gramáž v přepočtu kolem dvaceti korun.

Využití tapiokových perel v české kuchyni: Zkušenosti

Tapiokové perly se doporučují – a používají – mimo jiné k zahušťování polévek a omáček. Uvedené tipy nejsou recepty zahraniční, ani nemají takovou ambici. Jedná se o způsoby jak s perlami naložit v ryze českém vaření.

Polévky změní konzistenci

Vývary zavařené tapiokovými perlami zůstanou čiré. Jen se změní jejich konzistence: stanou se vazkými (gelovými) a dostanou vzhled některých asijských polévek. Tapiokové kuličky změknou, mnohdy se rozvaří a uvolní se z nich škrob. Nezastoupí polévkovou zavářku, jak jsme na ni zvyklí z našich polévek, nenabereme je na lžíci. Proto se hodí do polévek podle asijských receptur, kde je předepsán „máčený“ škrob. Polévce se rovněž zvedne kalorická hodnota. Čirá, mírně rosolovitá polévka nemusí vyhovovat každému.

Tapiokové perly ale výtečně poslouží k rychlé „záchraně“ polévky, která měla být původně hutná, sytá, zasmažená. Příklad: Může se stát, že třeba pro zeleninovou přesnídávkovou polévku usmažíme málo jíšky (respektive dáme hodně vody) nebo dáme málo vloček a podobně. Polévka je sice vizuálně neprůhledná, ale chuťově vodnatá. Hrst tapiokových perel vše napraví. Protože se perly vaří v koncentrované, už „zahoustlé“ tekutině, sice změknou a zprůhlední, ale zůstanou celé (viz obrázek vpravo).

  • Pozor: Perly mají tendenci přichytávat se ke dnu. Proto je třeba polévkou stále míchat.
Čtěte také:  Co ke kávě a na mlsné chutě? Kakaové řezy s tvarohem a jahodami

Zahušťování omáček a masových šťáv

Tapiokové perly se dají použít u pokrmů, které je podle receptu vhodné zahušťovat škrobem. Čili tehdy, kdy má „sosu“ zůstat čirý vzhled a není žádoucí „moučná“ neprůhledná omáčka. Jsou to různé masové a zeleninové směsi, ragú, pokrmy inspirované asijskou kuchyní. I v případě zahušťování omáček a masových šťáv se musí míchat, aby se škrobové kuličky nepřichytily ke dnu nádoby.

Řeknete možná: Proč zahušťovat drahým nebo vzácným tapiokem, když stejně poslouží běžný český škrob? Já si to, s dovolením, také myslím. Ale vyzkoušela jsem, abych nezavrhovala něco, co neznám.

Tapiokové perly si pošetřím na „lepší“ kuchařské výtvory – tapiokové dezerty. Ovšem připravuji je také podomácku, bez nijakého exotického čarování a exotických přísad.

Uvař, a si dochuť si sám

Dost oblíbené jsou různé sladké tapiokové dezerty: kaše, pudinky. Na internetu jsou k dohledání všelijaké receptury, podle nichž se perly předem máčejí, vaří, proplachují a kombinují s ingrediencemi u nás ne právě levnými nebo všude dostupnými: kokosové mléko, mandlové mléko a podobně. To si může vyhledat každý sám. Já jsem zvolila nejschůdnější cestu, a také to jde. Tapiokové dezerty vařím skoro stejně jako by se jednalo o pudinky z jiného škrobu.

Tapiokové pudinky po uvaření zhoustnou proto, že:

  1. jednak kuličky/perly nabydou na objemu,
  2. jednak se z nich uvolní škrob, který při vaření vždy houstne.

Musí se počítat s objemovým poměrem 1:6, na jeden díl perel šest dílů tekutiny.

Doporučuje se perly na pár hodin/přes noc namočit. Zalila jsem je vodou (podle návodů jeden centimetr nad povrch), nechala nabobtnat a pak slila. Moc se nezvětšily, ale při slévání jsem vylila dost uvolněného škrobu.

Tapiokový pudink: Pokus číslo 1

Mléko s meltovým sirupem jsem přivedla k varu, nasypala namočené tapiokové perly a vařila do jejich zprůhlednění a zhoustnutí hmoty. Vlila jsem do misek a nechala vychladnout.

Bylo to dobré, ale na náš vkus málo husté, málo pevné. „Bodejť by ne,“ říkala jsem si, „když jsem takového škrobu vylila. Musím na to jinak.“

Tapiokový pudink: Úspěšný pokus číslo 2

Při dalším pokusu jsem jeden díl perel namočila do šesti dílů studeného mléka. Po pár hodinách jsem mléko přivedla k varu, stáhla teplotu na třetinu a asi po pěti minutách přidala pár překrájených jahod.

Za stálého míchání jsem uvařila do husta (asi třináct minut pilného míchání) a pak už mimo plotnu osladila lžicí hnědého třtinového cukru. A bylo to ono. Tak jsem tento způsob přijala za svůj a nadále už dělám tapiokový pudink jenom takto.

Jde o ten kuličkový efekt

Po pravdě řečeno, že by to byl dezert nějaké extratřídy, tak to není. Pudinky mají takovou chuť, kterou ji dodám: kakao, karamel, ořechy, kokos… Zajímavá je ovšem ta kuličková struktura. Je to prostě trochu jiné. Návštěvy to překvapí…

Čtěte také:  Poctivá rýžová kaše. A bonus: elegantní rýžové flameri či lahodná mléčná rýže

Podle vyčtených doporučení jsem to zkusila jíst i teplé. Hmmm, škrobovitá kaše, která projede do žaludku, aniž by zanechala stopy. Jako teplý pudink, teplý vařený škrob. Ne,ne, lépe chutnají tapiokové dezerty studené. Hlavně dětem.

Bublinkový čaj, bubble tea

Mezi dětmi a teenagery rovněž „frčí“ další výrobek, v němž jsou použity tapiokové perly – bublinkový čaj, bubble tea. Je to takový nápoj ulice nebo obchodních pasáží – uvařené tapiokovové perly v kelímku s různě ochuceným studeným čajem, někdy s přídavkem mléka. Případně ještě s kousky želé, ovoce, a tak. Prodává se se silným brčkem. Mládež pak „baví“ tím brčkem srkat kuličky („bublinky“). V tom je ten „vtip“. Nápoj se rozšířil z jihovýchodní Asie. V době svého vzniku v 80. letech naši zemi samozřejmě minul, a tak se k nám dostal před nějakým časem trochu opožděně přes západní Evropu.

Není to žádný levný špás, ale pro „všeobecné vzdělání“ (a aby měla dušička pokoj) je možno připravit bubble tea doma. Musíme mít ale na paměti, že tapiokové kuličky a další přidané ingredience dost navýší kalorickou hodnotu nápoje, aniž by valně zasytil.

Stručně a obecně: Kuličky tapioky se namočí (několik hodin), scedí a vsypou do vroucí vody (asi sedminásobek jejich objemu). Když voda začne znovu vřít, stáhne se teplota na polovinu, aby se nerozvařily. Po 15 minutách odstavit a nechat ještě další čtvrthodinu pod pokličkou. Pak se vařené perly scedí a nechají vychladnout. Studené se smíchají v poměru 1:2 (i víc) se silným čajem, přidá se mléko nebo smetana, sladidlo (podle vlastní volby), případně drobné bobulovité ovoce nebo led.

  • Všelijaké varianty a přesné postupy lze najít na internetu. Já to doma nedělám, nemám kolem sebe „klientelu“, které bych to nabídla. Ale ochutnala jsem, ne že ne. Asi už nejsem ve správném věku, aby bubble tea ocenila. Tak proč o tom mluvím, když nenabízím recept? To jenom proto, aby byla zpráva o využití tapioky v české kuchyni obsažnější. ;=)

Výzva

A jaké máte vy zkušenosti s tapiokovými perlami? Podělte se o ně v diskusním okénku s ostatními čtenáři.

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2019/05/15_tapiokove-perly-recepty.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2019/05/15_tapiokove-perly-recepty-150x150.jpgreceptarMOUDRÉ RADY MAKOVICEbubble tea,bubble tea kuličky,bublinkový čaj,co je maniok,co je tapioka,dezerty z tapioky,jahody,jahody recepty,kde tapiokové perly koupit,kolik stojí tapiokové perly,kuličky do bubble tea,maniok,maniok recepty,manioková mouka,tapioca perly,tapiok,tapioka,tapioka perly,tapioka perly recepty,tapioka recepty,tapioková mouka,tapiokové perly,tapiokové perly hodnota,tapiokové perly recepty,tapiokový puding,tapiokový škrob,vaření s tapiokovými perlami,zdravé jídlo,zdravé tapiokové perlyTapioka, tipy, triky. • Co je tapioka, a co tapioka není? • Kde a za kolik koupit tapiokové perly? • Co tapiokové perly obsahují. • Jak tapiokové perly využít v české kuchyni. • Zahušťování tapiokou, tapiokový pudink, bubble tea čili bublinkový čaj s tapiokovými perlami. • Není nad to...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.