Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Vaření v páře. Jak vařit v parním hrnci. Není parník jako parník. Parní hrnec pro nemocné i labužníky. Proč vařit v parním hrnci?  Parní hrnec není zbytečná investice ani „krám“ navíc. Tipy na vaření v parním hrnci.  Parní hrnec – recepty na vaření. Recept na bylinkové kuřecí plátky a drůbeží játrové placičky se zeleným kořením. 

DSC06948

Že je vaření v páře z nutričního hlediska nejšetrnější způsob tepelné úpravy, to není žádné tajemství. Jak ovšem v páře doopravdy vařit, to moudří gastronomičtí mentoři po dlouhý čas „taktně“ obcházeli. Už nemusejí. Naštěstí žijeme v éře technických výdobytků, která pro vaření v páře přinesla i úžasně praktického pomocníka – elektrický parní hrnec. Proto, aby se parní hrnec v domácnosti co nejvíc používal, není ani tak důležité mít  konkrétní recepty, ale pochopit princip a výhody vaření v něm. Pak není parní hrnec zbytečnou investicí.

Parní hrnec, a co se v něm děje

Parní hrnce nejsou hrnci v pravém slova smyslu. Jsou „komínkem“ tvořeným :

  1. Na sebe těsně přiléhajícími nádobami na suroviny, jejichž dna jsou hustě perforována, nebo – chcete-li – jsou tvořena mřížkou. Nádoby jsou obvykle tři nad sebou. Mají nepatrně kónický tvar, aby byly „štosovatelné“ – při ukládání se – v opačném gardu než při vaření – skládají jedna do druhé.
  2. Miskou na sypké nebo roztékající se suroviny.
  3. Víčkem, kterým se celá sestava uzavírá.
  4. Zásadním dílem je výrobník páry, jež tvoří základnu „komínku“.

Do parního výrobníku se nalije voda a spustí se její elektrický ohřev. Vytvořená pára prostupuje všemi patry, narazí na pokličku nejvyššího dílu, kde se sráží a skapává do záchytné misky (součást výrobníku). Horká pára suroviny tepelně zpracuje, přičemž nedovolí jejich vysychání.

Protože se suroviny nevyvařují ve vodě, zůstává v nich podstatné množství chuťových složek, ale rovněž i ve vodě rozpustných vitaminů a stopových prvků. Není to stoprocentní množství, protože část těchto látek se při propařování přeci jenom uvolní a zkapalněná pára je snese do záchytné misky. Proto je v misce shromažďovaný kondenzát  cenným polotovarem, který lze přidat do polévky nebo využít při přípravě omáčky.

Aroma surovin (a koření) prostupuje s parou všemi patry, což připravovovaným pokrmům dodá plné chuti. Na druhou stranu to ale znamená, že musíme etáže hrnce zaplnit jen takovými surovinami, u nichž je sjednocení chutí žádoucí. Nemůžeme tedy v jednom díle vařit maso s cibulí a kořením a v druhém sladký nákyp s ovocem.

Z parních hrnců uniká při vaření do okolí jen malé množství páry, mnohem méně, než z tradičních hrnců s pokličkami, protože pára cirkuluje v poměrně těsně uzavřeném okruhu. Není to ale tlakové těsnění jako u Papinova hrnce, proto je obvykle třeba během vaření dolít vodu. Hrnce si sám „řekne“ – zastaví činnost a vydá zvukový signál. Po dolití sám pokračuje v činnosti podle zbývajícího nastaveného času.

Čtěte také:  Prvorepubliková kuchyně: Autentické domácí recepty z meziválečných let

DSC06912

Jak si parní hrnec zasloužil čestné místo

Když se na českém trhu objevily parní hrnce, sice jsem jejich existenci zaznamenala, ale to bylo tak všechno. „Zbytečný další krám do domácnosti,“ mínila jsem. To jsme ještě bydleli v městském bytě, kde se před každým nákupem věci nejdřív muselo vyřešit, kam ji uložíme.

Jenže pak k nám bez klepání přišla potvora nemoc. Člověk v tu chvíli udělá všechno, aby lékařům pomohl, a nebo alespoň nekazil jejich dílo. Šetrně připravovaná, pestrá a čerstvá strava, málo tuku a už vůbec ne přepalované… „Pořiďte si domů parní hrnec,“ doporučil lékař, „já jej také mám.“ A tak jsme si tedy opatřili „parník“. Ze solidarity k nemocnému jsme se rozhodli jíst s ním „z jednoho hrnce“, v tomto případě parního.

Nikdy nezapomenu na první jídlo. Kuřecí maso vypadalo „nedomrle“,  voskovité brambory se zdály být syrové, pohled na zeleninu by potěšil leda snad králíka. Nemocný, jinak zdatný jedlík, na jídlo hleděl apaticky.  Není to sice tatarka, vyhodnotil syn a neslušně olízl společnou lžičku na dresing. „Ale je to dobrý, s tím se dá sníst i tak ošklivé jídlo.“ Po dvou soustech jsme všichni překvapeně zvedli hlavu. Tak to je tedy dobrota. I bez dresingu.  A nemocný se konečně usmál. „Zbylo tam ještě něco? Skoro bych řekl, že si pak ještě přidám.“

Potvoru nemoc lékaři zničili, ale hrnec nešel do krabice. Po přestěhování na venkov do „chalupy“ dostal dokonce čestné místo – aby byl na dosah a stále na očích.

DSC01692

Kdy sahám po „parníku“

  • Parní hrnec sice není univerzální a nelze v něm udělat všechno – obalovaný řízek a svíčkovou v něm nepřipravíme, ale výtečný knedlík ke svíčkové už ano. A bude to „tutovka“, nemůže se nepovést, popraskat, převařit…
  • Když jsme u těch knedlíků, parní hrnec je ideální i pro vaření knedlíků plněných: ovocné z jakéhokoliv těsta, kynuté ovocné či povidlové, plněné bramborové knedlíky (a nebo také bramborové knedlíky přílohové – v „šišce“). Výhodou je snadná manipulace – odpadnou potíže z lovením knedlíků z vroucí vody – snadný ohřev.
  • V parním hrnci dělám také ostatní jídla, pro něž se vaření v páře doporučuje – třeba vařené pudingy podle tradičních receptur, rýžový či jáhlový nákyp (ale rýže či jáhly musejí být předvařené).
  • Ze všeho nejraději ale máme obědové trojkombinace – brambory, maso, zelenina.

DSC06921nnn

Plnění parního hrnce

  1. Brambory vkládám do spodního patra. Nesolím je, ale posypu bylinkami („druhá sorta“ z polévkových bylinek, viz samostatný článek na domácí polévkové koření). Brambora z parníku je úplně jiná než uvařená ve vodě. Má tužší voskovitou konzistenci, což je příjemné. Není nikdy rozbředlá.
  2. Do druhé patra stavím nádobu s masem.  Doporučuji kuřecí, krůtí, vepřové karé  dokonale zbavené tučného okolku nebo doma mleté vepřové nebo drůbeží maso. Z mletého masa jen vytvářím placičky, nedávám do něj žádnou strouhanku ani vejce, ale někdy ovesné vločky. Nehodí se směs mletého vepřového a hovězího. Jednak je hovězí tužší než vepřové a v placičce trochu „drhne“, jednak je v koupené směsi namlet i hovězí lůj, který je pak cítit se všech surovin. Maso musí být bez kostí. Solím je obvyklým způsobem, kořením čerstvými, případně suchými bylinkami. Není třeba se bát ani výrazných druhů: saturejka, smil, rozmarýn, šalvěj, dobromysl, saturejka, tymián – jak rok a zahrádka dá.
  3. Zeleninu dávám do třetího patra. Krájím ji na větší kusy, nesolím. Kdo má rád zeleninu „na zub“, nasadí zeleninová díl až po prvních deseti minutých varu.
  4. Miska na sypké potraviny „pasuje“ na všechny díly. V návodech na použití parního hrnce se obvykle uvádí, že se v misce uvaří rýže. Nevím, jaké s tím má kdo zkušenosti, ale já nedobré. Rýže potřebuje k změknutí hodně vody, z hrnce ji všechnu absorbuje a je třeba stále dolévat. Krom toho potřebuje mnohem víc času, než se uvádí a než by trvalo její uvaření třeba v mikrovlnce. Misku tedy používám jen vaření pokrmů v páře.
Čtěte také:  Co přinést na grilovací party? Vlastní pečivo, které se hodí k masu. Inspirace ve Francii nebo Itálii: bageta, ciabatta a focaccia

DSC00320mmm

Doba vaření v parním hrnci

Dobu práce parního hrnce nastavujeme podle množství vložených potravin a jejich kvality. Nelze říct obecně, protože výkony různých typů jsou odlišné. Je třeba svůj „parník“ vyzkoušet podle návodu na použití a pak podle skutečné situace zkorigovat. Obvykle jsou ale časy uváděné v návodech krátké, bývá potřeba přidat, což zase ale není problém.

DSC06936mm

Kuřecí plátky a drůbeží játrové placičky s bylinkami

Rozpis na čtyři porce

  • Zelenina podle volby a sezony
  • 2 kuřecí stehna
  • 300 g kuřecích jater
  • Česnek, naťová cibule nebo pórek, zelené koření
  • 6 brambor
  • 200 ml zakysané smetany nebo smetanového jogurtu

DSC06891

Jak na to

  • Zeleninu připravím v množství na porce a na eventuální přídavek přímo u stolu. Může to být: mrkev, brukev, vodnice, tuřín, cuketa, dýně, kapusta, růžičková kapusta, zelí, květák, brokolice, zelené fazolky – zkrátka všechny druhy, které snesou parní úpravu (například rajčata a papriky se moc nehodí). Očistím a nakrájím na větší kusy. V zimě někdy používám zmrazenou zeleninu, a to méně dostupné nebo sezonní druhy – zejména fazolky.
  • Kuřecí stehna hrubě vykostím a plát rozříznu na čtyři kusy. Osolím.
  • Kůže a odřezky masa z kostí semelu na masovém strojku spolu kuřecími játry, česnekem a dvěma naťovými cibulkami nebo kouskem póru.
  • Do játrové fáše přidám dvě hrsti ovesných vloček a zamíchám. Okořením solí a trochou mletého pepře.
  • Očistím brambory a rozříznu po délce na klínky.
  • Připravím parní hrnec: složím a vliji vodu do výrobníku. Srovnám je podle velikosti (od nejmenšího, který bude dole).
  • Brambory poskládám do nejmenšího dílu a nasadím na hrnec. Posypu bylinkami.
  • Dno prostředního dílu potřu lehce máslem, aby se maso nepřichytilo k mřížce dna. Sice skape, ale zachytí je brambory.
  • Z játrové směsi, kterou zatím trochu zpevnily vločky, vytvořím lehkou rukou placičky, které vkládám na mřížku druhé etáže. Na zbytek místa dám kuřecí maso. Vše posypu kořením – cibule, pór, česnek a zelené nebo suché bylinky.
  • Do třetí nádoby naskládám zeleninu. Choulostivé druhy hrozící převařením dám docela navrch, a nebo je přidám o deset minut později (brokolice, cuketa).
Čtěte také:  Nadúroda švestek: Tipy jak účelně zpracovat švestky: kompoty, ve vlastní šťávě, džus i švestkové omáčky

DSC06923

Hrnec zavřu víkem, nastavím chod a spustím páru. Podle množství a druhu vložených surovin (zelenina a brambory v zimě a z jara potřebují delší čas než právě sklizené v létě a na podzim). Délka času záleží také na výkonu hrnce. Ten můj není právě poslední „výkřik techniky“, a tak k propaření uvedené množství surovin potřebuje v zimě 30, v létě 25 minut.

DSC06940

Dresing pokrm doladí

Mezitím připravím dresing, jehož základ tvoří buď smetanový jogurt nebo zakysaná smetana. Přidám česnek, sekané zelené byliny (pažitka, petrželka, česnek medvědí, naťová cibulka… Co právě je k mání). Okořením podle chuti: paprikou, pepřem, karí kořením.

Odmyji nádobí a nechám parní hrnec čistě oddychovat v uklizené kuchyni. A klidně si mohu sednout k nějaké jiné práci, která vyžaduje soustředění. Pískáním si mě „parníček“ sám přivolá – buď že má málo vody, a nebo už je dílo hotovo.

DSC06945

Jídlo lehké, zdravé – a tak chutné!

Na talíř dávám placičku z jater, porci kuřecího, adekvátní část zeleniny a jen symbolicky brambor. Kdo chce víc, trochu brambor zbylo na přidání. Jinak ale toto jídlo vařím jen v množství k okamžitému snědení (bez zbytečného přejídaní nebo dalšího ohřívání.)

Když si pak labužnicky pochutnáváme, skoro až cítíme, jak se do útrob vlévá klid a mír a jak nás nejen patro, ale všechny buňky organismu chválí za správnou dodávku živin.

DSC06950

Poznámka: Kdo nemá rád nebo nesmí játra, na čtyři porce přidá jedno stehno a játrové placičky prostě nedělá. Tento recept je opravdu spíš návodem, inspirací.

Foto: Všechny fotky k článku (receptar)

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2016/05/DSC06923.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2016/05/DSC06923-150x150.jpgreceptarMOUDRÉ RADY MAKOVICEhrnec na vaření v páře,jak dlouho se vaří v parním hrnci,jak funguje parní hrnec,jak parní hrnec,jak se vaří v parním hrnci,jak vařit v páře,jak vybrat parní hrnec,parní hrnce fungování,parní hrnec princip,parní hrnec recenze,parní hrnec recepty,parní hrnec recepty na vaření,proč vařit v páře,recepty na vaření v páře,recepty pro parní hrnec,recepty pro parní hrnec ověřené,vaření v páře,vaření v páře parní hrnec,vaření v páře recepty,vaření v parním hrnci,vaření v parním hrnci receptyVaření v páře. Jak vařit v parním hrnci. • Není parník jako parník. • Parní hrnec pro nemocné i labužníky. • Proč vařit v parním hrnci? • Parní hrnec není zbytečná investice ani „krám“ navíc. • Tipy na vaření v parním hrnci. • Parní hrnec - recepty na vaření. Recept na bylinkové kuřecí plátky...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.