Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Závěsný adventní věnec nebo vánoční věnec. • Adventní věnec z přírodnin. • Výroba adventního věnec na míru. • Inspirace: Věnec na dveře, který nic nestojí. • Adventní věnec „za hubičku“. • Adventní věnec: tradice není česká, ale je hezká. •

1_zavesny-adventni-venec-vyroba

Věneček v adventu upevněný na vstupních dveřích jako by připomínal, že v obydlí nastala líbezná atmosféra: vlídná vzájemnost, tiché rozjímání a očekávání příchodu Spasitele. Adventní věnce nehýří barvami a cetkami. Ale na druhou stranu nemusí být nijak chmurný. Nejkrásnější vánoční věnce jsou z přírodnin. A nejmilejší jsou ty, které si uděláme vlastnoručně. Budou přesně na míru našemu příbytku.

Tradice u nás mladá, nečeská, ale moc hezká

Starodávné české adventní tradice? Tak zdobení vchodových dveří do domu či bytu věnci k nim nepatří. O tom bychom snad něco četli, ne?

  • Ondřej – věštění,
  • Barborka – haluz do vázy,
  • Mikuláš – ztratil plášť,
  • Ambrož honí děti kolem kostela,
  • Lucie noci upije.
  • A pak už jen betlémy a zvyky ryze vánoční.

Adventní věnce na dveřích domů jsme poprvé uviděli až po pádu berlínské zdi. Vlastně jsme teprve tehdy poznali, že advent nejsou jen chmurné ranní roráty nebo strašení dětí, jak bylo v zemích Koruny české zvykem, a nebo horečnatá hysterie spojená s nákupem zbytností.

Předvánočně vyzdobená Vídeň, Drážďany, Norimberk, Berlín, Štrasburk. Adventní trhy s vůní punče a perníku. Už to máme i nás. Evropa nás naučila advent prožívat radostně. A v Evropě jsme odkoukali ten pěkný zvyk – věnečkem na dveřích svému okolí hlásit, že i u nás se už čeká na Ježíška.

2_adventni-venec-na-dvere

Vánoční věnce: Nevěřím, že to je myšleno vážně

Seděla jsem v čekárně našeho pana doktora a  listovala časopisy, které tam byly nastražené pro ukrácení dlouhé chvíle.  Takové ty, co vypadají všechny stejně, ale jmenují se pokaždé jinak a na titulní straně mají fotku nějaké „celebrity“, jejíž jméno nikdy neznám. A že bylo před adventem, měly ty stejné časopisy různých titulů stejné články o tom, že se blíží advent, a tak je třeba vyrobit adventní věnec.

O tom by žádná. Jenže ty věnce, ty vypadaly! Nejvíc připomínaným momentem bylo, že je věneček hotov hned, téměř bez práce. „Frk, frk, honem, honem, už aby to bylo.“ Tak třeba vezmete nějaký drát, napícháte na něj odličovací tampony, stočíte do kruhu a spoj převážete mašlí. Hotovo. Jeden návod lepší než druhý. Říkám si: „To snad musí být „fejk“, podvrh. Nějaký tým kreativců se svérázným smyslem pro humor to vymýšlí a dává do oběhu jako seriózní návody.“ No já se smála.

Čtěte také:  Kalendář sběru planých léčivek je nepostradatelný pomocník bylinkářů

Ale už mě volali do ordinace. Při prohlídce jsem držela vážnou tvář. Po závěrečné injekci jsem se ovšem znovu rozesmála. „Ten tampon od desinfekce, sestřičko, nevyhazujte. Shromažďujte je a pak si z nich udělejte adventní věnec. Teď jsem o podobném četla v čekárně.“ Paní sestra hrdě zvedla hlavu:  „Slyšíte, pane doktore? A vy jste říkal, že tam ty časopisy nemám dávat, že v nich jsou jen samé hlouposti.“

3_adventni-vence-inspirace

Návod na vlastní výrobu závěsného adventního věnce z přírodnin

Potřebujeme

  • Větvičky neopadavých keřů nebo stromů
  • Vázací drátek nebo sedlářská či jiná pevná nit
  • Šišky, jehnědy, bukvice, žaludy – podle možností
  • Nůžky, silná jehla, nit
  • Stužky nebo materiál na stužky
  • Sušené jeřabiny, šípky (máme-li v zásobě)
  • Zlatěnka a disperzní lepidlo (nemusí být)
  • Špejle (nemusí být)

Co se na věnec hodí

Na sběr přírodního materiálu se vydávám s velkou plátěnou brašnou, pracovními rukavicemi a zahradnickými nůžkami. Sbírám tak, abych nedělala škody. Na základ věnce je třeba jedna asi půl metru dlouhá, tak na baculatý ukazováček silná, pružná větev. Dále sbírám větvičky stále zelených a neopadavých dřevin: kleč, borovici, jedli, buk či dub s listy, jívu s narašenými jehnědami, jalovec, zerav, tis, ze zahrady kousek buxusu a mahónie.

Osvědčilo se mi rozprostřít na zem nějakou plachtu, třeba vyřazené plátěné prostěradlo nebo starou kapnu. „Úlovek“ na ni vysypu. Na plátno se nic nechytá a úklid pak je snadný.

4_vanocni-vence-na-dvere-inspirace
Zatímco větvičky volně osychají, některé přírodniny pozlatím. Ke zlacení používám klasickou starodávnou zlatěnku, která se stále vyrábí, není drahá a vydrží několik let. Skládá se z prášku a lahvičky acetonového laku. Ten nepoužívám, protože:

  • jeho výpary páchnou a jsou nezdravé,
  • dlouho schne,
  • k vymytí štětce a umytí rukou je třeba ředidlo…

Jako tekutou složku dávám disperzní lepidlo. Malé množství lepidla naliji do přiloženého kelímku, přisypu malé množství prášku, rozmíchám – a můžu s zlatit. Žádné velké vrstvy, jen „olíznout“ šišku, větvičku tůje… Zlaté prokreslení mi připadá pěknější než celá pozlacená přírodnina. Ruce, štětec a mističku nakonec hned omyji v teplé vodě. Lepidlo schne rychle.

  • Někdy ale nezlatím vůbec, nechám věnec „natur“.

5_jak-si-udelat-adventni-venec
Tentokrát jsem se rozhodla, že ve středu věnečku bude symbol slunce – hvězdice ze špejlí, která také pomůže udržovat kruhovitý tvar základní větve. Na několik špejlí jsem navlékla pár suchých šípků.

Z dlouhé větve jsem odštípala všechny postranní větvičky a stočila ji do kruhu. Konce je třeba dobře spojit – přiložit k sobě a pevně ovázat. Do středu jsem upevnila křížem tři a tři špejle s navlečenými šípky. Veprostřed jsem špejle lehce propletla, jsou pružné.

  • Z nasbíraných větví jsem uštípala postranní větvičky, složila je malých „kytiček“ a ty přikládala a přivazovala na obruč z větve. A to tak, aby kytičky vždy přikryla místo uvázání snopku předchozího (jako došky na střeše).
  • Věnec, který je na obrázku, je zhotoven z kleče, buku, zeravu a jalovce. Mohou to být i jiné dřeviny. Do věnce můžeme zakomponovat třeba větvičku se suchými jeřabinami, snopečky svázaných suchých květů bylin (krásně se hodí například kopretina vratič).
  • Snopečky připevňujeme jen svrchu a z boků, spodek věnce necháváme plochý, aby po zavěšení pěkně přilnul k podkladu.
Čtěte také:  Jak si pochutnat na brynze: Recepty a tipy na využití brynzy

6_jak-vyrobit-adventni-venec

Nejmilejší práce: Ozdobení adventního věnce

Když je věnec zaplněn větvičkami a pevně drží, nastává dozdobení.

  • Zlacené smrkové šišky přistehuji pevnou nití ke stužce, modřínové šištičky stačí přivázat.
  • Osnovou ze špejlí jsem provlékla ještě další (už prázdné) špejle, aby bylo slunce plnější.
  • Z šípků jsem navlékla „řetízky“, které jsem přichytila k větvičkám.
  • Mašličky jsou v adventní fialové barvě. Nemusíme je kupovat. Můžeme je třeba natrhat ze starého kanafasu a oentlovat nebo ozdobně vytřepit vytažením nití.

Nakonec jsem lehce ozlatila paprsky slunce a tu a tam bukový lísteček nebo plochou větvičku zeravu.

Vánoční věnec neslouží jen k potěše očí

Vít věnec je piplačka, ale můžeme přitom poslouchat hudbu, rádio, nenáročný televizní program, myslet na hezké věci, odpočinout si při příjemné a tvůrčí práci.

Protože jsem měla zlatěnku, pevnou nit a stužku v zásobách, nestál mě závěsný adventní věnec na dveře vůbec nic. Přínosem byla procházka, na kterou bych se jinak těžko „dokopala“ a příjemně strávený nedělní podvečer.

Moje adventní věnce nejsou dokonalé a profesionální floristka se možná nad popisem amatérské vazby usměje. Ale jsou pokaždé jiné, a hlavně „naše“.

7_navod-na-vyrobu-adventniho-vence

České adventní lidové zvyky

  • Advent otevírá 30. listopadu Ondřej. Podle evangelií to byl bratr apoštola Petra. Svatý Ondřej na svých misijních cestách také pomáhal chudým dívkám, proto se stal patronem nevěst. Za svou nezlomnou víru byl ukřižován na šikmém kříži. V předvečer jeho svátku se mladé dívky prostřednictvím různých zvyků chtěly dovědět, zda se vdají a jaký bude jejich nadcházející rok. Ondřejské věštby se v průběhu staletí přesunuly na nejdůležitější svátek zimního období – Štědrý den.
  • Svatá Barbora (4. prosince) byla jednou z prvomučedníků křesťanské víry. Podle legendy žila asi ve 3. století v Egyptě, její otec ji nutil do sňatku s pohanem. Odmítla, a proto byla zazděna ve věži a pak sťata. Svatá Barbora se stala patronkou kameníků a horníků. Oslavy jejího svátku probíhaly ve znamení jakési předzvěsti svátku svatého Mikuláše. Několik bíle oděných a zahalených mladých děvčat – barborek – vždy obcházelo stavení a z malého košíčku, které mělo každé děvče pod rukou, rozdávalo dětem drobné dárečky. Do dnešní doby se zachoval zvyk rychlit doma větvičky ovocných stromů. Na svatou Barboru uříznutá větvička, která vykvete na Štědrý den, značí v příštím roce v domě svatbu.
  • Na 6. prosince připadá svátek svatého Mikuláše. To je historicky doložená postava. Byl to biskup, který žil ve 4. století. Legenda o něm vyzdvihuje jeho mimořádnou zbožnost, štědrost k dětem a schopnost dělat zázraky. Oslavy jeho svátku měly v lidovém prostředí opět charakter obchůzek po vesnici. Do 19. století s Mikulášem, čertem a andělem chodilo vesnicí několik desítek lidí v maskách. Z našich dob známe mikulášskou obchůzku už jen v základní trojici.
  • Posledním z adventních svátků, ke kterému se pojily lidové zvyky, je svátek Lucie (13. prosince). Svatá Lucie je pro věřící vzorem křesťanské panny. Odmítla se provdat, žila jako poustevnice, a protože hodně předla, stala se patronkou přadlen. Na její svátek bylo ovšem příst zakázáno. Den před Lucií chodila po vesnici žena ve škrabošce v bílém oděvu, která dřevěným nožem hrozila dětem, že jim rozpárá bříško, pokud budou v adventním období neúměrně mlsat. Tento téměř drastický způsob nabádání dětí k církevní bázni jen dokazuje syrovost lidových zvyků.
Čtěte také:  Dva pokusy s kondenzováním mléka: slazené a na jogurt. Co dopadlo líp?

Navoďte si vánoční atmosféru i dobrými horkými nápoji: Inspirace a recepty na grogy, punče, svařáky a další vánoční nápoje

Foto: (receptar)

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2015/12/1_zavesny-adventni-venec-vyroba.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2015/12/1_zavesny-adventni-venec-vyroba-150x150.jpgreceptarMOUDRÉ RADY MAKOVICEadventní tradice,adventní věnce,adventní věnce inspirace,adventní věnce vlastní výroba,adventní věnec na dveře,adventní věnec na dveře inspirace,adventní věnec z odličovacích tamponů,adventní věnec z přírodnin,adventní věnec z tamponů,adventní věnec zadarmo,adventní věnec závěsný,adventní věnečky,co je to advent,jak na adventní věnec,jak se dělá adventní věnec,jak udělat adventní věnec,jak vyrobit adventní věnec,netradiční adventní věnce,vánoční věnce na dveře,vánoční věnce na dveře inspirace,vánoční věnec,vánoční věnec na dveře,vánoční věnec z přírodnin,věnec z vatových tamponů,výroba adventních věnců,výroba adventního věnceZávěsný adventní věnec nebo vánoční věnec. • Adventní věnec z přírodnin. • Výroba adventního věnec na míru. • Inspirace: Věnec na dveře, který nic nestojí. • Adventní věnec „za hubičku“. • Adventní věnec: tradice není česká, ale je hezká. • Věneček v adventu upevněný na vstupních dveřích jako by připomínal, že v obydlí nastala...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.