Tento článek Makové panenky je užitečný. Doporučíte ho také?
 • 172
  Shares

Bezinkový sirup z květů – recept. Z květů bezu černého, lidové označovaného jako bezinka (stejně se nazývají černé plody bezu, které dozrávají na konci srpna a ze kterých se rovněž dá udělat sirup), vyrábím domácí bezinkový sirup. O bezový recept se teď s vámi ráda podělím.

Takový bezinkový sirup z květů černého bezu má řadu zdravotních benefitů. Bez černý má totiž mimo jiné prokazatelné antioxidační účinky a zvyšuje obranyschopnost organismu. Působí protizánětlivě, je účinným přípravkem proti virové a bakteriální infekci a dokonce i snižuje cholesterol v těle. Ale nejen to. Jemná a výrazně aromatická limonáda z bezového sirupu, třeba i s lístky máty neb meduňky, prostě skvěle osvěží. Recept znaly už naše babičky, které chodívaly na sběr květů bezu černého s košíkem. A nikdy nepřišly s prázdnou.

Bezinkový sirup z květů černého bezu – recept

Suroviny na bezový sirup – sirup z bezových květů

 • 2000 ml vody
 • 40 květenství černého bezu
 • 2000 g cukru (hnědý přírodní nebo třtinový prospěje chuti i tělu)
 • 20 g kyseliny citronové

Jak udělat bezový sirup? Protože bezová květenství nebudu oplachovat, vyberu si keř obzvlášť chráněný před nečistotami civilizace. Také si dobře prohlédnu, zda bez není napaden mšicemi. Z květenství odstřihnu hlavní stopku. Zaliji studenou vodou, přikryji a bezinku nechám 24 hodin louhovat. Druhý den přecedím přes starou plenu a květy co nejvíc vymačkám.

Do bezového nálevu nasypu cukr a kyselinu citronovou, 10 g na litr roztoku. Někdo dává citron, ale protože nebudu bezový sirup dlouze vařit, mám obavy, aby nezačal kvasit. Ale neodrazuji od toho. Za stálého míchání přivedu roztok k varu. Nechám tak třikrát překulit var a bezinkový sirup hned odstavím.

Ještě vřelý sirup z bezových květů naliji do čistě vymytých a propařených lahví a uzavřu propařenými víčky, které jsem vytřela čistým alkoholem. Sirup z černého bezu podle mého receptu už nesteriluji.

  Květ černého bezu: Bez bezu je lékárnička skoro prázdná a jarní jídelníček pustý - recepty

U nás doma bezový sirup ředíme naší minerálkou, která tu vyvěrá. A návštěvám říkáme: “Tak my si tady žijem…”

bezinkovy-sirup-z-kvetu

Poznámky k bezovému sirupu – na co nezapomenout:

 • Na internetu kolují různé recepty na bezový sirup. Obvykle se nijak zásadně neliší. Snad jen tím, jestli jsou vařené a sterilované nebo připravené zastudena. Asi bych věřila všem, snad to vkladatelé mají skutečně vyzkoušené.
 • Bylinné sirupy ale nesou jistá rizika: protože jsou velmi chutné, děláme si z nich nápoj poměrně často. To vede k nekontrolovanému přijímání cukru. 
 • Další nebezpečí je dlouhodobé užívání bezového sirupu. Bez černý patří mezi léčivky, mělo by se k němu tedy přistupovat jako k léku. Neměl by se užívat dlouhodobě.
 • Odborníci také připomínají, že bylinné sirupy by se měly spotřebovat do tří měsíců od výroby.
 • Protože se bezový sirup dělá z účinné drogy – Flos sambuci – musíme počítat i jejími přirozenými účinky. I bezový sirup bude potopudný, močopudný a mírně projímavý.

Bezová limonáda: „Jeden by se jí upil“

Perlivá břitká limonáda z bezových květů je přesně to, čemu se říká evergreen. Vše potřebné o její výrobě a o přípravě limonád z jiných květů načerpejte v samostatném článku Domácí bezinková limonáda, šumivá limonáda z tužebnímu i máty

http://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2017/05/bezinkovy-sirup-z-kvetu.jpghttp://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2017/05/bezinkovy-sirup-z-kvetu-150x150.jpgzezahradkyNápojeRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAbezinková šťáva z květů recept,bezinkový sirup,bezinkový sirup recept,bezinkový sirup z květu,bezová šťáva,bezový sirup,bezový sirup recept,bezový sirup z květů,černý bez,černý bez květ recepty,černý bez recepty,černý bez sirup recept,jak udělat bezový sirup,květ černého bezu,květ černého bezu recepty,recept na bezový sirup,recept na sirup z bezových květů,recepty z černého bezu,sirup z bezových květů,sirup z černého bezu,sirup z černého bezu recept,sirup z květů černého bezu,sirup z květů černého bezu receptBezinkový sirup z květů - recept. Z květů bezu černého, lidové označovaného jako bezinka (stejně se nazývají černé plody bezu, které dozrávají na konci srpna a ze kterých se rovněž dá udělat sirup), vyrábím domácí bezinkový sirup. O bezový recept se teď s vámi ráda podělím.
  Šumivé limonády z bylinkové zahrádky: domácí bezinková, z tužebníku nebo mátová
Takový bezinkový sirup z květů...
Blog o zahradničení, pěstování a receptech

Tento článek Makové panenky je užitečný. Doporučíte ho také?
 • 172
  Shares