celerova-pomazanka-na-chlebicky-kluci-v-akciCelerová pomazánka: Když Kluci v akci představovali v televizi recept na celerový salát, dostali jsme chuť na chlebíčky s dobrou celerovou pomazánkou. Úroda ze zahrádky celer nabídla, a tak už nebránilo nic tomu, udělat si celerovou pomazánku doma hned. A pěkně si ji na chlebíčky namazat. Ale podle kterého receptu? Ručně psaný sešitek s osvědčenými recepty pro strýčka příhodu nezklamal. Stálo v něm: nejlepší celerová pomazánka na chlebíčky, celerová pomazánka s vejci a celerová pomazánka s česnekem. A protože jsme gurmáni a lednice byla plná potřebných surovin, udělali jsme všechny tři. Však našly uplatnění i další den.

Celerová pomazánka s vejci

1 středně velký celer, 3 vejce natvrdo vařená, 1 menší cibule, tatarská omáčka, šťáva z citronu, petrželová nať, sůl

Očištěný syrový celer jsme nastrouhali najemno a pokapali šťávou z citronu. Promíchali s domácí tatarskou omáčkou, kterou jsme chystali na oběd, nadrobno nakrájenou cibulí ze zahrádky a petrželovou natí. Nakonec jsme do celerové pomazánky vmíchali nahrubo nakrájená slepičí vejce a pomazánku osolili. Celerová pomazánka na chlebíčcích byla výtečná!

Celerová pomazánka na chlebíčky

300 g celeru, 100 g sýru typu Eidam, 100 g měkké uzeniny, 2 jablíčka, 1 středně velká cibule, majon=za, šťáva z citronu, sůl, křen na dozdobení celerové pomazánky zelené bylinky (pažitka)

Syrový celer jsme samozřejmě očistili, oloupali a nastrouhali na struahdle. Navíc jsme ale do pomazánky přidali oloupaná a nastrouhaná jablka pro ozvláštnění chutě pomazánky. Do směsi přidali nadrobno nakrájenou cibuli, nastrouhaný sýr a na kostičky nakrájenou uzeninu. Dochutili solí, šťávou z citronu a vmíchali majonézu. Celerovou pomazánku jsme podáváme natřenou na plátcích domácí veky, na tmavém chlebu chutná stejně tak výborně. Chlebíčky jsme posypali najemo nastrouhaným křenem a nadrobno nasekanou pažitkou. Opravdu mňamózní!

Celerová pomazánka s česnekem

Protože tatarská omáčka došla, sáhli jsme do lednice po měkkém tvarohu. Nakonec jsme použili 1 středně velký celer, 1 tvaroh, pár stroužků českého česneku, asi 50 g rostlinného tuku, trošku hořčice a dozdobili čerstvě nasekanou pažitkou a rajčetem.

Je pravda, že celerová pomazánka je zdravá už jen proto, že pro její přípravu obvykle zpracujeme syrový, nevařený celer. Zachová si tak vitaminy, které vařením ztrácí. V kuchyni ale rádi experimentujeme, a tak jsme celer uvařili v osolené vodě a nastrouhali na struhadle. Měkký tvaroh jsme smíchali se změklým tukem, přidali prolisovaný česnek a celer. Promíchali. Celerovou pomazánku jsme nakonec podávali natřenou na chlebíčcích zdobenými čerstvě nasekanou pažitkou a plátkem rajčete.

Celerová pomazánka na chlebíčky? Ano, na domácí vece

K přípravě chlebíčků je potřeba bílý chléb – veka – žemlovka. Veku si můžeme sice koupit, domácí má ale pár předností. Neznáte-li recept, inspirujte se receptem na domácí veku na chlebíčky zveřejněném na mém blogu. Celerovou pomazánku, stejně jako jakoukoli jinou, kterou na chlebíčky mažeme, nikdy neuhlazujeme nožem. Jíme i očima a takto upravené chlebíčky nejsou příliš pěkné. Pomazánku rozstíráme nožem s kulatým okrajem od jednoho konce povrchu konce chlebíčku nanášíme vrstvu za vrstvou, až je celý chlebíček pomazánkou pokrytý. Můžeme používat i vidličku.

Foto bulvového celeru k receptům na výborné celerové pomazánky: commons.wikimedia.org/wiki/File:C%C3%A9leri-rave-fendu.jpg

http://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2015/01/celerova-pomazanka-na-chlebicky-kluci-v-akci.jpghttp://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2015/01/celerova-pomazanka-na-chlebicky-kluci-v-akci-300x300.jpgzezahradkyDomácí pomazánky, paštikyRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAceler,celer recepty,celerová pomazánka,celerová pomazánka kluci v akci,celerová pomazánka na chlebíčky,celerová pomazánka recept,celerová pomazánka s česnekem,celerová pomazánka z vařeného celeru,nejlepší celerová pomazánka,pomazánka z celeru,pomazánky z celeruCelerová pomazánka: Když Kluci v akci představovali v televizi recept na celerový salát, dostali jsme chuť na chlebíčky s dobrou celerovou pomazánkou. Úroda ze zahrádky celer nabídla, a tak už nebránilo nic tomu, udělat si celerovou pomazánku doma hned. A pěkně si ji na chlebíčky namazat. Ale podle kterého receptu?...Blog o zahradničení, pěstování a receptech