Tento článek Makové panenky je užitečný. Doporučte ho také.
 • 49
  Shares

Celerový salát, tipy a recepty. Nejlepší celerový salát je ten nejjednodušší. Proč? Dá se s ním dál všemožně kulinářsky „čarovat“. Co překvapí návštěvu? Celerové chlebíčky s mangem. Čím potěšit rodinu? Celerovými krajíčky s plísňovým sýrem. Co do zásoby na hlad po večeři? Celerový salát s ořechy. Retro: Jak se sdílely recepty v mladší době internetové?

celerová pomazánka

Základní celerový salát je sice výtečný už sám o sobě, ale zároveň také poslouží coby chuťově určující složka při přípravě výrobků studené kuchyně. Celerový salát má mírně peprnou chuť, a kupodivu velmi dobře ladí s některými druhy ovoce. Tím se odlišuje od zeleninových salátů, v nichž chutě ingrediencí svádějí marný boj.

Když celerový salát, tak ať chutná po celeru

Aby byl celerový salát celerový, měl by být z celeru a měl by chutnat celerově. Je to můj osobní názor. Já totiž velmi nemám ráda úpravy pokrmů, o kterých (hlavně ženy) říkají: „Ani byste nepoznali, že to je z celeru.“

Anebo ještě hůř: „Ani bys nepoznal, z čeho to je.“ Myslím si totiž, že by z pokrmu mělo být poznat, z čeho je. A jestli se něco nazývá celerovým salátem / pomazánkou, není žádná vada, že po celeru chutná.

Okouzlení počítačem a internetem

Jako příklad salátu, o němž se podobná průpovídka tradovala, uvedu hned v úvodu recept na celerovou pomazánku se sýrem. Bude to chutné, ale co jíte, asi opravdu nepoznáte.

Je to už historie, i když novodobá. Recept pochází z mladší doby internetové, z wordovského „veledíla“, které bylo hromadně kolportováno v době, kdy uživatelky očividně objevovaly:

 • schopnosti textových editorů,
 • „půvab“ rozličných fontů nástroje WordArt
 • a možnosti poštovních klientů.

Sepsaly recept, zrobily vlastní „grafickou úpravu“ – a rozesílaly každému, kdo měl e-mailovou adresu. To je obrázek konce „devadesátek“, zárodečná buňka současných gastro webů. No, posuďte sami.

Celerová pomazánka se sýrem

Ingredience: 1/2 celeru, menší mrkev, 100 g tvrdého sýra, dva stroužky česneku, špetka kari, 100 g majonézy, špetka soli.

Popis přípravy: Celer jemně nastrouháme a hned vmícháme do majonézy, aby nezhnědl, přidáme nastrouhanou mrkev a sýr, osolíme, přidáme koření kari a prolisovaný česnek, promícháme, necháme proležet a mažeme na chléb nebo topinky, zdobíme plátky vajec nebo zeleniny.

Z podobně neidentifikovatelného zdroje (to se ještě neříkalo „spam“) pochází recept na večeři pro štíhlou linii, a to celerový salát o 340 kilokaloriích. Předávám, jak jsem „koupila“.

  Silvestrovské pohoštění. Jednohubky, kanapky a miňonky. Chuťovky v retro stylu

Celerový salát

150 g uvařeného nebo syrového celeru, jedno neoloupané, na kostky nakrájené jablko, jednu nadrobno nakrájenou cibulku a dílky z jedné mandarinky-klementinky smícháte s kelímkem do pěny našlehaného jogurtu. Ochutíte a položíte na rozložený zelený listový salát. Podáváte s plátkem celozrnného chleba, který můžete slabě namazat nízkokalorickým máslem.

Falešný humr z celerového záhonku

falešná humrová pomazánka

To mám mnohem raději ještě starší recept na celerový salát, kterému se říkalo „falešná humrová pomazánka“. Pochází z dob, kdy „už“, ale ani ještě“ nikdo nevěděl, jak takový humr doopravdy chutná. Nic humřího jsem na tom výrobku neshledávala, ale dostalo se mi vysvětlení.

Více hlav, více smyslů

MMP ( milá maková panenko:-), pár postřehů,“ napsala mi – vlastně nám všem – čtenářka Alena Šimečková. „Falešná humrová se celerové pomazánce říká možná proto, že dříve některé lidové recepty uváděly přidat k celeru vařené rybí filé. Další postup byl již totožný. Sice se rovněž nejednalo o nic s humrem, nicméně mělo to rybí nádech a tak možná proto vzdálená přípodoba humra. Nevím, je to jen můj nápad.“

No vida, a zase jsme o něco poučenější. Ale stejně si myslím, že když na humra zapomeneme a budeme obyčejně říkat celerový salát / celerová pomazánka, žádnou ostudu nám to neudělá.

celerový salát

Celerový salát, rámcový předpis

 • Bulvy celeru očistím a podle potřebného množství (obvykle asi 500 gramů) nastrouhám na struhadle s jemnými očky.
 • Zakapu šťávou z poloviny citronu / dvěma lžícemi octa, přidám půl lžičky soli, lžičku cukru a zamíchám. Celer v koncentrovaném prostředí zvláční.
 • Do celeru vmíchám ochucenou základní majonézu. Anebo více procentní zakysanou smetanu a k ní tři čtyři lžíce stolního oleje. Případně dám půl na půl majonézu a smetanu. Té majonézy či smetany musí být tolik, aby se salát nedrobil, ale pěkně vázal.
 • Ochutnám a dochutím podle potřeby solí, citronem nebo špetkou cukru, případně čerstvě mletým pepřem.
celer recepty

Volba zálivky

 1. Samotná majonéza: Když chci použít salát jako základní pomazánku na obložené chlebíčky.
 2. Zakysaná smetana: Jestliže chci salát podávat jako samostatné malé jídlo nebo jako přílohu k masu.
 3. Kombinace majonéza + smetana: Když mám málo jednoho nebo druhého, protože jsem nastrouhala moc celeru. ;=)
  Pravé šunkové závitky v aspiku podle normy. Když už, tak pořádně!
celerová pomazánka kluci v akci

Celerový salát s majonézou poslouží k večeři, a nebo jako malé jídlo v kteroukoliv jinou denní dobu. Prospěje mu vychlazení. Nutriční hodnotu lze mírně zvýšit posypem z vlašských ořechů, které k celerovému salátu výtečně ladí. K zakousnutí se hodí bílé nebo celozrnné pečivo, případně žitný chleba. (Na obrázku je domácí dalamánek z celozrnné žitné mouky.)

celerový salát s jablkem mangem

Celerové chlebíčky s ovocem

Celerové chlebíčky s ovocem ráda připravuji v létě. Ani ne tak proto, že je všude dost ovoce (na chlebíčky se ho beztak mnoho nepoužije), ale proto, že dodá pokrmu lehký charakter a v horkých dnech rádi sáhneme po něčem, co je šťavnaté a svěží. Celerový salát ze syrového celeru je vhodným „chlebíčkovým podkladem.“ Uvedené recepty nejsou nijak rigidní, jedná spíš jen o tipy, jak je možno s celerovým salátem dál pracovat.

Celerové chlebíčky s masem a mangem, suroviny

Bílá veka krájená

Celerový salát s majonézou

1 jablko

Plátky vepřové pečínky

Sůl, citron/ocet, cukr, mletý pepř

Mango

„Třetí sektor“ chlebíčku podle volby a dostupných surovin

Připravím základní celerový salát s majonézou, do kterého přistrouhám jedno oloupané jablko. Dochutím solí, citronem / octem, špetkou cukru a malým množstvím čerstvě mletého pepře.

Celerový salát nanesu stejnoměrně na plátky veky. Z jedné strany poskládám tenký plátek studeného vepřového nářezu (koupeného, ale lze zhotovit i doma). Na maso dám tečku pikantní francouzské hořčice.

celerová pomazánka na chlebíčky

Na střed chlebíčku vyskládám několik tenkých klínků manga. Mangokořenitou chuť trochu připomínající celer, tak nenaruší charakter chlebíčků. Klínky vpichuji do salátu, a to napříč chlebíčkem. Takové skládání, jak radil Mistr Vrabec, se pak dobře ukusuje.

Třetí sektor chlebíčku nechávám na vůli každého tvůrce. Na obrázku je plátek bílé ředkve s tečkou žervé a plátkem olivy. Mohl by tam ale být třeba i kournoutek z tence nařezaného sýra…

Celerové krajíčky s broskví a sýrem

Celerové krajíčky bych řadila spíš do kategorie „upravené“ večeře, než ke slaným zákuskům. Jsou vydatnější než masové chlebíčky s mangem.

celerový salát celerová pomazánka

Chlebíčky s celerem, broskví a sýrem: Suroviny

Tenké plátky žitného chleba

Celerový salát s majonézou

Broskve

Roquefort, Niva nebo jiný ostřejší neroztékavý sýr

Vlašské ořechy

Petrželka

Vyrobím základní celerový salát s majonézou – zda v něm bude jablko nebo nebude, to je celkem jedno. Salátem natřu tenké krajíčky tmavého chleba (na obrázku byla použita domácí veka z žitné celozrnné mouky). Do středu krajíčku zapíchám do salátu plátky / výseče pevnější broskve. Na jeden konec krajíčku položím plátek plísňového sýra, na druhý konec několik vlašských jader. Krajíčky posypu sekanou petrželkou.

  Omeleta s žampiony a hráškem, smetanové brambory a cuketový salát. Uvařeno bude do půl hodiny

Celerový salát s mangem a ořechy

„Když to chutnalo na chlebíčku, mohlo by to chutnat i smíchané dohromady,“ řekly si možná při prohlížení předcházejících tipů kreativní povahy. Ano, bude to chutnat i smíchané.

celerový salát recept

Celerový salát s mangem: Suroviny

asi 500 g strouhaného celeru

200 ml zakysané smetany

3 polévkové lžíce oleje

sůl, mletý pepř, citronová šťáva / ocet, cukr

1 menší nebo 1/2 většího manga

80 g vlašských jader

zelená petrželka

Z celeru a zakysané smetany připravím základní salát. Mango vyřežu od pecky, nakrájím na malé kousky a vmíchám do salátu spolu s vlašskými jádry nahrubo posekanými. Nechám v lednici odležet alespoň dvě hodiny, aby ořechy změkly a předaly salátu trochu své chuti. Před podáváním znovu promíchám. Nakonec posypu petrželovou natí. Zda si dají salát samotný, či k němu přikousnou kousek nabídnutého pečiva, tak to už je jenom na strávnících.

Foto: Humr a hlídač celerového záhonku pocházejí se serveru pixabay.com. Ostatní fotky k článku o celerovém salátu (receptar)

http://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2019/08/celerova-pomazanka.jpghttp://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2019/08/celerova-pomazanka-150x150.jpgreceptarRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORASalátybezmasá jídla,bezmasé recepty,celer,celer recepty,celerová pomazánka,celerová pomazánka kluci v akci,celerová pomazánka na chlebíčky,celerová pomazánka prostřeno,celerová pomazánka recept,celerová pomazánka vegan,celerové chlebíčky s masem,celerový salát,celerový salát na chlebíčky,celerový salát pohlreich,celerový salát recept,celerový salát s jablky,celerový salát s majonézou,celerový salát s mangem,celerový salát s ořechy,celerový salát se smetanou,celerový salát základní,celerový salát ze syrového celeru,cerelová pomazánka,cerelový salát,falešná humrová pomazánka,falešná humrová pomazánka z celeru,falešná humrová pomazánka z celeru a mrkve,falešná humrová pomazánka z filé,jídla z celeru recepty,mango ovoce,pomazánka celerová ala humr,pomazánka z celeru,recepty z celeru,salát waldorf,salát z celeru,studená kuchyně recepty,zdravá celerová pomazánkaCelerový salát, tipy a recepty. • Nejlepší celerový salát je ten nejjednodušší. Proč? Dá se s ním dál všemožně kulinářsky 'čarovat'. • Co překvapí návštěvu? Celerové chlebíčky s mangem. • Čím potěšit rodinu? Celerovými krajíčky s plísňovým sýrem. • Co do zásoby na hlad po večeři? Celerový salát s...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Doporučte ho také.
 • 49
  Shares