Tento článek Makové panenky je užitečný. Doporučte ho také.
 • 4
  Shares

Dort Pavlova, recept, tipy. Dort Pavlova – ovoce a šlehačka na křehkém bílkovém podkladu. Originál dort Pavlova – to nejlepší z mezinárodní kuchyně.  Mini Pavlova – usnadní přípravu i podávání.Dort Pavlova – tentokrát bez obligátních řečí o vzniku zákusku. Už jste zkusili dort Pavlova? A co takhle mini Pavlova?

dort pavlova

Kolem dortu Pavlova se „vedou řeči“. Kolikrát to je víc slov, než obnáší recept a návod na jeho přípravu. Jakou pozici na Novém Zélandu má dort Pavlova v 21. století? A jak je možno postavit se u nás k jeho zhotovení? Kacířská otázka: „Víte, co to je baiser dort?“

Je dort Pavlova atributem Nového Zélandu?

Dort Pavlova. Obvykle se upřesňuje „legendární dort Pavlova“. A mluví se o něm jedním dechem při řeči o Novém Zélandu.

Když se zeptáme Novozélanďanů na atributy jejich země, jmenují:

 • stříbrnou kapradinu (maorsky Ponga, anglicky silver fern, latinsky Cyathea dealbata);
 • nelétavého endemického ptáčka kiwi;
 • obrovské modravé skořápky ušní mořských (paua shell, abalone);
 • strom damaroň jižní, zvaný také kauri;
 • píseň Pokarekare ana (nejlépe před rugbyovým zápasem);
 • ANZAC a bitva o Gallipoli.
nový zéland dort pavlova

My z druhého konce světa máme dojem, že poznávacím znamením Nového Zélandu je dort Pavlova. A k tomu ještě honem dodáme, že se o autorství dortu „hádají“ s Austrálií. Hádají? Autoři populárních textů mnohdy rádi používají silná slova. Legenda o vzniku dortu Pavlova asi už nezbytně patří ke každému receptu na tento zákusek, avšak buďte bez obav. Nebudu psát jak to s tím dortem bylo.

 1. Jednak to s určitostí nemohu vědět.
 2. Nedovolí mi to úcta k národu, v němž jsem našla přátele a kamarády.
 3. A také – hrome – sama bych nechtěla, aby se někdo od protinožců jen tak „hrabal“ třeba v našich frgálech či v olomouckých tvarůžcích.

Když ovšem někde jinde budete číst báchorku o dortu Pavlova, měli byste jí věřit. Ať už je taková, anebo maková. Vždyť přece pohádkám se věřit musí. Jinak by zmizely ze světa a svět bez pohádek by byl smutnější.

recept na dort pavlova

Postavení dortu Pavlova v 21. století

Protože jsem znala causu s australským „místem činu“, ale novozélandským „modem operandi“, zajímalo mne, jaké postavení má dort Pavlova v současné novozélandské společnosti.

Dozvěděla jsem se od pramene, že Pavlova býval dort pro domácí slavnostní příležitosti – od narozenin po Vánoce. Ale v poslední době (21. století) to je stejné jako u nás: lidé víc sledují moderní gastronomické trendy a preferují jiné typy zákusků.

  Prvorepubliková kuchyně: Autentické domácí recepty z meziválečných let
recepty z bílků dort pavlova

Pavlova je však stále oblíbena. Jen doma jí prý peče málokdo. Snad jenom hospodyňky, které mají v pečení zálibu, koníčka. Ostatní lidé si koupí už hotový korpus a doma jej naplní čerstvou šlehačkou a ovocem. Pavlova je v nabídce všech hypermarketů: velká, malá, nejmenší.

dort pavlova recept

Jeden autentický domácí recept na dort Pavlova

4 bílky, 2 šálky cukru krupice, 1/8 lžičky soli, 2 lžičky octa, 1 lžička vanilkové esence, 4 lžíce vřelé vody.

Příprava dortu Pavlova: Troubu předehřejeme na 200 ° Celsia. Ohřejeme mísu. Všechny suroviny dáme do mísy a elektrickým šlehačem 20 minut šleháme. Na pečicím papíru vyznačíme kruh, papír namočíme. Papír vložíme na máslem vymazaný plech.

Do kruhu navrstvíme bílkový sníh. Vložíme do předehřáté trouby a troubu vypneme. Necháme v troubě do vychladnutí, třeba přes noc. Papír opatrně stáhneme. Korpus dáme na servírovací talíř a svrchu pokryjeme šlehačkou.
Ozdobíme ovocem podle volby: tradiční jsou jahody, kiwi, maracuja, maliny, ostružiny. (DS)

dort pavlova s ovocem

„Jde to, ale dře to“

Uvedený recept mi před lety poslala kamarádka z NZ. Zkoušela jsem podle něj Pavlovu upéct. Nijak nadšena výsledkem jsem však nebyla.

 • K vytvoření kružnice jsem obkreslila jídelní mělký talíř o průměru 25 centimetrů. Což bylo příliš, protože sněhová vrstva pak nebyla moc vysoká.
 • Korpus jsem sušila přes noc. Na druhý den vypadal zdařile.
 • Ovšem při zdobení vyšlo najevo, že jedna šlehačka – 250 ml – je málo. Na vině byla příliš „rozlehlá“ plocha korpusu. Navíc se dort při krájení drobil, lámal a na servírovacím talířku nevypadal ani trochu „reprezentativně.
 • Střed sice zůstal pěnový, houbovitý, hmota se opravdu podobala pokroutkám marshmallow (jak se obvykle říká), ale naši tento jev neocenili, že prý se jim to „lepí na zuby“.
 • Rovněž toho bylo moc na přímou konzumaci pro malou domácnost. „Nasladili“ jsme se na týden dopředu.
 • Ach jo…
dezert mini pavlova dort

Domácí mini Pavlova: Recept

Uteklo pár let. Mezitím jsem viděla korpusy na dort Pavlova v jeho domovině, a také jsem poznala tvorbu kamarádky, pražské cukrářky-kavárnice, jejíž produkce je bez hranic. Ta vyrábí jednoporcové zákusky, „mini Pavlovy“.

No jasně, tak touhle cestou se musím ubírat. Jedna porce je tak akorát, nemusí se krájet, tedy se nedrobí. Dozdobí se úhledně před podáváním. A jestli se zákusek někomu na talířku rozdrobí, musí se s tím konzument vypořádat sám. „Já jsem z obliga, předložila jsem úhledný kousek,“ směji se. ;=))

 • Konečně se i u nás dostal zákusek na horní příčky letní hitparády.
  Původní receptura dortu Florida, alias žloutkových šlehačkových řezů Florida

Mini Pavlova: Suroviny

4 bílky

200 g cukru (50 g na jeden bílek)

2 čajové lžičky octa

dvě špetky soli

2 čajové lžičky škrobu (maizena nebo bramborový škrob)

Elektrickým šlehačem (ruční nebo stolní) začnu šlehat bílky se solí. Když hmota začne houstnout, postupně přisypávám cukr. Není jej málo, ale musí tam být. Při výrobě bílkových hmot má cukr funkcistavební“. Sníh šlehám tak dlouho, dokud se po vytažení metel ze sněhu netvoří ostré špičky, které se neohýbají. Nakonec dobře zašlehám ocet a škrob (špičky se stále tvoří).

 • Uvádím elektrický šlehač, ale ručně to jde zrovna tak, jen se člověk „našlehá“.
 • Oproti originálnímu receptu z NZ jsem vynechala vodu a přidala škrob. Není to můj nápad, vyčetla jsem v zahraničních receptech na Pavlovu. Recepty na hmotu se skutečně liší.
mini dort pavlova

Korpusy na „teď“ i na „potom“

Důsledně čistý plech na pečení jsem trochu potřela máslem a vyložila papírem. Tím máslem se papír dobře přilepil a když při pečení máslo prosákne, předá pečivu vůni.

Sníh jsem naložila do cukrářského sáčku, na papír nastříkala kolečka se zvýšeným „rantlem“.

 • Na zkoušku jsem tentokrát trochu sněhu stříkla i do papírových košíčků. Nebyl to dobrý nápad.

Troubu jsem přehřála na 150 stupňů, vložila plech a po pěti minutách teplotu stáhla na 120 °Celsia. Po dalších deseti minutách jsem mezi dvířka trouby vložila vařečku a teplotu stáhla na 100 °Celsia. Asi 70 minut jsem při pootevřené troubě sněhový kolečka dosoušela. Pak jsem troubu vypnula a nechala vychladnout.

 • Až na ty pokusné „chudáčky“ v košíčcích se daly sundat lehce, volně. V košíčkách nevyschly, škoda práce a materiálu.
mini pavlova korpusy

Naplň jen podle potřeby

Na pět korpusů jsem sáčkem nanesla smetanu 33% vyšlehanou s vanilinovým cukrem a ztužovačem šlehačky. Víc jsem nesladila, korpus je sladký až dost. A že jsem právě doma měla jahody a meruňky, dala jsem je na šlehačku.

 • Když jsem chtěla mít bohatou vrstvu šlehačky, padl na pět zákusků kelímek o 250 ml smetany.
mini pavlova

Ovoce jsem na zákusek ukládala tak, aby se dala hranou dezertní vidličky dobře odkrojit sousta. Máta není použita jen pro vzhled. Její větrová chuť dodá sladkokyselému zákusku zajímavou stopu.

  Schwarzwaldský dort: Legendární třešňový "dort dortů". Mládeži do 18 let nepřístupný
falešná mini pavlova

Co se zbylými korpusy?

Zbylé korpusy uložím do krabice a uchovám v suchu. Při méně slavnostní příležitosti a velké chuti na „maškrtu“ z nich pak během pár minut zrobím „mini Pavlovu pro lenošné“.

Snad by se tomu výtvoru ani nemělo říkat Pavlova, ale „bezé se zakysanou smetanou a ovocem“. Prostě na sněhové kolečko ze zásobní krabice naložím zakysanou smetanu přímo z kelímku (v lednicích se v současné době vždycky nějaká najde) a dozdobím jahodami. To byste koukali, jaká to je dobrota – a už bez práce.

Baiser dort

Slůvka „bezé“ jsem nepoužila náhodou. A franštináři už jsou doma. Bezé je jen fonetický přepis francouzského slova „baiser“, polibek, pusa, pusinka… Z čeho se pečou pusinky? Z bílkového sněhu. Baiser [bezé] se v cukrařině nazývá bílková hmota. Podle mého nejniternějšího názoru se Pavlova podezřele podobá evropským baiser dortům.

Prosím vás, nikde to neříkejte, a už vůbec ne Novozélanďanům (já jsem to své Kiwi přítelkyni prozradila po tmě a jen šeptem).

Ale tento recept a návod na výrobu baiser dortu jsem našla ve staré české kuchařce Vaříme Chutně, zdravě hospodárně.

Vlastní názor nechť si každý vytvoří sám. Myslím však, že by bylo škoda pověst o „legendárním dortu Pavlova“ ničit nějakým hnidopišstvím. ;=)

Foto k článku o dortu Pavlova a mini Pavlova: Obrázky 5, 6, 7 pocházejí ze serveru pixabay.com. Ostatní fotky (receptar)

http://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2020/06/falesna-mini-pavlova_11-1024x768.jpghttp://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2020/06/falesna-mini-pavlova_11-150x150.jpgreceptarMoučníky, dezertyRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAbaiser bílkový dort,baiser dort a dort pavlova,bílkové pusinky,co s bílky,co s vaječnými bílky,co to je baiser dort,co upéct z bílků,dezert pavlova,dort pavlova,dort pavlova jak se dělá,dort pavlova kuchařka pro dceru,dort pavlova legenda,dort pavlova mini pavlova,dort pavlova novozélandská recept,dort pavlova obrázky,dort pavlova originál,dort pavlova recept,dort pavlova s jakodami,dort pavlova zkušenosti,dorty,dorty od mámy,dorty recepty,jak se dělá dort pavlova,jaké ovoce na dort pavlova,mini dort pavlova,mini pavlova,nejlepší dort pavlova,pavlova,pavlova cake recipe,pavlova recept,pavlův dort,pavlův dort recept,pusinkový dort pavlova recept,recept na dort,recept na dort pavlova,recept z nového zélandu,recepty na dorty,recepty z bílků,recepty z vaječných bílků,sněhové pusinky z bílků,sněhový dort pavlova,vaječné bílky receptyDort Pavlova, recept, tipy. • Dort Pavlova - ovoce a šlehačka na křehkém bílkovém podkladu. • Originál dort Pavlova - to nejlepší z mezinárodní kuchyně.  • Mini Pavlova - usnadní přípravu i podávání.• Dort Pavlova - tentokrát bez obligátních řečí o vzniku zákusku. • Už jste zkusili dort Pavlova?...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Doporučte ho také.
 • 4
  Shares