Tento článek Makové panenky je užitečný. Doporučte ho také.
 • 13
  Shares

Vodnice, tipy a recepty. Jak si na vodnici nejlépe pochutnat. Co z vodnice uvařit? Třeba vepřové řízky s cibulí a vodnicí. Recept potěší i ty, kteří dodržují zásady dělené stravy nebo keto diety. Je libo z brukve řepáku vodnice polévku? Nebo nás tentokrát zláká smažená vodnice a salát? Tipy, triky, recepty.

přírodní vepřový řízek vodnice dělená strava keto dieta

Jak jsem již psala, této na české talíře vracející se zeleniny u nás doma není nikdy dost. O to víc mě proto mrzí mé zahradnické neúspěchy při pěstování vodnice.

Když už se ale k nějakým výpěstkům vodnice dostanu, nejlepším způsobem konzumace je, když ji sníme zasyrova. To ale neznamená, že bych vodnici kuchyňsky nezužitkovala i jinak. Vodnici s oblibou dusím třeba jako přílohu k nějaké rychlé úpravě masa.

Vepřové řízky s cibulí a vodnicí

Naklepané řízky z vepřové kýty osolím, opepřím a zprudka opeču na másle. Až když jsou červené z obou stran zasypu hrubě sekanou cibulí, podstříknu vodou a pod pokličkou nechám změknout. Nebo…

… nebo plátky vepřové pečeně (kotleta, karé) naklepu, posolím a obalím v polohrubé mouce. Na oleji zprudka opeču, podliji vodou a pod pokličkou dodusím. Rozdíl mezi oběma způsoby je ve výpeku:

 1. v prvním případě zůstane čirý – jen přírodní šťáva;
 2. ve druhém případě bude mít charakter mírně zahoustlé omáčky (zahustila ho opražení mouka, která se odvařila z plátků masa).

Měkké maso vyjmu, v prvním případě nechám cibuli ve výpeku. Do pánve jednoduše nasypu hranolky vodnice a dusím v té masové šťávě. Když jsem ve druhém případě maso v mouce dusila bez cibule, nasypu ji do sosu společně s vodnicí. Zeleninu nechám vydusit na tuk, aby se trochu opekla a mírně, ale jen opravdu mírně začala přichytávat je dnu pánve. Pak jen podle potřeby zastříknu vodou, přivedu k varu, a hned odstavím. Je hotovo.

  Pečené vepřové ocásky, k tomu květák dvou barev s mrkví. Pochoutka

Tepelná úprava vodnice musí být krátká, aby nerozbředla. Není třeba ničím dochucovat, jen solí a pepřem. Je připraveno na několik variant podávání.

 1. Dušenou vodnici jenom s bramborem dostanou ti, kdo nechtějí / nemohou maso.
 2. Samotnou vodnici dušenou s přírodním řízkem (varianta bez mouky) naopak dostanou strávníci, kteří právě jsou v režimu „dělené stravy“, „keto diety“, anebo ti, kdo se nechtějí moc přejídat.

A třetí varianta? Brambory, vodnici a řízek naložím těm, kteří nemají žádné stravovací zábrany či omezení a mohou si s klidem v duši pochutnat na kompletním menu.

Někdo teplou zeleninu nepozře…

Jako bych to slyšela: „Ten můj (a to platí i na naše děti) by se tepelně upravené a ještě k tomu bílé zeleniny nedotkl.“ Rozumím.

Takovým bych připravila míchaný syrový zeleninový salát, jehož základ by tvořila vodnice syrová. Protože z vodnice se dá vytvořit skoro cokoliv, na co by se jinak použila jiná brukvovitá zelenina, jako jsou kedlubny, ředkve, ředkvičky, květák, brokolice, zelí…

Brukev řepák vodnice: Použití v kuchyni

 • Polévky: Vodnici je možno přidávat do jakékoliv polévky. Vždy pozvedne její chuť a zajistí druhovou pestrost polévkové zeleniny. Spolu s kořenovou zeleninou se vodnice může přidat do masových i zeleninových vývarů. Výtečná je v zapražených zeleninových polévkách, doplní polévku kapustovou (místo kedlubny), velmi chutná je i jednodruhová polévka z vodnice připravená úplně stejně jako květáková polévka (včetně máslové jíšky a kořenění květem). Do směsi zeleniny však vodnici přidávám později než jiné druhy zeleniny, protože vodnice rychle měkne).
 • Smažená vodnice: Vodnice se krátce povaří ve slané vodě. Pak se nakrájí na plátky a obaluje v trojobalu nebo smáčí v libovolném těstíčku, jako se to dělá s jinými druhy zeleniny.
 • Smažené placičky/“karbanátky“: Postup stejný jako třeba v případě placiček z cukety – není třeba předem předvářet.
 • Zeleninové nákypy a nádivky: Postup stejný, jako je popsán v návodu na zeleninový nákyp.
 • Saláty: Strouhanou vodnici přidávám do směsi zeleniny na přílohový salát (nastrouhat různé druhy a lehce ochutit malým množstvím sladkokyselé zálivky s kapkou oleje). Při podávání zeleninového salátu jako malého jídla se hodí zálivka vinaigrette.
 • Salát z vodnice: Salát lze připravit i jen ze samotné vodnice. Výtečný je s česnekem a jogurtem nebo zakysanou smetanou, okořeněný čerstvou bazalkou nebo špetkou provensálského koření. S pečivem to je výborná letní večeře.
 • Zapečená vodnice: V případě přebytku ji lze upravit na cibulce s vejci (jako mozeček), mírně opečené plátky zalít těstem a upéct jako svítek
 • Pečená vodnice: Silnější hranolky vodnice lze upéct na olejem potřením plechu spolu s bramborami, dýní a jinou zeleninou jako tuřín
 • Chrást (listy a řapíky) vodnice: Používám jej jako jinou listovou zeleninu. I když jej lze připravit samostatně (stejně jako dušený špenát), častěji chrást z vodnice přidávám do směsí zeleniny: polévky, ragú, nákypy…

U vodnice prostě platí: „Přijmout ji za svou, a nebát se.“

Foto k článku Jak si pochutnat na vodnici. Potěší i příznivce dělené stravy a keto diety. Recepty, tipy (receptar)

http://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2019/07/prirodni-rizek-vodnice-keto-dieta.jpghttp://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2019/07/prirodni-rizek-vodnice-keto-dieta-150x150.jpgreceptarHlavní jídlaRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAbílá ředkev,brukev řepák,brukev řepák vodnice,co je vepřové karé,co to je vodnice,co z vodnice,dělená strava recepty,dietní recepty na hubnutí,hubnutí vodnice,jak chutná vodnice,jak se jí vodnice,keto dieta,keto dieta recepty,keto recepty,ketodieta vodnice,ketonová dieta,ketonová dieta recepty,nejlepší recepty z vepřové kotlety,polévky z vodnice,přírodní řízek z vepřové kotlety,přírodní vepřový řízek,recepty z vepřové kotlety,recepty z vepřového masa,ředkev bílá kulatá,ředkev bílá vodnice,ředkev vodnice,řepák,saláty z vodnice,vepřová kotleta nejlepší recepty,vepřová kotleta recepty,vepřové karé recepty,vepřové kotlety recepty,vepřové maso recepty,vepřové řízky,vodnice,vodnice jako příloha,vodnice pěstování,vodnice recepty,vodnice s masem,vodnice v kuchyni,výborná vepřová kotletaVodnice, tipy a recepty. • Jak si na vodnici nejlépe pochutnat. • Co z vodnice uvařit? Třeba vepřové řízky s cibulí a vodnicí. Recept potěší i ty, kteří dodržují zásady dělené stravy nebo keto diety. • Je libo z brukve řepáku vodnice polévku? Nebo nás tentokrát zláká smažená...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Doporučte ho také.
 • 13
  Shares