Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Jehněčí kýta s mátovou omáčkou, originál recept. Jak se peče jehněčí kýta? Je mátová omáčka náročná na suroviny? Co jedí Britové a jejich potomci ve sváteční dny? Jehněčí kýtu s mátovou omáčkou. Jak se dělá mátová omáčka? Autentická fotoreportáž přímo z „místa činu“.

Vzato kolem a kolem, připravit jehněčí kýtu s mátovou omáčkou by teoreticky už nemusel být problém. Všechny „komponenty“ už jsou na českém trhu dostupné. Ale asi největším problémem by kupodivu bylo sehnat titulní surovinu – celou jehněčí kýtu.

jehněčí kýta s mátovou omáčkou rozmarýn

„Tohle bych se chtěla naučit vařit…“

Není žádný problém sehnat recept na zahraniční jídlo z kuchařské knihy nebo z internetového receptáře. Častokrát si však říkám: „Tak tohle bych se chtěla naučit vařit.“ Stát přímo v kuchyni vedle kuchaře, spolu s ním krájet, míchat, přičichávat, ochutnávat… Poznat, když je hotovo, a kdy tomu ještě něco schází… Týká se to především různých osobitých národních pokrmů.

Když jsem pobývala u kamarádky s britskými kořeny, měla jsem takové štěstí. Než by mi sáhodlouze vypisovala recept na pečenou jehněčí kýtu s mátovou omáčkou, takovou, jak ji připravují Britové a občané zemí Commonwealthu, raději mi podala zástěru a nabídla mi místo v kuchyni po svém boku.

  • Skočila jsem si pro foťák, umyla ruce – a už jsem stála připravena k praktické lekci.
  • Kdybych se třeba někdy ocitla v nějaké soutěži amatérských kuchařů a dostala jako zadání jehněčí s mátovou omáčkou, tak abych věděla, jaké ingredience si mám v „erárním“ skladu potravin
    na přípravu jídla vybrat a jak si počínat. ;=)

Jehněčí kýta s mátovou omáčkou: Fotoreportáž

jehněčí kýta olivový olej česnek

Česnek je základní koření jehněčí kýty

Pro jehněčí kýtu jsme vybraly pekáč se zvýšenými okraji. Na dno přišlo trochu olivového oleje (asi 60 gramů). Kýtu jsme potřely česnekovou pastou, ale stejnou služby by odvedl i česnek utřený se solí.

Čtěte také:  Recept na srbské rizoto aneb Jak se vaří džuveč
jehněčí kýta a maldonská mořská sůl

Není sůl jako sůl

Protože by sůl z česnekové pasty na ochucení celé kýty nestačila, povrch jsme jemně „posněžily“ maldonskou mořskou solí.

„Mořská sůl ‚Maldon Sea Salt‘ je poklad, o kterém často uslyšíte od čarodějů britské kuchyně. Pochází z města Maldon v hrabství Essex ve Velké Británii. Jedná se o mořskou, vločkovou sůl, ve které nenajdete žádnou přidanou chemii, pouze čisté stopové prvky z mořské vody,“ uvádí se na webu koreni-spices.cz

Maldonská sůl je vyhledávaná také z jiného důvodu: nepřidává se dovnitř, ale sype se na povrch některých pokrmů. I přes tepelnou úpravu se nerozpustí a zůstane na jídle v podobě tenoučkých křehkých vloček. To tichounké jemné křupnutí mezi zuby gurmeti obzvlášť oceňují.

jehněčí kýta ančovičky

Ančovičky coby kořenidlo

A protože to tak mají v Británii rádi, jehněčí kýtu ještě koření sardelemi / ančovičkami. Řezy sardelí jsme šikmo pokladly po povrchu kýty. Nakonec jsme plech kolem kýty poprášily jednou vrchovatou lžicí mouky.

Tak byla jehnečí kýta připravena pro pečení. Při 190 °Celsia pobyde v troubě asi dvě hodiny.

mátová omáčka k jehněčí kýtě

Tak to je slavná mátová omáčka

Pravá mátová omáčka je tak prostinká, že její příprava až udivuje svou jednoduchostí.

  • Nasekali jsme notnou hrst máty peprné,
  • přidaly čajovou lžičku cukru,
  • asi 1/4 lžičky kuchyňské soli,
  • přilily jsme asi 150 ml vroucí vody.
  • Cukr jsme nechaly rozpustit a nakonec přidaly sladový ocet.
  • Obsah džbánku se pak už jen dobře zamíchal a přikrytý nechal vychladnout.

Tak to je ta slavná mátová omáčka, bez které se neobejde žádný britský recept na pečenou jehněčí kýtu a který (jen s drobnými rozdíly v množství ingrediencí) najdeme u Jamie Olivera, Gordona Ramsaye, i v rukou psaných sešitech domácích kuchařek.

jehněčí kýta alobal

Když byla jehněčí kýta upečena a propečená až ke kosti (zkouška vidlicí) zabalily jsme ji do alu fólie, aby ještě tak zvaně „došla“.

  • Proutky rozmarýnu instruktorka přihodila ke kýtě z okamžitého rozmaru – jenom „food styling“ pro fotografii. Ke kýtě v alobalu jsme rozmarýnu nepřidávaly.
Čtěte také:  Retro: Pravé nanukové řezy, zákusek z doby, kdy frčel styl "brusel". Domácí recept

Čas na přílohy

Jehněčí kýta odpočívá a „dochází“ ve fólii, nastal čas na přílohy. Měly by to být tradiční fazolky, růžičková kapusta, brambory a sladké brambory. Zeleninu jsme jen daly vařit do osolené vody. Tuhost zvolí každý podle své obliby. Nic víc jsme pak už se zeleninou nedělaly, jen ji udržovaly v teple.

Okopaniny (brambory a kumaru) jsme oloupaly a daly na deset minut předvařit do slané vody – každý druh zvlášť. Nechaly jsme zchladnout a pak každou bramboru vidličkou pěkně „orýhovaly“. Chystaly jsme přece slavnostní menu pro velikonoční sešlost, tak ať to i hezky vypadá. A ať se pak rozpozná, co jsou obyčejné a co sladké brambory.

Brambory a kumaru jsme pak daly na plech s olivovým olejem a daly do trouby dopéct.

jehněčí kýta omáčka

Proč se na plech sypala ta mouka?

V pekáči zbyla vypečená šťáva, tuk a upečená mouka. Opatrně jsme slily jehněčí tuk. Plech jsme položily na sporák, přidaly lžíci másla. Po troškách přilévaly vodu a rozvářely mouku a připečenou masovou šťávu. Vyrobily jsme hnědou omáčku a přelily ji do omáčníku.

porcování jehněčí kýty

Jehněčí kýta se porcuje tak, že se kolmo ke kosti odřezávají tenké plátky. Kýta se přidržuje dvouzubou vidlicí.

přílohy k jehněčí kýtě

Na nahřátých servírovacích talířích už bylo všechno: plátky pečené jehněčí kýty, pečené brambory, pečená kumara / sladké brambory, křehké fazolky a uvařené růžičky kapusty. Mátová omáčka a omáčka hnědá.

jehněčí kýta a mátová omáčka

Naložil si už každý sám. Já jsem se nejprve dívala, jak se pokrm bude jíst, hlavně, jak se „nakládá“ s těmi omáčkami. Takže:

  • hnědou omáčkou si stolovníci polili přílohy,
  • mátovou omáčkou si v malém množství posloužili na maso.

Vždyť je to jen voda s mátou,“ obávala jsem se trochu. No, ano, ochucená voda s mátou, ale tomu jehněčímu to vážně dodalo na chuti. S chutí si také všichni nabírali, jedli a nic na talíři nenechali. A to bylo nejstarší dámě u stolu přes devadesát let, nejmladší ještě nebyly dva roky.

Čtěte také:  Pomazánky podle bývalých norem: Na chlebíčky, jednohubky i domácí pečivo

Poděkování: Děkuji přítelkyni Dianě S., že vytvořila podmínky pro vznik této fotoreportáže.
Foto: Všechny snímky ve fotogalerii (receptar).

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2019/08/jehneci-kyta-rozmaryn_2.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2019/08/jehneci-kyta-rozmaryn_2-150x150.jpgreceptarHlavní jídlaRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAanglická mátová omáčka,britské recepty,co je maldonská sůl,jak na jehněčí kýtu,jak se dělá jehněčí kýta,jehněčí,jehněčí kotlety,jehněčí kýta,jehněčí kýta nejlepší recept,jehněčí kýta recept,jehněčí kýta recepty,jehněčí kýta vcelku,jehněčí maso recepty,jehněčí nejlepší recept,jehněčí pečeně,jehněčí recepty,lamb leg with mint sauce recipe,máta,máta peprná,mátová omáčka,mátová omáčka jak se dělá,mátová omáčka recept,pečená jehněčí kýta,pečené jehněčí maso recepty,pravá mátová omáčka,recept na jehněčí kýtu,recepty britské kuchyně,recepty na jehněčí maso,recepty z jehněčího masaJehněčí kýta s mátovou omáčkou, originál recept. • Jak se peče jehněčí kýta? • Je mátová omáčka náročná na suroviny? • Co jedí Britové a jejich potomci ve sváteční dny? Jehněčí kýtu s mátovou omáčkou. • Jak se dělá mátová omáčka? Autentická fotoreportáž přímo z 'místa činu'. • Vzato...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.