Tento článek Makové panenky je užitečný. Doporučte ho také.
 • 26
  Shares

Makovec s citronovou polevou, nejlepší recepty na makovce. • Makovec je výživný, sytý a velmi chutný moučník. • Ostatně, lze makovec označit za moučník, když podíl mouky v něm je méně než 50 procent? • Tak jinak: Makovec je pekařský výrobek s vysokým podílem máku. • A mák je naše domácí superpotravina, kterou nám svět závidí. • Nabídka: Osmero různých receptů na makovec. Je z čeho vybírat. I na víkendové pečení. •

makovec recept

Upéct makovec není složité. Nevyžaduje to žádnou velkou, odbornou ani přesnou práci, a zabere to minimum času. Makovec „dobře dopadne“ skoro vždycky. A skoro vždycky je výtečný. Makovec by asi měl být erbovním moučníkem Makové panenky. Tak tedy jeden domácí recept z kuchyně Makové panenky, a k tomu dalších sedm předpisů na makovec – aby bylo na výběr.

makovec od babičky

Specifika makovce

Makovec je pekařský produkt, na jehož výrobu se používá těsto s vysokým obsahem obvykle mletého máku. Připravuje se z litého třeného těsta, které je zkypřeno ušlehanými bílky, práškem do pečiva nebo kypřicím práškem do perníku. Makové těsto se peče:

 • na plechu nebo v pekáči – a makovec se pak krájí na řezy;
 • anebo se lije do forem: koláčových, dortových, do forem na chlebíčky. Viděla jsem už i makového zajíce a makového beránka z keramických forem. Takové makovce se pak krájí, jak to tvar dovolí.

Makovce jakéhokoliv tvaru se opatřují polevou:

 • cukrovou různě ochucenou,
 • tukovou,
 • čokoládovou – hnědou nebo bílou.

Spotřebitelé mají možná nejraději polevu citronovou, jež sladký makovec příjemně kontrastně doplňuje.

zrnka máku

Domácí superpotravina

Třebaže modrý mák v posledních letech na českém trhu dost podražil, konečné náklady na výrobu makovce nejsou nijak horentní (při porovnání třeba s moučníky tvarohovými, krémovými a podobně).

Krom toho – nad makovcem se nebudou škaredit ani výživoví specialisté. Mák dodává tělu prospěšné látky a obsah cukru v moučníku je v rukou toho, kdo makovec peče.

makovice

Mák ze souvrati záhumenky

Babička selka pěstovala mák na souvrati „jezeďácké“ záhumenky.

 1. Slovo „souvtrať “ jsem znala jen ze sestřiných houslových koncertů, a to z populárního opusu Sil jsem proso na souvrati.
 2. Co je „záhumenka“ jsem rovněž nevěděla. Vždyť se dotyčný pozemek nenacházel za babiččinými humny...

Dozrálé makovice sušící se na půdě ve velikém řešetu mne a sestru ovšem zajímaly. Zakláněly jsme hlavu a mák si z nich sypaly přímo do pusy… Že jsme prováděly nekalou činnost, prozradily naše zuby s černými tečkami. Babička se zlobila: určitě jsme „naďály nepořádek na půdě“. Máti zas nás suše upozornila, že se po přemíře máku hloupne.

  Mrkvová bábovka s rumovým melírem a další tipy na moučníky z těsta s mrkví
makovice na poli

My máme mák, my se máme

Tady u nás, kde nyní žijeme, tak tady se také pěstuje mák. Bělavě a nafialověle kvetoucí pole mne naplňují radostí. Bude mák! Na řepánky, koláče, na škubánky i nudle s mákem. A také na makovec. Tak si pojďme jeden upéct. Mám mnohokrát vyzkoušený prima recept na makovec. Bude to tedy „makovec Makové panenky.“

Domácí makovec Makové panenky

recept na makovec

Makovec: Suroviny

200 g polohrubé mouky

200 g mletého máku (neochuceného)

1 prášek do pečiva (12 g)

2 vejce

150 g rostlinného tuku (Héra)

80 g cukru

Špetka soli

1 vanilinový cukr

Kůra z 1/2 citronu nebo 1 citronový cukr

100 g brusnice (klikva) nebo brusinky

200 ml smetany na vaření 12%

Mléko nebo voda podle potřeby (asi 100 ml)

Na polevu

šťáva z poloviny citronu + moučkový cukr

Do dvou šlehacích nádob rozdělím žloutky a bílky. Z bílků a špetky soli (dvakrát otočit mlýnkem) vyšlehám tuhý sníh.

Do druhé nádoby přidám ke žloutkům tuk (Héru), cukr, vanilinový a citronový cukr nebo kůru ostrouhanou z poloviny citronu.
Vyšlehám do pěny.

těsto na makovec

Přisypu mouku s rozptýleným kypřicím práškem, mák a přiliji smetanu. Šlehacími metlami promíchám. Kdyby bylo těsto příliš husté, opatrně naředím mlékem nebo vodou (použila jsem smetanu, tak voda stačí). Přidané tekutiny by nemělo být víc než 100 ml. Někdy není třeba těsto ředit, záleží na suchosti použitých surovin.

 1. Zašlehám brusnice (klikva). Klikva je docela běžně k mání i ve venkovských prodejnách.
 2. Když není klikva, lze použít sušené brusinky, ostatně, obchodníci někdy tyto plodiny nerozlišují. Klikva ovšem má větší, masitější plody a svěžejší chuť.
 3. Místo klikvy či brusnice je možno použít třeba i nakrájené suché švestky nebo suché meruňky.
 4. Jako poslední možnost jmenuji rozinky. Ty se používají stále.

Nakonec ručně vmíchám bílkový sníh.

makovec pečení

Praskl, ale to se stane i Mistrovi z televize

Těsto přeliji do vymazané a moukou nebo jemnou strouhankou vysypané formy. Vložila jsem ji do studené trouby a tu jsem zapnula na 180 °Celsia. To proto, abych zamezila přílišnému vypouknutí a popraskání výrobku. Někde jsem to vyčetla.

Pekla jsem asi 40 minut, ale po 30 minutách jsem kontrolovala špejlí. Moučník se sice vyboulil jen málo, ale praskl stejně. Jenže onehdy běžela na ČT 1 nějaká upoutávka na soutěž Peče celá země. Mistr Josef Maršálek „na kameru“ pekl nějaký ukázkový moučník, a také mu popraskal.

 • No co, beztak se moučník obrátí rovnou a nepopraskanou stranou nahoru.
babeta foliové misky

Tip: Cestovní makovec při jedné práci

Kdysi (možná i nyní, nevím) se makovec prodával v aluminiových miskách (jako citronová babeta). Když bych část těsta nalila do takové misky a upekla, vytvořila bych „cestovní“ balení (na internát, na kolej, na privát, na několikadenní služební cestu, do práce k obědu, na piknik – dosaďte podle vlastní situace). Je to praktické.

  Kynutý jablečný závin, a na několik dní je o sladké postaráno
citronová poleva na makovec

Citronová poleva: Finis coronat opus

Z vychladlého makovce jsem ometla zbytky mouky z formy a jiné drobečky. Z citronové šťávy a moučkového cukru jsem utřela polevu. Váhové množství neuvádím, každý citron je jinak velký a cukru potřeba tolik, aby byla poleva sice zahoustlá, ale stále roztékavá. Vždyť to znáte. „Můj“ citron tentokrát dal asi 40 ml šťávy z jedné poloviny, a stačilo to.

 • Poleva by byla dobrá i z nějaké jiné kyselé a chuťově výrazné šťávy. Nebo třeba z rumu, kakaa nebo čokolády. To je jen otázka chuťových preferencí. Mně ke sladkému makovci „pasují“ polevy kyselé. Je to taková klasika.
makovec

Makovec: Typický zimní moučník

Makovec s klikvou a citronovou polevou už nepotřebuje žádné vylepšování. Snad jenom hrnek čaje (v létě ovocné šťávy) se k němu hodí. Ale v létě pečeme jiný typ moučníků. Makovec na celoročním jídelníčku figuruje v zimě.

 • Když upeču makovec a naši si ukrajují druhý kousek, pokaždé se ptají: „Proč vlastně pečeš jiné buchty? Vždyť je makovec tak dokonalý…“
makovec s citronovou polevou

Sváteční makovec podle Kluků v akci

1 hrnek = 300 ml, ½ hrnku rozinek, 50 ml koňaku (brandy) na namočení rozinek, 2 hrnky polohrubé mouky, 1 hrnek krupicového cukru, 1 hrnek mletého máku, 1 vanilkový cukr, 1 kypřicí prášek do pečiva, špetka soli, 100 ml plnotučného mléka, 100 ml slunečnicového oleje, 100 ml koňaku (nebo brandy), 1 vejce, 100 g čokolády na vaření, máslo nebo olej na vymazání a strouhanka nebo hrubá mouka na vysypání formy.

Příprava makovce: Rozinky namočíme do koňaku nebo brandy. Všechny sypké suroviny smícháme, přilijeme mléko, olej, koňak a vejce. Dobře promícháme v hladké těsto, vmícháme nahrubo nasekanou čokoládu a vlijeme do vymazané a vysypané formy. Navrch nasypeme rozinky.
Makovec pečeme ve vyhřáté troubě při 180 °C asi 40 minut.

Hajková: Makové řezy a makový dort

Když jsem chtěla svůj domácí recept na makovec podložit nějakou déty prověřenou autoritou a dokázat tím, že makovec je tradiční československý moučník, byla jsem jsem trochu v rozpacích.

 1. Joza Břízová o makovcích mlčí,
 2. ale ani Slovenka Maria Hajková se v Moučnících o makovci nezmiňuje.

„Ale, no tak,“ pokárala jsem se v duchu. „Makovec. Copak je to za výraz, makovec? Hajková byla systematická autorka mnoha kuchařských knih. A používala řádné terminologie i katalogizace. Do jakého oddílu by asi zařadila makovec? Makovec se přece upeče na plechu a pak krájí na řezy, anebo se upeče ve formě a krájí jako koláč či dort.“ Našla jsem rejstříku řezy a dorty. A bylo to tam.

Makovec: Recepty ze starého sešitu výstřiků

Makovec s čokoládou

300 g hladké mouky, 150 g pískového cukru, balíček prášku do pečiva, 150 g mletého máku, lžička mleté skořice, lžička citronové kůry, 2,5 dl studeného mléka, čokoládová poleva, mandlové lupínky.

Příprava makovce: Mouku promícháme se všemi přísadami a zaděláme mlékem v těsto, které rozetřeme do vymaštěný a moukou vysypaný plech. V mírnější troubě upečeme. Vychladlý makovec přelijeme čokoládovou polevou a posypeme mandlovými lupínky.

  Jako od maminky? Hovězí s rajskou omáčkou podle bývalé normy a dle receptu "Kluků v akci"

Makovec bramborový

2 žloutky, 150 g cukru, 50 g krupice, 80 g mletého máku, 200 g studených jemně nastrouhaných brambor, 4 lžíce mleté skořice, hřebíček, vanilka, citrónová kůra, 1 prášek do pečiva a sníh z dvou bílků.

Příprava makovce: Vše smícháme, těsto rozetřeme na plech, zvolna upečeme. Vychladlý moučník potřeme rumovou polevou.

Makovec hrníčkový s jablkem

1,5 hrnku polohrubé mouky, 1 hrnek mléka, 1 hrnek mletého máku, 1 prášek do pečiva, ½ hrnku oleje, 1 vanilinový cukr, 1 hrnek cukr krupice, 1 vejce, 1 citron, 1 velké nebo 2 menší jablka, moučkový cukr na polevu.

Příprava makovce: Sypké směsi promícháme, přidáme ostrouhanou kůru z citronu. V mléku rozkvedláme vejce, přilijeme do sypké směsi, přidáme olej a nastrouhané jablko. Dobře promícháme. Vlijeme na vymazaný a moukou vysypaný plech a upečeme při 180 stupních. Z citronové šťávy a cukru umícháme hladkou polevu, kterou rozetřeme na vychladlý makovník.
Po zaschnutí odkrajujeme z plechu vždy jen potřebné množství, aby moučník zbytečně neosychal.

Dia makovec

100 g hladké mouky, 4 vejce, prášek do pečiva, 1 dl oleje, 1,5 dl vody, 150 g mletého máku, 3 odměrky Kandisinu (nebo poměrné množství jiného osobního sladidla).

Příprava makovce: Žloutky s umělým sladidlem utřeme do pěny, postupně přidáváme olej s vlažnou vodou, mouku smíchanou s práškem do pečiva, mletý mák a nakonec vmícháme sníh z bílků. Těsto vlijeme na vymazaný a moukou vysypaný, a nebo pečicím papírem vyložený plech a pečeme asi 15 minut v troubě vyhřáté na 180 stupňů.

Fotografie k pečení makovce (receptar), snímky makovic Freeimages a Pixabay. Děkuji autorům za možnost je užít.

http://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2020/01/makovec-1024x768.jpghttp://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2020/01/makovec-150x150.jpgreceptarMoučníky, dezertyRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAcitronová poleva,citronová poleva na buchtu,citronová poleva na makovec,citronová poleva na perník,citronová poleva recept,jak se dělá citronová poleva,kluci v akci makovec,Kluci v akci recepty,mák recepty,mák setý,makové buchty,makové cukroví,makovec,makovec apetit,makovec bramborový,makovec od babičky,makovec recept,makovec s citronovou polevou,makovec se švestkami,makovník,makovník kluci v akci,makovník recept,makový dort,moučníky,nejlepší citronová poleva,nejlepší makovec,recept na dobrý makovec,recept na makovec,recept na makovec na plech,recept na makovník,recept na makový dort,rychlé moučníky,vláčný makovec,výborné moučníky a řezy recepty,výborný vláčný makovec,zdravý makovecMakovec s citronovou polevou, nejlepší recepty na makovce. • Makovec je výživný, sytý a velmi chutný moučník. • Ostatně, lze makovec označit za moučník, když podíl mouky v něm je méně než 50 procent? • Tak jinak: Makovec je pekařský výrobek s vysokým podílem máku. • A mák je...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Doporučte ho také.
 • 26
  Shares