Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Muffins, mafiny, dvacet receptů. • Jak dorůstající dívku přitáhnout k troubě? Pověřte ji upečením mafin. • Muffins, moučník, který nelze pokazit. • Není čas, a hosté za dveřmi? • Mafiny jsou upečeny za dvacet minut. • Co je třeba na muffins? Papírové košíčky a recept. Vše ostatní se doma najde vždy. • Na výběr recepty na muffiny banánové, cuketové, čokoládové, dýňové, kávové, kokosové, mrkvové a perníkové. A také vánoční muffiny s kandovaným ovocem nebo makové muffiny. •

Muffins, malé bábovičky v papírových košíčcích, na naše území pronikly hned po otevření hranic. A dočkaly se vlídného přijetí. Vždyť splňují požadavky doby. České úsloví říká:Za málo peněz (a hlavně práce) hodně muziky.“ Proto receptů na mafiny není nikdy dost.

Muffins. Co na tom ti lidé mají?

Filozofie a smysl muffins a cupcakes mi dlouho unikaly. Co na nich lidé (a děti hlavně) mají? Když to před lety začalo zaplavovat i naši zemi, přečetla jsem mnoho receptů. Snadno jsem zjistila, že se jedná o ten typ pečiva, který byl ve americké literatuře dříve překládán jako „bábovičky“ (muffins) a „dortíčky, dortíky“ (cupcakes). A že připravit těsto na muffins dokáže i odrostlejší dítě. Vždy jedná o stejný typ hmoty:

  • jednoduché těsto zhotovené umícháním základních surovin (mouka, cukr, vejce, mléko),
  • podpořené kypřicím práškem do pečiva.
  • Bez šlehání žloutků a bílků, bez nahřívání
  • Do těsta se přidají (anebo do syrového výrobku se vloží) chuťově určující přísady: jednou drobné ovoce, jindy kousky čokolády, ořechy, kokos…

Tak jednoduché těsto jsem dělávala snad jen v „polních“ podmínkách dětských stanových táborů – jako „sázku na jistotu“.

Rovněž jsem neviděla žádné výhody v kousání vysokého zákusku (především v případě těch zdobených dortíčků (cupcakes). „Vždyť se do toho musí bořit nos! Není lepší upéct buchtu na plechu a podávat ji ve formě plochého řezu?“, říkala jsem si.

  • A protože jsem na muffins a cupcakes neměla doma tu správnou klientelu, nezajímalo mne to.
Exponáty z muzea Slezský venkov v Holasovicích na Opavsku.

Snad jen v nějakých národopisných muzeích jsem si všímala starých forem – belešníků. „Pak že americké mafiny! Naši předkové pekli beleše snad ještě před Kolumbem!“ Beleše byly malé pečivo z formy o několika důlcích. Jak říkám, muffins mne jinak nezajímaly.

Člověk míní, hasiči mění

Jednou takhle zjara za mnou přišel šéf našich dobrovolných hasičů. Vzal to narovinu: Za měsíc budou pořádat nějaké přebory dětských družstev v požárním sportu. Ty děti a jejich doprovod budou mít i na stravu. Ženské z „esdéháčka“ usmaží řízky a umíchají k nim salát. Já upeču takové ty mafiny v košíčkách. Suroviny mi proti dokladu zaplatí. Kolik že jich má být? Stovka? Sto dvacet? Sto padesát? Tak nějak. Ještě by to upřesnil.

Během jeho řeči jsem se několikrát nadechla. Ale pak, představte si, jsem tu hozenou rukavici zvedla. Já, která jsem v životě neupekla jeden jediný mafin, jsem kývla na žádost upéct těch báboviček sto. Co, sto? Sto padesát muffns jsem se rozhodla těm malým lidičkám s proudnicí napéct.

  • (Ještě jsem hasiče ujistila, že platný potravinářský průkaz mám.)

V čem jen to budu péct?

Prvním krokem bylo žhavé volání „přítelkyni na telefon“.

  • Dotaz: Co dělat, když nemám formu na muffins, ani jiný „belešník“?
    Odpověď: Úplně postačí, když budeš těsto lít do dvou do sebe zasunutých papírových košíčků. Dva košíčky to udrží, jen mafiny nebudou tak vysoké, jako při použití formy. Ostatně, i forma se vykládá košíčky, muffins se pak snadno vyjmou.
  • Dotaz: Kde se dají koupit papírové košíčky?
    Odpověď: Kdekoliv. V Tesku, v jiných hypermarketech, v papírnictví, v domácích potřebách, ve větších obchodech se smíšeným zbožím provozovaných asijskými obchodníky. Prodávají se v krabičkách po desítkách kusů. Stojí nula nula nic, a je jich hodně.

Ach, zmatkuji, pomyslela jsem si. Vždyť to jsou košíčky, které kupuji na nepečené cukroví nebo na plněná vejce.

  1. V Tesku měli košíčky v líbivější krabičce,
  2. Ngujen nabízel různé velikosti, a nižší cenu za větší sadu.

Koupila jsem tam i tam.

I větší dítě by to zvládlo

S recepty na muffins nebyl problém. Ve sbírce jsem jich měla víc než dvacet. Skoro ve všech z nich se uvádí množství surovin, které vydá na 16 až 20 báboviček.

Výroba těsta je velmi jednoduchá – stačí suroviny zamíchat. Papírové košíčky není třeba vymazávat tukem, což také urychlí práci. Tím pádem se nevymazává ani plech na pečení. Ve všech receptech, které mám ve sbírce, je použit kypřicí prášek do pečiva. Odpadají obavy, že by se muffins srazily, nenaskočily. Zkoušela jsem těsto lít do jednoho, dvou a tří košíčků.

  1. Jeden je málo, práškem nabývající těsto jej roztlačí, a než bábovička vznikne spíš koláček.
  2. Tři košíčky jsou zbytečné.
  3. Dva košíčky do sebe vložené opravdu postačí. Výsledek sice není tak vysoký jako z formy (papír se přeci jenom trošku roztáhne), zato jsou bábovičky příjemnější na skus – nemusí se tolik otevírat pusa. ;=)
Čtěte také:  Rozinkový koláč opravdu rozinkový. Vyzkoušený recept z Nového Zélandu

Doba pečení je krátká, kolem 15 minut. Starosvětsky jsem do báboviček na pohled upečených zapichovala špejli (v žádném z receptů se to ovšem neuvádí). Pokaždé byly akorát.

Uznání: Ony jsou ty mafiny chutná sousta

Při prvním pokusném pečení jsem vyzkoušela:

  1. bábovičky s rybízem,
  2. muffins s kousky čokolády
  3. a perníkovou variantu s kandovaným ovocem (na obrázku).

I náš konzervativní pantáta usoudil, že jsou mafiny „chutná sousta“ a že se asi bude muset dát k hasičům, abych něco takového občas upekla i pro rodinu.

A já musela sama sobě přiznat, že i to nejjednodušší těsto v papírovém košíčku vypadá, jako by bylo „něco extra“. A že ty malé bábovičky chutnají z košíčku tak nějak lépe, než kdyby bylo to samé těsto upečeno na plechu.

A co na to malí hasiči?

Jak to dopadlo s bábovičkami pro hasiče? Dobře. Práce šla jako po drátku. Točila jsem dva plechy po 16 kusech, v deseti kolech jsem měla 150 báboviček jako z partesu (jen pár se jich pokřivilo). Nic „hrozného“ to nebylo. Když se peče vánoční cukroví, je to větší „šrumec.“

  • Žádná bábovička nezbyla
  • a žádná prý nebyla nalezena v odpadkových koších.

Muffins, bábovičky: Recepty ze sbírky

1. Banánovo medové muffiny (12 kusů)

  • 250 g hladké mouky, 175 ml podmáslí, 1 lžíce prášku do pečiva, 1/2 lžičky muškátového oříšku, 75 g ovesných vloček, 30 g cukru, 3 lžíce medu, 1 vejce, 75 g másla, 150 g čokolády, 2 banány, tuk na vymazání a hrubá mouka na vysypání mističek formy.
    Příprava: Máslo rozpustíme na mírném ohni a poté necháme zchladnout. Banány oloupeme a nastrouháme nahrubo. Třetinu čokolády nastrouháme na větší hobliny. Mouku promícháme s kypřicím práškem a muškátovým oříškem. Přidáme vločky, cukr, med, vejce, rozpuštěné máslo a banány. Postupně přiléváme podmáslí a vypracujeme těsto. Formičky vymažeme tukem a vysypeme moukou.
    Do dvou třetin je naplníme těstem a pečeme při 200 °Celsia dozlatova. Ve vodní lázni rozpustíme zbylou čokoládu (dle potřeby přidáme ztužený pokrmový tuk) a vychladlé muffiny v ní namáčíme.
    Muffiny nakonec posypeme čokoládovými hoblinkami a uložíme na chladném místě, aby čokoláda mohla dobře ztuhnout.

2. Cuketové muffiny

  • 2,5 hrnku mouky, 0,5 hrnku oleje, ¾  hrnku cukru, 2 vejce, 2 hrnky strouhané cukety (bez slupky a semínek), 2 lžíce kakaa, ½  prášku do pečiva, 10 g hořké čokolády.
    Příprava: Sypké suroviny přesejeme do mísy, přidáme olej, vejce, nastrouhanou cuketu a vypracujeme v těsto. Těstem naplníme silikonové muffinové formy. Troubu předehřejeme na 180 stupňů, poté vložíme plech s naplněnými formami a pečeme asi 30 minut. Po upečení posypeme nasekanou čokoládou a necháme vychladnout.

3. Cuketové muffiny s banánem

  • 2 banány, 2 vejce, 3/4 hrnku mléka, 1/4 hrnku oleje, 3 PL javorového sirupu nebo medu, 250 g cukety, 2 šálky celozrnné mouky, 3 ČL sody, čokoláda (1 tabulka).
    Příprava: Do hluboké mísy nakrájíme na kolečka banán, přidáme 2 vejce. Rozmačkáme vidličkou a promícháme. Přilijeme mléko, olej a sirup a ručně prošleháme, aby se ingredience spojily. Oloupeme cuketu, kterou nastrouháme do jiné misky. Necháme ji chvíli odležet a poté vymačkáme přebytečnou vodu. Přidáme cuketu do hluboké mísy a promícháme. Do mísy prosejeme mouku a sodu. Vše důkladně promícháme. Směs míchám ručně pomocí vidličky nebo vařečky. Nepoužívám ruční šlehač, aby cuketa nepouštěla ještě víc tekutiny. Naplníme muffinové formičky a do každého košíčku vmáčneme čtvrt  dílku čokolády. Nebo použijte čoko chipsy nebo jiné cukrářské zdobení. Pečeme v předehřáté troubě na 180 °Celsia přibližně 30-35 minut .

4. Čokoládové muffiny (8 kusů)

  • 60 g másla, 80 g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 4 vejce, 4 lžíce horké vody, 230 g hladké mouky, 20 g kakaa, 1 lžička prášku do pečiva, máslo na vymazání, hrubá mouka na vysypání formy. 
    Náplň: 250 ml smetany na šlehání, 100 g hořké čokolády, moučkový cukr, na posypání čokoládové hobliny.
    Příprava: Změklé máslo, cukr, vanilkový cukr a horkou vodu ušleháme do pěny. Postupně do ní přidáváme žloutky, sníh z bílků a mouku promísenou s práškem do pečiva a s kakaem. Vypracujeme hladké těsto. Formu na muffiny vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou. Jednotlivé mističky plníme těstem asi do dvou třetin hloubky. V předehřáté troubě pečeme při 180 °C asi 20 minut. Čokoládu nastrouháme na hrubém struhadle a zlehka vmícháme do ušlehané smetany. Na chvíli vložíme do lednice vychladit. Upečené muffiny ještě necháme krátce vychladnout a poté je vyklopíme.
    Po úplném vychladnutí je rozřízneme, naplníme šlehačkou, pocukrujeme a svrchu ozdobíme čokoládovými hoblinkami.

5. Čokoládové muffiny s červenou řepou

  • 2 středně velké bulvy červené řepy – cca 250 g, 135 g hladké mouky a 40 g polohrubé mouky, polévkové lžíce kakaa, 1,5 kávové lžičky prášku do pečiva, 1/4 kávové lžičky soli, 2 velké vejce, 60 ml plnotučného mléka, 75 g cukru, 55 g cukru krupice, 55 g másla v pokojové teplotě, 60 ml slunečnicového oleje, 150 g čokolády rozlámané na malé kousky nebo čokoládové lupínky.
    Příprava: Nastrouhejte syrovou řepu na tenké nudličky a dejte ji stranou. Předehřejte troubu na 180 °Celsia. Do misky prosejte mouku, přidejte kakao, prášek do pečiva a sůl. Promíchejte. V hrníčku rozšlehejte vejce a mléko.  Ve velké míse pomocí ručního mixéru šlehejte dohromady cukr, máslo a olej. Do vzniklého krému postupně přidávejte promíchanou suchou směs, až vznikne hladké těsto. Do těsta vařečkou vmíchejte nastrouhanou řepu a kousky čokolády. Takto připravenou hmotou rovnoměrně naplňte 12 muffinových formiček, ale pouze do tří čtvrtin. Vyskládejte je na plech a pečte 20—25 minut. Dostatečně upečené muffiny musejí být na omak pružné. Vyndejte je z trouby a nechte ještě dalších 5 minut stát na teplém plechu. Teprve poté je přendejte na talíř a nechte vychladnout.
Čtěte také:  Lehký závin s mákem a dýňovým kompotem. Recepty: maková náplň 7x jinak

6. Čokoládovo-ovocné muffiny

  • 2 lžičky prášku do pečiva, 40 g holandského kakaa, 80 g nugátové čokolády, 180 g libovolného ovoce (třeba i drobného mraženého).
    Příprava: Připravíme si dvě misky, v jedné se rozšlehají vejce s rozpuštěným máslem a se smetanou a v druhé misce se smíchá prosátá mouka, cukr, prášek do pečiva, kakao a čokoláda rozlámaná na menší kousky. Obsah obou misek se poté smíchá dohromady, a pak se do těsta přidá libovolné ovoce. Tímto těstem se naplní košíčky. Muffiny se pečou v troubě vyhřívané na 190 stupňů asi 25 minut. Že je upečeno se pozná klasicky píchnutím špejlí. Z této dávky vznikne přibližně 18 muffinů.

7. Dýňové muffiny s kořením (10 kusů)  

  • 150 g dýňového pyré, 400 g polohrubé mouky, 175 ml mléka, 125 g másla, 175 g třtinového cukru, 2 vejce, 3 lžičky prášku do pečiva, špetka skořice, badyánu, kardamomu, hřebíčku.
    Příprava: Vejce prošlehejte. Přilijte mléko, rozpuštěné máslo a zašlehejte pyré. V jiné míse promíchejte mouku, cukr, prášek do pečiva a koření. Do tekuté směsi vmíchejte sypkou. Těstem naplňte košíčky na muffiny, asi 1 cm pod okraj. Pečte v troubě při 180 ºC asi 25 minut.

8. Kávové muffiny (porcí 10)

  • 5 vajec, 200 g krupicového cukru, 150 g hladké mouky,  100 g rozpuštěného másla, 2 lžíce instantní kávy, 1/2 sáčku kypřicího prášku do pečiva, tuk na vymazání a moučkový cukr na vysypání formiček, moučkový cukr na posypání.
    Příprava: Vejce a cukr ušleháme do řidší pěny. Přidáme mouku s kypřicím práškem a na závěr vmícháme máslo a kávu rozpuštěnou ve 4 lžících horké vody. Těsto rozdělíme do deseti vymazaných a cukrem vysypaných formiček na muffiny a v troubě vyhřáté na 180 °Celsia pečeme 15-20 minut.

9. Kokosové muffiny I.

  • 1 vejce, 1/2 hrnku mléka, 1/4 hrnku oleje, 1 lžíci kokosového oleje, 1 lžičku vanilkového extraktu (nebo jeden vanilinový cukr), špetku soli, 2 lžičky kypřicího prášku, 1/2 hrnku cukru, 1 hrnek strouhaného kokosu, 1 a 1/2 hrnku hladké mouky.
    Příprava: Zvlášť smíchejte suché a zvlášť “mokré” ingredience. Do jedné mísy odvažte mouku, cukr, přidejte kypřicí prášek, špetku soli a strouhaný kokos. V další míse promíchejte mléko, olej, vejce, kokosový olej a vanilkový extrakt. Kokosový olej nemusí být, ale s ním jsou muffiny „kokosovější“. Obě směsi spojte, po částech přisypávejte moučnou směs k tekuté. Výsledné těsto by mělo být spíše řidší, pokud se bude jevit příliš husté, přilijte trochu mléka.

10. Kokosové muffiny II.

  • 1 hrnek mléka, 1 hrnek hladké mouky, 1 hrnek cukru, 1 hrnek kokosu, 1 vajíčko, 1/2 hrnku oleje, ½ prášku do pečiva.
    Příprava: Suroviny ušleháme a těsto lžicí nakládáme do připravených papírových košíčků v zhruba do poloviny. Pečeme na 180 stupňů asi 25 minut.

11. Makové muffiny se švestkami I.

  • 250 g polohrubé mouky, 125 g másla nebo Héry, 80 g cukru, 125 ml mléka, 200 g sušených švestek, jedno vejce, 100 g mletého máku (nejlépe čerstvě mletého), půl balíčku prášku do pečiva, 150 g čokolády na vaření.
    Příprava: Máslo s cukrem, tukem, vejcem a s vanilkovým cukrem našleháme do pěny. Postupně přidáme mouku s rozmíchaným kypřícím práškem, mléko a mletý mák. Sušené švestky a čokoládu nasekáme na malé kousky a vmícháme do těsta. Nalijeme do dvou třetin formiček, které můžeme nejdřív vyložit papírovými košíčky. Pečeme při 180°C asi 25 minut. Švestky můžeme nahradit jiným pikantním suchým ovocem.

12. Makové muffiny se švestkami II.

  • 1 vejce, 1/2 hrnku cukru krystal, 1/2 hrnku smetany (může být i mléko, kefír nebo jogurt), 1/2 hrnku oleje , 1/2 hrnku mletého máku, 1 hrnek hladké mouky, lžička prášku do pečiva, 1 hrnek vhodného ovoce.
    Příprava: Vejce vyšleháme s cukrem, přidáme smetanu, postupně také olej, mletý mák, mouku a kypřící prášek. Výsledné těsto by mělo být polotekuté, asi jako na bublaninu. Navrstvěte do připravených košíčků či formiček, svrchu zastrkejte kousky švestek a pečte v troubě předehřáté na horkovzduch 180°cca půl hodinky.

13. Makové muffiny I.

  • 280  g hladká mouka, ½  balíček prášek do pečiva, 1  ks citronová kůra čerstvě nastrouhaná- pouze žlutá část citronu, 140  g cukr krupice, 4  lžíce mák mletý, 2  ks vejce, 100  g rozpuštěné máslo, 240  ml mléko.
    Příprava: Mouku, cukr, kůru, prášek do pečiva a mák smícháme v míse. Přidáme mléko, vlažné máslo, vejce a vše dobře promícháme. Těstem naplníme do 3/4 vymazané formičky nebo papírové či silikonové košíčky a dáme péct do předehřáté trouby na 180 stupňů dorůžova na cca 20 minut, jeden muffin pro jistotu vyzkoušíme špejlí. Po zchladnutí vyndáme a buď pocukrujeme nebo přelijeme citronovou polevou.

14. Mrkvové muffiny II.

  • 1 hrnku hladké mouky 1 lžička kypřícího prášku, 1 lžička jedlé sody, 1/2 lžičky skořice 1/4 lžičky muškátového ořechu, špetka soli, špetka zázvoru, špetka nového koření, 3/4 hrnku hnědého cukru, 1 vejce, 1/2 hrnku podmáslí, 1/3 hrnku oleje, 1/2 lžičky vanilkového extraktu, 1,5 hrnku mrkve nastrouhané na jemno, 1/2 hrnku rozinek nebo brusinek, 1/2 hrnku nasekaných vlašských ořechů.
    Příprava: Mouku, sodu, kypřící prášek, cukr a všechno koření smíchejte v míse. V jiné míse smíchejte vejce, podmáslí, extrakt a olej, po smíchání přidejte nastrouhanou mrkev s rozinkami a oříšky. Tuto druhou směs pomalu nalévejte do suchých přísad a zamíchejte. Pečte na 200 °C, kolem 20–25 minut.
Čtěte také:  Mozek "jako mozeček" a další recepty na úpravu mozečku v české kuchyni

15. Muffiny s čokoládovou pomazánkou

  • 110 g měkkého másla 220 g krupicového cukru 2 vejce 120 g mletých lískových oříšků 115 g hladké mouky 1/2 lžičky kypřicího prášku do pečiva špetka soli 120 ml plnotučného mléka 150 g pomazánky typu nutela.
    Příprava: Máslo a cukr vyšleháme do pěny. Vmícháme do ní vejce, mleté ořechy a prosátou mouku s kypřicím práškem a solí. Zapracujeme mléko, těstem plníme košíčky a pečeme 20–25 minut při 170 °C. Vychladlým muffinům odkrojíme vršky, vyhloubíme jamku, naplníme pomazánkou a zaklopíme.

16. Muffiny stracciatella

  • 250 g hladké mouky, 1 kávovou lžičku prášku do pečiva, 1vejce, 90 g cukru, 1 vanilkový cukr, 70 ml rozpuštěného másla nebo tuku na pečení, 125 ml mléka, 1/2 lžíce nastrouhané citronové kůry, špetku soli, 100 g čokoládových hoblinek a trochu mouky a tuk na vymazání formiček.
    Příprava: Vejce rozšlehejte na krémovitou hmotu a přidejte cukr a vanilkový cukr. Přidejte 70 ml rozpuštěného tuku, mléko, citrónovou kúru a špetku soli. Do hmoty postupně zašlehejte mouku (kterou jste předtím smíchali s práškem do pečiva) a čokoládové hoblinky. Předehřejte si troubu na 180 stupňů. Mezitím vymažte a vysypejte formu na muffiny. Naplňte formu asi do dvou třetin těstem a pečte v troubě 180 stupňů horké asi 25 minut.

17. Muffiny z amerického Středozápadu

  • Jeden a půl šálku polohrubé a půl šálku hladké mouky, 2 čajové lžičky prášku do pečiva a půl lžičky soli, 1 celé vejce, šálek mléka, 2 lžičky medu, 2 lžičky oleje.
    Příprava: Zpracujeme těsto – ani řídké, ani husté. Pak přisypeme hrst spařených rozinek a stejné množství nasekaných vlašských ořechů. Formičky v plechu vymažeme tukem a naplníme do poloviny těstem. Pečeme při 200 °C asi 20 minut.
    Podáváme s máslem a džemem, pokud možno ještě horké.

18. Perníkové muffiny

  • Hladká mouka 280 g (2 hrnky), cukr krupice 160 g (3/4 hrnku), kypřicí prášek do perníku 1 sáček, vejce 1 ks, rostlinný olej 120 ml (1/2 hrnku), mléko 120 ml (1/2 hrnku), povidla 1 lžíce, med 1 lžíce, kakao 2 lžíce, vypeckované sušené švestky (předem namočené do rumu nebo čaje), krystalový cukr na posypání.
    Příprava: Všechny přísady kromě švestek promíchejte v míse. Troubu předehřejte na 180 °C. Do každého důlku formy na muffiny (důlky můžete vyložit papírovými košíčky nebo kolečky pečicího papíru tak, aby přečnívaly) vlijte trochu těsta, vložte švestku a zalijte zbylým těstem, asi do dvou třetin výšky důlku. Posypte cukrem a pečte asi 20 minut, vyzkoušejte špejlí, jestli je těsto už propečené (na špejli by neměly ulpět vlhké drobky).

19. Perníkové muffiny s marmeládou

  • 2 vejce, 100 g cukru, 100 ml oleje, 1 kelímek 200 ml zakysané smetany, 200 g polohrubé mouky,  1 prášek do perníku, 1 polévková lžíce perníkového koření, 2 lžíce kakaa, marmeláda.
    Příprava: V míse vyšleháme vejce s cukrem do pěny. Poté postupně zašleháme olej, smetanu, mouku s práškem do perníku, koření a kakao. Vše dobře vymícháme na jemné těsto. Formičky nebo košíčky naplníme těstem do jedné poloviny, dáme lžičku marmelády a přidáme těsto přibližně do dvou třetin. Pečeme ve vyhřáté troubě asi 20 minut při 180 °Celsia.

20. Vánoční muffiny

  • Dva hrnky mouky, tři čtvrtě hrnku cukru, dvě vejce, 100 ml šlehačky, dvě lžíce rumu, vanilkový cukr, ořechy, hrozinky, kandované ovoce, citronová a pomerančová kůra se smíchají, nalijí do vymazaných formiček a dozlatova upečou.

Na závěr

Ověřila jsem si, že není třeba žádného receptu speciálně na muffins. Košíčky lze plnit jakýmkoliv litým těstem s kypřicím práškem.

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2020/11/muffiny_titul_mp.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2020/11/muffiny_titul_mp-150x150.jpgreceptarMoučníky, dezertyRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAbanánové mafiny muffins,banánové muffiny,beleše,beleše podle babičky,čokoládové a banánové muffiny,čokoládové cupcakes,čokoládové mafiny muffins,čokoládové muffiny,čokoládové muffiny recept,cuketové muffiny,cupcake,cupcake recept,cupcakes recept,dýňové muffiny,forma na muffiny,jak na mafiny muffins,jak udělat muffiny,jak upéct muffiny,jak vyrobit mafiny muffins,jednoduché muffiny,kakaové muffiny,kávové mafiny muffins,kokosové mafiny muffins,kokosové muffiny,košíčky na muffiny,mafiny,mafiny čokoládové,mafiny čokoládovo banánové,mafiny muffins bez formy,mafiny muffins nejlepší recepty,mafiny muffins recepty,mafiny muffins s banánem,mafiny muffins s cuketou,mafiny muffins s dýní,mafiny muffins s kokosem,mafiny muffins s mákem,mafiny muffins s mákem a se švestkami,mafiny muffins s ovocem,mafiny muffins z červené řepy,makové muffiny,moravské beleše,moučníky,moučníky recept nej,moučníky recepty,mrkvové mafiny muffins,mrkvové muffiny,muffiny,muffiny recept,muffiny recepty,muffiny z červené řepy,mufiny,nejlepší mafiny top recept,nejlepší muffiny,perníkové muffiny,recept na čokoládové muffiny,recept na muffiny,recepty na muffiny,rychlé jednoduché moučníky,rychlé muffiny recept,rychlý moučník,těsto na muffiny,top mafiny,vánoční mafiny muffins,vláčné muffiny receptMuffins, mafiny, dvacet receptů. • Jak dorůstající dívku přitáhnout k troubě? Pověřte ji upečením mafin. • Muffins, moučník, který nelze pokazit. • Není čas, a hosté za dveřmi? • Mafiny jsou upečeny za dvacet minut. • Co je třeba na muffins? Papírové košíčky a recept. Vše ostatní se doma...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.