Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Nejlepší recept z rebarbory. • Jaký závin počátkem léta? Rebarborový! • Výborný rebarborový závin jako od babičky. Starý recept na reveňový závin: žádné prostoje. • Rebarborový štrúdl s ořechy k obědu i ke kafíčku. • Jak chutná rebarborový závin mužům? •

160603-14

Každé pečivo nebo dezert s rebarborou voní příslibem léta. Všechny moučníky s revení jsou dobré. Rebarborový závin patří k těm nejchutnějším. Když z loňské sklizně zbyly ještě nějaké vlašské ořechy, vytvoří s rebarborou a skořicí dokonale harmonický chuťový akord. Rebarborový závin s ořechy lze podávat teplý i studený, a to jako hlavní sladké jídlo, moučník, svačinu nebo kvalitní snídani.

Ono se řekne, rebarbora. Ale kde ji vzít?

Rebarbora, čili správně česky reveň, má poměrně krátkou sezonu. Říká se, že se rebarbora sklízí od půlky května do svatého Jana (24. června), ale záleží na podmínkách.

  1. teplých regionech někdy rebarboru vyřezávají už od konce dubna. S příchodem horkých dní je pak ale obvykle hned po ní.
  2. Ve vyšších polohách, a nebo ve stinných zahradách, sezona rebarbory začíná i končí později.

Sehnat reveň v obchodech se podaří zřídka kdy. Lepší je situace na tržnicích či farmářských trzích, kde ji nabízejí přímo pěstitelé. Nijak levně, nutno podotknout. Proto, když máme zahradu, vyplatí se pěstovat reveň vlastní. Výhodou je, že žádnou zvláštní péči nepotřebuje.

Nebo existuje ještě jiný způsob, jak rebarboru – alespoň na jedny buchty – získat. A to osvědčenou naturální výměnou. Pěstuje kolegyně/sousedka rebarboru? Dost pravděpodobně přistoupí na vesele vedenou směnu za nějaký náš produkt, kterého máme přebytek.

recepty-z-rebarbory

Recepty jako střípky z mozaiky života

Ve své knihovničce kuchařek mám i několik starých ručně psaných sešitů, kterých si nesmírně cením. Když jimi listuji, jako bych procházela životy autorek a dobou, kdy je psaly. První recepty bývají zaznamenány krasopisem mladé dívky – zjevně je diktovala matka nebo učitelka v hospodyňské škole. Pak písmo zraje a u předpisů se objevují vpisované doplňky. Poznámky o původu receptů: „od Věrušky; od p. Jand.; z jeslí…“ a nebo osobní glosy typu: „velmi dobré, dělat z dvojité dávky…“

Recept na rebarborový závin z jednoho z těch sešitů pochází. Podle roku založení receptáře (asi 1938), podle už vypsaného rukopisu, a i dalších indícií usuzuji, že byl recept zapsán někdy počátkem 70. let  minulého století. Hospodyňka už byla v té době „zralá“, uměla si vybrat a hned tak něco si nezapisovala. Tenhle recept na reveňový závin opravdu stojí za vyzkoušení a založení. Tady ho máte, doslova a do písmene.

Reveňový závin (J. K. dle Dr. Jans.)

Těsto:

  • 1 Hera
  • 2 vejce
  • 7 dcl hladká mouka (special)
  • 7 polévkových lžic vody
  • 1 polévková lžíce octa

Těsto udělané nesmí stát ani 5 minut!

Vejce + ocet + vodu dobře rozkvedláme.

Rozsekáme tuhou Heru na kousíčky, zpracujeme s moukou za postupného přilévání (asi na 3x) směsi z vajec, vody + octa. Rozdělíme na 4 díly, vyválíme na placku (podsypat moukou). Posypeme opraženou strouhankou na sucho (po opražení přidáme – zakapeme – slabou 1/8 másla v teple rozpuštěném).

Zvlášť nachystáme 10 dkg másla. Náplně nachystané předem v misce.

  1. 1 žloutek, kápnout mléka, asi 2 – 3 lžičky cukru – rozmícháme. To je na potření vrchu.
  2. Náplň dovnitř: Potřeme rozpuštěným máslem, posypeme strouhankou, nakrájená reveň, cukr, skořice, hodně vlašských ořechů (skoro ani nesekat) nebo rozinky, když nejsou ořechy.

160603-01mm

Pokračování ze soudobé kuchyně

Zapisovatelka receptu už měla s pečením hodně zkušeností, a tak některé detaily vynechala. Udělejme si proto zestručněnou rekapitulaci:

  • Nejdřív očistím řapíky rebarbory (stačí nožíkem stáhnout nejsilnější slupku na vnitřní straně). Bude jich potřeba asi jeden kilogram. Rebarboru nakrájím na drobné kousky.
  • Mám-li ořechy, vyloupu jich tolik, aby bylo alespoň 200 g.
  • Nasucho opražím asi jeden hrnek strouhanky. Ještě teplou pokapu dvěma lžícemi rozpuštěného másla. Strouhanku nechám úplně vychladnout.
  • Ze sedmi decilitrů hladké mouky, 1 Hery, a 2 vajec smíchaných se lžicí octa a sedmi lžic vody ručně vypracuji hladké těsto. Jde to velmi dobře.
  • Rozdělím na tři díly – mám zkušenost, že na tři díly stačí, aby se těsto netrhalo (hranami nakrájených řapíků).
  • Plát pomastím máslem, posypu třetinou strouhanky, reveně a ořechů.
  • Prosypu pískovým cukrem, na každý plát asi pět až šest lžic, reveň je velmi kyselá. Nakonec popráším skořicí.
  • Zabalím, přenesu na máslem vymazaný plech.
  • Potřu rozšlehaným žloutkem s cukrem (jako v receptu) a nebo jen rozšlehaným celým vajíčkem.
Čtěte také:  Křehké dvojité řezy s rebarborou. My se trošky práce nebojíme

Tak zpracuji všechno těsto a přípravu. Rebarborový závin peču v předehřáté troubě při 200 stupních Celsia.

160603-10

Rebarborový závin nechám chvíli odstát, právě vytažený z trouby se špatně krájí. Podávám vlažný jako hlavní sladké jídlo po hutnější polévce (třeba luštěninové) nebo nechám vychladnout a nakládám s ním jako s jiným jemným pečivem: ke svačině, na snídani, v krabičce do školy/práce na svačinu…

Rebarborový štrúdl: Vylepšit, a nebo nechat bez ničeho?

Podle chuti lze závin: pocukrovat, podávat s přislazenou smetanou (šlehačkou), přizdobit jahodovou pěnou (rebarbora a jahody jsou vrstevníci), přelít vanilkovým krémem

160603-12

Mužským, a mám to prověřeno z více stran, chutná rebarborový štrúdl nejvíc bez ničeho, sotva vytažený z trouby. Tak z toho mějme radost, když kus nohavice záhadně zmizí a polkněme poznámky typu „To nemůžeš chvilku počkat? Musíš to rvát horký přímo z plechu?“  Nemůže. A  musí. Jinak by mu to tolik nechutnalo.

Mohlo by vás zajímat

Rebarborový závin bude rovněž chutný, když na jeho přípravu použijeme tvarohové těsto (recept naleznete v receptu na jablečný závin a další jablečné tipy) nebo jemné těsto kynuté pod vodou (recept na jeho přípravu  v receptu na jablečné řezy z těsta kynutého pod vodou). Z těsta kynutého pod vodou lze připravit kromě závinu i rebarborové řezy – podle návodu.

Foto k receptu na zpracování rebarbory v kuchyni: Obrázek vzrostlé reveně je ze serveru freeimages.com. Děkuji. Ostatní fotky k článku (receptar)

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2016/06/160603-01mm.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2016/06/160603-01mm-150x150.jpgreceptarMoučníky, dezertyRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORArebarbora,rebarbora recepty,rebarbora s ořechy,rebarbora v kuchyni,rebarbora zpracování,rebarborový koláč kluci v akci,rebarborový štrúdl,rebarborový závin,recepty z rebarbory,reveň recepty,reveň závin,reveňový štrúdl,Reveňový závin,štrůdl nejlepší recepty,štrúdl s rebarborou,štrúdl s revení,těsto na závin,výborný od babičky rebarborový koláč,závin s ořechy,závin s rebarborou,závin s reveníNejlepší recept z rebarbory. • Jaký závin počátkem léta? Rebarborový! • Výborný rebarborový závin jako od babičky. Starý recept na reveňový závin: žádné prostoje. • Rebarborový štrúdl s ořechy k obědu i ke kafíčku. • Jak chutná rebarborový závin mužům? •
Čtěte také:  Kynuté buchty s rebarborou. Kdo buchty s revení ochutnal, nikdy nezapomene
Každé pečivo nebo dezert s rebarborou voní příslibem léta. Všechny...
Blog o zahradničení, pěstování a receptech

Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.