Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Růžové víno dělám spíš pro legraci. Obvykle mu ani nenecháme čas ukončit kvašení, protože je „dáme do placu“ při nějaké zahradní akci. Prezentujeme je jako „růžový sekt“ a každý rád ochutná. Je to jen pro zpestření. Větší množství by ho asi nikdo nevypil, je opravdu silně aromatické. Ale když „přebývají růžové plátky, cukr a energie,“ proč to neudělat?

listky_ruze_vino_mp

(Ano. Do výroby růžového vína se pouštím, když přebývá okvětních lístků. Ale naši to poprvé ovšem vyhodnotili, že z přebytku cukru a energie, obé by se prý dalo využít lépe. Třeba prý na víno bezové nebo trnkové víno.)

Žádná velká práce s růžovým vínem přitom není – a efekt náramný.

Víno jsem naložila dílem empiricky, podle poměrů surovin vyčtených v různých zdrojích. Vycházela jsem ze zkušenosti s výtečnou chutí domácí limonády z růžových plátků. Jestliže ta chutná báječně, bude tomu i v případě vína.

A že tato „akce“ byla zcela v mé režii, vyzkoušela jsem to, co se v babských receptech uvádí: místo vinných kvasinek jsem použila pekařské droždí a místo do demižonu s kvasnou zátkou jsem růžové vín naložila do okurkové sklenice 3,3 litru a překryla igelitovou membránou (po vypnutí propíchanou silnější jehlou). Babička-městská touto primitivní technologií vyráběla úžasné rybízové víno, které se vždy povedlo.

A povedlo se i víno růžové. Další roky už nikdo mou výrobu nezpochybňoval. Naopak mi je připomínáno: „Naložila jsi růže na víno? Už to opadává a je toho zase plný dvůr…“

Růžové víno, babský recept

  • 3 l vody
  • 600 g cukru
  • 1 citron
  • 3 malé kávové lžičky kyseliny citronové
  • oříšek droždí (asi 1/6 balíčku, tj. 7 g)
  • 3 hřebíčky

Na jiné množství lze snadno uvedená gramáž vydělit třemi a násobit podle velikosti kvasné nádoby.

Sklenici o objemu 3,3 litry naplním do jedné třetiny okvětními lístky růže stolisté nebo růže svrasklé. Přiliji cukr rozvařený v litru vody. Rozkrájím citron, přidám kyselinu citronovou a hřebíček.

Čtěte také:  Pečené vepřové koleno kořeněné aneb Vaříme podle literární předlohy

Vodu doliji, ale ne zcela po vrch. Přetáhnu dvojitým mikrotenem, zajistím gumou. Igelit potahováním vypnu, okraje ostřihnu a silnou jehlou udělám deset vpichů. Proč deset? Nevím, babička to tak dělala, tak po důvodech nepátrám. Asi může být i jiné množství dírek. ;=)

ruzove_vino_nakladani_mp

Pozor, růžový kvas chutná mravencům

Sklenici dám do malého lavórku na terasu. Díky kvasnicím začne obsah láhve okamžitě bouřlivě kvasit a bude se drát ven. Proto ten lavórek. Poprvé jsem jej nedala, sladká šťáva vyprýštěla na dlažbu a než jsem se nadála, terasa byla plná hodujících mravenců. Tato situace trvá jen dva dny, pak je možno neestetický lavór odstranit.

Když okvětní lístky klesnou ke dnu, což je tak do tří týdnů (ale záleží na teplotě), obsah sklenice hadičkou přetočím. Přeliji do třílitrové petky, která už je ovšem opatřena jednoduchým kvasným uzávěrem (viz článek o domácí výrobě vína) a růžové víno nechám dokvasit a vyčistit. 

Už jste z okvětních plátků růží vyzkoušeli vyrobit dezerty?

Snímky k výrobě růžového vína (receptar)

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2018/05/ruzove_vino_nakladani_mp.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2018/05/ruzove_vino_nakladani_mp-150x150.jpgzezahradkyNápojeRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAbouřlivé víno,jak se dělá růžové víno,recepty z okvětních plátků růží,růžové víno,růžové víno výroba,šumivé víno,víno,víno z růží,výroba vínaRůžové víno dělám spíš pro legraci. Obvykle mu ani nenecháme čas ukončit kvašení, protože je 'dáme do placu' při nějaké zahradní akci. Prezentujeme je jako 'růžový sekt' a každý rád ochutná. Je to jen pro zpestření. Větší množství by ho asi nikdo nevypil, je opravdu silně aromatické. Ale když 'přebývají růžové...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.