Recept na rýžový nákyp s ovocem. Který je nejlepší? S broskvemi, ze švestek, třešní nebo raději do rýžového nákypu meruňky? A co rýžový nákyp s jablky a tvarohem? Každý bude výtečný.  Nákypy, to je rakousko-uherské dědictví.  Sladká hlavní jídla mají v české kuchyni své „vydržené“ místo.  Vaši nechtějí rýžový nákyp k obědu? Předložte jej odpoledne ke svačině nebo dětem k večeři. • Aby rýžový nákyp nebyl suchý a dusivý.  Není rýže jako rýže. Tak jakou rýži na nákyp? 

1_ryzovy-nakyp-s-ovocem

Kdo má rád teplá sladká jídla, nemá proti rýžovému nákypu s ovocem výhrady. A komu sladké k obědu nejede, asi ho nikdo nepřesvědčí, aby si dal místo guláše nebo „šnyclu“ rýžový nákyp. Jsou ale skupiny lidí, kteří si jen pamatují, že v dětství rýžový nákyp se švestkami, broskvemi nebo meruňkami neměli rádi. Možná přišel čas prověřit, zda se preference chuťových buněk nezměnily nebo zda dokážeme vytvořit takový rýžový nákyp, který dávné vzpomínky zastíní.

„Nenávidím rýžový nákyp.“ Proč ta silná slova?

Nerada čtu články o vaření, které začínají dehonestací dále popisované krmě. A přesto se podobného nešvaru právě dopouštím. Rýžový nákyp s ovocem si totiž zaslouží když ne propagaci, tak zcela jistě obranu už od prvního odstavce.

 • „Sním všechno, ale rýžový nákyp nenávidím,“ uvede v rozhovoru herec/moderátor, který má „imago“ člověka příkladně laskavého.
 • „Ve škole jsem nenáviděla rýžový nákyp,“ řekne něžně působící celebrita, připravena národu na kameru předvést vlastní kulinářskou kreaci
 • „Jestli něco nenávidím, tak rýžový nákyp,“ slyšíte od jinak mírumilovného kolegy.

Proč se to slovo „nenávidět“ ausgerechnet v souvislosti s rýžovým nákypem používá? Nenávist je na stupnici lidský citů až krajní mez. To by nestačilo říct „Nechutná mi, neměla jsem ráda, nemám v oblibě“? Vždyť se jedná jen o „kus žvance“, tak proč ta silná slova?

2_ryzovy-nakyp-ze-svestek

Není rýže jako rýže. Na nákyp se hodí kulatá

Na rýžový nákyp musíme myslet předem. Abychom doma měli správnou rýži. Na nákyp je totiž nejvhodnější rýže kulatá.

Jestli někdo říká: „Mně na tom nesejde. Dělám nákyp z jakékoliv rýže,“ sice mu věřte (že to tak dělá), ale nenásledujte ho. Nevhodná rýže je důvodem, proč je nákyp suchý, dusivý, ostrý a proč chutná docela jinak, než poctivý rýžový nákyp od babičky. Kromě jiné, specifické chuti, je kulatá rýže po uvaření měkká a uvolní se z ní hodně škrobu, takže se nerozsýpá.

kulata_ryze_mpNa rýžový nákyp nejsou třeba „značkové“ druhy kulatozrnné rýže používané na italské rizotao (Arborio, Carnaroli). Ty naše babičky ani neznaly. Ale kulatá-kulatozrnná rýže byla v minulosti běžně k mání a babičky rozlišovaly, na co kterou rýži použít.

Když kulatou rýži hned neseženete (v menších venkovských prodejnách nebývá stálým sortimentem), uvařte raději něco jiného. Kupte ji, až pojedete na nákup do většího obchodu. Nebo někoho pověřte nákupem, jestli nikam nejezdíte nebo nemůžete jezdit. Lepší je nějaký čas počkat, než dělat nákyp z rýže dlouhozrnné.

 • Rýže  na obrázku je koupená v Tuty (místní název bývalých Jednot), za kilo jsem platila kolem 35 korun (údaj leden 2018).

Citronový rýžový nákyp s ovocem

Suroviny na rýžový nákyp

 • 250 ml kulatozrnné rýže tj. asi 150 g
 • 3 špetky soli
 • 3 vejce
 • 100 rostlinného másla
 • 1 velký šťavnatý citron
 • 1 balíček vanilkového cukru nebo lžička vanilkové esence
 • Čerstvé nebo kompotované ovoce podle sezony nebo dostupnosti
 • Vlašská jádra (hrstka)
 • Moučkový cukr
 • Skořice

3_ryzovy-nakyp-s-merunkami

Nákyp je když…

Jen pro pořádek. Nákyp je upečením zpevněná, ale „nakypěná“ hmota,  která měla původně charakter kašovitý. Nakypění se dosahuje nejčastěji přídavkem třených žloutků, ale zejména bílkového sněhu. Pro rýžový nákyp je tedy třeba nejprve uvařit rýžovou kaši.

 • Poznámka: Několikrát jsem četla, že lze na rýžový nákyp použít zbylou studenou rýžovou kaši. No, teoreticky to možné je. Ale když doma zbyla kaše, tak zřejmě moc nechutnala. A „přešít“ ji na nákyp a znovu rodině předložit…? Ne, na tenhle „špek“ by neskočili.

Podrobný popis vaření rýžové kaše je v článku Poctivá rýžová kaše. Obsahuje také bonus: elegantní rýžové flameri či lahodná mléčná rýže. Takže nyní jen telegraficky:

 1. 250 ml (hrnek) kulatozrnné rýže properu v jedné vodě.
 2. Sliji, nasypu do hrnce, přidám tři špetky soli a zaliji jedním hrnkem vody.
 3. Když se voda začne vařit, promíchám ode dna, a jakmile se voda vstřebá, přiliji dva hrnky mléka.
 4. Přivedu k varu, pět minut za stálého míchání vařím.
 5. Pak snížím teplotu a vařím, míchám, v případě potřeby přilévám mléko, dokud není rýže měkká.

4_ryzovy-nakyp-s-jablky

Když od hrnce odejdu, může se rýžová kaše přichytit ke dnu. Jestli přichycená vrstva drží pevně, je zle. Řešením je obsah hrnce hned přelít do jiného, čistého. Že se mi něco takového stalo, je z fotky patrné. ;=)

  Co vyzkoušet na podzim? Originální perníkový dort se švestkami a jogurtem

Uvaření rýžové kaše trvá 20 až 25 minut. Pak je třeba nechat ji vychladnout, ale ne přechladit. V teplé rýžové kaši by se srážela vejce, příliš chladná kaše by se nemusela dobře propéct a střed by mohl zůstat nezpevněný. (Osobní zkušenost.)

5_recept-na-ryzovy-nakyp

A teď přijde tajný krok

Můj rýžový nákyp s ovocem je citronový. A citronovou vůni a chuť mu dám ve fázi kypření kaše. Tři žloutky (v případě hojnosti vajec až pět) vyšlehám s rostlinným máslem, jednou lžící cukru, kůrou a šťávou z poloviny citronu. Vmíchám do kaše.

Bílky vyšlehám s vanilkovým cukrem a lžicí cukru. Když začne houstnout, vymačkám do sněhu šťávu z druhé poloviny citronu. Sníh lehce vmíchám do rýže se žloutky. Buď všechen, a nebo jen dvě třetiny, podle toho, jestli chci rýžový nákyp péct „jen tak“ nebo se sněhovým pokryvem.

 • Proto dávám citron i do sněhu. Jinak by mohla všechna šťáva z celého citronu přijít do žloutků.

6_jak-uvarit-ryzovy-nakyp

Přílišný spěch není ku prospěchu

Zapékací nádobu silně vymažu máslem. Nad výběrem nádoby je třeba předem se zamyslet. Pro domácí neformální účely docela postačí solidní silnostěnný kastrol. Jeho nevýhodou je, že z něj pak těžko budeme rýžový nákyp nabírat tak, aby byly porce „estetické“. Nejspíš se rozpadnou, protože jakoukoliv lopatkou nebo podběračkou se v kastrolu velmi obtížně manipuluje.

Když bychom chtěli nákyp podávat v podobě elegantních klínků, je nejlepší upéct jej v dortové formě s odnímatelnou postranicí. Při větším množství připravovaného rýžového nákypu dobře poslouží obdélníkové pekáče. Velmi vhodné na pečení nákypů jsou nádoby z jenského skla, porcelánu nebo kameniny.

Na dno vymazané nádoby rozetřu polovinu hmotu. Na tu rozložím ovoce. Brána možností je otevřena doširoka, z ovoce se do rýžového nákypu skvěle hodí hlavně:

 • švestky, meruňky (čerstvé, kompotované i předem proprané a namočené sušené),
 • broskve a nektarinky (i kompot),
 • jablka (ochucená skořicí, možno upotřebit i strouhaná zavařená jablka),
 • višně a třešně (vypeckované),
 • jahody,
 • směsi ovoce.
 • Zajímavě chutnají přidané vlašské ořechy nebo lískové oříšky.

Tentokrát jsem zvolila kombinaci: zavařené broskve, čerstvá jablka, trochu vlašských jader. Povrch jablek jsem okořenila skořicí, k citronové chuti se dobře hodí. Na ovoce přijde vrstva zbylé kaše. Kdo odložil bílkový sníh, natře jej jako poslední vrstvu.

Rýžový nákyp s broskvemi a jablky peču zvolna, asi hodinu při 180 ºCelsia. V případě pečení nákypu se sněhem je vhodné jej přikrýt alobalem nebo pergamenem na pečení.

7_ryzovy-nakyp-kluci-v-akci

S čím nákyp chutná

Citronový rýžový nákyp s broskvemi a jablky úplně postačí trochu poprášit cukrem (není moc sladký). Je vláčný a ani trochu „dusivý“. Někdo ale má rád nějakou zálivku. Proto k němu nabízím šťávu z použitého kompotu nebo kakaovou omáčku. Jak na to? Do půl litru mléka rozmíchám půl balíčku pudinkového prášku nebo 20 g maizeny či bramborové moučky a vrchovatou lžíci kakaa. Svařím, nechám zahoustnout a po odstavení přidám lžíci cukru. Zálivky podávám zvlášť, ať si každý poslouží podle vlastní chuti.

Zbytek vychladlého rýžového nákypu sníme za studena – druhý den ke snídani, ke svačině nebo jako „brzdu nutkavých chutí“ mezi jídly. Znáte to…

 • Tak ať se citronový nákyp povede.

Rýžový nákyp: Ze sešitu výstřižků a kuchařských knih

Rýžový nákyp s ovocem

 • 200 g rýže, 100 g cukru, 40 g másla, 3 vejce, 250 g ovoce (jablka, meruňky nebo jiné sezonní ovoce), 120 g ovocného sirupu, skořice.
  Rýži uvaříme doměkka, přidáme žloutky, 70 g cukru, 30 g másla, ušlehaný sníh ze dvou bílků, vše lehce promícháme a polovinu směsi dáme do formy vymazané máslem. Pak ji poklademe vrstvou ovoce (plátky jablek nebo půlkami meruněk), posypeme zbytkem cukru a skořicí a navrch dáme opět vrstvu rýže. Rýžový nákyp pokropíme zbytkem másla a dáme péct do trouby.
  Porce rýžového nákypu s ovocem na talířích poléváme sirupem.

Rýžový nákyp s tvarohem a mandarínkami (v remosce)

 • 150 g rýže, 1/2 l mléka, sůl, 1 malá konzerva mandarinek, 2 vejce, 4 lžíce pískového cukru, 250 g měkkého tvarohu, 1 balíček vanilinového cukru, citronová šťáva, 50 g rozinek, 1 lžíce másla, tuk na vymazání a strouhanka na vysypání pečicí misky.
  Pracovní postup: Propláchnutou rýži uvaříme s mlékem a špetkou soli na hustou kaši. Do kaše vmícháme šťávu z mandarinkového kompotu a necháme vychladnout. Do vychladlé kaše vmícháme žloutky, 3 lžíce pískového cukru a nakonec zjemníme pevně ušlehaným sněhem z bílků. Polovinu rýže rozložíme do tukem vymazané a strouhankou vysypané pečicí misky. Pokryjeme okapanými mandarinkami, na ně rozetřeme vrstvu měkkého tvarohu ochuceného zbylým pískovým a vanilinovým cukrem, citronovou šťávou a propláchnutými rozinkami. Přidáme zbytek rýžové kaše, povrch nákypu poklademe lupínky másla, přiklopíme víkem remosky a pečeme dozlatova.
  Rýžový nákyp s tvarohem a mandarínkami podáváme teplý přelitý ovocnou šťávou nebo studený doplněný zmrzlinou a ozdobený šlehačkou.
  Buchty jako od babičky: Recept na pravé kynuté buchty se švestkami

Rýžový nákyp s ovocnou šťávou podle Hajkové

ryzovy_nakyp_hajkova_mp

Rýžový nákyp meruňkový

 • 300 g rýže, 1 l mléka, 100 g másla (Flory), 4 vejce,  8 až 10 meruněk (podle velikosti), 100 g cukru, strouhanka na vysypání formy.
  Pracovní postup: Rýži uvaříme v mléce doměkka a necháme vystydnout. Mezitím si utřeme máslo s cukrem a žloutky a lehce je vmícháme do prochladlé rýže. Meruňky nakrájíme na čtvrtky a přidáme k rýži. Nakonec vmícháme lehce sníh z poloviny bílků a přendáme do formy, kterou jsme vymazali a vysypali strouhankou. Sníh ze zbylých bílků rozetřeme na povrchu nákypu a dáme upéct.
  Rýžový nákyp s meruňkami podáváme teplý.

Rýžový nákyp s třešněmi nebo višněmi

 • 200 g rýže, 8 dl mléka, sůl, 500 g třešní, 250 g měkkého tvarohu, 2 vejce, 100 g pískového cukru, 1 vanilinový cukr, citronová šťáva, tuk na vymazání a strouhaný kokos na vysypání pekáče nebo formy na bábovku.
  Pracovní postup: Přebranou a propláchnutou rýži zalijeme mlékem, osolíme, uvaříme doměkka a necháme vychladnout. Třešně opláchneme, necháme okapat a vypeckujeme. Měkký tvaroh utřeme se žloutky, přidáme poloviční dávku cukru, vanilinový cukr, citronovou šťávu, třešně a rýžovou kaši. Z bílků ušleháme sníh, po částech přidáme cukr a dohusta ho našleháme. Vmícháme jej do rýžové kaše. Pekáč nebo bábovkovou formu vymažeme tukem, vysypeme strouhaným kokosem a rozetřeme do něj rýžovou kaši. Vložíme do předehřáté trouby a zvolna upečeme.

Rýžový nákyp s jablky podle Receptur teplých pokrmů

ryzovy_nakyp_csn_mp

Rýžový nákyp smetanový

 • 250 g rýže, 1 dl smetany, 50 g másla, 4 vejce, 50 g cukru, 1 vanilkový cukr, meruňky nebo broskve.
  Pracovní postup: Rýži propláchneme, dáme do kastrolu, zalejeme dvojnásobným množstvím vody a nepatrně osolíme; uvedeme do varu, zakryjeme poklicí a zvolna vaříme 7 až 10 minut. Poté zalejeme smetanou, zakryjeme, necháme dojít a dáme vychladnout. Máslo utřeme se 4 žloutky, cukrem a vanilkovým cukrem, vmícháme uvařenou zchladlou rýži a nakonec zlehka přidáme ušlehaný sníh ze 4 bílků. Formu vymazanou tukem a vysypanou strouhankou naplníme polovinou hmoty, pokryjeme meruňkami nebo broskvemi, zakryjeme zbylou hmotou a v předem vyhřáté troubě nákyp upečeme.

Nákyp rýžový s hrozinkami

ryzovy_nakyp_cuk_spec_mp

Rýžový nákyp s meruňkami a tvarohem

8_ryzovy-nakyp-z-merunek

 • Na 4 porce: 1 hrnek rýže, 2−3 hrnky mléka, špetka soli, 100 g Hery, 3 slepičí vejce, 5 lžic moučkového cukru, 1 sáček vanilkového cukru, 500 g meruněk (alternativou jsou švestky), tuk na vymazání formy, drobivý tvaroh – např. Olešnický
 • Recept: Uvaříme rýžovou kaši, tedy zahřejeme mléko, přisypeme rýži a přidáme špetku soli a za stálého míchání přivedeme k varu. Zmírníme oheň a rýži uvaříme doměkka tak, aby byla mazlavá. Do kaše vmícháme žloutky ušlehané s Herou. Z bílků uděláme sníh a zhruba dvě třetiny vmícháme do kaše. Meruňky nakrájíme a pokládáme do vymazaného pekáče – vrstva rýže, vrstva meruněk, posypeme většinou drobivého tvarohu, nahoru vrstva rýže. Přidáme vrstvu zbylého sněhu. Rýžový nákyp s meruňkami pečeme dozlatova při 200 °C. Rýžový nákyp podáváme posypaný zbylým tvarohem a moučkovým a vanilkovým cukrem. (Vanilkový cukr lze vsypat i v průběhu přípravy do kaše)

9_jak-se-dela-ryzovy-nakyp

Jablkový nákyp s rýží

 • 500 g jablek, 150 g kulaté rýže (po uvaření není sypká), 3/4 l mléka, 1 lusk vanilky, 2 vejce, 2 lžíce cukru, 1 lžíce citronové šťávy, špetka soli, máslo na vymazání formy, cukr na posypání.
  Pracovní postup: Osolené mléko přivedeme k varu, přisypeme rýži a necháme ji bez vaření 30 minut nabobtnávat. Hotovou necháme vychladnout. Vanilkový lusk rozkrojíme a vyškrábneme vnitřek, který rozmícháme se žloutky a cukrem, směs vmícháme do studené rýže s mlékem. Totéž opatrně uděláme se sněhem, ušlehaným z bílků. Oloupeme jablka, zbavíme jádřinců a nakrájíme na kolečka. Do vymazané ohnivzdorné misky dáváme střídavě vrstvu rýžové směsi a vrstvu jablek, poslední budou jablka. Pokapeme citronovou šťávou, pocukrujeme a v troubě dozlatova zapečeme (asi 25 minut). Jablkový nákyp podáváme teplý i studený, sypaný cukrem a zdobený třeba vanilkovým krémem.

Foto: Fotky k článku Rýžový nákyp s ovocem. Ze švestek, s meruňkami nebo jablky? Jak na to, aby nákyp byl hebký, vláčný a vůbec „nedusil“? (receptar) a (zezahradky)

http://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2018/01/1_ryzovy-nakyp-s-ovocem.jpghttp://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2018/01/1_ryzovy-nakyp-s-ovocem-150x150.jpgreceptarHlavní jídlaRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAjak udělat dobrý rýžový nákyp,jak upéct rýžový nákyp,meruňky recepty,nadýchaný rýžový nákyp,nejlepší rýžový nákyp,recept na rýžový nákyp se švestkami,recepty s rýží,recepty z rýže,recepty ze švestek,rýže,rýže na sladko,rýžoví nákyp,rýžový nákyp,rýžový nákyp citronový,rýžový nákyp do trouby,rýžový nákyp kluci v akci,rýžový nákyp na svačinu,rýžový nákyp recept,rýžový nákyp s brokvemi,rýžový nákyp s jablky,rýžový nákyp s jablky recept,rýžový nákyp s meruňkami,rýžový nákyp s ovocem,rýžový nákyp s rozinkami,rýžový nákyp s tvarohem,rýžový nákyp s tvarohem a jablky,rýžový nákyp se sněhem,rýžový nákyp sladké jídlo,rýžový nákyp z uvařené rýže,rýžový nákyp ze švestek,sladké recepty,švestky recepty,vláčný rýžový nákypRecept na rýžový nákyp s ovocem. Který je nejlepší? S broskvemi, ze švestek, třešní nebo raději do rýžového nákypu meruňky? A co rýžový nákyp s jablky a tvarohem? Každý bude výtečný. • Nákypy, to je rakousko-uherské dědictví. • Sladká hlavní jídla mají v české kuchyni své 'vydržené' místo. • Vaši nechtějí rýžový nákyp k...Blog o zahradničení, pěstování a receptech