Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Maso s vlašskými ořechy: recept. Šťavnaté kuřecí závitky s ořechy. • Jemná vepřová roláda plněná vlašáky. Spěcháte? Vyzkoušejte dušené vepřové plátky s ořechy, je to skoro bez práce. Ořechy dodají barvu, chuť a zdraví prospívající látky.• Vaříme bez chemie. •

DSC07191nnVlašské ořechy jsou další v řadě ryze přírodních produktů, které dochutí nejen sladké pečivo a zákusky, ale rovněž maso. Tepelně upravený vlašský ořech si zachová všechny nutričně hodnotné látky, jeho chuť je lahodná a delikátní. Kuřecí závitky s ořechy, masová roláda nebo plátky dušené v ořechovém základu patří k jídlům, po nichž nezůstanou na talíři ani v hrnci žádné nesnědené zbytky.

Vlašský ořech: Zásobárna zdraví

Říká se, že už samotný tvar jádra napovídá, že vlašské ořechy dodávají živiny pro mozek a nervovou soustavu. Známý český biochemik Jiří Bodlák, který se věnoval mimo jiné i fytoterapetii, o vlašských ořeších uváděl:

Vlašské ořechy obsahují esenciální mastné kyseliny cis-linolové a alfa-linolenové. Zvláště bohaté jsou na minerály:  sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, síru, železo, měď, zinek, nikl, mangan a jód. Užívají se při chronických střevních katarech, proti průjmu, snižují hladinu cukru v krvi a zastavují krvácení. Jsou vynikajícím prostředkem proti zánětům, počínaje ječným zrnem, přes záněty sliznice úst, žaludeční sliznice, až po podrážděnou střevní sliznici. Působí antibakteriálně.“

DSC06179

Rada nad zlato: „Jez vlašáky s chlebem“

Jenže někteří lidé moc vlašských ořechů nepojedí. Teď nemám na mysli ty, kteří mají na vlašské ořechy alergii, ani lidi s nemocným žlučníkem, diabetiky nebo ty, jenž se zbavují nadbytečných kil a ořechy jsou pro ně nevítaným zdrojem tuků. Mluvím o lidech, kteří nemají žádné stravovací omezení, ale:

  1. nejedí zákusky a cukroví, kam se nejvíc ořechy přidávají,
  2. a po konzumaci samotných vlašských ořechů se jim začnou v ústech tvořit bolestivé afty.
Čtěte také:  Krůtí kostra: Pikantní ragú, smetanová omáčka, masový nákyp, sulc a silný bujon

Dobře si vzpomínám, a nebyl to pouze můj případ, že jsem tyhle problémy měla v těhotenství. „Musíš vlašáky zajídat chlebem, vypláchnout si po nich pusu vodou nebo heřmánkem, cumlat kostku ledu,“ poučovaly moudré tety.

No to jsou rady nad zlato. Proč bych měla jíst zbytečně chleba, když nemám hlad, ale jen chuť na ořechy? Vařit si heřmánek a odbíhat do koupelny vyplachovat si ústa, když chci jen sezobnout pár ořechů třeba při sledování filmu? Tak to určitě dělat nebudu.

Tehdy jsem si navykla přidávat vlašské ořechy do vařených ovocných kompotů a pod maso. Povařené ořechy totiž žádnou neplechu v puse netropily a navíc jsem otevřela jejich další lahodnou dimenzi. Afty mě už netrápí, ale maso s vlašskými ořechy se dostalo do mého zlatého fondu svátečních jídel.

DSC06983mm

Šťavnaté kuřecí závitky s ořechy

Budeme potřebovat

  • 4 kuřecí stehna s kůží
  • 2 větší stroužky česneku
  • Pár aromatické nati
  • 2 cibule
  • Sůl, pepř
  • 80 g másla
  • Nit, jehly nebo jiné spínací pomůcky

DSC06965

Plátky ze stehen: Trocha práce navíc se vyplatí

Aby byly závitky skutečně šťavnaté, používám na ně maso z kuřecích stehen. Třebaže vykostění dá trochu práce, na výsledku se to odrazí výtečnou chutí a patru lahodící konzistencí. Na vykostění si vyberu malý špičatý a ostrý nůž.

  1. Spodní paličku rozříznu podél,
  2. pak vedu nůž těsně při kosti,
  3. prsty kost odhaluji,
  4. až ji pomocí nožíku vyjmu celou.

Výsledkem je poměrně velký plátek, jehož celistvost zajišťuje neporušená kůže. Tu neodstraňuji, protože kromě toho, že pomáhá držet maso také dodá závitku na chuti a vláčnosti, jakých při použití prsního masa nelze dosáhnout.

DSC06969

Co říká Zdeněk Pohlreich o vývaru?

Kosti dám vařit na polévku. I když bujón nebude moc silný, po přidání zeleniny, domácího polévkového koření a zavářky bude dobrý. Jak říká Zdeněk Pohlreich: „Lepší blbý vývar než sebelepší voda“. A já si dovolím parafrázovat ho: „Lepší slabý vývar než sebesilnější polévková kostka plná chemie.“

DSC06972

Ořechy dovnitř i na povrch masa

  • Svalovinu plátku potřu rozetřeným (nebo nastrouhaným) česnekem, posolím, lehce opepřím.
  • Polovinu plátku posypu ořechy, na jednu stranu položím lístek nějaké aromatické zeleniny, kterou mám právě k mání (pórek, česnek medvědí, špenát, mangold, kapusta, kadeřávek…).
  • Směrem od náplně k prázdnému místu plátek stočím do závitku (jednak aby byla náplň po rozkrojená uprostřed, jednak aby při ořechy při zavinování rolky nevypadávaly).
  • Upevníme nití, případně jehlami nebo silikonovými pásky – jak je kdo zvyklý a vybavený.
  • Závitky položím do pekáče, posypu hrubě nasekanou cibulí, zbylými ořechy a případně zbytkem zeleniny, na každý položím tenký lístek másla, podliji asi 150 ml vývaru (z těch kostí, které vyvářím) a dám pod pokličkou dusit do trouby při 200 stupních.
Čtěte také:  Adventní tip: Perníkový chlebíček s ovocem, ořechy a pomerančovou polevou

Mezitím oloupu brambory na kaši a uvařím je.

DSC06980

Ořechová kaše je méně kalorická, ale chutná

Když jsou závitky měkké (asi po 25 minutách), sundám pokličku, poliji je výpekem, zvýším teplotu a peču, dokud kůže na povrchu nezezlátne (asi 10 minut). Pak je vyjmu, výpek naředím a provařím. Závitky zbavím nití (nebo spínadla).

  • Uvařené brambory sliji, vodu zachytím.
  • Do brambor naliji část šťávy z masa a rozšlehám je na kaši.
  • Kdyby bylo málo tekutiny, trochu naředím vývarem z brambor.

Mléko ani máslo v tomto případě nepřidávám. Bramborová kaše dostane sice dost podivnou našedlou barvu, zato ji sos z masa, cibule a ořechů báječně ochutí.

Na talíř dávám kaši, závitek a hromádku podušených ořechů s cibulí.

DSC06984

 

Vepřová roláda či vepřové plátky s ořechy

Naprosto stejný recept využijeme i na přípravu vepřové rolády s vlašskými ořechy. Hodí se šťavnatá krkovice, ale také kýta nebo pečeně, protože díky náplni a dušení ve šťávě maso nebude suché.

Komu se nechce dělat trochu pracnější roládu nebo pospíchá, může jen česnekem, solí a pepřem okořenit plátky masa, posypat cibulí a ořechy, zalít vodou, aby byly tak akorát ponořené a udusit do měkka.

závitkům, roládě nebo vepřovým plátkům s ořechy se dobře hodí také klasická bramborová kaše, dýňová kaše nebo rýže. Rýži jen uvařím, nedusím ji na cibuli ani ničím neochucuji. O to se postarají ořechy v sosu.

Podle našich je toto jídlo jednoslovně „dokonalé“. Nikdy nezbude.

DSC07192

DSC07198

 

Foto: (receptar)

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2016/04/DSC07198.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2016/04/DSC07198-150x150.jpgreceptarHlavní jídlaRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAdrůbeží závitky,dušené vepřové maso recepty,jak drůbeží závitky,jak na vepřové s ořechy,kučecí závitky,kuřecí roláda plněná nádivkou,kuřecí závitky,maso s ořechy,masová roláda,masová roláda s nádivkou,nádivka do kuřecí rolády,plněná kuřecí roláda,plněná vepřová roláda recept,recept na kuřecí roládu,recepty s vlašskými ořechy,recepty z vlašských ořechů,roláda s ořechy,vepřová roláda,vepřová roláda s nádivkou,vepřové plátky s ořechy,vepřové závitky,vlašské ořechy kuřecí maso,vlašské ořechy recepty,vývar podle pohlreicha,závitky z kuřecího masa,Zdeněk Pohlreich receptyMaso s vlašskými ořechy: recept. • Šťavnaté kuřecí závitky s ořechy. • Jemná vepřová roláda plněná vlašáky. • Spěcháte? Vyzkoušejte dušené vepřové plátky s ořechy, je to skoro bez práce. • Ořechy dodají barvu, chuť a zdraví prospívající látky.• Vaříme bez chemie. •
Čtěte také:  Pečárky: Jak si pochutnat na polních žampionech. Recepty z hub 10x jinak
Vlašské ořechy jsou další v řadě ryze přírodních produktů, které dochutí nejen...
Blog o zahradničení, pěstování a receptech

Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.