zapecena-ruzickova-kapusta-receptyZapečená růžičková kapusta: recepty. Zapečená růžičková kapusta s bramborem nebo s mletým masem – to jsou „růžičkové“ pochutiny, které si najdou své zasloužilé místo i v domácnostech, které této blahodárné zelenině až tolik neholdují. Uspěla jsem doma i s receptem na zapečenou růžičkovou kapustu bez masa. Je se sýrem, ochucená česnekem a je výborná!

Ráda se o recept podělím.

Zapečená růžičková kapusta: recept tak trochu poitalsku

Českou kuchyni miluji. Obzvlášť tu tradiční, z poctivých surovin – nejlépe ze dvora nebo zahrádky – a bez éček a jiných podivných přídavků, nad kterými musí alespoň trochu rozumný strávník žasnout. Přiznám se, a snad mi odpustíte, že ale čas od času pošilhávám po receptech, které jsou pro mne naprostou neznámou.

Inspiraci pro růžičkovou kapustu zapečenou v sýru jsem tentokrát našla ve vytržené stránce z časopisu. Recept jsem si upravila podle sebe a ráda jej teď podrobím vaší kritice. Poitalsku možná proto, že pro něj používám tučný krémový sýr, mozarellu, parmazán… Hřešit se ale musí. A v kuchyni obzvlášť je tomu povoleno.

Bez návštěvy krámku se neobejdete. Domácí kuchyni ale neošidím úplně, to mi věřte. Růžičkovou kapustu jsem pořídila u sousedů, kterým se úroda na zahradě zadařila. Po šalotce a česneku jsem sáhla na té své, a tak zbývá už jen s chutí se pustit do toho díla!

Co si v kuchyni nachystat:

  • 250 g růžičkové kapusty
  • 2 lžíce oleje (když už italsky, sáhněte po olivovém)
  • 1 pěkná šalotka
  • 2 stroužky česneku (lepší je tuzemský)
  • Sůl, čerstvě mletý pepř
  • 100 g zakysané smetany
  • 100 g tučného čerstvého krémového sýra
  • 100 g mozzarelly (natrháme si ji na kousky)
  • 30 g strouhaného parmazánu

Jak na to:

Očištěné růžičky kapusty proliju vařící vodou a nechám je vychladnout a pak rozkrojím napůl. Na jedné či dvou lžících olivového oleje opeču na měsíčky nakrájenou šalotku a česnek. Pěkně dorůžova, jak se říká. Přidám růžičkovou kapustu, posolím a opepřím a chviličku dusím, dokud mi kapusta krásně nezměkne. Vezmu z plotny a čekám na druhé „kuchyňské dějství“.

  Kapustový nápadník: Kapustové řízky, kapusta s vepřovým masem i kapustová rýže

Samostatnou epizodou receptu je práce se zakysanou smetanou. Prostě ji promíchám se všemi druhy sýra a je hotovo. Nic co by nezvládl i méně zručný kuchař.

Zapékací misku naplním smetanovo-sýrovou směsí a promíchám s růžičkovou kapustou, šalotkou a česnekem. V předehřáté troubě na 200 °C pečeme, podle trouby kontrolujeme. Nakonec posypu parmazánem a malé chutné veledílo je na světě.

Přílohou růžičkové kapusty zapečené v sýru může být brambor.

TIP: Vyzkoušejte také zapečenou brokolici. Recept vynikající pro pravé gurmány

Růžičková kapusta: vliv na zdraví

zapecena-ruzickova-kapusta-vliv-na-zdraviNení tajemstvím, že růžičková kapusta má pozitivní vliv na zdraví a kondici člověka, je bohatá na vitamin C. Obsahuje mnoho draslíku, manganu, vitaminu B1 a hlavně vlákniny. Podle různých výzkumů má potenciálně protinádorové vlastnosti – takže konzumací rozumného množství růžičkové kapusty přispíváme k prevenci před rakovinou. A jen pro zajímavost, v Evropě jsou největšími producenty růžičkové kapusty Holandsko, Velká Británie a Německo, v kuchyni je nejoblíbenější snad ve Francii a Belgii. A jak v té vaší kuchyni?

Děkuji fotografům růžičkové kapusty.

Zdroj zde: pixabay.com/cs/r%C5%AF%C5%BEi%C4%8Dkov%C3%A1-kapusta-zelenina-kohl-74321/ a také zde: pixabay.com/cs/kastrol-r%C5%AF%C5%BEi%C4%8Dkov%C3%A1-kapusta-kastrol-74322/

http://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2015/08/zapecena-ruzickova-kapusta-recepty.pnghttp://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2015/08/zapecena-ruzickova-kapusta-recepty-150x150.pngzezahradkyHlavní jídlaRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAkapusta recepty,recept na růžičková kapusta s masem,recepty z růžičkové kapusty,růžičková kapusta,růžičková kapusta recepty,růžičková kapusta vliv na zdraví,zapečená kapusta,zapečená kapusta recept vynikající,zapečená kapusta recepty,zapečená kapusta s mletým masem,zapečená růžičková kapusta recepty,zapečená růžičková kapusta s bramboremZapečená růžičková kapusta: recepty. Zapečená růžičková kapusta s bramborem nebo s mletým masem – to jsou „růžičkové“ pochutiny, které si najdou své zasloužilé místo i v domácnostech, které této blahodárné zelenině až tolik neholdují. Uspěla jsem doma i s receptem na zapečenou růžičkovou kapustu bez masa. Je se sýrem,...Blog o zahradničení, pěstování a receptech