Je pěstování zázvoru snadné? • Zázvor údajně vzejde i v paneláku. • Bude vlastní úroda, dekorativní pokojová květina, či tajuplný květ? • Co potřebujeme vědět o pěstování zázvoru. • Pěstujeme zázvor – není nad vlastní zkušenosti. • O pěstování zázvoru bez servírek.

torch-ginger-1247886

Zasadit zázvor napadne asi každého, kdo má alespoň minimální pěstitelské nutkání a koupí kus oddenku s napučenou zelenou špičkou výhonku. Také jsem neodolala, dokonce opakovaně. Dalo by se říct, že nejprve spontánně, a pak systematicky. Myslela jsem, že když nebudu mít vlastní sklizeň, alespoň budu mít exotickou rostlinu v hrnku. Už jsem viděla ten krásný květ… Nebylo nic z toho.

Pěstování zázvoru je snadné, ale…

Potvrzuji tezi opakovanou v mnoha článcích pro začínající pěstitele, že pěstování zázvoru je snadné. Ale zároveň z vlastní zkušenosti přidávám, že to je činnost neefektivní a valnou radost nepřinášející. Nechci nikoho odrazovat, není nad vlastní zkušenost, a tak by si to měl každý zkusit. Já jen, abyste mi pak nevyčítali, že jsem vás do něčeho uvrtala…

TIP: Zázvor a jeho účinky a k tomu „zázvorové“ recepty – zázvorový pudink nebo kompot

pestovani-zazvoru-zazvor-a-jeho-pestovani

Pěstování zázvoru v bytových podmínkách

Začátek je slibný. Odřízneme asi pěticentimetrový kus oddenku a zasadíme do květináče tak, aby pupeny byly nad zeminou. Zpočátku jsem nevěřila životaschopnosti pupenů, tak jsem zázvor cvičně zasadila jen do hrnečku. A když bylo jasné, že neuhynul, ale o kousek „poskočil“, přesadila jsem jej do květináče – podle návodu asi 20 centimetrů v průměru. Fázi se sadbovým hrnkem není nutno opakovat.

Zázvor je třeba dát na teplé místo, třeba na parapet.

Vyžene poměrně rychle a vypadá jako rákos, bambus, prostě jen trochu tlustší stéblo s listy. Myslela jsem na to, že vodorovně se vyvíjející oddenek potřebuje místo, takže když byl zázvor vysoký asi čtvrt metru, přesadila jsem ho do květináče 35 centimetrů v průměru. Nijak pěkné to nebylo – tenká „tyčka“ s pár listy ve velkém hrnku. Při přesazování jsem nezaznamenala žádné změny ve velikosti oddenku.

Další rady zní, že je zázvor třeba hnojit. Přihnojovala jsem s vědomím, že jestli něco vyroste, nebudu to jíst, ani nikdo jiný. Právě kvůli hnojivu.

Pěstování v květníku ale přesto skončilo neúspěchem.

  1. Zázvor seschnul dřív než za uváděné čtyři měsíce.
  2. Rostlina nepůsobila dekorativně ani zajímavě.
  3. Oddenek byl k nepotřebě.

ginger-flower-ascension-island-1387457aa

Pěstování zázvorníku ve skleníku

Toto prvotní zklamání mne ale od pěstování zázvoru neodradilo. Po čase jsem při pohledu na rašící oddenek zázvoru znovu podlehla nutkání „selské krve“ – když něco pučí, ať to nese užitek nebo krásu.

  1. V obchodě jsem vybrala asi pět narašených oddenků, seřízla a sesadila do ploché hlubší žardiniéry. Zeminu do ní jsem nabrala ve skleníku (byla ještě zmrzlá).
  2. Od poloviny února jsem měla zázvor v domě, asi v půlce dubna jsem narašené kusy oddenků s balem země přesadila volně do skleníku. Měl vláhu, teplo a tlumené světlo. Vyhnal výš a měl silnější stvol i listy než měl zázvor pěstovaný v kořenáči.
  3. Přibližně po třech měsících začaly listy schnout, ale rostlina se zdála být živá. Jeden jsem na zkoušku vytáhla – oddenek nestál za řeč.
  4. Ostatní jsem nechala do konce prázdnin. Celkem byly oddenky zázvoru v zemi šest měsíců a stvol byl tak suchý, že se od oddenku odlupoval. Nechávat oddenky dál v zemi se mi jevilo už zbytečné, když neměly nadzemní rostlinu.
  5. O nějakém přesazení nemohla být řeč, protože to bych vlastně přesadila celoroční úrodu.

Oddenky zázvoru ze skleníku byly trochu větší než z květináče, ale nepodobaly se těm, jaké znám. Konečný dojem byl takový, že kolik jsem zasadila, tolik jsem také sklidila.

zazvor

Nekonečná zásoba zázvoru? Ale, no tak…

Vážně by mě zajímalo, co si představují autoři článků pro pěstitele, když tvrdí, že zázvor roste celoročně, stačí jen odlupovat oddenky. Podle mých zkušeností s pěstováním zázvoru musím trochu polemizovat.

  1. Během vegetace by to znamenalo obnažit kořenový systém a kus oddenku – když už by nějaký byl – odříznout.
  2. Jinak se musí po zhynutí nadzemní části rostliny oddenek vyjmout ze země. A buď ho zkonzumujeme, což není žádný problém, a nebo uložíme na suchém temném místě tak do konce ledna, kdy jej dáme na světlo, aby s nadcházejícím vegetačním obdobím opět napučel.

pink-flower-1488647

A co ty krásné květy?

Fotky exotických květů různých druhů zázvoru, kterými v celkem pesimistickém povídání udržuji pěstitelskou naději, pocházejí z mezinárodní fotobanky. Bohužel. Zázvor v podmínkách české domácnosti – a to potvrzují i zkušení zahradníci – nevykvete. Jestliže se to našim botanikům (tím myslím profesionální i amatérské) někdy podaří, tak leda v celoročně vytápěných sklenících s udržovanou vlhkostí vzduchu a v zemině, která je pro tropické rostliny optimální.

Zázvor neposlouží jako dekorativní bytová květina, leda jako názorná pomůcka k pochopení, jak asi nadzemní část zázvoru vypadá (nebude to přesné, protože bude neduživější než ve své domovině).

Můj závěr

Trochu jsem zklamaná, došla jsem tak k jedinému závěru. Celoroční dostupnost a relativně nízká cena čerstvého, sušeného nebo kandovaného zázvoru na českém trhu nevěští domácímu pěstování zázvoru ekonomickou efektivitu. Postrádám i jakousi „zahradnickou radost“.

Více hlav, více smyslů…

Opakuji: Nikoho jsem nechtěla odradit. Jen se mi zdálo upřímnější napsat, k jakému jsem dospěla výsledku. Že pěstování zázvoru v české kotlině nemá jinou hodnotu než „badatelskou“. Jen si ověříme, že je oddenek životaschopný.

Ale třeba se pletu? Možná jen nemám pěstitelské štěstí? Tak prosím: Napište do diskuse své osobní zkušenosti s pěstováním zázvoru.

 

Foto: Za exotické květy a kupu zázvoru děkuji serveru freeimages.com. Snímek slibně vykukujícího zázvoru z hrnečku (receptar)

http://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2016/02/pestovani-zazvoru-zazvor-a-jeho-pestovani.jpghttp://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2016/02/pestovani-zazvoru-zazvor-a-jeho-pestovani-150x150.jpgreceptarBylinkyPĚSTITELSTVÍ - MŮJ KONÍČEKpěstování zázvoru,pěstování zázvoru doma,pěstování zázvoru v našich podmínkách,zázvor a jeho pěstování,zázvor a jeho účinkyJe pěstování zázvoru snadné? • Zázvor údajně vzejde i v paneláku. • Bude vlastní úroda, dekorativní pokojová květina, či tajuplný květ? • Co potřebujeme vědět o pěstování zázvoru. • Pěstujeme zázvor - není nad vlastní zkušenosti. • O pěstování zázvoru bez servírek. Zasadit zázvor napadne asi každého, kdo má alespoň minimální pěstitelské...Blog o zahradničení, pěstování a receptech