Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Plněný velikonoční pletenec, recept. • Tradičně, a přesto trochu jinak?  Místo velikonočního mazance upečeme velikonoční cop, pletenec.  Velikonoční cop každý naplní podle svého gusta – a tak to bude nejlepší. • A co takhle plněný kynutý pletenec stočit do velikonočního věnce? • 

velikonocni-mazanec-pletenec-recept

Upéct místo velikonočního mazance plněný velikonoční cop (pletenec), to není špatný nápad. Velikonoční cop se náramně hodí ke sváteční snídani – na Boží hod velikonoční či v pondělí. Jak kdo chce. Ve velikonočním pletenci jsou skloubeny všechny dobré vlastnosti vánočky i mazance, ale má něco navíc – plátky copu už není třeba ničím mazat.

Velikonoční pletenec připomíná pomlázku

ilu_pomlazka_pixabay_mpZatímco na Bílou sobotu pletou pantátové se syny pomlázku z předem namočených vrbových proutků, paňmámy zatím v klidu a o samotě pečou mazanec. Ale někdy mohou nachystat překvapení – a místo mazance upéct cop, vrkoč, pletenec – zkrátka také takovou pomlázku. Mohou se k tomu rozhodnout, ještě když těsto kyne v míse. Velikonoční cop se peče ze stejného těsta jako mazanec.

Velikonoční pletenec sice má tradici, ale novodobou – a spíš takovou „pohanskou“. Nevychází z křesťanského zvykosloví. Hospodyně jej obvykle nenosí v bílém šátku v neděli na mši, aby byl jako mazanec pomazán. Velikonoční pletence ze všeho nejvíc připomíná pomlázku. Asi jej vymyslel někdo, pro koho je největší velikonoční atrakcí koleda, šmigrust. Ale záleží snad na tom?

Velikonoční plněný cop: Recept

velikonocni-kynuty-cop-recept-2

Suroviny na velikonoční cop

  • 600 g polohrubé mouky
  • 80 g cukru
  • 1/2 zarovnané polévkové lžíce soli
  • 200 ml mléka
  • 1 celé vejce + 1 žloutek
  • 21 g čerstvého droždí (1/2 českého balíčku)
  • kůra z 1/4 většího citronu
  • 150 g Héry, másla nebo jiného tuku na pečení (Stella, Palmarín a podobně)
  • 80 g másla nebo zbylé Héry, tuzemský rum nebo rumová tresť
  • nádivky podle vlastní volby

testo-velikonocni-mazanec-pletenec-recept-3

Těsto hebké jak andělské líčko

Do zadělávací mísy proseji mouku, aby bylo těsto vzdušnější. Do mouky vmíchám cukr, citronovou kůru a sůl. Opravdu tam dávám půl lžíce soli, neupsala jsem se. Jen dobře osolené těsto nechutná jalově. Mám to od babičky-selky i od babičky svého syna – na kilo mouky, zarovnaná lžíce soli. Zarovnané, a to píšu vždy. Zarovnané lžíce docílíme tak, že nabereme sůl na lžíci, do druhé ruky vezmeme rovný nůž, nasadíme jej na oba okraje lžíce. Nožem „jedeme“ po obou okrajích jamky lžíce jako kolejích a odhrnujeme přebytečnou sůl. Tak vznikne množství „zarovnaná lžíce“ soli. A do těsta z 500 g mouky dávám polovinu tohoto množství! Zvažte to na váze, anebo přehrňte na čajovou lžičku. a Přesvědčíte se sami, že té soli není moc. Proto byly kynuté moučníky moučníky naši předků tak dobré, že pekaři/pekařky těsto řádně osolili.

  • Mléko ohřeji tak na teplotu těla (nesmí pálit ani chladit, vložený prst nesmí cítit vůbec nic) a rozpustím v něm kvasnice. Směs vliji na mouku a nechám droždí vzejít.
  • Přidám rozpuštěný tuk, vejce a žloutek.
  • Hnětačem zpracuji těsto, aby bylo vláčné, hladké a hebké. Asi jako tvář andělíčka, jestli víte, jaká mají chrubínci líčka.
  • Přikryjí utěrkou a nechám kynout.
Čtěte také:  Brynzové halušky, pozdrav ze Slovenska

plneny-velikonocni-cop-4

Matky copatých dcer mají cvik

Těsto je vykynuté asi za 45 minut. Rozdělím je na tři pokud možno stejné díly. Každý rozválím na obdélník v délce plechu, asi centimetr vysoký. Potřu nádivkou podle svého výběru a smotám do tenké dlouhé rolády. To budou prameny copu. Náplň může být v každém pramenu jiná. Tentokrát jsem dala do dvou pramenů tvaroh ochucený (a zpevněný) vrchovatou lžicí malinového pudinkového prášku a rozinky, třetí pramen byl uvnitř s meruňkovou marmeládou.

Z pramenů jsem upletla cop. Maminky dlouhovlásek to „mají v ruce“, ale splést tři prameny není nijak složité. Konce jsem spojila a spoj křížem zajistila párátky.

vanocka-recept-5

Neuspěchat pečení

Cop jsem opatrně přenesla na papírem vyložený a pomastěný plech. Protože jsem prameny manipulací trochu natáhla, byl cop delší něž délka plechu. Tak jsem jej uložila diagonálně.

Rozšlehala jsem zbylý bílek, pletenec jím potřela a posypala sezamem. Dobrý by l i nemletý mák, a nebo obojí – třeba střídavě posypat prameny sezamem a mákem. 

  • Poznámka: Papír dávám pod cop proto, že bílek někdy trochu steče. Když to je přímo na plech, cop se přilepí. K papíru se sice přilepí také, ale lze jej velmi snadno sloupnout. 

Troubu nejdřív vyhřeji na 220 stupňů. Vložím plech s copem a teplotu stáhnu na 180 stupňů. Po deseti minutých cop shora přikryji plátkem alobalu nebo pergamenu na pečení a stáhnu teplotu na 160 stupňů. Při tak nízké teplotě peču asi 45 minut. Upečenost zkontroluji vpichem špejle.

velikonocni-peceni-recepty-6

Protože byl cop potřen bílkem, bude mít povrch hnědý a lesklý – jako vánočka nebo mazanec. Nelekněte se, není spálený.

  • Mám takovou fintu, a svěřím vám ji. Ještě horký, sotva z trouby vytažený cop potřu rozpuštěným máslem s tuzemským rumem nebo alespoň s rumovou trestí. Ještě vlhký pocukruji. Tak, jako se to dělá u frgálů nebo u českých svatebních koláčků.
    Zkuste to – a neděkujte, rádo se stalo. ;=))
Čtěte také:  Velikonoční dekorace: Jak vypěstovat mladé velikonoční obilí a co se zbylým pšeničným zrnem

velikonocni-kynuty-cop-plneny-recept-7

Vychladlý pletenec krájím pilkou na pečivo. Obvykle jej dávám ke snídani v neděli na Hod boží, to míváme hosty. I když jsou na stole ještě jiné „snídaňové potraviny“, na závěr se do plátku pletence každý rád zakousne. A co se nesní, zabalím návštěvám do „vejslužky“.

velikonoce-plneny-cop-8

A ještě…

  • Nádivky mají i estetickou funkci. Na řezu dobře vypadají tmavá švestková povidla, maková nádivka a bílá tvarohová nádivka. Moderním (a nebo starobylým) chutím by mohlo vyhovovat rozválený plát potřít máslem, posypat krystalovým cukrem a mletou skořicí. Totéž lze udělat s kakaem nebo s mletými ořechy. Kdo si rád maže vánočku nebo mazanec marmeládou, může ji zvolit pro náplň pramenů. Meruňková chutná v copu skutečně excelentně.
  • Náplň musí být chladná, to platí hlavně pro vařené nádivky z máku nebo z ořechů. Rozehřála by těsto a pramen by se zbortil už při stáčení. Proto také nesmí být náplně příliš, aby pramen neztratil pružnost a při pletení se nepotrhal.
  • Upečený cop lze před podáváním nějak stylově nazdobit. Viděla jsem copy, které měly na jednom konci mašli a stuhy vedené po délce copu – z marcipánu. Nebo byl cop obtočen rustikální stuhou textilní – jen na ozdobu, ta se zřejmě nejedla.
    To jsem napsala jen jako spouštěč, protože kdo zdobí rád, určitě už má x svých nápadů.
  • Když by byly prameny delší, lze plněný cop stočit do věnce. V tom případě se konce copu nezajišťují, ale po stočení do věnce se šikovně spojí k sobě. 

velikonocni-recepty-9

Foto: Obrázek pomlázky s kraslicemi je ze serveru pixabay.com. Ostatní obrázky k článku o velikonočním copu (receptar)

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2018/03/velikonocni-kynuty-cop-plneny-recept-7.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2018/03/velikonocni-kynuty-cop-plneny-recept-7-150x150.jpgreceptarMoučníky, dezertyRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAco je velikonoční cop,domácí vánočka,jak na velikonoční cop,jak nazdobit velikonoční cop,jak se dělá kynutý velikonoční cop,jak upéct velikonoční cop,jak zaplest velikonocni pletenec,kynutý velikonoční cop,kynutý velikonoční cop recept,mazanec,recept na mazanec,recept na vánočku,recept na velikonoční pletenec,těsto na kynutý velikonoční cop,vánočka recept,velikonoční cop místo mazance,velikonoční cop místo pečeného věnce,velikonoční cop recept,velikonoční cop z těsta kynutá,velikonoční cop z těsta nejlepší,velikonoční cop z těsta plněný,velikonoční cop z těsta recept,velikonoční cop z těsta s nádivkou,velikonoční cop z těsta s tvarohem,velikonoční cukroví recepty,velikonoční mazanec,velikonoční mazanec kluci v akci,velikonoční mazanec top recepty,velikonoční pečení recepty,velikonoční pečení sladké recepty,velikonoční pletenec,velikonoční recepty,velikonoční věnec,velikonoční věnec kynutý,velikonoční věnec z copuPlněný velikonoční pletenec, recept. • Tradičně, a přesto trochu jinak? • Místo velikonočního mazance upečeme velikonoční cop, pletenec. • Velikonoční cop každý naplní podle svého gusta - a tak to bude nejlepší. • A co takhle plněný kynutý pletenec stočit do velikonočního věnce? • 
Čtěte také:  Velikonoční menu: Jehněčí kotlety se smetanovým špenátem
Upéct místo velikonočního mazance plněný velikonoční cop (pletenec), to není špatný...
Blog o zahradničení, pěstování a receptech

Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.