Tento článek Makové panenky je užitečný. Doporučíte ho také?
 • 126
  Shares

Schwarzwaldský dort, Schwarzwälder Kirschtorte, domácí recept. Osmnáctiny drahé dcery?  Zásnuby?  Stříbrná, zlatá, diamantová svatba?  Není vhodnější dort, než schwarzwaldský třešňový.  Stojí za vyzkoušení. 

schwarzwaldský dort recept

Schwarzwaldský dort se vyskytuje na seznamu tradičních světových specialit. Schwarzwaldský dort tvoří kakaový piškot měkký jako lesní mech, lahodná třešňová (nebo višňová) nádivka – to vše proloženo hojnou dávkou šlehané smetany. Chuť a vůni schwarzwaldskému dortu dodává schwarzwälder kirschwasser nebo jiná třešňová pálenka, kterou je dort štědře prosáknutý. Schwarzwaldský dort je proto zákusek pro dospělé.

Schwarzwald: Hodiny, šunka a třešňový dort

Pohoří Černý les, Schwarzwald, leží sice  v Bádensku-Württembersku, ale nepřipadá nám to jako cizí krajina. Známe totiž atributy Schwarzwaldu:

2_schwarzwald

„Švarcvaldky“, proslulé pestře malované nástěnné schwarzwaldské hodiny (se závažím a někdy s kukačkou), bývaly za starých časů i u nás ozdobou venkovských světnic.

Schwarzwaldská šunka je lahůdka chráněná zeměpisným názvem. Jedná se o delikátně kořeněnou sušenou šunku, která se podává v plátcích slabších než okvětní lístky.

A potom tu jsou schwarzwaldské třešně, jimiž se zjara stráně Černého lesa bělají. Z třešní se zde vyrábí schwarzwälder kirschwasser, což není žádná „třešňová voda“, jak se někdy dočítáme ve strojových překladech z němčiny, ale pálenka, třešňovice. A právě ten kirsch a třešně dávají chuť další ikoně kraje – schwarzwaldskému třešňovému dortu.

Schwarzwaldský dort najdeme v nabídkách kaváren a hotelových jídelen celého světa.

Protože to je dort „typový“ (podobně jako třeba Sacherův dort nebo dort Pavlova), má na celém světě stejnou podobu: kakaový korpus zmáčený kirschem, plněný třešňovou nádivkou a značným množstvím šlehané smetany. Zdobí se jemně čokoládou a ona příslovečná „třešnička“ dort korunuje.

3_pravy-schwarzwaldsky-dort-original

„Ach, ten švarcvald… To musí být dort dortů!“

Naše prababičky „švarcvald dort“ znaly. Ale poválečné generace hospodyněk si mohly jen nechat zdát o tom, že onen „dort dortů“ svým blízkým připraví. Vždyť na něj padne až litr šlehačky! A v dobách socialismu stálo 250 ml smetany ke šlehání deset korun! Podívejte se do tabulek statistického úřadu, jaké byly průměrné platy. A i tehdy platilo, že průměru dosáhl jen málokdo, stejně jako dnes. Namátkou sedmdesátá léta:

… 1971/1997, 1972/2090, 1973/2164, 1974/2237, 1975/2313, 1976/2382, 1977/2462, 1978/2537, 1979/2597, 1980/2656, 1981/2699…

Že by se „švarcvald dort“ prodával v cukrárnách? Dort s kořeny v západním, hodně, hodně západním Německu? To tak.

I naše máti jen vzdychala, když nám vyprávěla, jaká to asi musí být dobrota. A já v duchu trpěla, když jsem v groteskách s Chaplinem viděla, jak po sobě lidé mydlí šlehačkovými dorty. „Aby to tak byly ty třešňové dorty,“ trnula jsem.

V současné době, kdy v receptech na novodobé dezerty „létají šlehačky a zakysané smetany sem ta tam“, schwarzwaldský dort nikoho nezruinuje. A my jej můžeme – při slavnostech nejslavnostnějších – svým blízkým připravit. Ale pozor – v původní podobě jen blízkým starším osmnácti let. Pálenky v něm totiž je víc než malé množství.

4_svarcvaldsky-dort

Schwarzwalský dort, Schwarzwälder Kirschtorte

Kakaový piškotový korpus

 • 5 vajec
 • 2 plné lžíce kakaa, 2 plné lžíce kukuřičného škrobu a do 200 g dovážit hladkou moukou
 • 200 gramů krystalového cukru
 • 5 polévkových lžic vřelé vody
 • máslo a polohrubá mouka na vysypání formy
 • velmi malá špetka soli do bílků

Tak, zastavím se hned v úvodu. Existuje nepřeberné množství receptů na schwarzwaldský dort, zejména na jeho korpus. V zásadě je třeba dodržet jen to, že se musí jednat o kakaový piškot. Tedy o lehké těsto bez tuku.

  Retro: Dort Brusel, smetanový zákusek, který se "nedožil" vysokého věku

Uvedené suroviny jsou na dort z malé formy s vnitřním průměrem 22 centimetry. Kdo má větší formu, musí přidat, protože dort se pak dvakrát prořezává.

Jestliže má někdo svůj zaručený a vyzkoušený recept na kakaový piškot, ať ho klidně použije. Ten nabízený je vyzkoušený a výsledek je přesně takový, jak být – jako mech.

5_schwarzwaldsky-dort-piskotovy-korupus-recept

Těsto je bez tuku a bez berličky kypřicího prášku

Dortovou formu vymažu máslem a vysypu polohrubou moukou. Troubu zapnu na 180 stupňů Celsia. Žloutky a bílky oddělím, odvážím cukr (hned vsypu ke žloutkům), odvážím a promíchám sypké složky. Odměřím vodu a dám ji do mikrovlnky ohřát k varu.

Se špetičkou soli vyšlehám bílky do tuha. V jiné míse vyšlehám žloutky s cukrem do bělavé pěny. Snížím otáčky šlehače  a začnu postupně vmíchávat vřelou vodu a moučnou směs. Když je homogenní, ručně vmíchám tuhý sníh z bílku. Směs přeliji do formy a v předehřáté troubě peču při 180 stupních asi 40 minut. Zkontroluji špejlí.

Upečený korpus dám ve formě vychladnut.

6_schwarzwaldsky-dort-tresnova-napln

Třešňová nádivka

 • 700 ml zavařených vypeckovaných třešní ve vlastní šťávě
 • nebo 600 g čerstvých vylolupaných a očištěných třešní
 • 0,25 ml kirsche/třešňovice
 • mandlová tresť
 • 40 g škrobu nebo 1 pudinkový prášek

Velkou sklenici třešní zavařených ve vlastní šťávě (nakládám si je sama mimo jiné i pro účely schwarzwaldského dortu) přes cedník sliji. Odložím hrst třešní na ozdobu, odliji asi decilitr šťávy.

Třešně a zbytek šťávy dám vařit do kastrolku, v oddělené části tekutiny rozmíchám škrob nebo pudinkový prášek. Je to úplně jedno, pudink je pouze dochucený škrob. V některých německých receptech se také pudinkový prášek uvádí. Škrob vliji do třešní a svařím na hustou kaši. Přidám malou odlivku  pálenky a pár kapek mandlové tresti.

dort_cerstve_tresne_mpV třešňové sezoně by bylo neekonomické rozdělávat sklenici zavařených třešních. Stačí očistit třešně čerstvé, s jednou lžicí cukru a pár kapkami citronové šťávy nebo špetkou kyseliny citronové je podusit ve vlastní šťávě (uvolní se jí dost).

Škrob ovšem v takovém případě musím rozmíchat v necelém decilitru studené vody a vlít do směsi.

Stejně pak dochutím pálenkou a trestí.Tresť nemusí být, já ji přidávám k vyloupaným třešním, protože nahradí chybějící chuť jinak dodávanou vylouhovanými peckami.

Směs nechám vychladnout, ale za občasného promíchání, aby neztuhla v jednom kuse.

7_schwarzwaldsky-dort-naplne-do-dortu

Na náplni se nedá šetřit

Suroviny na náplň schwarzwaldského dortu

 • Uvařená třešňová kaše
 • Pálenka (na množství nehleďte)
 • 4 kelímky smetany ke šlehání + 4 ztužovače šlehačky
 • Hořká čokoláda

Dortový korpus je třeba nadvakrát proříznout, aby vznikly dva pláty a vrchlík. Nebudu nic radit ani doporučovat, sama s mám s tímto úkonem potíže.

  Co vyzkoušet na podzim? Originální perníkový dort se švestkami a jogurtem

Spodní díl se nejdřív pokape třešňovicí. Poctivě. Na obrázku je patrno, že plát moc poctivě pokapán nebyl – „ošizená“ sousta pak chutnala „ošizeně“. S tou třeňovicí je někdy problém. Není to kořalka, která je běžně doma v likérníku. My máme naštěstí švagra Mirka, který pálí a dává nám destiláty jako prezent. Jenže jsou roky, kdy právě třešňovice nebývá.

Přiznání: Jednou jsem z nezbytí použila meruňkový destilát. Samozřejmě, že se to poznalo, ale chutnalo to také výtečně. Ne, neradím „když není kirsch, vrzni tam meruňku“. Jen jsem se zmínila, že to s meruňkovicí chutnalo stejně báječně. ;=)

Na pokapaný plát nanesu všechnu třešňovou hmotu. Na ni polovinu z vyšlehané smetany. Přiklopím druhým plátem. Zase pokapu kořalkou, pomažu zbylou šlehačkou a přiklopím vrchlíkem.

Vyšlehám zbylé dvě smetany se dvěma ztužovači. Polovinou potřu celý dort, zbytek dám zatím do chladničky.

8_dorty-k-vyroci-svatby

Čokoláda: Málo, ale dobrá

Povrch schwarzwaldského dortu se tradičně sype hoblinkami hořké čokolády. Nemusí jí být moc, ale měla by být dobrá. Já nedělám hoblinky, a čokoládu prostě nastrouhám. Stačí dvě odlomené řady z táfličky. Nasypu na vršek dortu. Když se mi to nezdaří rovnoměrně, zlehka upravím silikonovým štětečkem.

9_dorty-od-mamy-recepty

Dokončení a poslední „třešnička na dortu“

Závěrečnou výzdobou schwarzwaldského dortu by měly být pusinky/hvězdičky vytvořené tím zbytkem odložené šlehačky. Na pusinky přijdou závěrečné „třešničky na dortu“. Používají se buď třešně zavařené, čerstvé, kandované nebo naložené v alkoholu.

Jsem na zdobení dortů „velmistr“, a lepší už to nebude. Tak se omlouvám estétům. Na druhou stranu dobře vím, že pro zkušené či nadané „zdobiče“ není problém dotáhnout závěrečnou úpravu podle svého umění. 

10_schwarzwaldsky-dort-recept

Foto: Obrázky v kolážích a dort na modrém pozadí pocházejí ze serveru freeimage.com. Děkuji za ně. Ostatní snímky z domácí výroby schwarzwaldského dortu (receptar). 

http://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2018/06/4_svarcvaldsky-dort.jpghttp://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2018/06/4_svarcvaldsky-dort-150x150.jpgreceptarMoučníkyRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAco je Schwarzwälder Kirschtorte,co je schwarzwälder kirschwasser,co je schwarzwaldský dort,co je švarcvaldský dort,dorty,dorty k narozeninám,dorty k výročí svatby,dorty od mámy,jak chutná Schwarzwälder Kirschtorte,jak chutná schwarzwälder kirschwasser,jak chutná schwarzwaldský dort,jak na švarcvald dort,jak na švarcvaldský dort,jak se dělá schwarzwaldský dort,jak se dělá švarcvaldský dort,jak vypadá schwarzwaldský dort,kde koupit schwarzwälder kirschwasser,piškotový korpus na dorty recepty,pravý schwarzwaldský dort,recept na dort,recept na schwarzwaldský dort,recept na švarcvaldský dort,recepty z třešní,schwarcvald dort,schwarzwald dort,Schwarzwälder Kirschtorte,schwarzwaldské řezy,schwarzwaldský dort,schwarzwaldský dort domácí recept,schwarzwaldský dort originál,schwarzwaldský dort recept,schwarzwaldský dort s třešněmi,schwarzwaldský dort s třešňovou náplní,schwarzwaldský višňový dort,Schwarzwalský dort,se šlehačkou,švarcvald dort recept,švarcvaldský dort,švarcvaldský dort jak chutná,švarcvaldský dort recept,švarcvaldský višňový dort recept,svatební dorty,svatební dorty fotogalerie,třešně,třešně recepty,třešňový dortSchwarzwaldský dort, Schwarzwälder Kirschtorte, domácí recept. • Osmnáctiny drahé dcery? • Zásnuby? • Stříbrná, zlatá, diamantová svatba? • Není vhodnější dort, než schwarzwaldský třešňový. • Stojí za vyzkoušení. • Schwarzwaldský dort se vyskytuje na seznamu tradičních světových specialit. Schwarzwaldský dort tvoří kakaový piškot měkký jako lesní mech, lahodná třešňová (nebo višňová) nádivka - to vše proloženo hojnou dávkou šlehané smetany....Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Doporučíte ho také?
 • 126
  Shares