Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Fazolový dort, čtyři recepty. Sladký dort z fazolí. Módní rozmar? Nikoliv, jen recept našich prababiček. Stála za vznikem fazolového dortu válečná nouze? Byl fazolový dort důsledkem přídělového systému? Dohady, hypotézy. Kdo zná odpověď?

Ve vzdálených zemích s cizí kulturou si pochutnáváme na sladkých delikatesách vytvořených z fazolí. Přitom i kuchyně ryze česká (a slovenská) má ve svém starém rejstříku zákusek, jehož základ tvoří vařené fazole. Fazolový dort. Fazolový dort si zaslouží reinkarnaci. Vyhovuje současným chutím.

„Zdravý“ recept? Spíš starý recept

Fazolový dort nepatří do kategorie moučníků „akademicky“ vymyšlených pod tlakem módní vlny takzvaně „zdravého“ žití. Nezdůrazňuje se ani jeho „bezlepkovost“ (což také doba žádá), protože třebas z fazolí, bezlepkový není. Fazolový dort patří do škatulky receptů po babičce, či spíš po prababičce.

Fazolový dort: Stopy, fakta, dohady

Fazolový dort. Našla jsem jej ve starodávném notýsku ve své sbírce receptů. Podle způsobu zápisů, výběrů a nesystematického řazení mi to připadá, jako by si nevěsta, než odejde od rodičů do své domácnosti, narychlo opsala recepty na všelijaká oblíbená jídla. Mezi nimi byl fazolový dort.

Autorka sešitku se vdávala někdy v roce 1943. Od října 1939 by v protektorátu Böhmen und Mähren zaveden přídělový systém. Byl snad fazolový dort nouzovým válečným východiskem? Mouka byla na příděl, kdežto fazole rostly na každé zahrádce. Slepice pro vejce se chovaly, kde to šlo. Cukr a máslo se musely pošetřit z přídělů. Možná recept mohl pocházet z tehdy vydávaných protektorátních „přídělových“ receptů? Nevím…

Přepis starého zápisku

  • Přísady: 18  dkg fazolí, 14 dkg cukru, vejce, lžíce jemné krupice, lžíce strouhané housky, 2 balíčky vanilkového cukru, ½ balíčku prášku do pečiva.
    Příprava:  Uvařené prolisované fazole umíchají se důkladně s cukrem a třemi žloutky, načež se přimíchá krupice, strouhaná houska a vanilkový cukr. Těsto se nechá ½ hodiny odpočinout. Na to přidáme ½ prášku do pečiva, jakož i tuhý sníh ze tří bílků. Dort pečeme v dobře vymaštěné a moukou vysypané formě, vychladlý rozřízneme nití a plníme krémem. Při přípravě hnědého dortu přimíchají se do těsta 2 – 3 kávové lžičky kakaa.

Po válce ještě pět let „na lístky“

Recept na fazolový dort (téměř stejný) se objevuje ve vele-známé kuchařce Vaříme zdravě, chutně a hospodárně, která poprvé vyšla v roce 1952. V receptu je navíc rum. Místo lžíce strouhanky a lžíce krupice se uvádějí tři lžíce strouhanky (což vyjde skoro nastejno), a je vynechán kypřicí prášek.

  • Přídělový systém byl po válce zrušen až 31. května 1953 (s měnovou reformou). Byl i fazolový dort v knize uveden coby šetrné “ poválečné východisko“?

Přepis poválečného receptu

  • 18 dkg vařených prolisovaných fazolí, 18 dkg cukru, 3 vejce, lžíce rumu, vanilka, 3 lžíce strouhané prosáté housky.
    Žloutky třeme s polovinou cukru do pěny, přidáme rum a prolisované fazole. Z bílků ušleháme tuhý sníh, zašleháme druhou polovinu fazolí a lehce jej zamícháme do utřené hmoty spolu se strouhanou houskou. Pečeme zvolna 3/4 hodiny a po vychladnutí plníme kakaovým krémem, kterým též dort potřeme a zdobíme. Nebo plníme jen uvnitř a polijeme kakaovou polevou.
Čtěte také:  Kuřecí srdíčka na divoko: Porce dobrého jídla za méně než 20 korun

Setrvačnost, anebo inovace dortu?

Legendární Múčniky slovenské autorky Máriy Hajkové poprvé vyšly v roce 1956. Pro Hajkové recepty je typické podstatné zvýšení nákladnosti moučníků, oproti gramážím surovin uváděných v kuchařských knihách předchozí generace.

Těžko odhadnout, zda byl fazolový dort tak populární či tak chutný, že jej Hajková zařadila i do Moučníků. Nebo snad proto, že jej inovovala? Už z receptu vidíme, že doznal změn. Do fazolového dortu nepatrně přidala fazolí, podstatně zvýšila počet vajec a místo strouhanky předepisuje mleté ořechy. Velmi zajímavý je krém, protože i do něj Hajková přidává fazole.

Přepis nejmladšího receptu

  • 200 g vařené a prolisované bílé fazole, 5 vajec, 180 g moučkového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 100 g mletých ořechů.
    Náplň: 3 dl mléka, 30 g hrubé mouky, 150 g moučkového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 100 g prolisovaných fazolí, 200 g másla, 1 lžíce rumu.
    Příprava: Žloutky s moučkovým a vanilkovým cukrem umícháme do pěny, přidáme vychladlé prolisované fazole a zamícháme. Z bílků ušleháme tuhý sníh a společně s ořechy jej přimícháme ke žloutkům. Těsto dáme vymazané a moukou vysypané formy a pomalu upečeme. Upečený vychladlý dort rozkrojíme, pokapeme rumem, potřeme náplní a spojíme. Povrch a boky potřeme rovněž náplní a ozdobíme šlehačkou a ořechy.  Náplň: V mléce rozmícháme cukr, mouku, vanilkový cukr a uvaříme hustou kašičku. Máslo umícháme, přidáme prolisované fazole, rum, po trošce vychladlou kašičku a všechno dobře vymícháme.
  • Tak to byl můj favorit!

Fazolový dort: Rekonstrukce s malou změnou

200 g vařené a prolisované (rozmixované) bílé fazole

5 vajec

110 g moučkového cukru + 1 balíček vanilkového cukru

2 špetky soli

100 g mletých ořechů

máslo a strouhanka na vysypání formy

Náplň

400 ml mléka

1 krémový prášek Zlatý klas (nebo 40 g hrubé mouky)

100 g moučkového cukru + 1 balíček vanilkového cukru

100 g prolisovaných fazolí

125 g másla

2 polévkové lžíce kakaa

1 lžíce rumu + 2 kapky mandlové tresti

Jak prolisovat fazole?

Uvařila jsem malé bílé fazole. Mám ve spíži i krásné velké bílé „máslové“, jenže mi jich bylo líto. Byl by z nich prima oběd, a co když se dort nezdaří? Malých fazolí nebude škoda, když dort nedopadne. Uvařila jsem celý balíček a zbytek později použila na fazolový salát.

Čtěte také:  Ať se jí říká rajská nebo rajčatová polévka, z čerstvých rajčat je vždy výtečná

Prolisovat fazole byl oříšek. Přes kovové síto? Tak to nešlo. Tedy šlo, ale velice špatně. Hrozilo vytržení pletiva z obroučky, a to jsem nechtěla. Nejlepší by bylo dvojdílné mačkadlo na brambory. Jenže to nemám. Řešením je semlet na masovém mlýnku, anebo rozmixovat. Mixovala jsem při nižších otáčkách, abych nevytvořila kaši. Materiál byl jiný než ta troška, kterou jsem prolisovala. Ale když není lis, ani vůle pasírovat…

  • Sušší hmotu ze síta (100 g) jsem uchovala do krému. Na těsto jsem už fazole mixovala.

S ořechy nebyly starosti. Mám jich stále trochu vyloupaných v příručních zásobách. A když je někdo vyčmuchá a spořádá, musí nalouskat a doplnit z velké zásoby. Tedy do fazolového dortu jsem ořechů dle Hajkové nastrouhala sto gramů.

Dál jsem postupovala podle předpisu:

  • ušlehat žloutky s cukrem a vanilinovým cukrem (dala jsem cukru méně),
  • vmíchat fazolovou měl,
  • ušlehat bílky (se dvěma špetkami soli),
  • společně s ořechy vmíchat bílky do těsta.
  • Dortovou formu jsem vymazala máslem a vysypala strouhankou.

Pozor na „teplotní šoky“

Těsto ve formě jsem dala do trouby vyhřáté na 170 °Celsia. Při této teplotě jsem dort 45 minut pekla.

Při zkoušce špejlí jsem viděla, jak pěkně a rovnoměrně korpus „naskočil“. Hned mi bylo jasné, že klesne, propadne se. Abych to minimalizovala, vypnula jsem troubu a upečený korpus jsem ponechala na mřížce trouby a pouze ji povytáhla – jako při postupném chlazení serníku, tvarožníku.

  • I tak se propadl, ale ne moc.

Upravený fazolový krém

Krém jsem, dámy kuchařky, nezlobte se, udělala po svém. Sice se mi velmi líbil nápad zakomponovat do něj trochu fazolí, rum a přidat kaši, na druhou stranu v něm bylo předepsáno poměrně dost cukru a másla (Hajková).

  • Kaši jsem uvařila z krémového prášku,
  • másla jsem dala jen půl kostky (125 g),
  • ubrala jsem na cukru,
  • zato jsem přidala kakao
  • a dvě kapky mandlové tresti.
Čtěte také:  Bratislavské vepřové plecko, originální recept. Tak to je retro jako hrom!

S podáváním nespěchat, nespěchat

Korpus (podle očekává se trochu propadl) jsem rozřízla nití. Vnitřek vypadal „všelijak“. Polovinu krému jsem natřela dovnitř, opatrně přiklopila vrchlík a zbytek namazala na povrch. Na boky už nezbylo, ale ani bych boky nepotírala. Jevily se velmi „zranitelně“.

Po asi čtyřech hodinách v lednici jsem zvědavě nařízla. Jen jeden kousek, zkušební, pro kuchařku. Ach, to mi to nechutnalo! Až jsem byla ráda, že u toho nikdo nebyl. Bylo to měkké, skoro až mazlavé, amorfní. Snad jenom vzdálený ohlas bonbonů bari mandle jsem ucítila (což způsobilo kakao a ta tresť…). Jinak zklamání. Dort jsem přiklopila a odsunula na terasu do chladné noci.

Druhý den po něm vznikla sháňka. „Co se to tady včera peklo, a pak nenabídlo?“

Fazolový dort se změnil k nepoznání. Korpus i krém se spojily v jednu lahodnou hmotu. Čokoláda, bari mandle, margotka – všechny krásy světa jsme v něm nacházeli. Nebyla to „buchta ke kafi“. Byl to zákusek, k němuž se hodil malý kalíšek něčeho dobrého, ostřejšího.

  • Tím končí svědectví o fazolovém dortu. Kterou z variant vyzkoušíte?
  • Jen nezapomeňte servírovat až po alespoň osmihodinovém ztuhnutí.

Foto: Všechny použité obrázky (receptar)

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2020/11/fazolovy_dort_tit_mp.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2020/11/fazolovy_dort_tit_mp-150x150.jpgreceptarMoučníky, dezertyRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAbílé,bílé fazole recepty,brownies z fazolí,červené fazole,červené fazole recept,dort z fazolí,dorty,dorty recepty,fazole,fazole recept,fazole recepty,fazolové brownies,fazolový dort,fazolový dort bez mouky,fazolový dort bezlepkový,fazolový dort příprava,Fazolový dort recept po prababičce,fazolový dort s fazolovým krémem,fazolový dort s krémem,fazolový dort stará česká kuchyně,fazolový dort ve starých kuchařkách,jak se dělá fazolový dort,krém fazolový dort,lisované fazole,recept na fazole,recepty na fazole,recepty s fazolemi,recepty z fazolíFazolový dort, čtyři recepty. • Sladký dort z fazolí. • Módní rozmar? • Nikoliv, jen recept našich prababiček. • Stála za vznikem fazolového dortu válečná nouze? • Byl fazolový dort důsledkem přídělového systému? • Dohady, hypotézy. • Kdo zná odpověď? • Ve vzdálených zemích s cizí kulturou si...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.