Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Rumové půlměsíčky, recepty. Buchta obyčejná, a přesto sváteční. Kdo nemá rád rumové půlměsíčky? Z jaké mouky se pečou rumové půlměsíčky. O rumových půlměsíčkách se mluví, rumové půlměsíčky se poměrně často pečou. Půlměsíčky s polevou: Nezapomněli jste na ně?

půlměsíčky cukroví

Pečete rumové půlměsíčky? Že je mají vaši doma rádi? Rumové půlměsíčky chutnají jinak než obyčejné řezy s polevou. A přitom to jsou obyčejné řezy s polevou. Rumové půlměsíčky máme rádi asi všichni. Napíšete svůj recept?

Kouzlo rumových půlměsíčků

Upečte na plechu placku z třeného těsta, potáhněte ji polevou, nakrájejte na řezy a předložte na stůl. „Hmmm, obyčejný cvíboch. No, ke kafi dobrý,“ dočkáte se odezvy.

Ale potáhněte tu třenou placku naprosto obyčejnou polevu z cukru a tuzemského rumu a buchtu na plechu vykrájejte formičkou (nebo skleničkou) do tvaru půlměsíčků. „Ooo, rumové půlměsíčky! Ty už dlouho nebyly,“ vrní rodina spokojeně. Čím to je?

rumové půlměsíce recept

Proč jsou řezy s polevou obyčejné, ale půlměsíčky nám připadají extra chutné (i když jsou upečeny z běžného – i když poctivého – třeného těsta)?

  1. Je to tím tvarem (akorát do pusy)?
  2. Či snad polevou z alkoholu, na jehož chuť jsme zvyklí?
  3. Nebo snad kombinací oněch faktorů?

Nevím, ale netrápím se pro tuto nevědomost. Raději rumové půlměsíčky čas od času upeču.

půlměsíčky s rumovou polevou

Moučník tak trochu sváteční

Rumové půlměsíčky se doma pečou jako běžný „nedělní“ moučník, anebo jako moučník pro slavnostnější příležitosti: rodinná setkání, zabíjačka, Velikonoce, návrat člena rodiny po delší nepřítomnosti. V některých rodinách dokonce rumové půlměsíčky připravují na Vánoce do kolekce vánočního cukroví. Tak moc je tento moučník oblíbený.

Těsto se sněhem, s práškem, i bez prášku

Příprava moučníku není náročná na práci, ale jsou body, na které je dobré myslet. Třebaže se chuť korpusu může trochu lišit (přídavkem kakaa či ořechů), dost často se jedná o poctivé třené těsto bez berličky kypřicího prášku. Kyprost zajišťuje bílkový sníh. Kolují ovšem i staré recepty, v nichž se sněhem nepočítá. Příkladem je například rozšířený recept ze starodávných Moučníků Máriy Hajkové (vizte obrázek). V něm jsou do těsta použity ořechy a čokoláda, ale ani prášek ani sníh. Kyprost zajišťuje dostatek celých vajec.

Čtěte také:  Kynutý jablečný závin, a na několik dní je o sladké postaráno

Tuk je v třeném těstě důležitý, je nositelem chuti. Je dobré použít buď máslo, anebo tuk přímo určený na pečení. Nevhodné jsou tak zvaně „odlehčené“ rostlinné tuky – ty obsahují hodně vody.

Mouka, tak to je slovo do pranice. Je podezřele diletantské napsat, že na typu mouky nezáleží. Jenže když si člověk přečte dvacet-třicet receptů, určitě natrefí na recept z hladké, polohrubé i hrubé mouky.

hajková půlměsíčky s citronovou polevou

Poleva by se neměla nedostávat

Ani na polevě hospodyňka nic neušetří. Předepisovaných 200 g moučkového cukru a tři lžíce tekutiny (dvě rumu, jedna vody) je poměrně málo. Onehdy jsem procházela internetovou diskusi čtenářek jednoho v Česku dost navštěvovaného „hospodyňského“ gastroportálu. Zazněl tam názor z praxe, že na klasický velký plech moučníku je třeba půl litru umíchané polevy. To není moje rada ani tip, jen opakuji, o čem české ženy diskutovaly na webu. Půl litru polevy se mi nikdy nepodařilo připravit. A tak skoro vždy polevu „přidělávám“. Je to rychlé. A nedávám vodu, jen rum a cukr.

Na obrázku ofoceném z Hajkové Moučníků je přirozeně lihuprostý tip půlměsíčků s polevou. Poleva je ovšem citronová a je ozvláštněna čokoládovou mřížkou. Možnost pro ty, kdo se chuti i vůni alkoholu chtějí nebo musejí vyhýbat.

Rumové půlměsíčky: recepty, které kolují

Rumové půlměsíčky kakaové

  • 300 g másla nebo Héry,  300 g cukru krupice,  6 vajec,  300 g hladké mouky,  40 g kakaa. Poleva:  rum,  cukr moučka.
    Příprava: Máslo, cukr krupice a celá vejce šlehačem nebo v robotu šleháme přibližně 20 minut. Přimícháme mouku s kakaem a rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech. Pečeme při teplotě 180 °C. Ještě teplé polijeme rumovou polevou smíchanou z rumu a cukru. Polevy bychom měli mít alespoň 500 ml.  Necháme zatuhnout a potom vykrajujeme kolečkem měsíčky.

Rumové půlměsíčky s ořechy

  • 180 g moučkového cukru,  180 g másla nebo rostlinného tuku,  5 vajec,  50 g čokolády,  80 g mletých ořechů,  180 g hrubé mouky,  rum na pokapání.
    Poleva:  200 g moučkového cukru,  1 lžíce vařící vody,  2 lžíce rumu,  1 lžička oleje.
    Příprava: Cukr, máslo nebo rostlinný tuk umícháme do pěny, přidáme vejce jedno po druhém a vždy dobře zamícháme. Do vymíchané hmoty nakonec přidáme strouhanou čokoládu, ořechy a mouku. Těsto rozetřeme na vymazaný a moukou vysypaný plech a v mírně teplé troubě upečeme. Upečený a vychladlý moučník pokapeme rumem, polejeme rumovou polevou, necháme ztuhnout a formičkou vykrajujeme půlměsíčky. Rumová poleva: Cukr zalejeme vařící vodou, rumem, olejem a umícháme hustou a lesklou polevou.
Čtěte také:  Výroba domácího kečupu: Recepty, tipy, zkušenosti. Po stopách kečupu v Česku
hajková múčniky půlměsíčky s polevou

Rumové půlměsíčky s rumem v těstě

  • Vejce 6 ks, změklé máslo 250 g, cukr moučka 250 g, vanilkový cukr 1 sáček, strouhaná kůra z 1 chemicky neošetřeného citronu, rozpuštěná a vychladlá čokoláda 70 g, rum 2–3 lžíce, hrubá mouka 140 g, kypřicí prášek 1 sáček.
    Poleva: cukr moučka 200 g, rum 2 lžíce, 1 bílek.
    Příprava: Žloutky oddělte od bílků, jeden bílek dejte zvlášť do misky, použijete ho pak na polevu. Ze zbylých pěti bílků ušlehejte tuhý sníh. Troubu předehřejte na 180 °C, hluboký plech vyložte pečicím papírem. Máslo s oběma cukry vyšlehejte do světlé nadýchané pěny. Postupně po jednom zašlehejte žloutky a citronovou kůru, pak pomalu přilévejte vychladlou čokoládu a rum. Promíchejte zlehka vmíchejte mouku s kypřicím práškem a nakonec opatrně zapracujte sníh. Těsto vlijte na připravený plech a pečte v předehřáté troubě zhruba 25 minut, až zpevní. Na polevu vyšlehejte cukr, rum a bílek dohladka a potřete jí upečený, ještě teplý plát těsta. Nechte důkladně zaschnout. Okrouhlou formičkou vykrajujte půlměsíčky.
měsíčky s polevou

Rumové půlměsíčky s kakaem I.

  • 4 ks vejce, 140 g máslo, 40 g kakao, 140 g cukr moučka, 140 g polohrubá mouka.
    Poleva: 0.5 dl rum, 1 ks citron, 200 g cukr moučka.
    Příprava: Máslo necháme změknout. Vejce pokojové teploty rozklepneme. Připravíme si ostatní suroviny – prosátou mouku, cukr a kakao. Máslo vyšleháme s cukrem, poté zašleháváme po jednom vejce, přisypeme mouku a zpracujeme hladké těsto. Nakonec přidáme kakao a zapracujeme. Těsto opravdu dobře vyšleháme, aby působilo skoro jako pěna. Menší plech vymažeme a vysypeme hrubou moukou. Formu také můžeme vyložit pečícím papírem. Hutné těsto nalijeme na plech a pomocí stěrky rozprostřeme po plechu. Kakaové těsto vložíme do trouby vyhřáté na 175 °C a pečeme cca 20 minut. Mezitím si připravíme polevu. Cukr prosejeme a po troškách zašleháváme rum a citronovou šťávu. Poleva musí být hustá a hladká. V případě potřeby cukru přidáme. Na ještě vlažné těsto nalijeme polevu a stěrkou potřeme celý povrch. Dáme do chladu a necháme zcela zatuhnout. Z těsta poté vykrajujeme měsíčky (vykrajovátkem s kulatým okrajem.). Kakaové měsíčky s rumovou polevou ukládáme do dózy nebo krabičky a podáváme jako cukroví.
Čtěte také:  Čedarová omáčka, královna sýrových omáček k těstovinám, masu i k zelenině
vykrajované půlměsíce s rumovou polevou

Rumové půlměsíčky s kakaem II.

  • 175 g polohrubé mouky, 175 g másla, 175 g, cukru, 4 lžíce kakaa, 5 vajec, tuk na vymazání.
    Na polevu: 200 g moučkového cukru, 4 lžíce rumu, voda.
    Příprava: Žloutky oddělíme od bílků. Cukr, změklé máslo, kakao a žloutky utřeme do pěny. Bílky vyšleháme na sníh. Plech vymažeme tukem a vysypeme hrubou moukou nebo krupicí. Do vyšlehaných žloutků s cukrem postupně zapracujeme mouku a pak opatrně i sníh z bílků. Těsto rozložíme na vymazaný plech a pečeme v troubě rozehřáté na 170 °C asi 10 až 15 minut. Cukr rozmícháme s rumem a podle potřeby přidáme i trochu horké vody. Jakmile upečené těsto vychladne, potřeme jej polevou a vykrajujeme vykrajovátkem.
rumové půlměsíčky

Vykrájeno. A co dál?

  • Při pečení korpusu na půlměsíčky liju těsto přímo na vymazaný a vysypaný plech. Nepoužívám pergamen. Mám totiž vyzkoušeno, že se z plechu bez papíru moučník lépe vykrajuje. Vykrajovací forma po plechu hladce klouže.
  • Při vykrajování je dobré volit formičku, která nemá z horní strany „rantlík“, který by půlměsíček mohl deformovat.
  • Z prokrojků a odřezků nejsem ani trochu smutná. Shromáždím je, nechám uschnout (aby neplesnivěly). Ve správný čas je rozdrolím (nebo rozmixuji), přidám k nim kousek másla, vajíčko, práškové kakao, mleté ořechy a rum. Vypracuji hmotu, kterou zformuji do kuliček nebo do válečku. A mám nepečené cukroví.

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2022/01/pulmesicky-cukrovi_1.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2022/01/pulmesicky-cukrovi_1-150x150.jpgreceptarMoučníky, dezertyRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAco s rumem,jak se pečou Rumové půlměsíčky,měsíčky s citronovou polevou,měsíčky s polevou,moučník ke kafíčku,moučníky ke kávě,moučníky na plech,moučníky recepty,moučníky recepty s rumem,pečení na neděli,půlměsíčky cukroví,půlměsíčky s polevou,řezy ke kafíčku,rumové cukroví,rumové měsíčky,rumové měsíčky recept,rumové měsíčky s polevou,rumové půlměsíce,Rumové půlměsíčky nejlepší recepty,Rumové půlměsíčky recepty,Rumové půlměsíčky s rumovou polenou,sváteční řezy na plech,třené těsto,třené těsto na cukroví,vykrajované půlměsíčkyRumové půlměsíčky, recepty. • Buchta obyčejná, a přesto sváteční. • Kdo nemá rád rumové půlměsíčky? • Z jaké mouky se pečou rumové půlměsíčky. • O rumových půlměsíčkách se mluví, rumové půlměsíčky se poměrně často pečou. • Půlměsíčky s polevou: Nezapomněli jste na ně? • Pečete rumové půlměsíčky? Že je mají...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.