Tento článek Makové panenky je užitečný. Doporučíte ho také?
  • 424
    Shares

rozmaryn-pestovani-v-kvetinaciPěstování rozmarýnu je hračka. S pěstováním rozmarýnu v květináči a na zahradě si totiž poradí i nezkušení pěstitelé. Věřte mi. A užitek bylinky pro kuchyňské zpracování, domácnost i zdraví naší rodiny je k nezaplacení.

Pokud o pěstování této kouzelně aromatické bylinky ze Středomoří uvažujete, následující praktické rady a nápady zužitkujete.

Rozmarýn lékařský (latinsky Rosmarinus officinalis) a jeho pěstování, nároky na půdu a zálivku, množení a přezimování si přiblížíme krok po kroku. Jako bonus přidám navrch výborný recept z rozmarýnu. Na rozmarýnové máslo.

Jak na pěstování rozmarýnu ze semen

Není nad ten pocit, když v kuchyni přijde ten okamžik použít vlastníma rukama ze semínka vypěstovaný, čerstvý a voňavý rozmarýn. Semena rozmarýnu jsou zárukou toho, že uvidíte bylinku růst před svými zraky. Ale nejen to. Vždy víte, čím a jak a zda vůbec byla hnojena. Pokud se podaří, s úspěchem pak pěstitelé rozmarýn množí dál řízkováním.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Sáček semen rozmarýnu s 50 semeny vyjde do 30 korun v kterémkoli zahradnictví nebo osvědčeném internetovém obchodě pro pěstitele. Investice za pár korun, a takový užitek!

rozmaryn-semenaJak si rozmarýn předpěstovat? Semena rozmarýnu vyséváme do přenosných nádob, se kterými máme dobré zkušenosti. Já používám cokoli co dům dal – klasické truhlíky, starší květináče, zkouším miniskleníky nebo minipařeniště na parapet, ale i kelímky od jogurtů nebo kartony od vajec. Osvědčil se pro svou praktičnost rašelinový sadbovač, sám se v půdě rozpadne (4 kusy s 8 žlábky 6×6 cm vyjdou asi na 100 Kč, viz ukázky nahoře).

Semena této úžasné bylinky zasejeme nejlépe časně na jaře, v únoru a březnu, kdy sluníčko sílí a den se prodlužuje. Rozmarýn je aromatický keř pocházející z nehostinných oblastí Střemomoří. Původ bylinky jasně naznačuje, jak by měl vypadat i substrát k pěstování rozmarýnu: neměl by být těžký, přespříliš výživný a přemokřený.

rozmarym-pestovani-bylinkyKlíčivost semen rozmarýnu závisí na jakosti, stáří (nejkvalitnější jsou čerstvá semena) a způsobu skladování. Obecně vzato mají nízkou klíčivost. Může pomoct ale jeden trik: semena umístíme do mělké misky a zalijeme vodou. Namočená je necháme několik hodin. Semena rozmarýnu absorbují vodu, a tím můžeme klíčivost osiva zlepšit.

Sadbovač naplníme substrátem (aby nebyl příliš těžký, vylepšíme jej pískem) a do každého žlábku či kelímku sejeme několik semen – zvýšíme šanci, že nám v každém vyroste sazenička. Zasypeme asi 0,5cm vrstvou substrátu, pokropíme rozprašovačem a zakryjeme plastovým obalem, abychom vytvořili mikroklima. Ideální teplota pro klíčení semen je okolo 25 °C až 30 °C.

  Maminčiny recepty. 9x kuřecí stehna jinak: kuře pečené á la bažant, na rozmarýnu, česneku s paprikou i tymiánu

Po 4 až 8 týdnech uvidíte, jak sazeničky rozmarýnu začínají vyrůstat z hlíny. K přesazování budou rostlinky přichystané, až budou asi 7,5 cm vysoké, většinou v červnu.

Stručně: Pěstování rozmarýnu ze sazenic

Semena rozmarýnu dlouho klíčí, a tak kdo nemá dostatek trpělivost nebo s pěstováním voňavé bylinky začne pozdě, koupí si sazenice v dobrém zahradnictví. Do hliněného květináče s alespoň jedním odtokovým otvorem (rozmarýn nesnáší zamokření, kořeny by uhnívaly) nasypeme dobře odvodněný substrát (nejlépe s hrubým pískem) a sazenici zasadíme i s hlínou okolo bylinky.

Pěstování rozmarýnu – péče, vhodné pěstební podmínky

rozmaryn-pestovani-na-zahrade-bylinky-hrnceRozmarýn je nenáročný jako kterákoli jiná bylinka. Má rád slunné stanoviště, toleruje ale i stín, daří se mu v dobře propustné a spíše chudší, dobře odvodněné, ale dostatečně vlhké půdě s pH mezi 6 a 7. Potřebuje chránit před prudkým větrem, proto při pěstování v květináči na parapetu v bytě, na balkoně nebo terase se rozmarýnu bude dařit. Pokud jej pěstujeme venku, pak nejlépe v teplejších částech zahrady, třeba u jižní stěny domu. V prvním roce roste pomalu, ale v tom druhém nabírá na síle. Na jaře a v létě vytváří drobné kvítky.

Zazimování rozmarýnu

rozmaryn-pestovani-kvetyŘada pěstitelů si stěžuje, že jim rozmarýn usychá nebo v zimě uhynul. Rozmarýn nesnáší zimní zamokření kořenů. A i když je vytrvalý, trpí na velký chlad. Proto je nutné bylinku v nádobě na podzim přenést z balkonu do chladnější, ale bezmrazé místnosti. Pokud jej pěstujeme venku na zahrádce, přikryjeme jej netkanou textilií. V zimě může dojít k poškození při zatížení s těžkým sněhem. Při pěstování doma ve vytápěné místnosti nemusíme zalévat, použijeme rozprašovač, příliš suchý vzduch bylince škodí.

Množení rozmarýnu

Množení rozmarýnu se nejlépe provádí pomocí tzv. řízkování.

  1. Na jaře odřízněte asi 15 až 20 cm dlouhé výhony. Spodní lístky odstraňte.
  2. Zapíchněte výhony do misek s univerzálním substrátem s přídavkem štěrku.
  3. Zalévejte jen málo. Po 4-6 týdnech prověřte, zda se vyvinuly kořínky. Řízky vysaďte do květináčů následující jaro.

Umístěte květináč na slunné stanoviště, ale ne na přímé slunce. Pravidelně zalévejte a udržujte na teplém místě.

Můj TIP: Chceme-li řízkům pomoci v růstu, rostlinku umístíme do plastového sáčku s několika otvory v horní části. Pomůže to regulovat teplotu a vlhkost.

Sklizeň, skladování a kuchyňské použití rozmarýnu

Rozmarýn můžeme sklízet celý rok. Jeho vonící sličnaté úzké listy propůjčují svou vůni masovým jídlům (jehněčí, vepřové, kuřecí, telecí), omáčkám (např. recept rajská omáčka podle Zdeňka Pohlreicha nepracuje výslovně s rozmarýnem, bylinka ale chuť tradiční omáčky může vylepšit) i polévkám.

  Maminčiny recepty. 9x kuřecí stehna jinak: kuře pečené á la bažant, na rozmarýnu, česneku s paprikou i tymiánu

rozmaryn-recepty

Při přípravě pečeného masa můžeme použít celé větvičky. Rozmarýnová dřívka používáme třeba místo špejlí při grilování zeleniny, masa a ryb.

jehneci-maso-rozmarynVětvičky rozmarýnu uchováme na chladném, suchém místě. Rozmarýn můžeme také zmrazit a skladovat v mrazáku, uchovat v octě nebo použít k ochucení oleje a výborného másla.

Moderní studie prokázaly blahodárné účinky rozmarýnu například při trávení, vylučování žluči a moči, je účinný také při nadýmání nebo nízkém krevním tlaku. Má antibakteriální i antimykotické účinky, stimuluje aktivitu centrálního nervového systému, dýchacích cest, rozmarýnový olej stimuluje krevní oběh pokožky, působí proti křečím a dokonce přechází rozvoji některých typů rakoviny.

Je třeba ale dávat pozor, protože konzumace velkého množství rozmarýnu může zdraví škodit.

TIP: Domácí bylinkové máslo: rozmarýnové medové máslo (Rosemary-Honey Butter)

Škůdci a problémy rozmarýnu, které můžou zkazit radost

Největší problém s rostoucím rozmarýnem v interiéru je jeho náchylnost onemocnět padlím. Padlí je bílá, práškovitá houba, která se může vyvinout v případě, že vzduch v místnosti je vlhký a není zajištěn jeho dostatečný pohyb. Padlí rozmarýn nezabije, ale rostlinku citelně oslabí. Plísním a hnilobám zabráníme také dobrou drenáží.

Mějte se také na pozoru před mšicemi, někdy pomůže opakovaný postřik mýdlem.

K článku o pěstování rozmarýnu se použily tyto snímky:
rozmarýn pěstovaný v květináči: pixabay.com/cs/kuchyn%C4%9B-byliny-st%C5%99edozemn%C3%AD-mo%C5%99e-613184/
rozmarýn pěstování ze semen: flickr.com/photos/spidysg/5968802397/
ukázka rašelinových sadbovačů: wikimedia.org/wiki/File:JiffyPots.JPG
rozmarýn pěstovaný s dalšími bylinkami: flickr.com/photos/shannonholman/3493734083/
rozmarýn na jehněčím mase: pixabay.com/cs/pe%C4%8Den%C4%9B-jehn%C4%9B%C4%8D%C3%AD-rosemary-potraviny-581759/

http://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2015/02/rozmaryn-pestovani-v-kvetinaci.jpghttp://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2015/02/rozmaryn-pestovani-v-kvetinaci-300x300.jpgzezahradkyBylinkyPĚSTITELSTVÍ - MŮJ KONÍČEKjak pěstovat rozmarýn,jak pěstovat rozmarýn doma,jak přezimovat rozmarýn,jak se pěstuje rozmarýn,pěstování rozmarýnu,pěstování rozmarýnu na zahradě,pěstování rozmarýnu v bytě,pěstování rozmarýnu v květináči,pěstování rozmarýnu ze semen,rozmarýn,rozmarýn lékařský,rozmarýn pěstování,rozmarýn pěstování doma,rozmarýn usychá,rozmarýna pěstováníPěstování rozmarýnu je hračka. S pěstováním rozmarýnu v květináči a na zahradě si totiž poradí i nezkušení pěstitelé. Věřte mi. A užitek bylinky pro kuchyňské zpracování, domácnost i zdraví naší rodiny je k nezaplacení. Pokud o pěstování této kouzelně aromatické bylinky ze Středomoří uvažujete, následující praktické rady a nápady zužitkujete. Rozmarýn...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Doporučíte ho také?
  • 424
    Shares