Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Sušená jablka, křížaly, tipy. • Sušení křížal není pouze sezonní činnost. Křížaly se dají sušit třeba i v únoru. Mnohdy to je i výhodné. Křížal není nikdy dost. I pár jablíček lze pohodlně proměnit na křížaly. Křížaly se dají sušit různými způsoby.

křížaly z jablek

Sušení jablek na křížaly je činnost, kterou lze provádět v kteroukoliv dobu. Nemusí to být jen v čase sklizně ovoce, kdy je dost jiné práce. Dobrým obdobím jsou třeba i první měsíce roku, kdy ovoce uskladněné ve sklepech začíná ztrácet „formu“.

Křížaly v tisku, rozhlase v televizi

Křížaly mají v mediálním světě dvě hlavní období.

  1. První je v době sklizně ovoce (frekvenci různých pojednání o křížalách zvýší případná nadúroda, jakou Česko zažilo například v roce 2018).
  2. Druhá vlna zájmu nastává v adventu. V tu dobu média nabývají dojmu, že je třeba historické postavení křížal tak nějak připomínat, no a čtenáři se rádi podřídí.

Je to v pořádku, ve společnosti má být řád, jistota, uspořádání věcí.

jablečné křížaly

Na Hromnice křížal více

Ovšem mnozí z nás, kdo máme to štěstí, že bydlíme v podsklepeném domku a do sklepa ukládáme vlastní ovoce, myslíme na křížaly ještě v třetím čase. A to kolem Hromnic.

  1. V době sklizně zpracováváme jablka padaná, červivá a mechanicky poškozená: strouháme je a zavařujeme, nakládáme kompoty, mrazíme jablečné dřeně, vyrábíme povidla, ovocné pasty. Nepoškozená jablka ukládáme do sklepa.
  2. Do Vánoc a v exponovaném svátečním čase hledíme, aby se na stůl dostala jablka co možná nejčerstvější.
  3. Po Vánocích máme obavy, aby nepřišla nazmar jablíčka, jejichž tváře už začínají brázdit vrásky.
jak zpracovat jablka křížaly

Po Hromnicích dost často učiníme „krátký proces“ se všemi odrůdami, které – ač měly být zimní – mají „na kahánku“. Jsou zvadlé, a vlastně na nic jiného se nehodí, než na křížaly. Celý advent a celé svátky držela ta jablka pohotovost. Tak si zaslouží důstojný konec.

  • Ale pozor. Podobný cyklus péče o uskladněné ovoce vyznávají i někteří velkopěstitelé. Právě v prvních měsících roku někteří vyprodávají skladové zásoby. Někdy stojí zato podívat se na stránky ovocnářů v okolí, případně jim zatelefonovat. To je jen obecný tip.
Čtěte také:  Dýňová semínka z Hokaido poslouží jako osivo, pochoutka i na kreativní tvoření
vykrajovač jablek

Vykrajovač urychlí práci

Právě tak je jen obecným tipem doporučení pořídit si ruční vykrajovač jablek. Je to praktické: jedním tahem vyřízne jaderník a zároveň jablko naporcuje na osminky.

Velmi ráda bych řekla: „Pořiďte si vykrajovač té a té značky.“ Neřeknu to. V toku let jsme doma zlikvidovali každý: od prvních nejlevnějších, náhodně koupených někde ve stánku, po drahé nástroje ze značkové prodejny. Asi máme všichni „moc páry“, těžkou ruku nebo co. Ale dosud každý pořízený vykrajovač se rozpadl na obroučku s úchytky, ostrý kroužek a osm lamel. Přesto jsem na nástroj tohoto typu nezanevřela a jeho pořízení doporučuji. ;=)

Sušení v elektrické troubě

Povadlá jablka umyji a uložím na suchou utěrku, aby oschla. Rozkrájím je na čtvrtky, zbavím jadřince, velké čtvrtky překrojím na osminky. (V obdobích, kdy je u nás celý nerozpadlý vykrajovač, použiji tento nástroj.)

Plech na pečení vyložím pergamenem. Zabrání tomu, aby jablka přischla k plechu. Vypnu topení v kuchyni a v sousedních místnostech. Troubu zahřeji na 100 °Celsia. Plech vložím do trouby. Asi po deseti minutách (ale ne později) snížím teplotu na 60 °Celsia. Mezi dvířka trouby a rám vložím nějakou zarážku (třeba vařečku), aby dvířka zůstala pootevřená. Několik hodin suším, teplotu nezvyšuji.

  • V elektrické troubě suším jen menší množství ovoce, spíš jen jako rychlou „záchranu“ povadlého stolního ovoce, anebo menšího množství ovoce vybraného při kontrole ve sklepě.

Křížaly sušené na radiátoru

jablečné křížaly

Topné sezony se dá velmi dobře využít pro sušení křížal v panelovém bytě. Někdo doporučuje nakrájená jablka navléct na šňůru a zavěsit na radiátory. Když jsem ještě žila v paneláku, zpočátku jsem křížaly z povadlých jablek také tak sušívala.

Pak jsem ale „vymyslela vynález“ praktičtější. Je aplikovatelný hlavně v bytech vybavených žebrovými radiátory. Jablka (i hrušky) jsem nakrájela na osminky a navlékla na špejli. Radiátory jsem pokryla tenkou čistou textilií (abych je ochránila před unikající šťávou) a přes ní naskládala ty jablečné špízy.

Čtěte také:  Všechno, co je třeba vědět o fazolích. Praktické tipy, rady a zkušenosti
křížaly z jablek na plechu

Jak radiátorem proudily kilojouly ohřívající vzduch místností, strhávaly s sebou i vlhkost a vůni jablečných špízů. Suchému vzduchu v paneláku to prospělo.

  • Vůně jablek je příjemná,
  • náklady na sušení jsou nulové, protože v chladném počasí se beztak topí.

V závěru i tyto křížaly potřebují jen krátké dosušení v pootevřené troubě při takových 60 až 80 °Celsia.

Sušení křížal v elektrické sušičce

sušení jablek v sušičce

Kdo vlastní nějakou tu „latifundii“ nebo dva tři ovocné stromy, k elektrické sušičce se časem „dopracuje“. Za cenu nějaké té spotřebované energie je sušička dobrým a spolehlivým pomocníkem. Sušit křížaly v sušičce je pohodlné, bezproblémové, vlastně o tomto konání není třeba ani mluvit.

  • Sušičku každý nemá. Ale možná ji mají přátelé, kolegové, příbuzní. V prvních měsících roku jejich sušička leží někde nevyužita, protože „své“ už u domácích odvedla. Jsou-li vztahy dobré, majitelé se asi nebudou bránit zapůjčení. Jen se to sušení mimo sezonu musí dít pod jiným elektroměrem. ;=)
perníková buchta křížaly

Že jsou křížaly celkem neškodný mls, rychlé doplnění energie a poslouží k utišení hladu, to asi není třeba připomínat.

Křížaly se ovšem mohou použít do litých buchet (podobně jako jiné suché ovoce), do masových nádivek, do omáček. Anebo se mohou svařit na zimní kompot, takovou jednodruhovou staročeskou „muziku“.
Na obrázku Müsli perník, moučník pro nevlídné podzimní dny s kompotem z jablečných křížal.

Foto: (receptar)

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2020/01/krizaly-z-jablek.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2020/01/krizaly-z-jablek-150x150.jpgreceptarMOUDRÉ RADY MAKOVICEhromnice,jablečné křížaly,jak dělat křížaly,jak na křížaly,jak se dělají Křížaly,jak sušit jablka,jak sušit křížaly,jak udělat křížaly,jak uskladnit křížaly,jak zpracovat jablka,křížaly,křížaly na plechu,křížaly na radiátoru,křížaly na špejli,Křížaly recept,křížaly v troubě,křížaly z jablek,křížaly z jablek v sušičce,křížaly ze sušičky,na hromnice o hodinu více,recepty z jablek,sušená jablka,sušená jablka v sušičce,sušení jablek,sušení jablek v sušičce,sušení křížal,svátek hromnice,vykrajovač jablek,vykrajovač jadřincu z jablekSušená jablka, křížaly, tipy. • Sušení křížal není pouze sezonní činnost. • Křížaly se dají sušit třeba i v únoru. • Mnohdy to je i výhodné. • Křížal není nikdy dost. • I pár jablíček lze pohodlně proměnit na křížaly. • Křížaly se dají sušit různými způsoby. •
Čtěte také:  Vizovické pečivo: Výroba tradiční moravské lidové dekorace zaujme děti i dospělé
Sušení jablek...
Blog o zahradničení, pěstování a receptech

Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.