Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Brynzové pirohy / taštičky, recept. Slovenské brynzové pirohy nejsou pečené, ale vařené. Brynzové pirohy z bramborového nebo nudlového těsta? Brynzové taštičky s rajčatovým přelivem, vyzkoušíte? Brynzové taštičky s rajčatovou omáčkou – vlivy evropské kuchyně na českém talíři.

Brynzové taštičky s rajským přelivem, to je takové loučení s úrodným létem. Poslední čerstvá brynza (jasienka), poslední rajčata a cukety ze zahrady či z trhu. Pokrm by mohl být sezonní variantou brynzových pirohů.

Muž v kuchyni neponechá nic náhodě

Když člověk zve a přijímá hosty, dostává pak od nich reciproční pozvání. Ne, neříkám to z nějaké vypočítavosti. Je to vzájemné, vstřícné a milé.

Sešli jsme se onehdy se skupinou přátel kdesi na chalupě u Sázavy. Pestrá společnost. Byly to orgie. Honem, honem to upřesním. Byly to gastronomické orgie. Vaření se totiž ujali muži. My, ženské, jsme si alespoň odpočinuly (u dřezu věčně plného nádobí). Nebyli jsme jen o utopencích. Venkovní gril nestačil vychladnout, protože Sázava stačila zásobovat (rybami).

  • Všechny však překvapil Jiří. Jeho kuchařské vystoupení, tak to byl dokonale připravený koncert. Ravioli s ricotou a špenátem, přelité omáčkou z konzervovaných rajčat.

Jiří neponechal nic náhodě. V bezedném kufru jeho vozu se skrýval i strojek na přípravu („nudlového“) těsta. Ač žije v Podještědí, počínal si jako pravý Talián.

  • Víc slov netřeba, fascinována jsem jeho práci nafotila. Plněné těstoviny poléval nějakou rajčatovou omáčkou a sypal sýrem. Přípravu omáčky jsem nestihla nafotit.

Milovníci, znalci italské kuchyně, i kamaráde Jiří, odpusťte. A nazvěte mě třeba barbarem, já to vydržím: Když jsem ty ravioli s nádivkou z ricotty a špenátu jedla, myslela jsem na slovenské pirohy s brynzou. Rajčatová omáčka by se k těm slovenským taštičkám z nudlového těsta plněných ovčím sýrem také náramně hodila.

Jiří, nezlob se. Tvoje lehké a skoro hedvábné italské ravioly s ricottou mne inspirovaly k tomu, abych doma uvařila festovní slovenské pirohy s brynzou. Pro klasiky se slaninou, pro zájemce s omáčkou z čerstvých rajčat.

  • Inu, drahý Jiří, svět je krutý a lidem se nezavděčíš… ;=)
Čtěte také:  Taštičky s tvarohem nebo s povidly: I dospělým přijdou k chuti, natož dětem

Brynzové pirohy, slovenská specialita

Pirohy s brynzou, brynzové pirohy, se na Slovensku vaří ve všech „brynzových“ regionech, stejně jako brynzové halušky. Nejen v domácnostech. Jsou i v nabídce regionálních specialit v restauracích. Od Makova po Spišskou Novou Ves.

Když si brynzové pirohy objedná někdo, kdo příliš nezná slovenskou kuchyni, bude možná trochu překvapen. U nás se pirohy říká ruskému pečivu (vizte ruské pirohy). Slovenské brynzové pirohy jsou vařené. Není to ruský recept. Podobnému vařenému pokrmu by v ruském prostředí řekli „pelmeně“. Jinde ve světě (po italském vzoru) „ravioli“. U nás bychom asi zvolili výraz „taštičky“.

  • Proto se předem omlouvám nejen Jiřímu, ale také slovenským kuchařům. Nechci kazit jejich národní jídlo. Jen jsem ze všech evropských vlivů zkombinovala vlastní variantu: Brynzové taštičky s rajčatovým přelivem.

Rajčatový rozvar – omáčka, suroviny

6 malých měkkých rajčat

2 malé cibule

asi 10 – 15 cm cukety

2 polévkové lžíce oleje

kytička čerstvé bazalky, snítka tymiánu (nebo špetka suchého)

1/2 lžičky soli, 1/2 lžičky hnědého cukru, 2 lžičky octa

Cibuli nakrájím na plátky a osmahnu na oleji. Přidám na plátky nastrouhanou neoloupanou cuketu, nakrájená rajčata, sůl, bazalku a tymián. (S tymiánem opatrně, je velmi aromatický.) Pod pokličkou rozdusím (bez přilévání vody, tak třeba občas zamíchat). Dochutím cukrem a octem, podle potřeby opatrně dosolím. Omáčka by měla být jemné chuti.

Náplň do brynzových pirohů

Dvě středně velké den předem uvařené brambory jemně nastrouhám a smíchám se 125 gramy brynzy.

Jako pracovní nástroj se hodí vidlička, kterou se obě ingredience pěkně rozmělní a spojí. Žádného koření není třeba. Naopak – brambora se přidává ne pouze k „nastavení“ objemu nádivky, ale také k jejímu zjemnění. Brynza samotná je slaná a ostrá.

Čtěte také:  Upečeme pravé ruské pirohy se zelím nebo roládu s náplní ze zelí a mrkve?

Obyčejné těsto zvané nudlové

Na Slovensku se brynzové pirohy připravují nejčastěji z těsta s vařenými bramborami. Ale někde také z obyčejného těsta nudlového. Je to stejné, jako když se u nás dělají povidlové či tvarohové taštičky.

Nudlové těsto jsem zadělala z 500 g hrubé mouky, v které jsem rozmíchala půl kávové lžičky soli, tři celá vejce a tolik vody, aby de vypracovalo tuhé, ale pružné těsto.

Zatímco těsto zabalené do fólie odpočívalo, vyškvařila jsem slaninu (asi pět až sedm gramů na jednu porci). U řezníka jsem vybrala vysoký bílý špek, aby škvarky byly křehké.

  • V povídání věnovaném sladkým taštičkám Taštičky s tvarohem nebo s povidly jsou u vedeny recepty na různé typy těst. Protože jsou všechny těsta nesladká, lze je s úspěchem použít i na taštičky / pirohy brynzové.

Mezinárodní technika plnění

Z těsta jsem vyválela velmi tenkou placku. Jako na nudle. Kulatou formičkou jsem vykrájela kolečka. Do středu každého jsem položila lžičku náplně, kolečko přehnula v půli, okraje přimáčkla a vidličkou zpevnila.
Protože jsem měla těsta dost, prokrojky jsem už znovu nerozvalovala, (taštičky ze znovu rozváleného těsta by byly tvrdší), ale odkládala je. Ještě najdou uplatnění.

Vařit podle vlastní chuti

Hotové syrové taštičky / pirožky jsem vsypala do vřící osolené vody a asi deset minut vařila. Po osmi minutách jsem jednu taštičku vybrala a vyzkoušela. Byla na naše domácí chutě ještě přílišal dente“, tak jsem ještě dvě minuty přidala. Máme raději měkčí.

Uvařené taštičky jsem vybrala cedníkem, propláchla jsem je horkou vodou, vsypala do mísy a zlehka promastila tukem z horké vyškvařené slaniny. Omáčku, která mezitím vychladla, jsem znovu přihřála.

Strávníkům jsem při servírování nabídla dvě varianty. Kdo si řekl, dostal brynzové pirohy v originální slovenské podobě – jen posypané křupavými škvarečky z vyškvařené slaniny. Spíš jenom pro oko jsem je na talíři ještě posypala petrželkou.

Čtěte také:  Zpět ke kořenům: Obyčejné, klasické karbanátky. Aby se na ně nezapomnělo

Odvážní experimentátoři dostali taštičky s brynzou přelité rajčatovou omáčkou, jen trochu málo posypané slaninou.

Konečný výsledek byl takový, že rajčatovou omáčku si přidali ti, kdo „šli do druhého kola“, což byli všichni kolem stolu.

Klasiku jsem nezavrhla

Ne, neříkám, že od této doby zanevřu na klasiku a k pirohům s brynzou už budu navždycky připravovat zeleninový přeliv. Ale v době přebytku čerstvých rajských jablíček to stálo za vyzkoušení.

Nic nepřišlo nazmar

A co jsem provedla s těmi odkrojky těsta? Přidala jsem hrubou mouku, vypracovala jsem hroudu tvrdou jako kámen a z té jsem nastrouhala a usušila polévkové „drobení“ do zásoby. Třeba do houbové polévky. Bylo to vlastně při jedné práci.

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2020/09/brynzove_pirohy_titul.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2020/09/brynzove_pirohy_titul-150x150.jpgreceptarHlavní jídlaRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAbryndza,bryndza recepty,bryndzové pirohy,brynza,brynza recepty,brynzové pirohy,domácí slovenské pirohy,ovčí sýr,ovčí sýr recepty,pirohy,pirohy recept,pirohy s bryndzou,pirohy s brynzou,pirožky,plněné pirohy,plněné taštičky,recept na pirohy,recept na slovenské pirohy,recepty na pirohy,recepty s bryndzou,recepty s brynzou,recepty z bryndzy,recepty z brynzy těstoviny s brynzou,slané pirohy,slovenská kuchyně recepty,slovenské ovčí sýry,slovenské pirohy,slovenské pirohy s brynzou,slovenské recepty,těsto na pirohy,těsto na plněné pirohyBrynzové pirohy / taštičky, recept. • Slovenské brynzové pirohy nejsou pečené, ale vařené. • Brynzové pirohy z bramborového nebo nudlového těsta? • Brynzové taštičky s rajčatovým přelivem, vyzkoušíte? • Brynzové taštičky s rajčatovou omáčkou - vlivy evropské kuchyně na českém talíři. • Brynzové taštičky s rajským přelivem, to je takové...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.