Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Taštičky plněné tvarohem, recept. Tvarohové taštičky z babiččina sešitu receptů. Nezapomněli jsme na tvarohové nebo povidlové taštičky? Když není čerstvé ovoce na knedlíky, jsou “na forhontě” taštičky. Jak si poradit s tvarohovou náplní do taštiček. Děti mají sladké taštičky v oblibě. Když dospělé dožene mlsná, zastaví ji taštičky s tvarohem a s povidly.• Tipy na různá „taštičková“ těsta. •

DSC02518

V souboru sladkých jídel, která měly v repertoáru naše prababičky a babičky, nelze přejít bez povšimnutí vařené sladké tašky, taštičky. Nejčastěji byly plněné tvarohem nebo povidly. Ideální čas na tvarohové nebo povidlové taštičky nastane tehdy, když v sadu ani ve sklepě není čerstvé ovoce. Čili ponejvíc koncem zimy a počátkem jara.

U tabule: Taštička je, když…

Taštičky jsou trojrozměrné útvary tvořené ze všech stran spojeným tenkým plátem těsta a ukrývající nějakou náplň.

Taštička vznikne nejčastěji z vykrojeného čtverce nebo kolečka (respektive hranolu či válce o minimální výšce), na jehož střed je položena náplň. Čtvereček nebo kolečko se pak přehne ve středové ose – tím vznikne jeden pevný okraj. Ostatní volné kraje se k sobě dobře přimáčkntasticka_tabule_mpou, čímž se taštička uzavře.

Taštičky vytvořené z koleček mají efektní pravidelný tvar, a rovněž nejkratší spoj (podle vzorce π x d/2). Při jejich vykrajování ale vzniká odpad, který sice dál zpracujeme, ale bude už v horší kvalitě přidanou moukou.

Taštičky z vykrájené ze čtverců budou mít spoje vždy ve dvou délkách jedné strany. Když čtvereček složíme diagonálně, získáme trojúhelník (spoje 2 a), když v polovině strany, dostaneme obdélník (spoje ½  a + a + ½ a ).

Taštičky se zhotovují ponejvíc z jednoduchého těsta – tak zvaně nudlového. V některých rodinný receptech se do těsta přidává malé množství tuku a kypřidlo – kvasnice nebo prášek do pečiva.

  • No řekněte: Nedá se udělat „vědecké dílo“ i z popisu plněné taštičky? 

DSC02471

Tvarohové taštičky z Boženčina sešitu

Suroviny na těsto

  • 300 g hrubé mouky
  • 10 g másla nebo rostlinného tuku
  • „oříšek“ (asi 5 g) kvasnic
  • 1 až 2 vejce podle velikosti
  • podle potřeby pár lžic mléka

Suroviny na náplň

  • 250 g tvarohu
  • polévková lžíce cukru
  • kůra ostrouhaní z asi 1/4 citronu
  • buď 1 vejce nebo 1 pudinkový prášek

Na posypání

  • 1/2 hrnku strouhanky
  • Moučkový cukr
  • Máslo

DSC02475

Nejdřív „přípravy“

Aby práce postupovala v jednom rytmu, nejdřív si nachystám přípravy.

Čtěte také:  Pišoty, těstovinové taštičky z "depozitáře" tradiční romské kuchyně

Na lžíci másla nebo rostlinného tuku opražím strouhanku. Je třeba s ní míchat, aby se nepřipálila. A také odstavit o něco dřív, než je její požadovaná opraženost, protože se bude trochu dodělávat i po odstavení (i když se s ní dál míchá).

Rozdělám tvaroh. Kdybych měla farmářský tvaroh, který je tuhý, přidám cukr, citronovou kůru, jedno vajíčko, možná i kapku mléka, ale jen málo.

Většinou ale máme k dispozici je tvaroh „mlékárenský“, a ten je řídký. Do něj vajíčko nepřidávám. Já vím, ono by v následném varu tvaroh zpevnilo, ale nejdřív by tvaroh ještě víc zředilo a s náplní by se špatně pracovalo. Proto do tvarohu kromě cukru a citronové kůry zamíchám jeden pudinkový prášek s vanilkovou příchutí. Škrob prášku do sebe natáhne přebytečnou vlhkost.

DSC02482

Těsto na taštičky v několika minutách

Odvážím hrubou mouku. Kdyby nebyla hrubá, lze použít i polohrubou. Nasypu do mísy, přidám jedno velké nebo dvě malá vejce, plátek rostlinného tuku, tři lžíce mléka a rozdrobím 1/8 kostky droždí (asi 5 g). Ze surovin rukama vypracuji tužší těsto. Kdyby bylo příliš tuhé, přidám ještě mléko, ale jen po lžicích.

DSC02489

Taštičky: „Grif“ se rychle osvojí

Těsto překrojím na dvě části, aby se s ním líp pracovalo. Na moukou posypané pracovní desce z něj vyválím kuchyňským válečkem co nejtenčí placku. Sklenicí o průměru asi osm centimetrů vykrájím kolečka, a nebo z těsta nožem nařežu čtverce.

Doprostřed vykrojeného těsta dám lžičku náplně. Taštičku přehnu v půlce, okraje nejdřív prsty pevně stisknu. Pak taštičku položím na pracovní plochu a spoje z obou stran smáčknu vidličkou. I začátečník tento „grif“ poměrně rychle dostane do ruky.

  • Tip pro úplně nezkušené: Je dobré vykrojit nejdřív jen jeden tvar a zkusmo jej naplnit, abyste se přesvědčili, že nebudete mít problém s uzavíráním taštičky. Podle toho pak zvolte takovou velikost, aby to vyhovovalo vaší ruce.

Když zpracuji první díl, zbytky odložím, nepřidávám k druhé polovině. Udělám taštičky z druhé části. Zbytky z obou placek pak spojím, vyválím a vykrájím jiné tvary. Těsto totiž bude mít jinou (trochu horší) kvalitu, bude v něm víc mouky, tak aby se poznalo, které to jsou.

  • Tyto zbytkové taštičky naplním povidly nebo marmeládou (je jich jen něco málo).

DSC02508

Vaření bezproblémové, propíchání nutné

Do většího kastrolu dám vařit vodu s půl lžicí soli. Podle množství taštiček a velikosti kastrolu uvařím buď najednou nebo ve dvou várkách. Taštičky při vaření mírně nebudou, tak aby měly v kastrole dost místa. Taštičky vložím do vody, asi po minutě dvou plochou vařečkou opatrně podeberu ty, které se přilepily ke dnu a vařím asi deset minut.

  • Než se uvaří, přeškvařím máslo na závěrečné polití.
Čtěte také:  Starosvětské pudinky aneb Jaký puding by mohla vařit Božena Němcová?

Pak jednu zkusmo vyndám a překrojím. Když je těsto provařené, děrovanou naběračkou vybírám do pracovní misky.

  • Kritický bod: Taštičky vybírám po jedné, nanejvýš po dvou a každou okamžitě-a-střelhbitě propíchám špičatým ostrým nožíkem nebo vidlicí. To je třeba, protože jsou v těstu kvasnice. Jinak by taštičky splaskly. Sice by byly nadále jedlé, ale byly by tužší.

Taštičky podávám bezprostředně po uvaření. Na talíři je sypu osmaženou strouhankou a moučkovým cukrem a přelévám přepuštěným máslem.

DSC02515

A co s těmi povidlovými?

To je takhle:

  1. Tvarohové taštičky jsou sice báječné, ale trošku, malinko, nevýrazné. Chutnají jen po tvarohu s jemnou stopou citronové kůry. Ideální pro malé děti. 
  2. Povidlové taštičky jsou naopak podle chutí v naší domácnosti příliš ostré.

A tak každému na talíř s tvarohovými taštičkami přidám jednu dvě „bonusovky“ s povidly nebo marmeládou. Ta se rozkrojí jako první, ovocná náplň vyteče a pikantně ochutí ty tvarohové.

  • Samozřejmě se nejdřív zeptám, a kdyby někdo tu „bonusovku“ nechtěl, nenutím, chápu.

DSC02525

Jedeme dál

Jestli se někdo zalekl kritického bodu nebo v kvasnic v těstě, může si vybrat těsto na taštičky podle jiného receptu.

Tvarohové taštičky z Milčina sešitu

30 dkg polohrubé mouky, sůl, 4 vejce, máslo, 25 dkg tvarohu, citronová kůra, moučkový cukr dle chuti, trocha vanilky.

Tvaroh rozmícháme s jedním vejcem, citronovou kůrou, trochou vyškrabaného vanilkového lusku. Do mísy dáme 30 dkg polohrubé mouky, trošku soli, 3 vejce a několik lžic vody a uděláme těsto hodně tuhé, skoro jako těsto na nudle. Nakrájíme čtverce, které plníme tvarohovou nádivkou. Dobře stiskneme pomocí vidličky a vaříme 10 minut v mírně osolené vodě.

Pišot: Plněné taštičky v romské kuchyni

4 brambory, jeden žloutek, 1/2 kg hrubé mouky, máslo nebo olej.

Brambory uvaříme ve slupce a oloupeme. Nastrouháme na struhadle, osolíme, přidáme vejce a promícháme s moukou. Zpracované těsto vyválíme na tenkou placku a nakrájíme na menší čtverečky. Naplníme ochuceným tvarohem, sušenými švestkami, ořechovou či makovou nádivkou nebo povidly. Náplň klademe na čtverečky tak, aby se daly slepovat na okrajích. Dobře slepené čtverečky dáme do osolené vařící vody. Vybírají se cedníkem, jakmile vyplavou na povrch. Ještě teplé se polévají máslem.

  • Pišot se ale vaří i jednoduchým způsobem. Hrubá mouka se zadělá jen vodou. Rukama dobře vypracované těsto se velmi tence vyválí a plní nádivkou.
Čtěte také:  Zapečené rybí filé s pikantními fazolkami nebo losos s pórkem v bramborové kaši? Vyberte si sami

Taštičky z jednoduchého nudlového těsta

300 g hrubé mouky, 2 vejce, sůl, 1 bílek, voda

Mouku nasypeme přímo na vál, v jejím středu uděláme důlek, do něj vyklepneme vejce, přidáme 60 ml vody, špetku soli. Nejdřív nožem a pak oběma rukama vypracujeme kompaktní tuhé těsto. Tence je vyválíme, nařežeme na čtverce nebo vykrájíme kolečka (průměr či strana asi 8 cm). Naplníme tvarohem nebo povidly, okraje dobře smáčkneme a zajistíme přitlačením vidličkou. Taštičky z nudlového těsta se vaří asi sedm minut v mírně osolené vodě.

  • Někdo radí potřít před slepováním okraje bílkem, ale to je účinné spíš při pečení než při vaření ve vodě. Osobně se mi to jeví jako zbytečné, tak to nedělám. Ale jestli chce někdo zkusit…

A ještě…

Taštičky s tvarohem nebo s povidly lze také dělat ze stejného těsta, jako nekynuté ovocné knedlíky. A to třeba z:

Sypání na taštičky volíme podle rodinných zvyklostí a chuťových preferencí strávníků: Perník, pracharanda, mletý mák…

Foto: Fotky k článku o tvarohových a povidlových taštičkách (receptar).

TIP: Vyzkoušejte také horké taštičky s jablky v receptu na jablečný závin z tvarohového těsta

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2017/02/DSC02525.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2017/02/DSC02525-150x150.jpgreceptarMoučníky, dezertyRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAbramborové taštičky s povidly,jak na povidlové taštičky,jak na tvarohové taštičky,jak se dělají tvarohové taštičky,jak udělat tvarohové taštičky,plněné taštičky,povidlové taštičky,povidlové taštičky recept,povidlové taštičky z bramborového těsta,recept na pišot,recept na plněné taštičky,taštičky plněné tvarohem,taštičky s tvarohem,tvarohové taštičky,tvarohové taštičky jak udělat,tvarohové taštičky od babičky,tvarohové taštičky recept,tvarohové taštičky s povidly,tvarohové taštičky se strouhankou,vařené sladké taškyTaštičky plněné tvarohem, recept. • Tvarohové taštičky z babiččina sešitu receptů. • Nezapomněli jsme na tvarohové nebo povidlové taštičky? • Když není čerstvé ovoce na knedlíky, jsou “na forhontě” taštičky. • Jak si poradit s tvarohovou náplní do taštiček. • Děti mají sladké taštičky v oblibě. • Když dospělé dožene...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.