Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Marikle, pšeničné placky z romské kuchyně, sdílené recepty. • Marikle, placky z bílé mouky. • Marikle k snídani, marikle k obědu či marikle k večeři. • Jak se dělají marikle. • Autentické romské recepty na marikle. •

Marikle jsou obdoba moučných placek, jak je známe z různých národních a etnických kuchyní. Marikle se připravují v kuchyni romské. Marikle se připravují z jednoduchého těsta z bílé pšeničné mouky. V různých rodinách jsou marikle připravovány podle rodinného zvyku, avšak zásadně se neliší.

Pod svícnem největší tma

Už před časem se i Česko otevřelo plackám. Nejdřív to asi byly pity, které jsme poznali v Řecku. Následovaly kukuřičné tortilly hispánské kultury, kynutý a nekynutý „arabský“ chleba, pak středoamerické kukuřičné tapas, konečně i čápátíindické kultury.

Že se z těchto suchých placek stala trochu móda, hned vycítil nejznámější řetězec rychlého občerstvení a hned je – patřičně naplněné – zařadil do svého portfolia. Reagovali i jiní výrobci, a už jsme měli i v prodejnách potravin možnost, předpečené placky (arabský chleba, tortilly) si koupit a doma dodělat.

Přitom jsme po celou tu dobu chodili kolem jiného „etnického“ pečiva. Podobné placky byly, jsou a budou marikle, pšeničné placky romské kuchyně.

  • Podobně jako tortilla nebo čápátí slouží marikle coby pečená příloha. K polévce, nějakému „masu na šťávě“, nebo k holubkům, k čemukoliv. Marikle se zkrátka přikusují, vytírá se jimi omáčka, sos.
    Ale lze je také potřít marmeládou, máslem, položit na ně kolečko salámu.
    Marikle jsou denní pečivo pro všechny příležitosti.

Jak se marikle připravují

  • Marikle se dělají z mouky zadělané podmáslím (nebo nějakým jiným zakysaným mlékem), anebo jenom vodou.
  • Těsto se kypří kvasnicemi, práškem do pečiva, jedlou sodou, a nebo ničím.

Z krátce odleženého těsta se vyvalují placky, které se pak pečou bez tuku. Ideálně by to bylo na plátech sporáku na pevná paliva (jako bramborové placky), ale kdo má dnes taková kuchyňská kamna? Takže se pečou na suché silnější pánvi.

Marikle: Poloprovozní zkouška

Marikle se sušeným droždím

Jako první jsem vyzkoušela těsto s kvasnicemi. Mělo složení:

  • 250 g polohrubé mouky,
  • půl čajové lžičky soli,
  • plná čajová lžička sušených kvasnic,
  • kefírové mléko (podle potřeby).
Čtěte také:  Rohlíky za 0,80 Kč? Domácí!

Nejdřív v míse, pak rukama jsem vypracovala hladké elastické těsto (měkčí než nudlové). Vytvořila jsem z něj bochánek a na 20 minut na něj položila obrácenou mísu (aby se zaktivoval lepek, jak by upozornil Mistr Josef Maršálek) ;=)

Těsto jsem vyválela „na stéblo silně“, a vykrájela z něj kolečka. Protože zbyly „prokrojky“, zpracovala jsem je znovu. Udělala jsem z nich kuličky a kuličky válečkem rozválela na placičky. V tu chvíli jsem si uvědomila, že tento způsob je lepší, bezzbytkový.

Mám starší těžkou pánev s titanovým povrchem. Používám ji na všechno, i když peču něco bez tuku. Rozehřála jsem ji a položila na ni placičky. Nepřilepily se, ale také se moc neprojevilo sušené droždí (mělo reagovat v teplem).

Teplotu jsem udržovala na 180 °Celsia a několikrát jsem je obrátila, aby mouka v nich nezůstala syrová. Výsledkem byly placky, které bych označila za „nijaké“. Jen jsem z nich cítila to droždí. Asi nemělo být sušené, ale čerstvé.

Marikle s kypřicím práškem

Asi nejpředávanějším receptem na marikle bylo složení: polohrubá mouka, sůl, prášek do pečiva, kefír. Pracovní postup i množství na zkušební vzorek jsem použila stejný:

  • 250 g mouky,
  • lžička soli,
  • lžička prášku (je kalibrován na půl kilogramu, tak jsem usoudila, že by to mělo stačit),
  • kefír dle potřeby.

Placky byly měkčí a kypřejší. Chutnaly mi víc.

Marikle kypřené jedlou sodou

Třetí vzorek byl z těsta kypřeného sodou bikarbonou, jedlou sodou. Té jsem na 250 g polohrubé mouky dala jen půl čajové lžičky. Pak sůl a kefír.

Ačkoliv jsem viděla marikle na mnoha fotografiích (z různých koutů Evropy), podlehla jsem náhlému rozmaru a z těsta jsem vyválela placky velikosti mexických tortill. Byly tenčí, přímo sváděly, aby se dokončily jako „čurďi marikľi„.

  • To se nasucho upečené tenké placky bez kypřidla spaří vodou (může v ní být kousek másla). Pak s natrhají na kousky a promíchají s podušeným zelím. Nakonec se pokrm polije rozškvařeným špekem. Nezkoušela jsem to, ale umím si to docela dobře představit. Bude to podobné jako těstovinové fleky či halušky se zelím a se slaninou.
  • O pokrmu čurďi marikľi jsem jen četla. Snad to bylo správně. Jestli ne, opravte mě.

Jak jsme jedli marikle

Našim jsem nic předem neoznamovala, a své pokusné marikle jim předložila k polévce a k dušeným karbanátkům.
Když byla položena otázka:Co to je?“, pevně jsem řekla: „Marikle.
Přirovnání padala: k pitě, k tortille, ke všem plackám, které jsme kdy jedli. Neslyšela jsem sice:Kdy to uděláš zase?“
Mně stačilo, že nezaznělo: „Tak tohle už, prosím, nikdy nedělej.“

Zbylé marikle jsem uložila do mikroténového sáčku. A podle mne jim to prospělo. Odpoledne jsme si je dali s meruňkovou marmeládou. Také to šlo.

Čtěte také:  Kuře s mátou peprnou a nákyp po zahradnicku. Letní oběd jako hrom

Anketa: Jak po svém zvyku připravujete marikle?

Nebyla to anketa v pravém slova smyslu. Odpovědi na častý dotaz jsem posbírala na veřejné stránce, která se věnuje pouze „živé“ romské kuchyni. Nejsou to nějaké „kabinetní“ rady etnografů. Zdroj je volně dohledatelný, přesto jej záměrně neuvádím, a ani jména diskutujících.

  1. Dobrý den, tu máte recept. Já dávám 4 sklenky polohrubé mouky, jedno sušené droždí, sůl, vodu. Záleží kolik jich chcete, mouky můžete dát víc. Hezký den přeji.
  2. Sůl, voda, soda, mouka ..
  3. Já dělám takto: Polohrubá mouka, sůl, jedla soda a kefír.
  4. Kefír, polohrubá mouka, sůl, trochu kypřícího prášku.
  5. Sůl, voda a mouka.
  6. My dáváme hrubou mouku, sůl a droždí, vodu.
  7. Dávám polohrubou mouku, prášek do pečiva, kefír, sůl. To je nejlepší.
  8. Já dávám kefír, hladkou mouku, sůl , prášek do pečiva trochu nebo jedlou sodu.
  9. Moje marikle: Já je dělám z polohrubé mouky. Dám sůl, sodu bikarbonu – půl kávové lžičky na půl kila mouky a pochoutkovou zakysanou smetanu 18%. Udělám těsto. Nakrájím, rozválím na kolečka a to těsto omastím sádlem. Stočím do klubka, nechám odstát 10 minut, zase rozválím dám na pánev péct. Když jsou hotové, znovu omastím sádlem. Jsou fantastické.
  10. Kefír, hrubá mouka, soda, dávám i trochu droždí. Necháte odstát těsto aspoň 15 minut. A pak to jsou marikle.
  11. Hrubá mouka, droždí, voda, sůl. Placky jsou krásné nadýchané a měkoučké.  Moje babina takhle dělá, ale dělá je s droždím, prý ať jsou vláčné vevnitř..
  12. Polohrubá mouka, sůl, jedlá soda, kefír. Nic víc.
  13. Hladká mouka, sůl, droždí, lehce soda, kefír nebo jogurt bílý a mléko. Jsou krásně nadýchané jako vata.
  14. My děláme: polohrubá mouka, kypřicí prášek do pečiva, sůl, voda. Vše dohromady.
  15. Polohrubá mouka, sůl, trochu sody a vodu. Žádné kefíry, mléka, jogurty. To jsou pravé marikle. Přesně tak i naše stará babička dělala těsto. Nechala až hodinu odpočívat.
  16. Polohrubá mouka, sůl, jedla soda a kefír. A když nemáš kefír, tak mléko s kapkou octa.
  17. Polohrubá múka, prášok do pečiva alebo sóda bikarbóna , soľ a kyslé mlieko. Sú výborne , dobrú chuť.
  18. Já dělám z hrubé mouky, sůl, kypřicí prášek nebo soda a vodu.
  19. Polohrubá mouka, sůl prášek do pečiva a voda. Nechat aspoň 20 minut odpočinout. Příloha maso
  20. Jo, mouka, ale polohrubá a sůl prášek do pečiva. Dělám to minimálně 2krat v týdnu. Ale každý to dělá po svým.
  21. Já dělám: Polohrubá mouka, soda a kefír.
  22. Marikle těsto: Kefír, polohrubá mouka, sůl, prášek do pečiva. Zadělat těsto, nechat chvíli odpočinout a péct.
  23. Voda, sůl, mouka, jedlá soda, kapku prášku do pečiva a tálek na plotnu.

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2021/08/marikle_mp32.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2021/08/marikle_mp32-150x150.jpgreceptarMoučníky, dezertyRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAarabský chléb,chléb lavaš,chleba recept,chlebové placky,cikánská kuchyně,cikánské recepty,domácí chléb,domácí chléb recept,domácí chleba,domácí chleba recept,domaci marikla,domácí pečivo,indický chléb,jak chutnají marikle,jak na marikle,jak připravit marikle,jak se dělají marikle,jak upéct chleba,kdy se jedí marikle,marikle k masu,marikle k polévce,marikle pšeničná mouka,marikle recept,marikle recepty,marikle romská kuchyně,marikle z kyšky,marikly recepty,pita chléb,pita chleba,placky marikle,placky z pšeničné mouky,pšeničné placky,pšeničné placky recept,recept na chleba,recept na domácí chléb,recept na marikle,romská kuchařka recepty,romská kuchyně,romské jídla a recepty,romské recepty,těsto na marikle,těsto na marikle kypřicí prášek,těsto na marikle soda,tortilyMarikle, pšeničné placky z romské kuchyně, sdílené recepty. • Marikle, placky z bílé mouky. • Marikle k snídani, marikle k obědu či marikle k večeři. • Jak se dělají marikle. • Autentické romské recepty na marikle. •
Čtěte také:  Co přinést na grilovací party? Vlastní pečivo, které se hodí k masu. Inspirace ve Francii nebo Itálii: bageta, ciabatta a focaccia
Marikle jsou obdoba moučných placek, jak je známe z různých národních a etnických...
Blog o zahradničení, pěstování a receptech

Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.