Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Recepty z květu bezu černého. Květy černého bezu v lidovém léčitelství i v kuchyni. Proč keře kvetoucího černého bezu nenecháme bez povšimnutí.  Černý bez prý vyléčí 99 chorob.  Jak sušit bezový květ – pro domácí bylinkovou léčbu nezbytnost.  Když kvete bez, není žízeň ani hlad.  Květy černého bezu – recepty: Recepty na smaženou kosmatici a další bezové pochoutky.

1-cerny-bez-kvety-recepty

Od pravěku patří bez černý (Sambucus nigra) mezi uznávané a všestranně užívané léčivé rostliny. Sbírá se plod, ale stejně tak drobný, žlutobílý květ seskupený v bohatých pětiramenných vrcholcích. Bezové květy se používají zejména při nemocech z nachlazení, při ischiatických bolestech, při migrénách a mnoha dalších potížích. Příjemně aromatický bezový květ slouží také jako surovina k přípravě nápojů a sezonních jídel.

„Žába leze do bezu“ – a může si vybrat kam

Hříchy lidí v péči o krajinu připomínají všudypřítomné keře černého bezu. Roste na zanedbaných místech: na rumištích, skládkách, v pobřežních křovinách, kolem opuštěných lidských sídel, ve zbořeništích. O přenos semen ze zralých peckoviček se postarali hlavně kosi, drozdi, červenky, špačkové. Kde se bez uchytil, tam se drží. Čím méně se člověk o krajinu stará, tím víc se bezu daří.

Bez přestal být vizitkou dobrého hospodáře, kterou kdysi býval. Ale na svých vlastnostech neztratil.

2-kvety-cerneho-bezu-recepty

„Před bezem klekni“

Latinské jméno černého bezu je Sambucus nigra, protože niger znamená „černý“ a charakterizuje barvu plodů. Naši předkové přikládali bezu černému čarodějnou moc především v lidovém léčitelství. Však se také říkávalo: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.“ Tradovalo se, že v bezu se skrývá čarodějná moc duchů a především hodných víl, které zahánějí pekelnou zlou moc. Také pod ním bydleli drobní domácí bůžkové, kteří opatrovali stavení.

Čarujeme s bezem: „Třesu, třesu bez“

  • Nevěstám se kdysi ve svatební den dávaly dvě bezové sazenice. Jednu měla zasadit pod okna obytného stavení a druhou u stodoly.
  • Podle pověr do bezového keře nikdy neuhodí blesk.
  • Do rakve by se měl nebožtíkům dávat křížek z bezového dřeva, aby zahnal všechny zlé mocnosti.
  • Bezovou hůlkou by se měla brát míra na rakev.
  • Bez by se však měl vyznačovat i věšteckými schopnostmi. Jen vzpomeňme na dívčí štědrovečerní rituál: „Třesu, třesu bez. Pověz ty mi, pes, kde můj milý dnes?“

3_bez-cerny

Bez černý má světle hnědošedou kůru a lichozpeřené listy. Větve mají uvnitř bělavou houbovitou dřeň, jíž se říká „bezová duše“. Kvete v květnu a červnu (viz kalendář sběru bylinintenzivně vonícími žlutavě bílými květy uspořádanými do vrcholíků. Plody jsou modrofialové bobule.

TIP: Recept na bezinkový sirup z květů – bezový sirup na limonádu

Bez: Základ přírodní lékárničky

DSC02099V lidovém léčitelství je bez černý velmi oblíbený. Říká se, že černý bez ulehčí až v 99 nemocech. Pro příznivce přírodní léčby tak představuje téměř celou lékárnu. Sbíraná květenství poskytující drogu Flos sambuci.

Květy bezu – Flos sambuci –  jsou součástí mnoha léčivých čajů vhodných především při nemocech z nachlazení, při horečnatých onemocněních a všude tam, kde se předpokládá, že potná kúra má své terapeutické zdůvodnění. Významný je močopudný účinek. Černý bez má také slabě uklidňující, analgetické a neuralgické účinky. Rovněž se užívá při nemocech cévních.

Účinky uváděné v lidovém léčitelství

  • Mírně tiší bolesti (revmatické a bolesti kloubů při počínajících nemocech z nachlazení),
  • mírně projímavý,
  • mírně snižují krevní tlak,
  • mírní migrény,
  • močopudný (nemoci močových cest),
  • odstraňuje nadýmání,
  • podporuje vykašlávání (rozpouští hlen),
  • podporuje tvorbu mateřského mléka,
  • pomáhá při neurologických bolestech (při bolestech trojklanného nervu, páteře a kloubů),
  • potopudný (ochlazuje a tím snižuje horečku),
  • příznivě působí na pružnost cév,
  • tiší křeče trávicího ústrojí,
  • zklidňuje onemocnění dýchacích cest.

4_jak-susit-kvety-cerneho-bezu

Sběr a sušení květů černého bezu

V době květu se květenství odlamují nebo odstřihují nůžkami a volně ukládají do košů, aby se nezapařila. Obvykle se suší celá květenství zavěšená na šňůrách, nebo se po zavadnutí sdrhují a rychle suší ve slabé vrstvě ve stínu nebo umělým teplem do 45 stupňů, aby si uchovaly původní barvu. Správně usušené bezové květy mají nažloutlou barvu, silný charakteristický pach, chuť zprvu nasládle slizovitou, později slabě škrablavou. DSC01429Květy bezu obsahují:

  • komplex flavonoidů, hlavně rutin a izokvercitrin,
  • organické kyseliny – převážně chlorogenovou,
  • aminy,
  • silice,
  • cholin (patří mezi vitaminy skupiny B),
  • hojnost vitaminu C (čerstvé bezové květy),
  • třísloviny,
  • látky s antibakteriálními účinky,
  • účinné látky blízké hormonům.
Čtěte také:  Bublanina s bezinkami. Není to přepjatá výstřednost?

Nálev se připravuje z jedné polévkové lžíce květů na 250 ml vody. Zalijeme je vroucí vodou a ponecháme nejméně 10 minut v zakryté nádobě. Horký bezový nálev se pije pětkrát denně. Výluh se používá i na vyplachování úst.

Černý bez pro krásnou pleť

bez_kvet_mpKvěty černého bezu mají bělící, zvláčňující a protizánětlivé účinky. Extrakty z nich se používají:

  • v pleťových maskách,
  • v přípravcích pro uklidnění podrážděné pokožky,
  • v krémech pro oční víčka.

Bez černý je vhodnou součástí čistících přípravků, například pleťových vod, kde podporuje prokrvení pokožky.

Staročeská kosmatice: „Never say never“

Často se říká, že smažená kosmatice je „tradiční lidovou pochoutkou“. Já bych ovšem nezobecňovala.  Název kosmatice (pro květenství), právě tak jako ona smažená pochoutka, jsou krajové. O rozšíření názvu i jídla po celé naší zemi se postarala:

  1. jednak vlna zájmu o vše, co je zdravé, přírodní – a nebo se tak tváří;
  2. jednak média (všeho typu), která květy bezu každoročně „objevují“.

bez_msice_mp_pixabayO smaženém bezu jsem věděla už jako holka. Nikde v okolí se to nedělalo, jen u Kohoutků, kteří se přistěhovali z jižních Čech. Jejich synek Rostík se v době bezové tak těšíval na večeři, že o „bezových řízcích“ povídal celou cestu ze školy. A to byl dobrý „kilák“, s oklikami dva. Strašně jsem mu tu pochoutku záviděla.

Naše máti také věděla, že sousedovic Kohoutkovi jedí obalovaný bez. Neměla vůli to vyzkoušet, právě naopak. Zcela pragmaticky mě poslala na zahradu, kde v koutě mezi hnojníkem a králikárnou bujel bez. Jeho větve a stonky květenství byly vždy obaleny černými mšicemi. Táta říkal, že bez ty mšice stahuje, a pak „nejdou“ na zeleninu. A také že bez odpuzuje myši. No mne odpudil na pěknou řádku let.

V prvním roce svého manželství jsem vyzkoušela vše, co bylo u rodičů v nemilosti: mimo jiné  obalovaný bez. Nijak nás to  – řečeno ustáleným slovníkem pořadu Prostřeno – „neoslovilo“. ;=)

Od té doby, co žijeme na vesnici, je všechno jinak. Bezy, které tu rostou podél lesů, mají tak velká, silná, zdravá a vonná květenství, že jim nelze odolat. A protože náš jídelníček sestavuji v souladu s tím, co nejlepšího právě zahrada, louka a les dávají, máme koncem jara pravé bezové hody.

  • Ne, nepřejedí se nám bezové „řízky“ či placičky. Sezona  kvetoucího bezu není dlouhá.
Čtěte také:  Kalendář sběru planých léčivek je nepostradatelný pomocník bylinkářů

Jak si na květech bezu pochutnat

5_smazena-kosmatice-recept

Kosmatice: Základní způsob

Květenství bezu černého máčíme v těstíčku a smažíme stejně jako květák – takto připravená pochoutka se nazývá kosmatice. Jestliže budeme kosmatice upravovat na slaný způsob, můžeme zvolit ze dvou variant.

  1. Chceme-li docílit alespoň vizuální podoby s těmi Kohoutkovic „řízky“, nejdřív smočíme celá květenství v řidším trochu osoleném těstíčku z vajec, hladké nebo polohrubé mouky a trošky mléka a pak vložíme do strouhanky. Květenství stále držíme za dlouhou stopku a namáčíme je pokud možno naplocho. Smažíme na sádle nebo na oleji.
  2. Jiným způsobem je smočit květ v nějakém těstíčku a ve strouhance už neobalovat. Těstíčko můžeme připravit jakýmkoliv způsobem. Osm receptů na různá těstíčka je uvedeno v článku

Letní tip: Zelenina smažená v těstíčku. Recepty na těstíčka na obalování

Květ držím za stopku. Po smočení se trochu uzavře, slepí. Ale jakmile jej položíme kolmo na pánev s tukem, rozprostře se. Počkám, až se horkem trochu zpevní. Pak vezmu kuchyňské nůžky a trčící stopky odstřihnu. Jde to velmi snadno. Poté podeberu lopatkou, obrátím a osmažím z druhé strany. Postup je dobře patrný z obrázku.

Smažený bez jíme po vzoru Kohoutkových s bramborami – nejlepší jsou nové. Vhodnou přílohou je hlávkový nebo třeba i pampeliškový salát.

  • Někdo si k tomu dává ještě tatarskou omáčku nebo smetanový dip, ale podle mého názoru to není třeba. Trochu to „zabije“ bezovou chuť – a o tu jde. Ovšem proti gustu…

6_smazeny-cerny-bez

Květenství osmažené v základním palačinkovém těstíčku je ale možno dokončit i v sladké úpravě. Připravíme klasické palačinkové těsto a květenství smažíme na másle. Podává se jako teplý moučník nebo prostě jen jako mls. 

  • ještě horkou kosmatici lze posypat mletou skořicí a jemně poprášit moučkovým cukrem (to je klasická staročeský venkovský způsob),
  • případně pokapat medem,
  • pampeliškovým sirupem/medem,
  • bezovým sirupem,
  • ovocnou šťávou
  • nebo sirupem javorovým.
Čtěte také:  Jablečné, hruškové, šípkové i bezinkové víno. Recepty na vína z podzimních plodů a darů přírody

7_cerny-bez-recepty

Bezové smaženky přesvědčí i zavilé odpůrce bezu

Z dobře opraného bezového květenství odstříhám kvítka a slabé stonky. V míse rozšlehám vejce, mírně osolím, připepřím a ochutím drceným kmínem. Přidám kvítky a zahustím takovým množstvím strouhanky, aby vzniklo měkké a ještě trochu roztékavé těstíčko.

V kastrole rozpálím sádlo nebo olej. Lžicí kladu hromádky těsta, které rozetřu do placičky. Smažím po obou stranách.

  1. Placičky je možno připravovat jako hlavní jídlo – hodí se k nim vařené brambory nebo bramborová kaše.
  2. Ovšem dají jíst jen samotné – doplněné zeleninovým salátem.
  3. A nebo  je pokládám na plátky veky nebo chleba a něčím pikantním obložím. Kombinace s cibulí, rajčaty a olivami je velmi šťastná volba – když máme rádi olivy a rajská jablíčka.

8_karbanatky-z-kvetu-cerneho-bezu

Varianta: Bezový svítek s polentou

Šest vajec (ale množství lze přizpůsobit podle potřeby nebo stavu spižírny) rozšlehám s deci mléka, deci instantní kukuřičné krupice na polentu, trochu osolím a připepřím. Do vajec vmíchám asi půl litru ostříhaných bezových kvítků (slabé stonky ponechám). Zapnu troubu. V pekáči rozpálím dvě lžíce sádla. Vliji vaječnou směs a v troubě zprudka upeču.

Bezový svítek je dobrý k bramborové kaši nebo k novým bramborám. Ale protože jej chystám k rychlé „předletní“ večeři, dost často se mi nechce brambory vařit. Tak svítek nakrájím a pokládám na chleba potřený hořčicí a obložím jarní zeleninou. Je to vlastně jen varianta bezových smaženek.

9_cerny-bez-kvet-recepty

Další recepty z květů bezu černého:

Bezinkový sirup z květů – bezový sirup na limonádu

Bezinková limonáda – recepty na šumivé limonády (mátová, bezinková, z tužebníku)

Tak hezkou bezovou sezonu přeji.

Foto: Obrázek bezu se mšicemi, bezový keř a detail kvítků jsem s díky vybrala ze serveru pixabay.com. Ostatní fotky bezu a bezových produktů  (receptar)

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2017/05/1-cerny-bez-kvety-recepty.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2017/05/1-cerny-bez-kvety-recepty-150x150.jpgreceptarHlavní jídlaRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAbez černý nemoci,bez černý účinky,bezové placičky,bezové řízky,bezový svítek,černý bez,Flos sambuci,jak sbírat květy černého bezu,jak sušit černý bez,jak účinkuje černý bez,kosmatice recept,květ černého bezu recepty,obalovaný bez,prostřeno černý bez,recepty z černého bezu,řízky z černého bezu,sladká kosmatice,slaná kosmatice,smažená kosmatice,účinky černého bezuRecepty z květu bezu černého. Květy černého bezu v lidovém léčitelství i v kuchyni. • Proč keře kvetoucího černého bezu nenecháme bez povšimnutí. • Černý bez prý vyléčí 99 chorob. • Jak sušit bezový květ - pro domácí bylinkovou léčbu nezbytnost. • Když kvete bez, není žízeň ani hlad. • Květy černého bezu - recepty:...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.