Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Lívanečky bez kynutí, osm receptů. • Kynuté lívance s kvasnicemi, anebo rychlé lívanečky kypřené práškem do pečiva? • Klasika, či vaření bez konvencí? • Lívanečky s kypřicím práškem jsou hotovy doslova hned. • Rebarborový rozvar na lívanečky? Vyzkoušejte. • 

lívanečky recept

Když není moc času na vaření, když doma není ani kousek droždí, když rodina má „teď-hned“ chuť na něco sladkého, mohou přijít na pořad dne rychlé lívanečky bez kynutí, zkypřené práškem do pečiva. Jestli je doma trochu rebarbory, vytvoříme sezonní pochoutku. S trochou tvarohu nebudou mít lívanečky chybu.

Lívance versus lívanečky

Není to vůbec žádné pravidlo, a už vůbec není podpořeno nijakým oficiálním předpisem. Ale kdysi jsem si vytvořila vlastní rozlišování:

  1. Lívance jsou z kynutého těsta,
  2. lívanečky z těsta s kypřicím práškem do pečiva.

Lívance (velké přes celou pánev s téměř „krajkovými“ okraji) nebo malé z lívanečníku (mazané tvarohem s lesními borůvkami), tak k těm přistupuji jako k „akci“. Jako k hlavnímu jídlu.

Lívanečky ani „nestojí za řeč“. Připravím je návštěvě ke snídani, anebo je narychlo usmažím k večeři, když mimořádně podlehneme chuti na něco sladkého, ale doma není ani kus buchty.

lívanečky

Že v tom nevidíte rozdíl?

Zatímco na lívance zadělávám poctivé „starodávné“ těsto s kvasnicemi, lívanečky udělám ze všeho, co doma právě mám. Lívance se dají jíst i studené, zatímco lívanečky spořádáme hned. Studené nám už nechutnají.

Proč to vykládám? Protože mi připadá, že to je možná stejné i v jiných domácnostech. Zatímco na lívance si „opečováváme starý recept po babičce„, receptů / tipů na takové ty „halabala“ lívanečky není nikdy dost. V případě lívanečků opouštím zajeté koleje, nebojím se experimentovat.
Tak jsem nahlédla do svého archivu novinových výstřižků a pár neortodoxních receptů vybrala.

A protože chladné jaro přeje rebarboře, připravíme spolu nejdřív rychlé ovesné lívanečky s rebarborový „mazáním“ a s tvarohem.

rebarbora recepty z rebarbory

Mám vlastní reveň, ó já se mám

Rebarboře dávám péči. Okopávám ji, přihnojuji, zalévám. Ona se mi na jaře odmění pěknými listy s masitými řapíky, které mohu postupně odřezávat od května do června. To pak máme:

lívanečky s rebarborou

Dokonce si mohu dopřát takový „luxus“, jako je rebarborový rozvar na obyčejné lívanečky. (Na což mi bývalo bylo rebarbory líto, když jsem jí neměla dost, anebo jsem reveň musela kupovat).

Čtěte také:  Kynuté buchty s rebarborou. Kdo buchty s revení ochutnal, nikdy nezapomene
livanecky z rebarbory

Rebarborové „mazání“ na lívanečky

Rereňový rozvar připravím po starém způsobu, jaký se ve starých kuchařkách předepisoval na přípravu reveňové marmelády. Uváděl se v něm poměr na 1000 g rebarbory 480 g cukru.

  • Na lívance postačí 500 g očištěných řapíků, a snížím množství cukru na 150 gramů.
  • Řapíky částečně sloupnu (jen tuhá vlákna), opláchnu a nakrájím na špalíky.
rebarborový rozvar

Cukr v čisté pánvi upálím na karamel. Přisypu reveň, přiklopím a krátce podusím. Pak sundám pokličku, přidám dvě čajové lžičky mleté skořice a míchám, dokud rozvařující se hmota nezhoustne do polotekutého stavu. Používám vařečku, která je vyčleněna jen na sladké pokrmy.

livanecnik livanecky

Ovesné lívanečky: Suroviny

200 ml mléka

200 ml bílého jogurtu

1 šálek ovesných vloček

1 šálek polohrubé mouky (v případě potřeby přidám)

2 vejce

1/2 balíčku kypřicího prášku (1 čajová lžička)

1 notná špetka soli

1 polévková lžíce cukru

olej (sádlo, máslo) na smažení

Těsto připravené jedním dechem

V mléce rozmíchám, jogurt, vejce, sůl a cukr. Přisypu ovesné vločky, mouku a prášek do pečiva. Metličkou ručně důkladně promíchám a bez dalšího čekání hned nalévám v malém množství do vymastěných důlků lívanečníku. Zvolna osmažím po obou stranách.

  • Když je lívanečník z dobrého nepřilnavého materiálu, ani by tuk nebyl třeba. Jenže. Jenže by lívanečky nebyly tak chutné. Množství tuku (a jeho druh) je na volbě každého.
ovesné lívanečky

To nejlepší na konec

Ještě horké lívanečky potřu reveňovým rozvarem a přizdobím kopečkem ochuceného tvarohu (tvaroh, vejce, kapka rumu, cukr – podle chuti). Možná by byla i přízdoba ze žervé, zakysané smetany, mascarpone, riccoty, jogurtu – co je právě doma, či na co je chuť.

Anebo zvolíme revers: potřít tvarohem a přizobit revení a vhodnou marmeládou (na obrázku je marmeláda rynglová).

lívanečky s marmeládou

Lívanečky bez kynutí: Ze sešitu novinových výstřižků

1. Jablečné lívanečky I.

  • 500 g jablek (letní), 1/2 litru mléka, 2 vejce, hladká mouka podle potřeby, 1/2 balíčku prášku do pečiva, 100 g cukru, olej na smažení, skořicový cukr na posypání.
    Postup: Oloupaná jablka nahrubo nastrouháme. Z mléka, vajec, mouky a prášku do pečiva vyrobíme řídké těsto jako na palačinky. Na lívanečníku nalijeme nejprve slabou vrstvu těsta přidáme lžičku jablek a opět polijeme těstem. Zvolna pečeme po obou stranách.
    Sypeme skořicovým cukrem.
Čtěte také:  Vinná klobása na trhu = Vánoce za dveřmi. Jak na vinnou klobásu? Recepty, tipy

2. Jablečné lívanečky II.

  • 150 g hrubé mouky, 1/4 l mléka, 1/2 prášku do pečiva, 3 vejce, 3 větší jablka, olej, skořicový cukr.
    Postup: Žloutky rozšleháme v mléce, zašleháme mouku smíchanou s práškem do pečiva, oloupaná a nahrubo ustrouhaná jablka. Nakonec vmícháme sníh z bílků a ihned pečeme lívanečky.
    Ještě teplé jablečné lívanečky obalujeme ve skořicovém cukru.
lívanečky bez kynutí

3. Lívance bez kynutí s jogurtem

  • 1 kelímek bílého jogurtu (cca 150 gramů), 2 vejce, 350 ml vlažného mléka, 1 velká lžíce másla, 250 gramů hladké mouky, ½ balíčku kypřícího prášku do pečiva, 1 lžíce libovolného cukru.
    Postup: Mouku smícháme s práškem do pečiva. Je lepší ji prosít, ale dobře poslouží i běžná metlička, se kterou budete chvíli kroužit v míse. V jiné míse rozpusťte máslo a spojte s vejci, bílým jogurtem, cukrem a mlékem. Dobře promíchejte. Nyní stačí spojit tekuté a sypké suroviny. Rozehřejte olej a smažte malá kolečka (průměr 6-7 cm).
    Lívanečky můžete servírovat obalené ve skořicovém cukru, který jim dodá zajímavou chuť.
lívanečky s tvarohem

4. Lívanečky z jogurtu

  • Potřebujeme 400g kelímek bílého jogurtu, 3/4 kelímku od použitého jogurtu hrubé mouky, 2 menší vejce, trochu mléka, lžičku prášku do pečiva, špetku soli, olej, džem, popř. šlehačku nebo strouhaný tvaroh.
    Postup: Smícháme jogurt, mouku, prášek, vejce a sůl a zředíme mlékem na hustotu lívancového těsta. Necháme chvíli odstát a na oleji smažíme lívanečky. Mažeme džemem a ozdobíme šlehačkou, příp. posypeme strouhaným tvarohem.
    Lívanečky lze také jen obalit v cukru se skořicí.

5. Lívanečky z kefíru

  • 2 kelímky kefíru (nebo biokysu) po 180 ml, 80 g solamylu, půlka prášku do pečiva, 70 g hladké mouky, 2 vejce, špetka soli; tuk na pečení; džem, strouhaný tvrdý tvaroh a šlehačka.
    Postup: Všechny uvedené přísady smícháme dohromady a našleháme. Podle potřeby přidáme buď trochu mouky na zahuštění, nebo naopak těsto zředíme vodou. Necháme chvíli odpočinout a po obou stranách upečeme lívanečky.
    Chutnají nejen sladké, ale i slané, například ke špenátu nebo dušené zelenině.

6. Nekynuté lívanečky

  • 300 gramů polohrubé mouky, 2 středně velká vejce, 500 ml polotučného (nebo lépe plnotučného) mléka, ½ balíčku kypřícího prášku do pečiva, 1 špetka soli, 1 lžíce cukru krystal, 1 balíček vanilkového cukru, 1 lžíce rumu.
    Postup: Mouku prosejeme a smícháme s práškem do pečiva, oběma druhy cukrů a solí. Oddělíme žloutky od bílků, žloutky vmícháme do mouky, z bílků vyšleháme tuhý sníh. Vejce musí být pokojové teploty, jinak se těsto v teple může srazit.
    K mouce nalijeme ještě rum a vše důkladně promícháme. Těsto prošleháme s vlažným mlékem a úplně nakonec jemně vmícháme tuhý sníh z bílků. Těsto necháme uležet přibližně pět minut, ne více.
    Mezitím rozehřejeme na pánvi rostlinný olej. Z těsta tvoříme menší placičky a smažíme je po obou stranách dozlatova. Použít můžeme také lívanečník. Osmažené lívance položíme do ubrousků nebo papírových utěrek, které odsají přebytečný tuk. Lívance bez kynutí servírujeme ještě teplé například s ušlehanou šlehačkou, zakysanou smetanou nebo jen tak s marmeládou či polité javorovým sirupem.
Čtěte také:  Staročeské jahelníky: Sladký s ovocem, slaný s houbami. Který si dáte?

7. Vločkové lívance bez kynutí II.

  • 0,5 l mléka, 100 g ovesných vloček, 200 g hladké mouky, 1 vejce, 1/3 prášku do pečiva, špetka soli, cukr se skořicí na obalení, tuk na smažení.
    Postup: Vločky propláchneme studenou vodou, zalijeme polovinou horkého mléka a necháme půl hodiny stát.
    Potom přidáme mouku promísenou s kypřicím práškem, vejce, sůl, zbytek mléka a vymícháme hladké těsto. Lívanečky opečeme dozlatova, horké obalíme ve skořicovém cukru nebo potřeme džemem.
    Vločkové lívanečky podáváme s čajem.

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2021/05/livanecky-recept.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2021/05/livanecky-recept-150x150.jpgreceptarMoučníky, dezertyRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAbebarbora reveň,bebarbora reveň marmeláda,bebarbora reveň rozvar,bebarbora reveň s rebarborou,co s rebarborou,jablečné lívance,jablečné lívanečky,jablkové lívance,jogurtové lívance,kefírové lívance,kefírové lívanečky,lívance,lívance bez kynutí,lívance lívanečky,lívance recept,lívance s ovesnými vločkami,lívance z kefíru,lívance z ovesných vloček,lívanečky,lívanečky bez kvasnic,lívanečky bez kynutí,lívanečky recept,lívanečky s kypřícím práškem,lívanečky z kefíru,lívanečky z ovesných vloček,nekynuté lívance,ovesné lívanečky,rebarbora,rebarbora recepty,recept na lívance,recept na lívanečky,recepty z rebarbory,reveň,reveň recepty,rychlé lívance,rychlé lívance bez kynutí,rychle lívanečky,rychlé lívanečky bez kynutí,těsto na lívance,vločkové lívance,vločkové lívanečkyLívanečky bez kynutí, osm receptů. • Kynuté lívance s kvasnicemi, anebo rychlé lívanečky kypřené práškem do pečiva? • Klasika, či vaření bez konvencí? • Lívanečky s kypřicím práškem jsou hotovy doslova hned. • Rebarborový rozvar na lívanečky? Vyzkoušejte. •  Když není moc času na vaření, když doma není ani kousek droždí, když rodina má...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.