Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Matjesový a makrelový salát se smetanou, recepty. Nemáte rádi majonézu v salátech? Vyberte si recept, kde je místo ní použita zakysaná smetana. Co je to matjes? Herinek. A co je herinek? Sleď. Co s makrelou zbylou po grilování? Makrelový salát se zeleninou a zakysanou smetanou.

Matjesový salát je oblíbená pochoutka v sousedním Německu. Podává se tam s černým chlebem nebo s bramborami. Zbyla jedna tepelně upravená makrela, o kterou není zájem? Udělejte z ní makrelový salát. Oba výrobky mají společné, že se nespojují majonézou, ale zakysanou smetanou. Není to třeba velikonoční – postní výzva?

Kyselá smetana je doma na severu

Spojovat saláty kyselou smetanou je zvyk stejně tradiční, jako spojovat saláty majonézou. Kyselá smetana je typická hlavně pro severní země – Skandinávii, Island, Pobaltsko, sever Německa. Protože tyto kraje leží u moře a rybami „oplývají“, setkáváme se dost často s kombinací ryb a kyselé smetany.

Kyselá není zakysaná, ale to nevadí

Na současném českém trhu se kyselá smetana moc nevyskytuje, protože ji nahradila smetana zakysaná. Není to totéž:

  1. kyselá smetana se srazila přirozeným zkysnutím,
  2. zakysaná či kysaná smetana je mléčný výrobek vyráběný fermentací pomocí bakterií mléčného kvašení.

Přesnou technologii mlékárenské výroby zakysané smetany by vysvětlili odborníci z mlékárenského průmyslu. Nám laikům postačí vědomí, že v kuchyni je kyselá a zakysaná smetana volně zaměnitelná.

Jiná surovina znamená jiný výrobek

V době, když se na černou listinu dostala majonéza (což nastalo s nástupem průmyslově vyráběných majonéz, v nichž chyběla vejce, a začaly převládat emulgáty a zahušťovadla, majonézy začaly být slizké, táhnoucí se, zato nekonečně trvanlivé vlivem konzervantů), mnoho lidí se od nich odvrátilo. Dokonce si troufnu říct, že vyrostla celá generace odpůrců majonézy. Ve starých receptech ji začali nahrazovat jogurtem nebo zakysanou smetanou. Že pak výrobky nechutnaly jak by měly, je nasnadě. „Co lidé měli na tom vlašáku,“ slýchala jsem od hospodyněk, které při domácí výrobě vlašskéhé salátu použily místo majonézy kupovanou tatarku, jogurt nebo smetanu.

Čtěte také:  Pórková polévka s mletým masem, sýrem a smetanou. Zastoupí malý oběd či večeři

„Zkus to jinak. Buď udělej majonézu doma, nebo si vyber takový tradiční recept, který je přímo postaven na jogurtu či smetaně“. Studnicí takových receptur jsou kuchyně už jmenovaných severských zemí. Nemusíte cestovat, internet nezná hranic.

V Německu, které nám je nejbližší, patří mezi tradiční domácí pochoutky salát herinkový, matjesový. Matjesi jsou mladí, pohlavně ještě nevyvinutí sledi, herinci. Dají se už běžně koupit i u nás.

Někdy mívají našedlou barvu ryby, někdy jsou narůžovělí. Prodávají se na váhu u lahůdkářských pultů ve velkých prodejnách nebo v rybích speciálkách.

  • Na internetu jsou k dohledání desítky zahraničních receptů na herinkový / matjesový salát. Především na stránkách německých. Jeden matjesový salát z této země si na zkoušku připravíme společně.

Matjesový / herinkový salát: Recept z Německa

Matjesový salát: Suroviny

400 g matjesů

3 středně velké sladkokyselé okurky

2 středně velké vařené mrkve

2 střední nebo 1 velká cibule

200 ml zakysané smetany s vyšším obsahem tuku

sůl, mletý černý pepř

Matjesy nakrájím na proužky, okurky a mrkev na tenká kolečka, cibuli přepůlím a nakrájím na velmi tenká půlkolečka, která rozdrobím na jednotlivé proužky.

Zaliji smetanou, přidám tři špetky pepře a zamíchám. Ochutnám a podle potřeby lehce dosolím nebo přidám pepř. Tak na hodinu uložím do lednice.

Matjesový salát nepotřebuje dlouhou dobu na rozležení, je chutný už za tu hodinu. Kdo by nespěchal a nechal ho v lednici delší dobu, nic se samozřejmě nestane a salát bude možná ještě lepší. Nemohu s jistotou potvrdit, protože matjesový salát připravuji jako „rychlovku“ k večeři. K salátu dobře chutná nějaký „černý“ chléb.

Po německém vzoru je možno k matjesovému-herynkovému salátu podat i vařené brambory. Chutná to sice jinak než s pečivem, ale je to také dobré. Jde jen o zvyk a o překonání zaběhlých stereotypů.

  • Matjesový salát můžeme připravit velikonoční hostím na Velký pátek jako originální postní večeři. Když se nebudeme přejídat, dodržíme i páteční půst újmy.
Čtěte také:  Zvěřinové menu: Jelení guláš se škubánky a jelení pečeně na zelenině s nudlemi

Smetanový salát s makrelou

Chutný salát bez majonézy, v němž je použita zakysaná smetana, lze připravit i z makrely. Nikdo asi nebude péct makrelu proto, aby s ní pak udělal salát. Zato může hospodárně a zajímavě využít tepelně upravenou makrelu, která zbyla. Ať už po grilování, nebo přebývající ryba z pekáče. O studenou makrelu totiž obvykle už nebývá zájem.

  • Čím byla ryba kořeněna, na tom příliš nezáleží. Makrela má intenzivní vlastní chuť, která beztak nad vším kořením vítězí.
  • Kdo by přesto chtěl makrelu uvařit speciálně na salát, doporučuji úpravu v páře.

Smetanový salát z makrely: Suroviny

Maso z jedné tepelně upravené makrely

1 středně velká cibule

1 vařená mrkev

1 nakyslé jablko

1 malá konzerva sterilovaného hrášku (± 200 g)

200 sterilované okurky (nebo cukety)

1 polévková lžíce plnotučné hořčice

1 polévková lžíce stolního oleje

sůl, mletý pepř, citron, lžička cukru

300 ml zakysané smetany

Makrelu čistě oberu a důsledně dbám, aby se do masa nedostala žádná kost. Jakkoliv je strávník při pojídání makrely na kosti připraven, v salátu je nebude čekat. Dám do mísy. Hrášek zcedím a přisypu k rybě. Cibuli, jablko a zeleninu nakrájím na drobné kostičky. Místo okurky lze použít zavařenou cuketu (vyzkoušeno).

  • Alespoň najdou uplatnění domácí výrobky vytvořené na podzim v „cuketové euforii!. I když okurka je, holt, okurka.

Do smetany rozmíchám olej, hořčici, sůl, cukr, citronovou šťávu a pepř. Zaliji tím všechny přípravy. Makrela je suchá, takže jeden kelímek smetany o 200 ml by bylo málo. Ochutnám, doladím chuť a do druhého dne ukryji v lednici. Tento salát naopak rozležení potřebuje.

Podávám v misce vyložené lupenem ledového salátu, v sezoně lístky česneku medvědího. Jako příloha se dobře hodí celozrnné pečivo nebo domácí „party“ veka.

Čtěte také:  3x makrela pečená v troubě: s bylinkami, po mlynářsku a na balkánský způsob

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2020/03/slan_makr_salaty_titulka_mp.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2020/03/slan_makr_salaty_titulka_mp-150x150.jpgreceptarRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORASalátyco je matjes,jak na matjesový salát,jak udělat makrelový salát,jednoduchý matjesový salát,kde koupit matjesy,makrela,makrelový salát se smetanou,makrelový salát se zeleninou,matjesový salát recept,matjesový salát s bramborami,matjesový salát se smetanou,postní jídla,velikonoční jídla,velikonoční receptyMatjesový a makrelový salát se smetanou, recepty. • Nemáte rádi majonézu v salátech? • Vyberte si recept, kde je místo ní použita zakysaná smetana. • Co je to matjes? Herinek. A co je herinek? Sleď. • Co s makrelou zbylou po grilování? • Makrelový salát se zeleninou a zakysanou...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.