Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Řeřicha setá, pěstování řeřichy ve vatě. • Je řeřicha opravdu “vitaminová bomba plná minerálů”? • Řeřicha: důvěřuj, ale prověřuj. • Proč „bytovou“ řeřichu nevyséváme do zeminy. • Jak set setou řeřichu. • Máte malé školáky? Zadejte jim užitečný badatelsko-pěstitelský úkol. Jak řeřichu sklízet a jak ji využít. •

1_rericha-jak-pestovat

Řeřicha setá přivolává jaro. Je první čerstvou bylinkou, kterou po zimě můžeme obohatit jídelníček. Jako všechny rostliny z rodu brukvovitých má řeřicha mírně nahořklou a jemně palčivou chuť, což ji činí pikantní. Řeřichu sejeme také i proto, že to je nejrychleji rostoucí zelené kuchyňské koření.

Když se začne ozývat volání jara

Obvykle tak únorem počínaje se v nás mnohých začne ozývat atavistické nutkání po kousku živé zeleně.

  1. bloom-1835391_960_720Romantické duše hledí zaplnit okenní parapety paličkami něžných hyacintů či rychlených narcisů. Kochají se jejich křehkou krásou  – a jsou jistým útočištěm pro každého kolemjdoucího bacila či vira.
  2. A pak jsme tu my, pragmatičtí pěstitelé všeho, co přináší užitek a je dobré k snědku. I naše oči touží po zeleni. Ale mlsný jazyk už se brousí na předjarní delikatesy a hlava chladně kalkulujeme, aby ta zeleň – když už jí dáváme péči – přinesla také něco pro zdraví.

Takže pochválíme hyacinty – a nesejeme si řeřichu.

Co se vždycky zjara píše o řeřiše

rericha_pix

Nebudu vypisovat historii pěstování a pojídání řeřichy seté, ani nebudu rostlinu botanicky přiřazovat, to si můžete přečíst v encyklopedii nebo v každém článku o řeřiše v internetových magazínech. Vím to, protože jsem jich také přečetla hromadu. Ovšem něco mi na těch stále stejných informacích začalo být divné:

  1. Superlativa, jimiž jsou popisovány zdravotní účinky řeřichy na základě v ní obsažených látek.
  2. Popisy způsobu pěstování a doby sklizně výpěstků.

A že jsem právě neměla nic důležitějšího na práci, pustila jsem se do „kuchyňské badatelské činnosti”. (Skuteční botanici jistě přivřou oko nad vznešeným označením toho, co jsem prováděla.)

řeřicha2Je opravdu řeřicha setá takovou zásobárnou zdraví prospěšných látek? Různé zdroje o ní uvádějí: „Řeřicha setá obsahuje vlákninu, hořčičné oleje, vitamin A, beta karoten, vitamin C, vitaminy skupiny B (B1, B2, B3, B6), vitamin E, vitamin K, draslík, sodík, vápník, železo, fosfor, jód.“

Jenomže co se uvádí namátkou třeba o pažitce? „Obsahuje vysoké množství vitaminu C, dále riboflavinu, draslíku, vápníku, fosforu, sodíku, železa a beta-karotenu, provitamin A, vitamin B2, silici se sírou, jiné minerální látky.“

A kudrnatá petržel? „Účinnou látkou je silice apiol. Dále obsahuje miristicin, pinen, felandren, cymol, terpeny, flavonoidy, polyacetyleny, furanokumariny, sliz a sacharidy. Petržel je také zdrojem provitaminu A a vitaminů B, C, E, draslíku, hořčíku, železa, vápníku, sodíku a fosforu, většího množství kyseliny listové.“

Co z toho vyplývá? Řeřicha setá obsahuje zdraví prospěšné látky. Stejně jako jiné “zelené koření”.

Čtěte také:  Паска, paska. Velikonoční ukrajinský sladký chlebíček je nazdobený příbuzný mazance

Prospěšné látky. Hm. Ale v jakém množství?

Píše se o řeřiše, že je těmi prospěšnými látkami doslova „nabita“, že se jedná o “vitaminovou a minerální bombu.”  Je tedy dobré vědět, kolik těch “třaskavých” látek obsahuje řeřicha, kolik třeba pažitka a jaká je jejich doporučená denní dávka (DDD).

Beze jménaUpozorňuji, že se jedná o množství minerálů obsažených ve 100 gramech rostliny. Umíte si představit deset deka ostříhané řeřichy? Abyste pochopili tuto mou “invektivu”, zkuste si zvážit výnos z jednoho balíčku semínek běžně nabízeného na českém trhu. A to se o sklizeň podělíte s jinými konzumenty. Nebo jinak: Kdo dokáže 100 gramů řeřichy spořádat za den?

Tak proč je řeřicha takový „šlágr“?

Co je tedy tou výhodou řeřichy? Proč tolik nabádání k jejímu pěstování v době, kdy se začne tělu i duši po zelném stýskat? 

Kromě trochu jiné, příjemné, specifické chuti to je pro rychlost růstu řeřichy seté. Žádná jiná zelená bylinka není v tak krátkém čase připravena ke sklizni, jako řeřicha setá. Nejsou to sice tři čtyři dny, jak se někdy dočítáme, ale když se píše, že sedm až deset dní, tak to sedí.

„Nemusí mít zem, stačí vata.“ Je to jinak, vata je lepší

seedlings-253787_960_720Že řeřicha v bytovém pěstování nepotřebuje zeminu, je pravda. Ale výsev na vatu nebo buničinu se doporučuje z jiného důvodu, než že by se v domácnosti nenašla trocha prsti.

Semínka řeřichy klíčí velice bouřlivě. A zpočátku v tom směru, jak byla položena. Tedy třeba kořínkem nahoru a zárodky děložních lístků dolů, do země. Rostlinka se sama rychle “srovná”, řeřicha dokonce velmi rychle. Kořínek dolů, děložní lístky nahoru – za světlem. Ale když je řeřicha vyseta v zemi, na jejich lístcích částečky země ulpívají. Protože „bytovou” řeřichu konzumujeme ve fázi, kdy má teprve děložní lístky, ulpělá prsť by ji znehodnotila – nemůžeme ji omýt, to bychom bylinku rozlámali. Tak proto na čistou vatu.

Řeřichu můžeme samozřejmě vysévat i na záhon. To je pak ale  jiná, protože řeřichu ze záhonku stříháme tehdy, kdy už má listy pravé. Ty už na sobě nenesou ani zeminu, ani zbytky obalů semena (což uvidíme i při pěstování na vatě).

Čtěte také:  Masopust nebo Velikonoce? Boží milosti se hodí na všechny starodávné svátky

Pěstovat řeřichu je radost

Semínka řeřichy se kupují na obvyklých místech – v květinářstvích, v drogériích, v hobby marketech, ve speciálkách se zahrádkářskými potřebami. U řeřichy důsledně platí, že je třeba podívat se na datum expedice. Semínka musejí pocházet z minulého roku, starší významně ztrácejí na klíčivosti.

Balíček pro běžného spotřebitele má 2,5 gramu semínek a stojí kolem deseti korun. Lze také koupit semena ve větším balení (125 a 200 gramů), dost často je deklarována bio kvalita a stojí plus mínus 55 korun za deset deka.

DSC01755

Pěstování řeřichy: Den první

  • Nízkou misku nebo tácek s plochým dnem vyložím vatou nebo buničinou (mohly by to být třeba i papírové ubrousky, kapesníčky, utěrky…).
  • Důkladně provlhčím – prostě zaliji vodou a přebytečnou vyliji.
  • Na podklad nasypu rovnoměrně semínka. Na obrázku je jen půl sáčku semínek (kvůli focení), obvykle nasypu celý, aby byl pokryv hustý.
  • Do druhého dne nechám tácek zakrytý něčím neprůhledným.

DSC01787

Řeřicha: Den druhý až desátý

Druhým dnem počínaje už lze na tácku pozorovat čilý růstový ruch. Řeřicha roste doslova jako z vody – jen ji tu vodu musím každý den přidávat. Zalévám ji tak, že vodu liji slabým pramínkem pod mírně odhrnutou buničinu v rohu tácku – rozteče po celé ploše a rostlinky nepoláme.

  • DSC01979Podklad – ať je z čehokoliv – nesmí vyschnout. Řeřicha by nevratně zvadla.
  • Tácek s řeřichou musí být na světlém místě. Když bude trochu dál od okna, bude se naklánět ke světlu a rostlinky budou slabší.
  • Řeřichu ničím nehnojte.
  • Sedmý den by už netrpělivci mohli sklízet, ale trpěliví ještě tři dny počkají.
  • Sklízí se odstřihávám naplocho. Už neobroste.

Řeřicha: Užitečná zábava pro děti

Pěstování řeřichy je velice prospěšná “práce” pro mladší školáky. Má to několik aspektů:

  1. Děti mají úkol, jehož  výsledek je užitečný pro celou rodinu.
  2. Z hlediska biologie mohou dobře sledovat, jak klíčí a rostou dvouděložné rostliny.
  3. Pěstování netrvá dlouho, změny jsou očividné ze dne na den.
  4. Cvičí je to v soustavnosti a důslednosti – jednou nezalijí, a je po všem, práce zmařena.
  5. Mohou dělat pokusy – jeden tácek na světlo, jiný do tmavšího místa. A podobně.
  6. Větší děti mohou stav rostlin dokumentovat a vytvořit prezentaci – konečně jednou budou fotit a u počítače dělat něco smysluplného – a vyplní to volný čas.

Řeřicha dekorativní

Ženy, které mají “dekoratérské” tendence, si na řeřichy pořizují speciální misky.

Čtěte také:  Zadělávaný zelený hrášek nejen na Zelený čtvrtek

rericha_fotobankaNěkomu se líbí třeba keramicky “poloježek”, jehož hřbet tvoří mírně obroubená neglazovaná plocha s vrypy. Plochu není třeba vystýlat buničinou, terakota nasákne vlhkost. Vzrostlá řeřicha pak budí dojem bodlin. Bývá v nabídce prodejen s keramikou.

Často se objevují i návody, jak řeřichu pěstovat ve vaječné skořápce coby velikonoční dekoraci. Je nutno ale dobře výsev načasovat, aby byla řeřicha na svátky v té nejlepší formě a předčasně nezvadla (po desátém dni).

Někdy jsou vidět estetické aranže řeřichy ve skleněných nádobách. Jak se taková řeřicha sklízí, ale nebývá uvedeno.

Tipy na využití řeřichy při úpravě pokrmů

jidla_rericha

Řeřichu jíme syrovou, po odstříhání s ní příliš nemanipulujeme a hned jí sypeme pokrmy.

Foto: Za detail husté řeřichy a aranže ve skle a ve skořápce děkuji serveru freeimages.com. Snímky hyacintů, zelených bylinek, makro klíčení, řeřicha na cizrně, v sendviči, s máslem a na placce pocházejí ze serveru pixabay.com. Ostatní fotky k článku o řeřiše (receptar).

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2017/02/2_pestovani-rerichy-ve-vate.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2017/02/2_pestovani-rerichy-ve-vate-150x150.jpgreceptarBylinkyPĚSTITELSTVÍ - MŮJ KONÍČEKJak řeřichu sklízet a jak ji využít,pěstování řeřichy,pěstování řeřichy ve vatě,řeřicha,řeřicha a zdraví,Řeřicha jak chutná,Řeřicha jak dlouho roste,Řeřicha jak pěstovat,Řeřicha ježek na řeřichu,Řeřicha kde koupit semena,Řeřicha množství obsažených látek,Řeřicha obsažené látky,Řeřicha pěstování,Řeřicha pěstování děti,řeřicha použití,Řeřicha proč je zdravá,Řeřicha proč pěstovat,řeřicha recepty,řeřicha setá,řeřicha účinky,řeřicha vitaminová bomba plná minerálů,Řeřicha využití v kuchyni,velikonoční receptyŘeřicha setá, pěstování řeřichy ve vatě. • Je řeřicha opravdu “vitaminová bomba plná minerálů”? • Řeřicha: důvěřuj, ale prověřuj. • Proč 'bytovou' řeřichu nevyséváme do zeminy. • Jak set setou řeřichu. • Máte malé školáky? Zadejte jim užitečný badatelsko-pěstitelský úkol. • Jak řeřichu sklízet a jak ji využít. • Řeřicha setá přivolává jaro. Je první čerstvou...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.