Květák na cibulce, květák jako mozeček – recepty.  Květákový mozeček? Proč se říká květák jako mozeček? Chutná květák jako mozeček? A nebo květák jako mozeček vypadá?  Obměny dušeného květáku.   Květák jako mozeček s bršlicí.  Květák na cibulce s klobásou.  Květák s masem dušeným na cibulce.  Obložená topinka s dušeným květákem místo tatarského bifteku.  Ve “vysokém stylu” – zapečené palačinky na slano s květákem. • Přídavek: Recepty z květáku trochu jinak ze starého sešitu výstřižků. 

kvetak_mozecek_titul_mp

Květák připravovaný na způsob mozečku je platforma skýtající značné množství konečné podoby oblíbeného pokrmu, tak typického pro český domácí jídelníček v létě a na podzim. Květák jako mozeček dokáže připravit i docela nezkušený kuchař. Kuchaři zběhlejší mohou z obyčejného květáku na cibulce učinit pokrm skoro sváteční.

Carvolfiole, karfiol, květné zelí, květák

Po kapustě a zelí je květák nejvýznamnějším reprezentantem brukvové zeleniny. Historie jeho pěstování je velmi dlouhá. Za kolébku květáku, vzniklého jako nenadálý novotvar, považují někteří odborníci Malou Asii, udává se však Kréta nebo Kypr, odkud se také po dlouhou dobu vyváželo květákové semeno (Brassica cypria). Odtud se dostal na evropskou pevninu, nejprve do Itálie, kde ho pojmenovali carvolfiole. Český název květné zelí a později květák zelenina získala v době Národního obrození.

Květákem ke zdraví

Karfiol – květák – má jemné buněčné stěny, proto je lehce stravitelný. Je mimořádně vhodný při redukční dietě – nasytí – nezvyšuje tělesnou hmotnost.

DSC09433Květák podobně jako špenát či brokolice je cenným zdrojem vitaminu K, který je nevyhnutelný v procesu srážení krve. Jeho potřeba narůstá i při dlouhodobější léčbě antibiotiky vzhledem k úbytku střevní flóry.

 • Z minerálních látek je významný obsah vápníku. Proto by květák  neměl chybět tam, kde se vaří dětem.
 • Vysoký obsah síry posiluje střevní sliznici.
 • Hojně zastoupený draslík je důležitý při regulaci vodní rovnováhy v organismu a srdečního rytmu.
 • Uvádí se, že pravidelná konzumace květáku snižuje riziko výskytu rakoviny tlustého střeva a žaludku.

Proč „květák jako mozeček“

Květáku, který je po krátkém povaření dušen na cibulovém základě a pak zalit vejci, se obecně říká „květák jako mozeček“ nebo „květák na způsob mozečku“, někdy také méně přesně „květákový mozeček“ nebo „mozeček z květáku“.

mozek_veprovy_mpK pochopení původu názvu pokrmu je třeba připomenout, že mozek jatečních zvířat je v gastronomiích snad celého světa považován za lahůdku. V českých podmínkách se přidával do zabíjačkového guláše, obaloval ve strouhance a smažil, ale ze všech úprav se nejčastěji dusil na základu z másla a zlatavě osmažené cibulky a před dokončením se spojil syrovými vejci, která se nechala v pokrmu srazit. Mozeček na cibulce se podával s chlebem nebo s vařenými bramborami.

Proto se květáku dušenému na cibulce a s vejcem říká „na způsob mozečku“ nebo „jako mozeček“. Žádné skryté tajemství (třeba vizuální podoba) v tom není. Protože „jako mozeček“ se připravují i jiné suroviny: kvasnice, kapusta, ředkvičky, kedlubny, ovesné vločky…

kvetak_vareni_mp

Květák jako mozeček: Čtyři kroky k dobrému jídlu

1. Výběr květáku

Pro „mozečkovou“ úpravu se hodí květák jakékoliv kvality. Protože bude rozsekán nebo rozebrán, může být i zažloutlejší, malý nebo „vyběhlý“. Z čerstvého květáku (v létě a na podzim, když je jistota čerstvosti) využívám i mladé křehké lístky obklopující růžici. Názory na ně se různí:

 • někdo varovně zvedá ukazováček nad možným obsahem dusikatých látek,
 • jiní nad květákovými lístky radostně tleskají a jejich konzumaci doporučují pro obsah minerálů.

Tak ať se každý rozhodne podle svého. 

2. Vaření květáku

Před finálním dušením na cibulce je třeba květák nejdřív uvařit  v oblíbené stupnici tvrdosti o jeden díl méně, protože se ještě bude tepelně upravovat, a tedy měknout.

Sírové složky květáku mohou při vaření nepříjemné zapáchat. Vaříme-li ho v uzavřené nádobě v páře, síra se shromažďuje a může mít vliv na jeho chuť. Radí se proto květák krátce povařit v nezakrytém hrnci.

 • Já mám „nacvičenou fintu“: Když zároveň s květákem vařím základ na nějakou polévku, růžice květáku povařím přímo v něm. Já vím, zní to velmi neesteticky, ale krátký pobyt ve společném hrnci prospěje květáku i budoucí polévce. Navzájem si předají chutě, z květáku vyvařené látky zůstanou v polévce. A je o hrnec méně.

DSC07434

3. Cibulový základ je opravdu grunt

Cibulový základ dodá květáku na chuti. Proto jej nelze jen tak přejít. Zda je cibule nakrájena drobně nebo na větší kousky, na tom ani tak nezáleží. Důležité je, aby jí bylo dost. Na průměrnou růžici květáku dávám dvě velké nebo tři malé cibule. Smažím ji pěkně dozlatova (tím ztratí na objemu).

  Květáková polévka: Všechny své přednosti uplatní květák v polévkách. Tipy, recepty

Chuť ovlivní i použitý tuk. Když do květáku nic dalšího nepřidávám, je nejlepší máslo nebo i rostlinný tuk na pečení. Tuku dávám 80 až 100 gramů na jeden průměrně velký květák.

 • Květák bude chutnat zajímavě, když na cibulový základ přidám třeba dvě tři hrsti nasekané bršlice (to je moje oblíbené a velmi zdravé divoké „bejlí“, mladá bršlice vyrůstá i s otavami).
 • A zase jiný květák dostanu, když k cibuli přidám dvě hrsti sekané celerové nati (je tužší než petrželka, proto ji dávám hned na počátku úpravy).
 • Báječný bude květák, když do jeho základu použijeme nějaký zbylý výpek z masa (vepřového, kuřecího), třeba i s drobně pokrájenými zbytky masa.
 • A malý kousek dobré uzeniny nakrájený nadrobno a osmažený spolu s cibulí posune květák jako mozeček zase do jiné dimenze.

DSC04631

4. Ono to není jen nasypat květák

Květák na prkénku posekám, vsypu do připraveného základu a chvíli míchám, aby byla směs homogenní. Pak přímo do směsi rozklepnu vejce. Někdo radí vejce předem rozšlehat, ale ve výsledku to vyjde nastejno, jako když se rozmíchají celá. Ve chvíli, kdy se vejce zpevní se velmi často objeví nepříjemný úkaz – ze směsi se odděluje voda. To je ale přirozené – byla ve vařeném květáku.

DSC04642Z toho důvodu do květáku nasypu hrst strouhanky. Ale protože máme rádi květák vláčný, nerozsýpavý, zároveň se strouhankou do směsi přiliji asi půl sběračky polévky. Někdo radí použít mléko, ale tím narůstá nebezpeční nepříjemného „mléčného“ připálení.

Směs malou chvíli povařím, jen minutu dvě. Pak odstavím, ochutnám a dochutím solí, mletým pepřem a nebo i malým množstvím muškátového květu nebo ořechu (tak na špičku kulatého nože).

Až na talíři sypu petrželkou, pažitkou nebo sekanou mladou cibulovou natí. Podávám s vařenými bramborami a se salátem ze sezonní zeleniny.

Květák jako mozeček: Varianty, recepty

DSC05745

Květák s uzeninou: Rychlá večeře

 • Na malém kousku másla společně osmažím cibuli a drobně pokrájenou šunkovou klobásu – půl nožky na osobu.
 • Na osmaženou směs nasypu nasekaný uvařený menší květák (čtvrt růžice na osobu) a míchám, až se uvolní všechny připečené částice z pánve.
 • Lehce okořením pepřem nebo pepřem a troškou mletého muškátu.
 • Rozklepnu vajíčko (jedno na osobu) a nechám jen mírně zpevnit.

Tuto variantu květáku nezasypávám strouhankou, ale hned přesunu na talíře. Jíme s chlebem, vhodné by byly také suché topinky.

DSC05741

Květák s dušeným masem

 • Jedno větší kuřecí stehno vykostím a stáhnu z kůže (zbytky dám do mrazáku na budoucí polévku) a maso velmi drobně pokrájím.
 • Na dvou lžicích oleje zesklovatím jednu velkou cibuli, přidám maso a společně smažím do zbělení masa.
 • Ochutím čtvrtinou lžičky soli, dvěma špetkami pepře, polovinou lžíce sójové omáčky.
 • Zamíchám, podliji asi 150 ml vody a pod pokličkou dusím do změknutí masa.
 • Pak zapráším polévkovou lžicí polohrubé mouky (nebo bramborové moučky), vysmažím na tuk, znovu podliji trochou vody.
 • Přisypu nasekaný menší vařený květák a za stálého míchání zredukuji, aby byl pokrm sice mírně roztékavý, ale neměl charakter omáčky. Vejce nedávám.

K dušenému květáku s masem se hodí jakkoliv upravené brambory nebo chleba/suché topinky.

 • Poznámka: Z uvedených surovin jsou tři běžné porce. Množství surovin si každý přizpůsobí podle vlastní potřeby. Místo kuřecích stehen lze použít jiné maso, které je rychle měkké: kuřecí prsa, krůtí prsa, telecí… Kuřecí stehna jsou chutná, všude dostupná – a suverénně nejlevnější. 

DSC05499

Topinky s květákem neodmítne nikdo

Když už byla dvakrát zmínka o topinkách: Jakákoliv varianta květáku na způsob mozečku se báječně hodí na topinky. Ani česneku se nemusejí vzdávat ti, kdo jej na topinkách rádi.

 • Na česnekem potřenou topinku naneseme vrstvu květáku (teplého, ale i studeného) a obložíme sezonní zeleninou: rajče, paprika, cibule, cibulová nať, beraní rohy, feferonky…
 • Dochutíme podle zvyku: domácí kečup, papriková pasta, harissa, salsa verde…

Květákové topinky si můžeme dopřát v horkých dnech místo tatarského bifteku, na který v létě moc chuť není.

zapecene_palacinky_kvetak_mp

Vyšší dívčí: Zapečené palačinky s květákem

Zapečené palačinky se slanou náplní, to je panevropská klasika. I ve stařičkých českých kuchařkách je nacházíme. Kromě masové nebo špenátové náplni se do nich dává také květák jako mozeček. Proč to nezkusit? Nic na tom není, jen trochu práce navíc. Ale efekt je náramný.

 • Uvařený květák jemně nasekám a smíchám s velkou cibulí usmaženou na lžíci másla a s asi 100 gramy nastrouhaného šunkového salámu nebo šunky. Vejce nepřidávám, jen jemně přisolím a trochu opepřím.
 • Ze 1/4 litru vody, 2 vajec  a asi 140 g polohrubé mouky ukvedlám řídké těstíčko a na pánvi s nepřilnavým dnem upeču nasucho tenké palačinky (pánev jen před první palačinkou jemně potřu olejem, pak už ne).
 • Palačinky potřu květákovou náplní a volně (bez přehýbání) stočím. Kladu do vymazaného kastrolu nebo jiné vhodné zapékací nádoby.
 • Trochu pokropím tukem a vložím do rozehřáté trouby.
 • Ve dvou deci mléka (rozmařilci mohou dát i smetanu), rozkvedlám tři čtyři vajíčka (podle velikosti a stavu zásob).
 • Po asi deseti minutách zapékání (palačinky musejí být už horké) zaliji vejci a odkryté peču, dokud není pokrm ztuhlý a na povrchu zlatavý.
 • Porce krájím napříč spečenými palačinkami, vypadá to hezky na talíři.
  Letní tip: Zelenina smažená v těstíčku. Recepty na těstíčka na obalování

Zapečené palačinky se mohou jíst samotné nebo s bramborami a s bramborovou kaší. Chutnají i studené.

palačinky na slano recepty

7_recepty-z-kvetaku-trochu-jinakTip: Zalíbil se vám recept na zapečené palačinky plněné květákem? Nevadí vám trocha práce navíc? Pak by vás mohl zaujmout další recept z „vyšší dívčí“ domácího vaření –

Špenátové rizolety z žitné mouky a odlehčená verze květákových rizolet

Je v něm uveden i přesnější popis, jak připravit palačinky bez tuku nebo palačinky z žitné mouky a také postup práce, jak pevně a úhledně zabalit závitek z palačinky nebo jiné placky.

Květák jako mozeček: Recepty ze sešitu výstřižků

Květák jako mozeček, jednoduchý recept

 • 1 květák, sůl, 2 lžíce másla nebo oleje, 1 cibule, 4 vejce, 2 lžíce smetany nebo mléka, pepř.
  Postup práce: Očištěný květák uvaříme v osolené vodě a scedíme. Na másle zpěníme drobně nakrájenou cibuli, osmahneme ji dorůžova, přidáme rozsekaný květák a zalijeme vejci rozšlehanými se smetanou, solí a pepřem.
  Vhodnou přílohou jsou vařené brambory nebo chléb a zeleninový salát.

Květák jako mozeček s houbami

 • 400 g hub, květák, cibule, máslo, 2 až 3 vejce (nebo i víc), sůl, pepř, kmín, zelená petrželka.
  Postup práce: Květák uvaříme se solí a kmínem. Po vychladnutí jej rozdělíme na růžičky. Houby pokrájíme, osolíme, opepříme a podusíme na másle a na cibulce. Podušené houby smícháme s květákem, přidáme vejce a ještě chvíli na plotně mícháme.
  Nakonec přidáme zelenou petrželku.

Květák jako mozeček se sójou

 • 2 květáky, 10 dkg cibule, 8 dkg sojové mouky, asi 200 ml mléka, olej, sůl, zelená petrželka, 2 vajíčka.
  Postup práce: Postup: Květáky uvaříme v osolené vodě. Mezitím na oleji osmažíme cibuli jemně nasekanou,přidáme s mouku, zředíme mlékem a necháme povařit. Přidáme zvlášť umíchaná vajíčka a nadrobno nasekaný uvařený květák.
  Posypeme petrželkou.

Zapečené palačinky s květákovou náplní

 • 200 g hladké mouky, 350 ml mléka, 150 g tvrdého sýra na posypání, 7 polévkových lžic mletých lískových ořechů, 125 ml minerální vody, 3 vejce, olej, sůl.
  Na náplň: 500 g květáku, 500 ml zeleninového vývaru, 40 g hladké mouky, 20 g másla, 2 lžíce zakysané smetany, 2 lžíce sekané petrželové natě.
  Postup práce: Květák očistěte, omyjte a rozeberte na růžičky, které vařte asi 8 minut v zeleninovém vývaru. Pak květák sceďte a vývar si nechte stranou. Z mouky, ořechů, minerálky, mléka, vajec a soli vymíchejte hladké palačinkové těsto. Na rozpáleném oleji z něj usmažte osm palačinek. Máslo rozehřejte, zaprašte moukou a zalijte vývarem, přimíchejte smetanu, sekanou petrželovou nať a květák. Směsí naplňte palačinky, složte je do trojúhelníků a vyrovnejte do zapékací nádoby vymazané tukem.
  Palačinky posypejte nastrouhaným sýrem, nahrubo sekanými lískovými oříšky a ve vyhřáté troubě zapékejte asi 15 minut.

květákový mozeček s vejci

A co ještě z květáku udělat?

Foto: Všechny obrázky k článku o květáku jako mozeček (receptar)

http://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2017/08/kvetak_mozecek_titul_mp.jpghttp://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2017/08/kvetak_mozecek_titul_mp-150x150.jpgreceptarHlavní jídlaRECEPTY ZE ZAHRÁDKY A DVORAjak na květák jako mozeček,karfiol,květák,květák ala mozeček,květák jako mozeček,květák jako mozeček na topince,květák jako mozeček nejlepší recept,Květák jako mozeček recept,květák jako mozeček s bršlicí,květák jako mozeček s houbami,květák jako mozeček s klobásou,květák jako mozeček s masem,květák jako mozeček s uzeninou,květák jako mozeček se sójou,květák jako mozeček v palačince,květák jako mozeček zíkladní recept,květák na mozeček,květákové recepty,květákový mozeček recept,květákový mozeček s houbami,květákový mozeček s klobásou,květákový mozeček s masem,květákový mozeček s uzeninou,květákový mozeček s vejci,květákový mozeček v palačince,mozeček z květáku,palačinky na slano,palačinky na slano recepty,recept na květákový mozeček,recepty květák,recepty z květáku,recepty z květáku trochu jinak,zapečené palačinky,zapečené palačinky na slano,zapečené palačinky s květákemKvěták na cibulce, květák jako mozeček – recepty. • Květákový mozeček? Proč se říká květák jako mozeček? Chutná květák jako mozeček? A nebo květák jako mozeček vypadá? • Obměny dušeného květáku. •  Květák jako mozeček s bršlicí. • Květák na cibulce s klobásou. • Květák s masem dušeným na cibulce. • Obložená topinka s dušeným...Blog o zahradničení, pěstování a receptech