Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Kopřiva: využití kopřivy v domácnosti. • Kopřiva bývá opěvována jako zázrak přírody. • Kdyby kopřiva nebyla, museli bychom si ji vymyslet. •  Kopřiva pro zdraví. •  Čím prospívá? • Kopřiva pro zdraví. Co s ní? • Kopřiva pro krásu. Jak ji použít? • Kopřiva přinášející užitek v hospodářství. • Je ještě něco, co jsme o kopřivě neslyšeli? •

kopriva1_mp

Třebaže kopřiva roste celý rok, což potvrdí každý zahrádkář, největší „rozruch“ kolem ní je zpočátku a během jara. Snad proto, že jsme po zimě vyčerpaní a hledíme doplnit zásoby spotřebovaných životadárných látek?

Ale proč právě kopřivě přisuzujeme tu moc, že nás zbaví od všeho zlého a utuží naše zdraví? Opravdu je kopřiva „zelenou lékařkou“ službu konající každé jaro?

Kacířská slova hned v úvodu?

„Všichni se shodnou  na tom, že kopřiva pálí. Názor na její léčebné využití už tak jednotný není. Nejeden současný bylinkář nazývá kopřivu rostlinou s nejširším využitím, ale mnoho vědců tvrdí, že tato rostlina nemá žádné farmakologické využití při ústním podání.

Kopřiva není žádnou zázračnou léčivou rostlinou, ale již její diuretické působení je léčebné při mnoha indikacích. Navíc nedávné vědecké výzkumy ukazují, že kopřiva má nezanedbatelný potenciál při léčbě nezhoubného zvětšení prostaty.“

Tak tohle nejsou moje slova. Úryvek jsem vybrala z kapitoly Kopřiva dvoudomá z Velké knihy léčivých rostlin Michaela Castlemana. Nepopírám, že se mi však ten jeho skepticismus líbí. Dokonce mi je sympatičtější, než entusiasmus bylinkářky Marie Treben.

„Jednou, v rozhlasové přednášce, jeden lékař upozornil na to, že kopřiva patří mezi naše nejlepší léčivé rostliny. Kdyby lidé věděli, jak je léčivá, tak by pěstovali jen kopřivu.“

kopriva_literatura_mp

Neobyčejná minulost obyčejné kopřivy

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) se k léčebných účelům používala od pradávna. Snad k tomu vybízely její žahavé chloupky? Nebo pro její typickou vůni? Či snad pro její rozšíření a snadnou dostupnost?

  • Hippokratovi současníci (kolem třetího století před naším letopočtem) údajně doporučovali zevně kopřivovou šťávu proti uštknutí hadem či štírem a vnitřně jako protijed při otravách rostlinnými jedy. Naštěstí pro uštknuté se později potvrdilo, že je tato léčba neúčinná a upustilo se od ní.
  • Římští vojáci se prý kopřivami šlehali, aby si zahřáli prochladlou kůži. Tento zvyk se udržel jako lidový prostředek na léčbu artritidy nebo při ztuhlosti kloubů. 
  • V Evropě staří bylinkáři doporučovali odvar z kopřiv při léčbě tuberkulózy a astmatikům inhalaci – vlastně kouření sušených kopřiv. Také kopřivou léčili kurděje a zastavovali jí krvácení z nosu.
  • Už v době historické měla kopřivová šťáva renomé prostředku na podporu růstu vlasů. 
  • V 17. století doporučoval Nicholas Culpeper vyvařit kopřivy ve víně pro vyvolání menstruace. Tento anglický bylinář prý kopřivové přípravky sám používal ve všech podobách. Asi na všechno.
  • Také americké domorodé ženy užívaly kopřivu k svépomocné léčbě gynekologických problémů – udržení plodu, k zastavení poporodního krvácení, ke zvýšení tvorby mléka při kojení. Tyto jejich zkušenosti převzaly i ženy prvních osadníků.
  • Předchůdci současných přírodních léčitelů v 19. století doporučovali kopřivu jako močopudný prostředek při zánětlivých onemocněních v močových cestách, jako lék při kojeneckých kolikách, k léčbě hemoroidů a ekzémů. Shodný názor si přečteme i ve spisech Marie Treben.

„Jednou jsem poradila matce sedmi dětí, která od narození posledního dítěte měla stále ekzémy, aby pila čaj z kopřivy. Za krátký čas se ekzémy ztratily a současně i bolesti hlavy, které nemoc provázely. Poradila jsem jí pít tento čaj proto, neboť kopřiva léčivě působí proti tvorbě ledvinového a močového písku. Při onemocnění ledvin jsou častým průvodním znakem silné bolesti hlavy. V krátkém čase zmizel tedy ekzém i bolesti hlavy,“ psala Maria Treben.

kopriva2_mp

Využití kopřivy v současnosti

Michael Castleman uvádí, že „moderní výzkumy potvrdily diuretické vlastnosti kopřivy.“ Na rozdíl od syntetických diuretických přípravků je kopřiva lépe snášena. Dále píše, že byly „zjištěny vlastnosti, díky kterým lze kopřivu využívat při léčbě artritidy a nezhoubného zvětšení prostaty.“

  • Diuretických účinků lze využívat při léčbě vysokého krevního tlaku, při zánětlivých onemocněních močových cest i při prevenci proti nim.
  • Kopřivu lze – ovšem po poradě s ošetřujícím internistou – užívat k odvodnění i při městnavém srdečním onemocnění.
  • Rovněž od hromadění tekutin při premenstruačním syndromu odpomůže kopřiva.
  • „Kopřiva obsahuje látky látky, které inhibují enzym zodpovědný za nadměrné zvětšování prostaty,“ uvádí Castleman dále.
  • Kapsle s kopřivovým preparátem mohou pomoci při senné rýmě.
  • Konzumace kopřivových jídel (kopřivy dušené podobně jako špenát) společně s kopřivovými preparáty prý prokazatelně působí při léčbě artritidy.
  • Pro vysoký obsah vitaminu C se kopřiva doporučuje jako tradiční lék na kurděje.
Čtěte také:  Bramboráky jako od babičky? Ze syrových brambor. Bramborák s kopřivami, na plech i krkonošské sejkory

kopriva3_mp

Kopřiva v domácnosti

Jestliže se oprostíme od všech „moudrých“ názorů, ubereme na jedné i druhé názorové straně, stále to bude vycházet ve prospěch kopřivy v domácím využití. Tak to vezmeme pěkně popořádku, jak jde rok.

  • Na první nesmělé kopřivy čekáme kolem Velikonoc, abych je spolu s dalším divokým „bejlím“ přidali do velikonoční nádivky. Víc než o chuť, která se ve společnosti uzeného masa, česneku a muškátového květu beztak ztratí, jde o symboliku – konečně něco čerstvého, co po zimě vyrostlo. Krom toho zelená petrželka nebo pažitka, které bychom do nádivky použili jindy, na Velikonoce ještě ještě nejsou k řezu způsobilé.
  • Po Velikonocích se na kopřivy vydávají chovatelé drůbeže nebo okrasného ptactva. Kuřata, housata, kachňata, krůťata či husokachňata si na spařených kopřivách (s vejci natvrdo) náramně pochutnají. Prý jim to i svědčí, říkala babička-selka, když nás na sběr kopřiv vyháněla.
  • Když kopřiva trochu povyroste, začne doba „detoxikačních“ kůr. No, já tenhle novodobý rituál nebudu nijak rozebírat. Jedni říkají ano, jiní zase, že to je k ničemu. Ať každý činí po svém, informací „pro a proti“ je k vyhledání víc než dost. Ale že to mnozí na jaře s kopřivami podnikají, to nelze pominout.

koprivova_polevka_smetana_nudle2_mp

Kopřiva v hrnci

V době, kdy čerstvá zelenina ještě není v obchodech (žijeme na venkově) a na zahradě nevykukuje nic než kopřivy, počínám si jako ten náš děda:

  • kopřivy (spolu s bršlicí) do jakékoliv polévky (v bramboračce a v uzené polévce jsou nejlepší);
  • kopřivy do karbanátků a obilninových placiček;
  • kopřivy do vaječných omelet a strouhankových smaženek;
  • kopřivové noky nebo svítky do polévky;
  • speciální kopřivová polévka s křídlatkou japonskou
  • a samozřejmě kopřivy dušené na cibulce, úprava jako „špenát z kopřiv„.
  • Jednou jsem dokonce zkusila péct kuřecí stehna obalená kopřivami. Protože hliněný obal by mi doma „neprošel“, zabalila jsem ty nožky do alobalu. No, křupavá ta pečínka nebyla, ale chutnalo to dobře.
Čtěte také:  Dušené kopřivy na cibulce s bramborovou roládou a kopřivové polévky silné "jako hrom"

Myslím si pokaždé, jakou to zdravou stravu předkládám našim, a oni mi to trpí, neprotestují. Jen kopřivy vždy popravdě uvedu jako přidanou ingredienci. Nesmím říct onu magickou větu, která rozpálí každého chlapa: „Ani bys nepoznal, že v tom jsou kopřivy.“ 

Kopřiva pro krásné (dámské) vlasy

kopriva_hrnek_mpOdpadní tuhé stonky nevyhazuji. Přidám k nim pár celých lodyh a uvařím z nich vlasový přeliv, kterým si po umytí šamponem splachuji kštici. Prý se tím léčí zvýšená tvorba lupů, vlasy to zpevňuje, zamezuje jejich vypadávání, naopak podporuje růst nových, dodává vlasům na lesku a zdravém vzhledu.

Někde jsem četla, že to však platí jen u žen, na mužskou plešatost to nezabírá. Pro muže je Bierhanzlova mast (na lysinu past, DJC).

Kopřivové elixíry na vlasy

  1. Jeden díl čistých lístků zalijeme třemi díly čistého lihu a necháme čtrnáct dní stát na slunném místě. Přecedíme a zředíme převařenou vodou v poměru 1:10. Vtíráme každý den do vlasové pokožky.
  2.  Sto gramů kopřiv drobně nakrájíme, přelijeme půl litrem vroucí vody, necháme vychladnout, scedíme a doplníme čtvrt litrem osmiprocentního octa. Používáme na konečný oplach umytých vlasů.
  3. Dobře očištěné kořeny umeleme nebo rozmixujeme a doplníme takovým množstvím vody, aby vznikla řídká kaše. Po půlhodinovém stání ji naneseme na vlasy a vetřeme do pokožky. Působit by měla rovněž třicet minut, nejlépe zakrytá igelitem. Potom hlavu dobře umyjeme.

Zdroj: Zemské noviny 1998

Kopřiva jako přírodní hnojivo

Prokazatelněji než vlasů prospívá kopřiva květinám a rostlinám na zahradě. Kopřivy vložím do kbelíčku – asi do tří čtvrtin, po vrch zaliji vodou a nechám tak dva týdny stát někde v ústraní, aby tam nesvítilo slunce, a aby to nikomu (sousedům, spáčům za otevřeným oknem) nepáchlo pod nos. Za dva týdny jsou kopřivy vykvašené a výborné přírodní hnojivo vyrobeno. Ředím je v poměru asi 1 : 10, pokojové květiny zalévám hnojivem ještě víc zředěným.

Čtěte také:  Hloh léčí srdce trpící lidskými chorobami. Srdci zlomenému láskou ale nepomůže

Pilířem zimních zásob je kopřiva sušená

Kopřivy ale především suším. Ve značném množství. Když nestihnu jarní sezonu, trhám mladé rostliny i v létě. Po pokosení vyrážejí znovu.  Mám pro sušené kopřivy široké uplatnění.

  • Trochu jich odložím do zelené lékárničky na jednodruhové thé. Ale často je nepřipravuji, močopudné bylinky mám jiné, hlavně zlatobýl.
  • Sušené kopřivy přidávám jako „plnidlo“ do směsi na „denní čaj“. Sbírám na něj po celé léto aromatické bylinky: mateřídoušku, jalovčinky, heřmánek, růžové plátky… prostě co mi venku „o klobouk zavadí“, není jedovaté a lze užívat i dlouhodobě. Vaříme si to pak celou zimu, když večer chceme nějaký čaj-nečaj před spaním. A rozdávám přátelům, jako suvenýr z podhorského kraje. Připravuji dvě varianty, aby se chutě netloukly. Základem každé je však kopřiva. Dělal to tak náš táta, tak v systému pokračuji.
  • Další díl sušených kopřiv u nás skončí v nějakém pokrmu – třeba v houskovém knedlíku, v mletém mase… Když kopřiva slouží v jídle čerstvá, proč by nemohla i sušená? Jiné sušené byliny přece také konzumujeme.
  • A také je dávám do sušené polévkové směsi.
  • Když si vzpomenu, uvařím si vlasový přeliv i ze sušené kopřivy.

Sběr kopřivy mi nevadí, naopak. Jestliže mě v dětství popálení od nich vadilo, dnes mi je příjemné. Jako diadynamik. Říkám si, jak pěkně jsem si prokrvila kůži. Naše máti si jeden čas (asi nějaké tehdejší móda) schválně kopřivami šlehala nohy, aby prý neměla „regma“. Tak snad pánbůh dá, že se mi „regma“ vyhne.

Zdroj: Maria Treben, Zdraví z boží lékárny; Michael Castleman Velká kniha léčivých rostlin; JCD, Vražda v salonním coupé; Zemské noviny 1998.

Foto: Snímky kopřivy pocházejí ze serveru picabay.com, ostatní fotky k článku (receptar)

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2018/05/kopriva2_mp.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2018/05/kopriva2_mp-150x150.jpgreceptarBylinkyPĚSTITELSTVÍ - MŮJ KONÍČEKbramborák s kopřivami,hnojivo z kopřiv,kopřiva,kopřiva castleman,kopřiva do jídel,kopřiva hnojivo,kopřiva jako lék,kopřiva léčebné účinky,kopřiva léčivá,kopřiva na vlasy,kopřiva použití,kopřiva pro krásu,kopřiva recepty,kopřiva sušená,kopřiva treben,kopřiva užitek,uzená polévka s kopřivami,velikonoční nádivka s kopřivami,výluh z kopřivKopřiva: využití kopřivy v domácnosti. • Kopřiva bývá opěvována jako zázrak přírody. • Kdyby kopřiva nebyla, museli bychom si ji vymyslet. •  Kopřiva pro zdraví. •  Čím prospívá? • Kopřiva pro zdraví. Co s ní? • Kopřiva pro krásu. Jak ji použít? • Kopřiva přinášející užitek v hospodářství. • Je ještě něco, co jsme o kopřivě neslyšeli? • Třebaže...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.