Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.

Šípky růže svrasklé: využití, recepty, tipy na jejich zpracování. Rostou ve vašem okolí okrasné keře růže svrasklé?  A víte, že její plody mají stejné vlastnosti jako šípky divoce rostoucí růže šípkové?  A to co do chuti i zdravotních účinků?  Nápojový koncentrát, kompoty, dřeně, marmeláda, šípkové víno, omáčky, ale i sušené šípky na zimní lahodný šípkový čaj.  Vyzkoušíte? 

sipek_svraskly_titul_mp

Velké kulaté šípky okrasné růže svrasklé. To by se sbíralo, to by bylo ovocného materiálu, povzdechnou si mnozí. Ale jsou ty šípky jedlé? Jestli nerostou kolem dálnice, ale v čistém prostředí, pak ano. Nemusejí ani čekat na první mrazíky, zrají a jsou sladké už koncem léta, v „tropických“ letech i dřív – v srpnu. Obsahují stejné látky jako plody růže šípkové. 

Pro užitek, pro krásu i do kuchyně

Růži svrasklou zná asi každý. Snad jen, že někdo neví, že ty bujné keře osazované kolem parkovišť, zpevňující dálniční koridory a často stříhané do tvaru živých plotů nesou botanický název růže svrasklá (Rosa rugosa). Druhové jméno má podle zkrabatělých sytě zelených listů. Uvádí se, že pochází z chladných částí východního Ruska a z Japonska.

ruze-svraskla_mpVysadit růže svrasklé na dvorek nám poradil pan zahradník. Každý rok jim nůžkami stříhá „ofinu“, a tak úhledně lemují chodník. Od počátku léta jsou růže obsypány opojně vonícími květy. Těším se z nich a těsně před opadnutím okvětní lístky sbírám.

  1. Část suším a na podzim míchám s jinými vonnými bylinami na potpourri.
  2. Také z růžových lístků vařím sirup, želé, pudink a někdy i trochu džemu.
  3. A rovněž perlivou limonádu z nich vyrábím,
  4. a ještě víno z okvětních plátků růží svrasklých vyrábím.

Tak se mi růžičky odměňují, a přitom se o ně nijak zvlášť nestarám. 

Růže svrasklá je nezmar

Růže svrasklá totiž nepotřebuje skoro žádnou péči. Nemá žádné extra nároky na půdu, nevadí ji slunce ani stín. Snad jen přemokření nemá ráda a nepropustnou nebo vápenatou zem. Nevadí jí vítr, dobře přesto mráz prý až do 45 °Celsia (takovou zkouškou odolnosti naše růžičky dosud neprošly).

Právě pro tuto její životaschopnost si ji oblíbili projektanti „dopravní“ zeleně. Růže svrasklá vesele roste i na svazích kolem dálnic, či u velkých parkovišť. Sama se rychle rozrůstá.

ruze_svraskla_pixabay_mp

Růže svrasklá versus růže šípková

Koncem léta začínají dozrávat její šípky. Jsou velké, kulovité, na pólech trochu zploštělé a mají jasnou světle karmínovou barvu – jako šípky divoké. A nejen barva malvic je stejná – i chuť a obsažené zdraví prospívající látky. Rozdíly se však přece jen najdou:

  • šípky růže svrasklé jsou větší, proto při sběru rychleji přibývají;
  • ostny růže svrasklé jsou menší a popíchání od nich skoro nebolí;
  • nemusejí čekat na mráz, aby zesládly, při troše šikovnosti si na nich můžeme přímo pochutnat už koncem léta (proto se také někdy označuje za růži ovocnou);
  • malvice růže svrasklé mají uvnitř hojnost ochlupených jader, mnohem  víc než šípek divoký.
Čtěte také:  Jak vařit čočku, téma tisíce let živé. Recepty na čočku jinak než jen na kyselo

Růže svrasklá se ve světě pěstuje i pro farmaceutické respektive potravinářské zpracování. V jakési zahraniční publikaci mi přišla až úsměvná věta na konci odstavce popisujícího zdravotních působků šípků (růže svrasklé): „Stejně účinky mají i plody divoce rostoucí růže šípkové“. No vida. A my ty krásné velké kulaté plody zhusta necháváme na keřích jako zob pro ptactvo nebeské. ;=)

sipek_svraskly_kbelik_mp

Na šípky v pantoflích a se kbelíkem

Je příjemné i zábavné, když člověk vyběhne jen v domácím oblečení na dvorek či zahradu, aby si natrhal pár šípků.

Dozrávají průběžně, mnohdy jsou na keři ještě květy, když už šípky sbírám. Proto bývají i v různém stadiu zralosti.

  1. Méně zralé mají jsou hladké, lesklé a tuhé. Dobře se sbírají a dobře se čistí, ale jsou kyselejší.
  2. Zralé šípky jsou měkké, hůř se trhají a hůř se čistí. Jsou ale sladké a lze je opravdu smlsnout jako zajímavé sousto.

Jíst se samozřejmě může jen dužina obklopující hodně zásobený semeník.

sipek_svraskly_cisteni1_mp

Nudíte se? Začněte čistit šípek

Očistit šípek je sice práce titěrná, ale nevyžaduje žádné „intelektuální“ nasazení. Člověk při ní může něco pěkného poslouchat nebo se i na něco nenáročného dívat.

Nožíkem malvici rozříznu a ostrou malou zašpičatělou lžičkou semeník vyberu. Když si ruce zautomatizují správný grif, jde to docela snadno.

Očištěné půlky šípků dál zpracuji. Na omáčku (tradiční podzimní šípkovou omáčku nebo na letní smetanovou šípkovou omáčku s paprikami), do míchaných kompotů, na šípkový protlak… Ze značného množství šípků vyrábím koncentrát na šípkový nápoj. Šípkový sirup, dalo by se zjednodušeně říct, ačkoliv obsahuje i ovocnou dřeň.

Nápojový koncentrát z šípků a jablek

jablka_sipek_mp

Suroviny na koncentrát z šípků růže svrasklé

  • Jader zbavené šípky
  • Stejné vahové množství jablek
  • Cukr
  • Kyselina citronová

Na šípkový koncentrát používám letní jablka, která nelze skladovat. Očistím šípky (nějaké to jadérko v nich ale přesto zůstane, nevadí). Odvážím.

Čtěte také:  Sušené ovocné pasty: Ovocné pastilky, bonbony, pokroutky z přebytků úrody

Z letních jablek vykrájím jadřince, slupky nechám. Šípky a jablka nasypu do kastrolu, podstříknu vodou (asi decelitr), pod pokličkou přivedu k varu, stáhnu teplotu na stupeň dva elektrického sporáku a asi deset minut dusím. Nechám do druhého dne zchladnout.

  • Poznámka: Není v tom nějaký „čarodějnický“ důvod, ale ryze praktický: Šípky obvykle čistím večer (televize, večerní poslech mluveného slova, hudby…). Pak stihnu tak akorát očistit jablka a ovoce rozdusit – a jdu spát.
    A ještě jeden důvod – pochopitelnější: S horkou ovocnou masou se špatně pracuje.

Tento krok postupu je tedy možno přizpůsobit svým pracovník návykům. ;=)

sipek_jablka_pasirovani_mp

Druhý den ovoce rozmixuji. Vznikne velmi hustá kaše plná slupek a zapomenutých jadérek. Tu propasíruji přes ostré sítko.

Čistou masu zvážím a v poměru 1 : 1 nebo 1 : 1,2 (podle hustoty dřeně) zředím vodou. 

sipek_koncentrat_vareni_mp

Improvizace nutná

Roztok přivedu k varu, během zahřívání ochutnám. Jablka a šípky mají pokaždé jinou chuť – podle zralosti. A tak až podle toho přidám:

  1.  na jeden litr (kilogram) rozvaru 0,4 až 0,5 krystalového cukru
  2. a dvě až tři čajové lžičky kyseliny citronové.

Přivedu k varu, seberu pěnu a sirup odstavím. Ještě jednou ochutnám. Máme radši nakyslou než jen sladkou chuť, tak případně do odstaveného přidám ještě trochu kyseliny citronové.

Pomocí nálevky naplním zavařovací sklenice, uzavřu. Protože je v rozvaru obvykle málo cukru na to, aby produkt dostatečně konzervoval (podle literatury to funguje až u šedesátiprocentního roztoku), šípkový sirup nakonec steriluji. Příprava dala dost práce, tak ať se šťáva nezkazí. 

sipek_koncentrat_mp

Ztráta vitaminu C?

  • Ano, var velkou část vitaminu C zničí. Ale není ta ztráta stejná, jako když připravujeme šípkový čaj?
  • Existují recepty, v nichž se šípek vaří minimálně, anebo vůbec ne. Pak se ovšem do ovocného podílu přidává velké množství cukru (obvykle v poměru 1 . 1). Výrobek je pak příliš sladký, po přidání do vody je nápoj řídký. My máme raději nápoj hustší konzistence, plnější ovocné chuti, ale méně sladký.

Další využití šípků růže svrasklé

sipek_kompoty_mp

Kompot a kompoty, dřeně, čaj

  • Do malých skleniček zavařuji v cukerném nálevu (+ pár kapek citronu nebo špetka kyseliny citronové pro zvýraznění chuti) samotný šípek. V zimě využiji obvykle na zdobení moučníků a dezertů.
  • Šípky přidávám rovněž do jablečného, hruškového nebo míchaného kompotu.
  • Barvu dodá a chuť vylepší ovocným dřením, které lze připravit při nadúrodě letních jablek.
  • Z jablečné dřeně s šípkem je možno vyrobit zmrzlinu, piškotový nepečený dort nebo osvěžující pudink
  • Malvice růže svrasklé lze sušit na čaj, stejně jako divoký šípek. Jen je třeba zpočátku je často kontrolovat, aby nezačaly plesnivět. Před použitím je pak lepší je rozdrtit, jde to snad.
Čtěte také:  Kuře pečené s nádivkou uvnitř: Jak na to? Tipy, triky, zkušenosti

Marmeláda

Marmeládu z malvic růže svrasklé nedělám. Na tu jsem zůstala věrna divokým šípkům.

  • Důvod? Lenost. Totiž k získání potřebné dřeně na marmeládu nelze použít odšťavňovací mlýnek. Vlastně: Já to nedokážu. Suchých semínek je tolik, že „nezvládnu“ kliku mlýnku.

Plody by tedy bylo třeba nejdřív odsemenit, a to je práce navíc. Když už malvice vyčistím, raději je použiji na kompoty, nápoj, a tak. Divoký šípek má semen méně, a tak se ručním mlýnkem snadněji zpracují.

Kdo má odšťavňovač elektrický, možná by to jím mohl zkusit (předem třeba šípky povařit, aby změkly). Kdyby se zdařilo, postup práce bude stejný, jak je uvedeno na stránce Šípek: Zdraví, které chutná. Šípkový čaj, kompoty, pyré a šípková marmeláda

ruze_svraskla_vino_mp

Excelentní ovocné víno

Víno z šípků růže svrasklé. Malvice růže růže svrasklé jsou vhodným a snadno dosažitelným materiálem k výrobě výtečného šípkové vína. Postupy a recepty (včetně tabulky) jsou podrobně popsány v článku Jablečné, hruškové, šípkové i bezinkové víno. Recepty na vína z podzimních plodů a darů přírody

https://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2018/08/sipek_svraskly_titul_mp.jpghttps://makova-panenka.cz/wp-content/uploads/2018/08/sipek_svraskly_titul_mp-150x150.jpgreceptarMOUDRÉ RADY MAKOVICEdomácí šípkový likér,kančí kýta se šípkovou omáčkou,kančí se šípkovou omáčkou,kompot z růže svrasklé,marmeláda z růže svrasklé,nápoj z růže svrasklé,omáčka z růže svrasklé,růže svrasklá,růže svrasklá čaj,růže svrasklá chuť,růže svrasklá jedlá,růže svrasklá marmeláda,růže svrasklá nápoj,růže svrasklá omáčka,růže svrasklá plody a zpracování vína,růže svrasklá recepty,růže svrasklá sirup,růže svrasklá sušení,růže svrasklá v kuchyni,růže svrasklá víno,růže svrasklá vitamin C,růže svrasklá zdravotní účinky,šípková marmeláda,šípková marmeláda recept,šípková omáčka,šípková omáčka recept,šípková růže,šípkové víno,šípkové víno recept,šípkové víno recept rúže svrasklá,šípkový čaj,šípkový džem,šípkový likér,šípkový sirup,šípkový sirup recept,šípky,šípky zpracování,sirup z růže svrasklé,víno recept rúže svrasklá,víno z růže svrasklé,využití růže svraskléŠípky růže svrasklé: využití, recepty, tipy na jejich zpracování. • Rostou ve vašem okolí okrasné keře růže svrasklé? • A víte, že její plody mají stejné vlastnosti jako šípky divoce rostoucí růže šípkové? • A to co do chuti i zdravotních účinků? • Nápojový koncentrát, kompoty, dřeně, marmeláda, šípkové víno, omáčky, ale...Blog o zahradničení, pěstování a receptech
Tento článek Makové panenky je užitečný. Uložte si ho.